Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?
Urszula Krzesiak

Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?

Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży budzą sporo kontrowersji. Wiele kobiet jest przekonanych, że na wizytę w salonie kosmetycznym przyjdzie czas dopiero po porodzie. Nie jest to jednak prawdą, chociaż istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Skóra kobiety w ciąży bywa bardziej wrażliwa na niektóre substancje, a problemy mogą stwarzać nawet te pozornie zdrowe. Często u pań uwidaczniają się chociażby pękające naczynka, a rosnący brzuszek upośledza krążenie i przyczynia się do powstawania obrzęków w dolnych kończynach.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Wizyty w solarium, czy, uogólniając, nadmierna ekspozycja na słońce nie są wskazane. Przyszłe mamy bezwzględnie powinny stosować krem z wysokim filtrem mineralnym (SPF 50) o każdej porze roku, aby uchronić się przed pojawieniem się nieestetycznych brązowych plam. Skóra kobiet w ciąży ma bowiem skłonności do zaburzeń pigmentacji. Zdarza się, że problemy te pojawiają się nawet wówczas, gdy stosują one kremy zabezpieczające. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry kobieta ciężarna powinna zrezygnować z solarium, jacuzzi czy zabiegów związanych z nagrzewaniem ciała. Zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu także nie wchodzą w grę, gdyż zarówno jedne, jak i drugie mogą przenikać do płodu. Wykluczone są więc: sonoforeza, kawitacja, galwanizacja i jonoforeza.

Ciąża stanowi też przeciwwskazanie do poddawania się specjalistycznym chemicznym zabiegom złuszczającym wykonywanym w salonach. Nawet kwasy uważane za bezpieczne w tym okresie, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas migdałowy nie powinny być używane w wysokich stężeniach. Kwas salicylowy natomiast jest całkowicie zabroniony w ciąży.

Istnieją sprzeczne opinie co do zasadności wykonywania mikrodermabrazji diamentowej. Podczas tego zabiegu zrogowaciały naskórek jest ścierany za pomocą głowic diamentowych. W założeniu ma to usunąć martwe komórki, dotlenić skórę, uczynić ją bardziej promienną i ułatwić wchłanianie mikroelementów z kosmetyków pielęgnacyjnych. Przeciwnicy wykonywania tego zabiegu u kobiet ciężarnych wskazują jednak, że zabieg przeprowadzony u pań spodziewających się dziecka może jeszcze bardziej uwrażliwić ich skórę na promienie UV.

Co więcej, ciąża nie jest właściwym momentem do wykonywania tatuaży czy makijażu permanentnego. Zabiegi te mogą spowodować uczulenie i efekt daleki od pożądanego, a ewentualne komplikacje i infekcje mogą być groźne dla płodu.

Depilacja woskiem także nie będzie tutaj odpowiednia. Nawet jeśli kobieta była do niej przyzwyczajona przed zajściem w ciążę, w jej obecnym stanie odczucie bólu może być spotęgowane. A to z kolei będzie się przekładać na stres. Możliwe są podrażnienia i zapalenia. Depilacja laserowa jest tym bardziej zabroniona. Nie dość, że zabiegi są bolesne, to ewentualne poparzenia będą trudne do wyleczenia. Pozbywając się niechcianego owłosienia w czasie ciąży najlepiej jest skorzystać z kremu do depilacji. Dobrze, jeśli będzie on zawierał substancje przeciwdziałające ewentualnym podrażnieniom.

Panie oczekujące potomka muszą także odłożyć zabiegi laserowe zamykające naczynka. Do listy zabiegów wykluczonych w czasie ciąży dopisać należy jeszcze endermologię, która może powodować podwyższenie ciśnienia i body-wrapping.

Terapie na trądzik nie mogą być natomiast podejmowane na własną rękę, gdyż niektóre substancje stosowane w jego leczeniu (np. w maściach, których nakładanie kobieta rozpoczęła jeszcze przed ciążą) mogą powodować wady rozwojowe u dziecka! Najczęściej walkę z trądzikiem i bliznami odkłada się do czasu zakończenia karmienia.

Dla pocieszenia i poprawy kondycji skóry można przygotować sobie maseczkę owocową lub udać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczania twarzy przy użyciu preparatów ziołowych.

Zabiegi w gabinecie masażu

Jeśli kobieta chciałaby poprawić koloryt cery, może zdecydować się na masaż. Gabinety kosmetyczne oferują różne ich rodzaje, np. masaż twarzy, masaż głowy, masaż górnej części pleców, barków, ramion, szyi, masaż stóp. Dostępne są jego przeróżne warianty, np. z elementami Ayurwedy, z wykorzystaniem koziego mleka, wody termalnej czy bursztynu. Masaże są jednocześnie fantastycznym remedium na wiele ciążowych dolegliwości. Oprócz poprawy krążenia i kondycji skóry przyniosą one wiele innych korzyści, m.in. odprężenie, rozluźnienie mięśni (w efekcie również zmniejszenie zmarszczek mimicznych), zwiększenie elastyczności stawów, redukcję cellulitu, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Niektóre źródła podają, że refleksologia, czyli uciskanie na stopach odpowiednich punktów powiązanych z pracą organów wewnętrznych, może pomóc uporać się nie tylko z obrzękami, zmęczeniem i żylakami, ale także rozwiązać problem zgagi, niestrawności czy cukrzycy w ciąży. Masaże powodują obniżenie poziomu kortyzolu i wzrost poziomu dopaminy i serotoniny. Pomagają uporać się z bólami migrenowymi i kulszowymi.

Jeśli chodzi o brzuch, wiele źródeł podaje, że jest to obszar całkowicie wyłączony z masażu. Masowanie brodawek piersiowych, a nawet wsmarowywanie w nie kremu również nie jest w ciąży wskazane, gdyż istnieje ryzyko przyspieszenia akcji porodowej.

Okazuje się jednak, że osoby wykwalifikowane, posiadające odpowiednie uprawnienia, są w stanie wykonywać tzw. masaż prenatalny, obejmujący całe ciało. Co więcej, masaż taki znany jest od wieków w różnych częściach świata, jego początki datuje się na ok. 3000 lat wstecz. Jest on tradycyjnie wykonywany m.in. w Japonii, Malezji i na Jamajce. Zanim zachodnie praktyki medyczne wyparły tradycyjne położnictwo, dotyk oraz masaż wykonany przez położną był centralnym punktem opieki prenatalnej. Podsumowując krótko to zagadnienie, zasadą jest, że masaż w ciąży powinien być przyjemny i nie może powodować dyskomfortu. Jeśli kobieta czuje, że ucisk jest zbyt duży albo pozycja jej nie odpowiada, powinna podzielić się swoimi wrażeniami z osobą przeprowadzającą zabieg. Częstotliwość poddawania się masażowi powinna być ustalana indywidualnie, z uwzględnieniem samopoczucia ciężarnej i jej aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Zabiegi w salonie fryzjerskim

Wizyta u fryzjera czy manicure wykonany w profesjonalnym salonie również wpłyną pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy. Masaż głowy podczas mycia i efekt końcowy w postaci pięknego cięcia już same w sobie powinny dać jej zastrzyk energii.

Farbowanie włosów w ciąży przez długi czas było całkowicie odradzane. Obecnie uważa się jednak, że jeśli farba nie zawiera amoniaku ani innych substancji niedozwolonych w ciąży, nie jest ono wykluczone. Niektóre źródła podają jedynie, aby zwrócić się do specjalisty i być przygotowanym na to, że kolor może niekiedy wyjść inny od zamierzonego. Jeśli kobieta nie czuje konieczności koloryzacji lub jest w stanie się bez niej obejść przez jakiś czas, warto, aby z farbowaniem poczekała do drugiego trymestru.

Ważne jest również, aby minimalizować ryzyko inhalacji lotnych składników farb i lakierów. Ciężarna powinna wybrać salon ze sprawną wentylacją, a jeśli nie ma takiej możliwości, pomieszczenie powinno być wietrzone. Podobnie sprawa przedstawia się ze stosowaniem lakierów do paznokci. Zaleca się ograniczenie częstotliwości lakierowania i zapobieganie wdychaniu szkodliwych substancji. Trzeba pamiętać, aby wybierać lakiery niezawierające formaldehydu i toluenu, których stosowanie w ciąży niesie ryzyko dla płodu! Lepiej unikać wykonywania manicure żelowego i akrylowego, gdyż preparaty stosowane przy tej okazji mają bardzo silny zapach.

Zalecane jest, by odsuwać, a nie wycinać skórki. Ale jeśli manicurzystka zostanie poinformowana o tym, że kobieta spodziewa się dziecka, będzie wiedziała, jaki preparat wybrać, żeby upiększyć klientkę bez ryzyka dla maleństwa.

Warto również podkreślić, że nawet jeśli kobieta nie może sobie pozwolić na relaksujący masaż w salonie, ważne jest, aby ograniczała stres i dbała o dobre samopoczucie. Dobrze, jeśli znajdzie odpowiednie dla siebie metody, dzięki którym będzie czuła się wypoczęta i radosna. Muzyka klasyczna, muzyka relaksacyjna czy ulubiony film mogą stanowić domową namiastkę SPA. Przyszła mama może również poszukać muzyki strojonej do 432 Hz, która to częstotliwość jest uznawana za pierwotną i naturalną. Słuchanie muzyki o tej częstotliwości pozwala wyciszyć umysł. Niektóre źródła podają, że korzystnie wpływa ona również na zdrowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij