Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?
Urszula Krzesiak

Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?

Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży budzą sporo kontrowersji. Wiele kobiet jest przekonanych, że na wizytę w salonie kosmetycznym przyjdzie czas dopiero po porodzie. Nie jest to jednak prawdą, chociaż istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Skóra kobiety w ciąży bywa bardziej wrażliwa na niektóre substancje, a problemy mogą stwarzać nawet te pozornie zdrowe. Często u pań uwidaczniają się chociażby pękające naczynka, a rosnący brzuszek upośledza krążenie i przyczynia się do powstawania obrzęków w dolnych kończynach.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Wizyty w solarium, czy, uogólniając, nadmierna ekspozycja na słońce nie są wskazane. Przyszłe mamy bezwzględnie powinny stosować krem z wysokim filtrem mineralnym (SPF 50) o każdej porze roku, aby uchronić się przed pojawieniem się nieestetycznych brązowych plam. Skóra kobiet w ciąży ma bowiem skłonności do zaburzeń pigmentacji. Zdarza się, że problemy te pojawiają się nawet wówczas, gdy stosują one kremy zabezpieczające. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry kobieta ciężarna powinna zrezygnować z solarium, jacuzzi czy zabiegów związanych z nagrzewaniem ciała. Zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu także nie wchodzą w grę, gdyż zarówno jedne, jak i drugie mogą przenikać do płodu. Wykluczone są więc: sonoforeza, kawitacja, galwanizacja i jonoforeza.

Ciąża stanowi też przeciwwskazanie do poddawania się specjalistycznym chemicznym zabiegom złuszczającym wykonywanym w salonach. Nawet kwasy uważane za bezpieczne w tym okresie, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas migdałowy nie powinny być używane w wysokich stężeniach. Kwas salicylowy natomiast jest całkowicie zabroniony w ciąży.

Istnieją sprzeczne opinie co do zasadności wykonywania mikrodermabrazji diamentowej. Podczas tego zabiegu zrogowaciały naskórek jest ścierany za pomocą głowic diamentowych. W założeniu ma to usunąć martwe komórki, dotlenić skórę, uczynić ją bardziej promienną i ułatwić wchłanianie mikroelementów z kosmetyków pielęgnacyjnych. Przeciwnicy wykonywania tego zabiegu u kobiet ciężarnych wskazują jednak, że zabieg przeprowadzony u pań spodziewających się dziecka może jeszcze bardziej uwrażliwić ich skórę na promienie UV.

Co więcej, ciąża nie jest właściwym momentem do wykonywania tatuaży czy makijażu permanentnego. Zabiegi te mogą spowodować uczulenie i efekt daleki od pożądanego, a ewentualne komplikacje i infekcje mogą być groźne dla płodu.

Depilacja woskiem także nie będzie tutaj odpowiednia. Nawet jeśli kobieta była do niej przyzwyczajona przed zajściem w ciążę, w jej obecnym stanie odczucie bólu może być spotęgowane. A to z kolei będzie się przekładać na stres. Możliwe są podrażnienia i zapalenia. Depilacja laserowa jest tym bardziej zabroniona. Nie dość, że zabiegi są bolesne, to ewentualne poparzenia będą trudne do wyleczenia. Pozbywając się niechcianego owłosienia w czasie ciąży najlepiej jest skorzystać z kremu do depilacji. Dobrze, jeśli będzie on zawierał substancje przeciwdziałające ewentualnym podrażnieniom.

Panie oczekujące potomka muszą także odłożyć zabiegi laserowe zamykające naczynka. Do listy zabiegów wykluczonych w czasie ciąży dopisać należy jeszcze endermologię, która może powodować podwyższenie ciśnienia i body-wrapping.

Terapie na trądzik nie mogą być natomiast podejmowane na własną rękę, gdyż niektóre substancje stosowane w jego leczeniu (np. w maściach, których nakładanie kobieta rozpoczęła jeszcze przed ciążą) mogą powodować wady rozwojowe u dziecka! Najczęściej walkę z trądzikiem i bliznami odkłada się do czasu zakończenia karmienia.

Dla pocieszenia i poprawy kondycji skóry można przygotować sobie maseczkę owocową lub udać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczania twarzy przy użyciu preparatów ziołowych.

Zabiegi w gabinecie masażu

Jeśli kobieta chciałaby poprawić koloryt cery, może zdecydować się na masaż. Gabinety kosmetyczne oferują różne ich rodzaje, np. masaż twarzy, masaż głowy, masaż górnej części pleców, barków, ramion, szyi, masaż stóp. Dostępne są jego przeróżne warianty, np. z elementami Ayurwedy, z wykorzystaniem koziego mleka, wody termalnej czy bursztynu. Masaże są jednocześnie fantastycznym remedium na wiele ciążowych dolegliwości. Oprócz poprawy krążenia i kondycji skóry przyniosą one wiele innych korzyści, m.in. odprężenie, rozluźnienie mięśni (w efekcie również zmniejszenie zmarszczek mimicznych), zwiększenie elastyczności stawów, redukcję cellulitu, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Niektóre źródła podają, że refleksologia, czyli uciskanie na stopach odpowiednich punktów powiązanych z pracą organów wewnętrznych, może pomóc uporać się nie tylko z obrzękami, zmęczeniem i żylakami, ale także rozwiązać problem zgagi, niestrawności czy cukrzycy w ciąży. Masaże powodują obniżenie poziomu kortyzolu i wzrost poziomu dopaminy i serotoniny. Pomagają uporać się z bólami migrenowymi i kulszowymi.

Jeśli chodzi o brzuch, wiele źródeł podaje, że jest to obszar całkowicie wyłączony z masażu. Masowanie brodawek piersiowych, a nawet wsmarowywanie w nie kremu również nie jest w ciąży wskazane, gdyż istnieje ryzyko przyspieszenia akcji porodowej.

Okazuje się jednak, że osoby wykwalifikowane, posiadające odpowiednie uprawnienia, są w stanie wykonywać tzw. masaż prenatalny, obejmujący całe ciało. Co więcej, masaż taki znany jest od wieków w różnych częściach świata, jego początki datuje się na ok. 3000 lat wstecz. Jest on tradycyjnie wykonywany m.in. w Japonii, Malezji i na Jamajce. Zanim zachodnie praktyki medyczne wyparły tradycyjne położnictwo, dotyk oraz masaż wykonany przez położną był centralnym punktem opieki prenatalnej. Podsumowując krótko to zagadnienie, zasadą jest, że masaż w ciąży powinien być przyjemny i nie może powodować dyskomfortu. Jeśli kobieta czuje, że ucisk jest zbyt duży albo pozycja jej nie odpowiada, powinna podzielić się swoimi wrażeniami z osobą przeprowadzającą zabieg. Częstotliwość poddawania się masażowi powinna być ustalana indywidualnie, z uwzględnieniem samopoczucia ciężarnej i jej aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Zabiegi w salonie fryzjerskim

Wizyta u fryzjera czy manicure wykonany w profesjonalnym salonie również wpłyną pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy. Masaż głowy podczas mycia i efekt końcowy w postaci pięknego cięcia już same w sobie powinny dać jej zastrzyk energii.

Farbowanie włosów w ciąży przez długi czas było całkowicie odradzane. Obecnie uważa się jednak, że jeśli farba nie zawiera amoniaku ani innych substancji niedozwolonych w ciąży, nie jest ono wykluczone. Niektóre źródła podają jedynie, aby zwrócić się do specjalisty i być przygotowanym na to, że kolor może niekiedy wyjść inny od zamierzonego. Jeśli kobieta nie czuje konieczności koloryzacji lub jest w stanie się bez niej obejść przez jakiś czas, warto, aby z farbowaniem poczekała do drugiego trymestru.

Ważne jest również, aby minimalizować ryzyko inhalacji lotnych składników farb i lakierów. Ciężarna powinna wybrać salon ze sprawną wentylacją, a jeśli nie ma takiej możliwości, pomieszczenie powinno być wietrzone. Podobnie sprawa przedstawia się ze stosowaniem lakierów do paznokci. Zaleca się ograniczenie częstotliwości lakierowania i zapobieganie wdychaniu szkodliwych substancji. Trzeba pamiętać, aby wybierać lakiery niezawierające formaldehydu i toluenu, których stosowanie w ciąży niesie ryzyko dla płodu! Lepiej unikać wykonywania manicure żelowego i akrylowego, gdyż preparaty stosowane przy tej okazji mają bardzo silny zapach.

Zalecane jest, by odsuwać, a nie wycinać skórki. Ale jeśli manicurzystka zostanie poinformowana o tym, że kobieta spodziewa się dziecka, będzie wiedziała, jaki preparat wybrać, żeby upiększyć klientkę bez ryzyka dla maleństwa.

Warto również podkreślić, że nawet jeśli kobieta nie może sobie pozwolić na relaksujący masaż w salonie, ważne jest, aby ograniczała stres i dbała o dobre samopoczucie. Dobrze, jeśli znajdzie odpowiednie dla siebie metody, dzięki którym będzie czuła się wypoczęta i radosna. Muzyka klasyczna, muzyka relaksacyjna czy ulubiony film mogą stanowić domową namiastkę SPA. Przyszła mama może również poszukać muzyki strojonej do 432 Hz, która to częstotliwość jest uznawana za pierwotną i naturalną. Słuchanie muzyki o tej częstotliwości pozwala wyciszyć umysł. Niektóre źródła podają, że korzystnie wpływa ona również na zdrowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

  Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

 • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

  Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij