Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?
Urszula Krzesiak

Zabiegi kosmetyczne dla kobiet w ciąży – które są bezpieczne?

Zabiegi kosmetyczne u kobiet w ciąży budzą sporo kontrowersji. Wiele kobiet jest przekonanych, że na wizytę w salonie kosmetycznym przyjdzie czas dopiero po porodzie. Nie jest to jednak prawdą, chociaż istnieją tu oczywiście pewne ograniczenia. Skóra kobiety w ciąży bywa bardziej wrażliwa na niektóre substancje, a problemy mogą stwarzać nawet te pozornie zdrowe. Często u pań uwidaczniają się chociażby pękające naczynka, a rosnący brzuszek upośledza krążenie i przyczynia się do powstawania obrzęków w dolnych kończynach.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Wizyty w solarium, czy, uogólniając, nadmierna ekspozycja na słońce nie są wskazane. Przyszłe mamy bezwzględnie powinny stosować krem z wysokim filtrem mineralnym (SPF 50) o każdej porze roku, aby uchronić się przed pojawieniem się nieestetycznych brązowych plam. Skóra kobiet w ciąży ma bowiem skłonności do zaburzeń pigmentacji. Zdarza się, że problemy te pojawiają się nawet wówczas, gdy stosują one kremy zabezpieczające. Ze względu na zwiększoną wrażliwość skóry kobieta ciężarna powinna zrezygnować z solarium, jacuzzi czy zabiegów związanych z nagrzewaniem ciała. Zabiegi z użyciem ultradźwięków i prądu także nie wchodzą w grę, gdyż zarówno jedne, jak i drugie mogą przenikać do płodu. Wykluczone są więc: sonoforeza, kawitacja, galwanizacja i jonoforeza.

Ciąża stanowi też przeciwwskazanie do poddawania się specjalistycznym chemicznym zabiegom złuszczającym wykonywanym w salonach. Nawet kwasy uważane za bezpieczne w tym okresie, takie jak kwas glikolowy, kwas mlekowy i kwas migdałowy nie powinny być używane w wysokich stężeniach. Kwas salicylowy natomiast jest całkowicie zabroniony w ciąży.

Istnieją sprzeczne opinie co do zasadności wykonywania mikrodermabrazji diamentowej. Podczas tego zabiegu zrogowaciały naskórek jest ścierany za pomocą głowic diamentowych. W założeniu ma to usunąć martwe komórki, dotlenić skórę, uczynić ją bardziej promienną i ułatwić wchłanianie mikroelementów z kosmetyków pielęgnacyjnych. Przeciwnicy wykonywania tego zabiegu u kobiet ciężarnych wskazują jednak, że zabieg przeprowadzony u pań spodziewających się dziecka może jeszcze bardziej uwrażliwić ich skórę na promienie UV.

Co więcej, ciąża nie jest właściwym momentem do wykonywania tatuaży czy makijażu permanentnego. Zabiegi te mogą spowodować uczulenie i efekt daleki od pożądanego, a ewentualne komplikacje i infekcje mogą być groźne dla płodu.

Depilacja woskiem także nie będzie tutaj odpowiednia. Nawet jeśli kobieta była do niej przyzwyczajona przed zajściem w ciążę, w jej obecnym stanie odczucie bólu może być spotęgowane. A to z kolei będzie się przekładać na stres. Możliwe są podrażnienia i zapalenia. Depilacja laserowa jest tym bardziej zabroniona. Nie dość, że zabiegi są bolesne, to ewentualne poparzenia będą trudne do wyleczenia. Pozbywając się niechcianego owłosienia w czasie ciąży najlepiej jest skorzystać z kremu do depilacji. Dobrze, jeśli będzie on zawierał substancje przeciwdziałające ewentualnym podrażnieniom.

Panie oczekujące potomka muszą także odłożyć zabiegi laserowe zamykające naczynka. Do listy zabiegów wykluczonych w czasie ciąży dopisać należy jeszcze endermologię, która może powodować podwyższenie ciśnienia i body-wrapping.

Terapie na trądzik nie mogą być natomiast podejmowane na własną rękę, gdyż niektóre substancje stosowane w jego leczeniu (np. w maściach, których nakładanie kobieta rozpoczęła jeszcze przed ciążą) mogą powodować wady rozwojowe u dziecka! Najczęściej walkę z trądzikiem i bliznami odkłada się do czasu zakończenia karmienia.

Dla pocieszenia i poprawy kondycji skóry można przygotować sobie maseczkę owocową lub udać się do kosmetyczki na zabieg oczyszczania twarzy przy użyciu preparatów ziołowych.

Zabiegi w gabinecie masażu

Jeśli kobieta chciałaby poprawić koloryt cery, może zdecydować się na masaż. Gabinety kosmetyczne oferują różne ich rodzaje, np. masaż twarzy, masaż głowy, masaż górnej części pleców, barków, ramion, szyi, masaż stóp. Dostępne są jego przeróżne warianty, np. z elementami Ayurwedy, z wykorzystaniem koziego mleka, wody termalnej czy bursztynu. Masaże są jednocześnie fantastycznym remedium na wiele ciążowych dolegliwości. Oprócz poprawy krążenia i kondycji skóry przyniosą one wiele innych korzyści, m.in. odprężenie, rozluźnienie mięśni (w efekcie również zmniejszenie zmarszczek mimicznych), zwiększenie elastyczności stawów, redukcję cellulitu, zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa. Niektóre źródła podają, że refleksologia, czyli uciskanie na stopach odpowiednich punktów powiązanych z pracą organów wewnętrznych, może pomóc uporać się nie tylko z obrzękami, zmęczeniem i żylakami, ale także rozwiązać problem zgagi, niestrawności czy cukrzycy w ciąży. Masaże powodują obniżenie poziomu kortyzolu i wzrost poziomu dopaminy i serotoniny. Pomagają uporać się z bólami migrenowymi i kulszowymi.

Jeśli chodzi o brzuch, wiele źródeł podaje, że jest to obszar całkowicie wyłączony z masażu. Masowanie brodawek piersiowych, a nawet wsmarowywanie w nie kremu również nie jest w ciąży wskazane, gdyż istnieje ryzyko przyspieszenia akcji porodowej.

Okazuje się jednak, że osoby wykwalifikowane, posiadające odpowiednie uprawnienia, są w stanie wykonywać tzw. masaż prenatalny, obejmujący całe ciało. Co więcej, masaż taki znany jest od wieków w różnych częściach świata, jego początki datuje się na ok. 3000 lat wstecz. Jest on tradycyjnie wykonywany m.in. w Japonii, Malezji i na Jamajce. Zanim zachodnie praktyki medyczne wyparły tradycyjne położnictwo, dotyk oraz masaż wykonany przez położną był centralnym punktem opieki prenatalnej. Podsumowując krótko to zagadnienie, zasadą jest, że masaż w ciąży powinien być przyjemny i nie może powodować dyskomfortu. Jeśli kobieta czuje, że ucisk jest zbyt duży albo pozycja jej nie odpowiada, powinna podzielić się swoimi wrażeniami z osobą przeprowadzającą zabieg. Częstotliwość poddawania się masażowi powinna być ustalana indywidualnie, z uwzględnieniem samopoczucia ciężarnej i jej aktualnych potrzeb zdrowotnych.

Polecane dla Ciebie

Zabiegi w salonie fryzjerskim

Wizyta u fryzjera czy manicure wykonany w profesjonalnym salonie również wpłyną pozytywnie na wygląd i samopoczucie przyszłej mamy. Masaż głowy podczas mycia i efekt końcowy w postaci pięknego cięcia już same w sobie powinny dać jej zastrzyk energii.

Farbowanie włosów w ciąży przez długi czas było całkowicie odradzane. Obecnie uważa się jednak, że jeśli farba nie zawiera amoniaku ani innych substancji niedozwolonych w ciąży, nie jest ono wykluczone. Niektóre źródła podają jedynie, aby zwrócić się do specjalisty i być przygotowanym na to, że kolor może niekiedy wyjść inny od zamierzonego. Jeśli kobieta nie czuje konieczności koloryzacji lub jest w stanie się bez niej obejść przez jakiś czas, warto, aby z farbowaniem poczekała do drugiego trymestru.

Ważne jest również, aby minimalizować ryzyko inhalacji lotnych składników farb i lakierów. Ciężarna powinna wybrać salon ze sprawną wentylacją, a jeśli nie ma takiej możliwości, pomieszczenie powinno być wietrzone. Podobnie sprawa przedstawia się ze stosowaniem lakierów do paznokci. Zaleca się ograniczenie częstotliwości lakierowania i zapobieganie wdychaniu szkodliwych substancji. Trzeba pamiętać, aby wybierać lakiery niezawierające formaldehydu i toluenu, których stosowanie w ciąży niesie ryzyko dla płodu! Lepiej unikać wykonywania manicure żelowego i akrylowego, gdyż preparaty stosowane przy tej okazji mają bardzo silny zapach.

Zalecane jest, by odsuwać, a nie wycinać skórki. Ale jeśli manicurzystka zostanie poinformowana o tym, że kobieta spodziewa się dziecka, będzie wiedziała, jaki preparat wybrać, żeby upiększyć klientkę bez ryzyka dla maleństwa.

Warto również podkreślić, że nawet jeśli kobieta nie może sobie pozwolić na relaksujący masaż w salonie, ważne jest, aby ograniczała stres i dbała o dobre samopoczucie. Dobrze, jeśli znajdzie odpowiednie dla siebie metody, dzięki którym będzie czuła się wypoczęta i radosna. Muzyka klasyczna, muzyka relaksacyjna czy ulubiony film mogą stanowić domową namiastkę SPA. Przyszła mama może również poszukać muzyki strojonej do 432 Hz, która to częstotliwość jest uznawana za pierwotną i naturalną. Słuchanie muzyki o tej częstotliwości pozwala wyciszyć umysł. Niektóre źródła podają, że korzystnie wpływa ona również na zdrowie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Małogłowie (mikrocefalia) – przyczyny, rozpoznanie i rokowanie

  Mikrocefalia (inaczej małogłowie) to wada rozwojowa charakteryzująca się zmniejszonymi wymiarami czaszki, a co za tym idzie również zmniejszonymi rozmiarami mózgu. O mikrocefalii można mówić wówczas, kiedy obwód głowy nie przekracza wartości średniej dla płci i wieku w danej populacji.

 • Zatrucie ciążowe – przyczyny, objawy, leczenie. Jak rozpoznać gestozę?

  Zatrucie ciążowe inaczej określane jest mianem gestozy. To zespół objawów, który występuje w drugiej połowie ciąży i który manifestuje się poprzez nadciśnienie tętnicze, białkomocz czy obrzęki. Nie udało się dotychczas ustalić przyczyny rozwoju zatrucia ciążowego. Pod uwagę brane są predyspozycje genetyczne kobiety ciężarnej oraz zły stan odżywienia organizmu.

 • Amniopunkcja – jak wygląda badanie? Czy jest bezpieczne dla dziecka?

  Amniopunkcja to jedno z badań z zakresu inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Przyszła mama, słysząc o konieczności wykonania amniopunkcji, jest najczęściej wystraszona, bojąc się o utrzymanie ciąży i zdrowie dziecka. Należy jednak podkreślić, że ryzyko poronienia po amniopunkcji nie jest większe niż 1%, a wynik badania nie jest stuprocentową gwarancją zdrowia płodu. Jak należy się przygotować do amniopunkcji, ile kosztuje badanie wykonane prywatnie i jakie są wskazania do amniopunkcji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

 • Zespół HELLP – przyczyny, objawy, leczenie

  Zespół HELLP to liczne powikłania wielonarządowe, którą wiążą się z wysoką śmiertelnością, szczególnie w sytuacji, kiedy dysfunkcje te nie zostaną rozpoznane na odpowiednio wczesnym etapie.  Leczenie obejmuje normalizację wartości ciśnienia tętniczego, terapię przeciwzakrzepową, podawanie sterydoterapii i neuroprotekcję. Konieczne jest również stałe monitorowanie stanu matki i ocenę dobrostanu płodu. Czy zespołowi HELLP da się zapobiegać? Na co zwrócić uwagę, będąc w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij