Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?
Anna Posmykiewicz

Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Jednak niestety ten stan nie będzie utrzymywał się długo. Zazwyczaj bowiem, kiedy kobieta urodzi, włosy zaczynają wypadać. Mówi się wówczas, że doszło do zjawiska, które określane jest mianem łysienia poporodowego.

Czym jest łysienie poporodowe?

Łysienie poporodowe jest uciążliwą dolegliwością, która spotyka bardzo dużą ilość kobiet — szacuje się, że aż 90 proc. świeżo upieczonych mam cierpi z tego powodu. Zwykle pierwsze objawy łysienia poporodowego nie pojawiają się u kobiety bezpośrednio po porodzie, a dopiero po upływie około trzech miesięcy od przyjścia na świat dziecka. W tym czasie włosy zaczynają wypadać coraz bardziej, czasami kobiety zgłaszają, że ich włosy „wychodzą garściami” — nawet podczas zwykłego czesania. Kobieta obserwuje, że na jej głowie zaczynają się tworzyć „prześwity”, przez które widoczna jest skóra głowy, a objętość włosów zmniejsza się w znaczący sposób. Poza tym włosy stają się też zdecydowanie bardziej kruche i łamliwe oraz tracą swój blask i zaczynają być matowe.

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Łysienie poporodowe jest związane ze zmianami poziomu hormonów w kobiecym organizmie. Można powiedzieć, że okres ciąży i okres poporodowy to prawdziwa burza hormonalna — właśnie ona przyczynia się do nadmiernego wypadania włosów u prawie każdej młodej mamy. W czasie trwania ciąży, w organizmie każdej kobiety w znaczący sposób wzrasta poziom estrogenów, które po pierwsze przyspieszają tempo wzrostu włosów, a po drugie wpływają też korzystnie na cebulki włosowe i poprawiają ich jakość, a tym samym sprawiają, że włosy stają się gęste i mocne. Po porodzie natomiast poziom estrogenów zaczyna spadać, czasami bardzo gwałtownie, na skutek czego włosy zaczynają wypadać. Ponadto w kobiecym organizmie rośnie także poziom prolaktyny, czyli hormonu, który jest odpowiedzialny za produkowanie mleka w gruczołach piersiowych — prolaktyna również nie jest korzystna dla włosów, bowiem jej wysoki poziom często doprowadza do łojotokowego zapalenia skóry, co też może przyczyniać się do wzmożonej utraty włosów przez kobietę. 

Trzeba pamiętać o tym, że inny poziom hormonów w czasie ciąży i po porodzie wywiera bezpośredni wpływ na cykl życiowy włosów. Każdy włos przechodzi cykl składający się z trzech faz — pierwsza faza to faza wzrostu, po niej następuje okres, podczas którego włos już nie rośnie, ale nadal pozostaje w skórze głowy i w końcu faz trzecia, w której włos przechodzi w stadium uśpienia, a następnie wypada. W okresie ciąży, na skutek dużej ilości estrogenów, wszystkie włosy znajdują się w fazie wzrostu, co powoduje, że stają się one gęste. Po porodzie zaś, kiedy poziom estrogenów zaczyna spadać, włosy powracają znowu do trójfazowego cyklu życia, co oznacza, że zaczną wypadać zarówno te włosy, które powinny były wypaść w okresie ciąży (jednak nie doszło do tego z powodu wysokiego poziomu hormonów), jak i te włosy, które powinny wypaść zgodnie z cyklem rozwoju włosa. To właśnie powoduje, że włosy wypadają w nadmiernej ilości.

Sposoby na wypadające po ciąży włosy

Niestety nie da się zmienić fizjologicznych wahań poziomów hormonów po porodzie, jednak można podjąć działania, które będą wzmacniały włosy i choć trochę zminimalizują proces wypadania oraz poprawią ich wygląd. Przede wszystkim należy organizmowi dostarczać wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych w prawidłowych proporcjach. Aby włosy stawały się mocniejsze i ładniejsze, potrzebują dużej ilość miedzi, cynku i żelaza oraz witamin z grupy B, jak również witaminy C, E i A. Poza tym duży wpływ na kondycję włosów wywiera białko, ponieważ dostarcza ono duże ilości metioniny i cystyny, czyli aminokwasów siarkowych, które bardzo korzystnie wpływają na strukturę włosów. Warto zatem stosować suplementy diety, które zawierają w sobie wszystkie wyżej wymienione składniki, dzięki ich regularnemu zażywaniu włosy będą stawały się mocniejsze i ładniejsze. Poza tym wszystkie niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa składniki trzeba także dostarczać w postaci właściwej diety.

Dieta a łysienie poporodowe

Co należy jeść, by wzmocnić włosy po okresie ciąży? Przede wszystkim produkty z dużą ilością aminokwasów siarkowych: ryby, jajka, mięso, owoce morza i płatki owsiane. W produktach tych znajdziemy także dużą ilość żelaza, cynku i miedzi, które również są istotne. Witaminy z grupy B w największej ilość natomiast obecne są w orzechach, pestkach słonecznika, nasionach sezamu oraz w drożdżach, a także w razowym pieczywie i makaronach czy gruboziarnistych kaszach. 

Pielęgnacja włosów po ciąży

W okresie wzmożonego wypadania włosów bardzo ważna jest też ich właściwa pielęgnacja. Przede wszystkim, myjąc włosy należy bardzo delikatnie wmasowywać w nie szampon, aby ich nie plątać i nie wyrywać w czasie późniejszego rozczesywania. Nie powinno się także do mycia głowy używać bardzo gorącej wody ani suszyć włosów suszarką, bowiem takie zabiegi dodatkowo osłabiają cebulki włosowe. Trzeba pamiętać o nakładaniu na włosy odżywek wzmacniających, które będą ułatwiały rozczesywanie włosów, (czesać włosy trzeba bardzo delikatnie, aby ich nie wyrywać). W okresie wzmożonego wypadania włosów nie powinno się też nakładać farb i szamponów koloryzujących, bowiem one także osłabiają włosy. 

Kobieta, która po porodzie zaczyna tracić włosy musi pamiętać, że przyczyną ich wypadania mogą być, oprócz zmian hormonalnych, różne choroby. Przede wszystkim chodzi o niedokrwistość oraz niedoczynność tarczycy, dlatego też koniecznie trzeba wykonać morfologię krwi wraz z poziomem żelaza i poziom TSH — dzięki temu będzie wiadomo czy przyczyna wypadania włosów nie ma związku z chorobą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Haluksy – przyczyny, objawy, leczenie palucha koślawego. Ćwiczenia na haluksy

  Haluksy, inaczej paluch koślawy, to schorzenie, którego objawem jest deformacja stopy polegająca na znacznym odchyleniu palucha na zewnątrz oraz jednoczesnym odchyleniu I kości śródstopia w kierunku wewnętrznej krawędzi stopy. Haluksy to nie tylko defekt kosmetyczny, ale również problem zdrowotny. Haluksy mogą powodować silny ból, ograniczenie ruchomości palców stopy, mogą się również przyczyniać do powstawania zmian zwyrodnieniowych w obrębie innych stawów kończyn dolnych. Jak leczy się haluksy?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

 • Masaż – rodzaje, wskazania, przeciwwskazania, techniki masażu stosowanego w fizjoterapii

  Masaż jest jedną z najstarszych terapii leczniczych. Termin ten jest używany do opisania szerokiej gamy zabiegów fizjoterapeutycznych, które mają odmienne wskazania, przeciwwskazania, różnią się rodzajem stosowanego ucisku i intensywnością zabiegu. Także efekty masażu, w zależności od jego rodzaju, mogą być odmienne. Część terapii służy wyłącznie relaksowi i głębokiemu odprężeniu (masaż relaksacyjny), część stosuje się natomiast w leczeniu schorzeń układu ruchu czy układu nerwowego (masaż leczniczy). 

 • Nowa metoda oceny wieku biologicznego. Skaner oczu odczyta, jak szybko się starzejesz

  U każdego człowieka proces starzenia się przebiega w indywidualnym tempie. Do tej pory nie powstała uniwersalna metody śledzenia wieku biologicznego. Naukowcy z Bostonu stworzyli nieinwazyjną technologię skanowania oczu, a dokładniej białek soczewki, która zapewnia szybki i obiektywny pomiar molekularnego starzenia się organizmu, co w przyszłości może mieć istotne znaczenie dla medycyny klinicznej.

 • Jak działają tabletki na rzucenie palenia? Czy te preparaty pomagają nie przytyć w trakcie kuracji?

  Palacze, chcąc rzucić nałóg, próbują wspomóc ten proces, stosując tzw. tabletki na rzucanie palenia, które zawierają w swoim składzie cytyzynę albo żywicę nikotynową. Działanie tych substancji ma na celu pozbycie się uczucia głodu nikotynowego, a tym samym skuteczne rzucenie palenia, niemniej mechanizm ich wpływu na organizm jest odmienny. Przyjmuje się, że cytyzyna zwiększa skuteczność zerwania z nałogiem lepiej niż wykorzystywana w nikotynowej terapii zastępczej żywica nikotynowa, niemniej cechuje się także większą ilością działań niepożądanych. Jakie to skutki uboczne, czy można nie przytyć, rzucając palenie oraz co wspólnego mają antydepresanty z rzucaniem palenia? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Coraz bliżej powstania skutecznej „pigułki na cukrzycę”. Naukowcy opracowali system doustnego dostarczania leków insulinowych

  Dla osób zmagających się z cukrzycą podstawowym mechanizmem aplikacji insuliny jest jej wstrzyknięcie podskórne. Wiele osób w obawie przed bólem opóźnia rozpoczęcie terapii, średnio o dwa lata. Technologia opracowana w ramach Trabolsi Research Group w NYU Abu Dhabi (NYUAD) może poprawić sytuację pacjentów z cukrzycą, uwolnić ich od dyskomfortu i skutków ubocznych częstych iniekcji. Na czym polega innowacja? Czym są nCOF? Dlaczego doustna metoda podawania leku może być skuteczniejsza?

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Kariotyp – czym jest badanie? Czy analiza chromosomów pomaga znaleźć przyczynę poronień i wykryć wadę genetyczną?

  Badanie kariotypu wykonuje się w wielu przypadkach zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Do najczęstszych powodów należą podejrzenia związane z chorobą genetyczną lub niepowodzenia rozrodu, np. kolejnym poronieniem ciąży.  Cennik badań kariotypu jest zmienny i zależy od metody, jaka została wykorzystana do przeprowadzenia analizy. Na uzyskanie wyniku badania także należy poczekać nawet kilka tygodni. Do badania kariotypu najczęściej wykorzystuje się krew z żyły obwodowej (konkretnie limfocyty) lub szpik kostny, ślinę, płyn owodniowy lub kosmówkę. Na czym polega badanie kariotypu, dlaczego wykonuje się je tylko raz w życiu i co na wyniku analizy oznaczają skróty „t, del, inv, +"? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij