kobieta trzyma w dłoni wypadające włosy
Marta Pietroń

Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

Wiele kobiet boryka się z problemem nadmiernie wypadających włosów po ciąży, które do jeszcze nie tak dawna były w świetnej kondycji. Najczęściej spowodowane jest to zmianami hormonalnymi związanymi z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży. Jak długo to trwa? Kiedy wypadanie włosów garściami powinno niepokoić? Jak temu zaradzić? Poznaj domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży.

Czym jest łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży, nazywane również łysieniem poporodowym albo telogenowym wypadaniem włosów po ciąży, jest problemem dotykającym zdecydowaną większość kobiet po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj przyczyną tego są zmiany hormonalne towarzyszące powracaniu organizmu do stanu sprzed ciąży. Przez 9 miesięcy jej trwania za sprawą podwyższonego stężenia estrogenów włosy były grubsze i było ich zdecydowanie więcej. Po porodzie poziom estrogenów powraca do normy, zaś poziom prolaktyny – hormonu stymulującego produkcję pokarmu – wzrasta. Obie te zmiany hormonalne wpływają na cykl życia włosa, przyczyniając się do nadmiernego wypadania.

Łysienie poporodowe może być spowodowane również innymi okolicznościami, np.:

 • anemią,
 • zaburzonym wchłanianiem żelaza lub witaminy B12, co skutkuje ich niedoborem,
 • niewłaściwym odżywianiem,
 • chorobami tarczycy,
 • stresem – wypadanie włosów garściami może przysporzyć dodatkowego stresu, co powoduje, że wpada się w błędne koło – sytuacja, w której powinno się unikać stresu, staję się jego przyczyną,
 • niewłaściwą pielęgnacją.

Po czym rozpoznać łysienie poporodowe? Wzmożone wypadanie włosów po ciąży powoduje zauważalne przerzedzenia na całej powierzchni głowy, a w szczególności w okolicy skroni. Wynika to z rośnięcia w tym miejscu cieńszych i delikatniejszych włosów. Nie należy obawiać się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia. Wypadną wszystkie te włosy, które i tak normalnie wypadłyby przez dziewięć miesięcy.

Mając na uwadze powszechność występowania problemu, kluczowe jest, aby każda kobieta w ciąży miała świadomość, że i ją może dotyczyć wypadanie włosów po urodzeniu dziecka.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

W trakcie ciąży za sprawą hormonów włosy były grubsze i było ich o wiele więcej niż zazwyczaj, aż nagle w ciągu 1–3 miesięcy od porodu zaczynają wypadać garściami. Zwykle trwa to około roku, przy czym włosy najintensywniej wypadają przez 1,5 do 6 miesięcy od momentu porodu. Ponadto wpływ na to ma czas karmienia piersią. Wydzielana wówczas prolaktyna wpływa bezpośrednio na cykl życia włosa, który zbyt wcześnie przechodzi w fazę spoczynku (dochodzi do zahamowania jego wzrostu) i wypada. Powrót hormonów do poziomu sprzed ciąży trwa do momentu zakończenia karmienia piersią.

Polecane dla Ciebie

Wypadanie włosów po ciąży – jak dochodzi do łysienia poporodowego?

Łysienie poporodowe jest silnie związane z cyklem życia włosa. Żeby zrozumieć, dlaczego dochodzi do ich wypadania po ciąży, należy prześledzić proces wzrostu włosa. Składa się on z 3 faz:

 • anagenu, czyli fazy wzrostowej, która trwa od 2 do 8 lat; w tym czasie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość; fizjologicznie około 90% wszystkich włosów znajduje się właśnie w tej fazie;
 • katagenu, czyli fazy przejściowej, która trwa dość krótko – zaledwie od kilku dni do 2 tygodni; włos w tym czasie przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia, faza ta dotyczy około 1–3% wszystkich włosów;
 • telogenu, czyli fazy spoczynku włosa trwającej od 2 do 4 miesięcy; dochodzi do skurczenia się mieszka włosowego i zaczyna tworzyć się łodyga nowego włosa, która wypchnie starą; włos wypada albo samoistnie, albo na skutek mycia bądź czesania.

Wysoki poziom estrogenów w trakcie ciąży wpływa na wydłużenie fazy wzrostowej włosa, przez co wolniej przechodzą one w ostatnią fazę cyklu życia i nie dochodzi albo dochodzi w niewielkim stopniu do ich wypadania. Dlatego też w trakcie ciąży wydaje się, że włosów jest więcej i są one gęściejsze. Po porodzie, kiedy poziom estrogenów wraca do normy, nagle w fazę spoczynku przechodzi spora ilość włosów, a dokładnie wszystkie te, które miały wydłużoną fazę wzrostu. Stąd też nadmierne wypadnie włosów po ciąży.

Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno wzbudzić niepokój?

Wypadanie włosów po porodzie z racji bycia naturalnym procesem związanym z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju. Czasami jednak może okazać się, że ich nadmierne wypadanie jest skutkiem choroby skóry głowy lub innych chorób ogólnoustrojowych. Do lekarza dermatologa należy udać się, jeśli doszło do znacznego przerzedzenia włosów, wystąpiły objawy łysienia (wypadanie włosów na szczycie głowy) bądź też pojawił się łupież lub łojotok. 

Co stosować na wypadanie włosów po ciąży?

Preparaty na włosy zawierają witaminy oraz minerały niezbędne do przyspieszenia i zapewnienia im prawidłowego wzrostu. Nie wpłyną one jednak na zmniejszenie ilości wypadających włosów, które i tak muszą wypaść z powodu spadku stężenia hormonów po ciąży. Mogą za to wzmocnić i przyspieszyć porost nowych włosów, działając na ich cebulki i gruczoły łojowe.

Preparaty na włosy w swoim składzie mogą zawierać:

 • aminokwasy siarkowe (cysteina, metionina) odpowiadające za prawidłową budowę włosa;
 • biotynę (inaczej witamina H), która wpływa na wiele procesów przyczyniających się do prawidłowego wyglądu skóry, włosów i paznokci;
 • witaminę B6 biorącą udział w procesie podziału komórek, w tym cebulek włosa;
 • cynk i miedź ochraniające przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego;
 • selen zapewniający włosom elastyczność i sprężystość.
Jeśli stosowane są jakiekolwiek suplementy dla mam, to przed zakupem preparatu na włosy warto sprawdzić, czy ich połączenie nie spowoduje przekroczenia zalecanych dziennych dawek poszczególnych witamin i minerałów.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Pielęgnacja włosów po ciąży powinna być delikatna. Mycie najlepiej rozpocząć od rozczesania włosów, co zmniejszy ich późniejsze splątanie oraz ułatwi nałożenie szamponu i odżywki. Warto wybierać kosmetyki o działaniu wzmacniającym i przyspieszającym porost włosów, które dostarczą składniki odżywcze dla nowo rosnących włosów. Do pielęgnacji można włączyć również ampułki do włosów zawierające skoncentrowane składniki aktywne: witaminy i mikroelementy, maski do włosów oraz wcierki, przy pomocy których wykonuje się masaż skóry głowy. Zapewnia to wzmocnienie, odżywienie, a przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry.

Chcąc osuszyć włosy, unikajmy zawijania ich w turban, ponieważ są one wtedy najbardziej podatne na złamania, wyrwania i odkształcenia.

Na czas wypadania włosów po ciąży warto ograniczyć używanie prostownicy lub lokówki, ponieważ wszystkie zabiegi z oddziaływaniem ciepła na włosy powodują pogorszenie ich stanu i osłabienie cebulki. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na prawidłowe suszenie włosów. Zbyt bliskie kierowanie ciepłego powietrza na mokre włosy – najbardziej podatne na uszkodzenia – spowoduje parowanie wody zamkniętej w łusce, niszcząc strukturę włosa.

Do rozczesywania najlepiej wybrać grzebień z szerokim rozstawem zębów, który nie będzie przyczyniał się do ich wyrywania.

W czasie nadmiernego wypadania włosów zaleca się ograniczyć ich farbowanie oraz robienie trwałej, ponieważ zabiegi te mogą je dodatkowo osłabić.

Domowe sposoby na wypadające włosy po ciąży

Do domowych sposób na wypadające włosy po ciąży zalicza się:

 • stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu i kondycji nowo rosnących włosów; warto, aby codzienne posiłki obfitowały w przetwory zbożowe, mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, mleko, zielone warzywa liściaste;
 • odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do kondycji włosów;
 • stosowanie szamponów, odżywek oraz wcierek przeznaczonych do wypadających i osłabionych włosów;
 • wybieranie kosmetyków pozbawionych parabenów i silikonów;
 • regularne wykonywanie masażu skóry głowy, który pobudzi mieszki włosowe.

Czas po porodzie może być trudny z wielu względów, a jeśli dochodzą do tego włosy wypadające garściami, może stać się to przyczyną stresu i niepokoju, prowadząc do spadku samopoczucia, a to z kolei nie poprawia kondycji włosów, skóry i paznokci.

 1. Vademecum Farmaceutyczne, Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
 2. A. Skrzypulec-Frankel, Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, „Forum Położnictwa i Ginekologii”, nr 38 2018.
 3. I. Ormańczyk, Zmiany hormonalne w ciąży i połogu a wypadanie włosów, „Opieka Okołoporodowa”, nr 4 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega, przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Jak wybrać idealny moment do zajścia w ciążę?

  Jednoznaczne określenie tego, jaki wiek jest najlepszy do zajścia w ciążę, jest trudne. Związane jest to z faktem, że ciąża nierozerwalnie połączona jest również z wychowaniem dziecka, co także wymaga odpowiedniego przygotowania od obojga rodziców. Czy istnieją jednak pewne wytyczne, które pomogą odnaleźć się w tym temacie i nie popaść w manię kontrolowania idealnego wieku, optymalnego momentu owulacji czy doszukiwania się problemu, który tak naprawdę nie istnieje?

 • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

  Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij