kobieta trzyma w dłoni wypadające włosy
Marta Pietroń

Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

Wiele kobiet boryka się z problemem nadmiernie wypadających włosów po ciąży, które do jeszcze nie tak dawna były w świetnej kondycji. Najczęściej spowodowane jest to zmianami hormonalnymi związanymi z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży. Jak długo to trwa? Kiedy wypadanie włosów garściami powinno niepokoić? Jak temu zaradzić? Poznaj domowe sposoby na wypadanie włosów po ciąży.

Czym jest łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży, nazywane również łysieniem poporodowym albo telogenowym wypadaniem włosów po ciąży, jest problemem dotykającym zdecydowaną większość kobiet po urodzeniu dziecka. Zazwyczaj przyczyną tego są zmiany hormonalne towarzyszące powracaniu organizmu do stanu sprzed ciąży. Przez 9 miesięcy jej trwania za sprawą podwyższonego stężenia estrogenów włosy były grubsze i było ich zdecydowanie więcej. Po porodzie poziom estrogenów powraca do normy, zaś poziom prolaktyny – hormonu stymulującego produkcję pokarmu – wzrasta. Obie te zmiany hormonalne wpływają na cykl życia włosa, przyczyniając się do nadmiernego wypadania.

Łysienie poporodowe może być spowodowane również innymi okolicznościami, np.:

  • anemią,
  • zaburzonym wchłanianiem żelaza lub witaminy B12, co skutkuje ich niedoborem,
  • niewłaściwym odżywianiem,
  • chorobami tarczycy,
  • stresem – wypadanie włosów garściami może przysporzyć dodatkowego stresu, co powoduje, że wpada się w błędne koło – sytuacja, w której powinno się unikać stresu, staję się jego przyczyną,
  • niewłaściwą pielęgnacją.

Po czym rozpoznać łysienie poporodowe? Wzmożone wypadanie włosów po ciąży powoduje zauważalne przerzedzenia na całej powierzchni głowy, a w szczególności w okolicy skroni. Wynika to z rośnięcia w tym miejscu cieńszych i delikatniejszych włosów. Nie należy obawiać się, że dojdzie do całkowitego wyłysienia. Wypadną wszystkie te włosy, które i tak normalnie wypadłyby przez dziewięć miesięcy.

Mając na uwadze powszechność występowania problemu, kluczowe jest, aby każda kobieta w ciąży miała świadomość, że i ją może dotyczyć wypadanie włosów po urodzeniu dziecka.

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

W trakcie ciąży za sprawą hormonów włosy były grubsze i było ich o wiele więcej niż zazwyczaj, aż nagle w ciągu 1–3 miesięcy od porodu zaczynają wypadać garściami. Zwykle trwa to około roku, przy czym włosy najintensywniej wypadają przez 1,5 do 6 miesięcy od momentu porodu. Ponadto wpływ na to ma czas karmienia piersią. Wydzielana wówczas prolaktyna wpływa bezpośrednio na cykl życia włosa, który zbyt wcześnie przechodzi w fazę spoczynku (dochodzi do zahamowania jego wzrostu) i wypada. Powrót hormonów do poziomu sprzed ciąży trwa do momentu zakończenia karmienia piersią.

Powiązane produkty

Wypadanie włosów po ciąży – jak dochodzi do łysienia poporodowego?

Łysienie poporodowe jest silnie związane z cyklem życia włosa. Żeby zrozumieć, dlaczego dochodzi do ich wypadania po ciąży, należy prześledzić proces wzrostu włosa. Składa się on z 3 faz:

  • anagenu, czyli fazy wzrostowej, która trwa od 2 do 8 lat; w tym czasie włos wyrasta z mieszka włosowego i zwiększa swoją długość; fizjologicznie około 90% wszystkich włosów znajduje się właśnie w tej fazie;
  • katagenu, czyli fazy przejściowej, która trwa dość krótko – zaledwie od kilku dni do 2 tygodni; włos w tym czasie przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia, faza ta dotyczy około 1–3% wszystkich włosów;
  • telogenu, czyli fazy spoczynku włosa trwającej od 2 do 4 miesięcy; dochodzi do skurczenia się mieszka włosowego i zaczyna tworzyć się łodyga nowego włosa, która wypchnie starą; włos wypada albo samoistnie, albo na skutek mycia bądź czesania.

Wysoki poziom estrogenów w trakcie ciąży wpływa na wydłużenie fazy wzrostowej włosa, przez co wolniej przechodzą one w ostatnią fazę cyklu życia i nie dochodzi albo dochodzi w niewielkim stopniu do ich wypadania. Dlatego też w trakcie ciąży wydaje się, że włosów jest więcej i są one gęściejsze. Po porodzie, kiedy poziom estrogenów wraca do normy, nagle w fazę spoczynku przechodzi spora ilość włosów, a dokładnie wszystkie te, które miały wydłużoną fazę wzrostu. Stąd też nadmierne wypadnie włosów po ciąży.

Kiedy wypadanie włosów po ciąży powinno wzbudzić niepokój?

Wypadanie włosów po porodzie z racji bycia naturalnym procesem związanym z powrotem organizmu do stanu sprzed ciąży nie powinno wzbudzać niepokoju. Czasami jednak może okazać się, że ich nadmierne wypadanie jest skutkiem choroby skóry głowy lub innych chorób ogólnoustrojowych. Do lekarza dermatologa należy udać się, jeśli doszło do znacznego przerzedzenia włosów, wystąpiły objawy łysienia (wypadanie włosów na szczycie głowy) bądź też pojawił się łupież lub łojotok. 

Co stosować na wypadanie włosów po ciąży?

Preparaty na włosy zawierają witaminy oraz minerały niezbędne do przyspieszenia i zapewnienia im prawidłowego wzrostu. Nie wpłyną one jednak na zmniejszenie ilości wypadających włosów, które i tak muszą wypaść z powodu spadku stężenia hormonów po ciąży. Mogą za to wzmocnić i przyspieszyć porost nowych włosów, działając na ich cebulki i gruczoły łojowe.

Preparaty na włosy w swoim składzie mogą zawierać:

  • aminokwasy siarkowe (cysteina, metionina) odpowiadające za prawidłową budowę włosa;
  • biotynę (inaczej witamina H), która wpływa na wiele procesów przyczyniających się do prawidłowego wyglądu skóry, włosów i paznokci;
  • witaminę B6 biorącą udział w procesie podziału komórek, w tym cebulek włosa;
  • cynk i miedź ochraniające przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego;
  • selen zapewniający włosom elastyczność i sprężystość.
Jeśli stosowane są jakiekolwiek suplementy dla mam, to przed zakupem preparatu na włosy warto sprawdzić, czy ich połączenie nie spowoduje przekroczenia zalecanych dziennych dawek poszczególnych witamin i minerałów.

Pielęgnacja włosów po ciąży

Pielęgnacja włosów po ciąży powinna być delikatna. Mycie najlepiej rozpocząć od rozczesania włosów, co zmniejszy ich późniejsze splątanie oraz ułatwi nałożenie szamponu i odżywki. Warto wybierać kosmetyki o działaniu wzmacniającym i przyspieszającym porost włosów, które dostarczą składniki odżywcze dla nowo rosnących włosów. Do pielęgnacji można włączyć również ampułki do włosów zawierające skoncentrowane składniki aktywne: witaminy i mikroelementy, maski do włosów oraz wcierki, przy pomocy których wykonuje się masaż skóry głowy. Zapewnia to wzmocnienie, odżywienie, a przede wszystkim poprawia ukrwienie skóry.

Chcąc osuszyć włosy, unikajmy zawijania ich w turban, ponieważ są one wtedy najbardziej podatne na złamania, wyrwania i odkształcenia.

Na czas wypadania włosów po ciąży warto ograniczyć używanie prostownicy lub lokówki, ponieważ wszystkie zabiegi z oddziaływaniem ciepła na włosy powodują pogorszenie ich stanu i osłabienie cebulki. Z tego też powodu warto zwrócić uwagę na prawidłowe suszenie włosów. Zbyt bliskie kierowanie ciepłego powietrza na mokre włosy – najbardziej podatne na uszkodzenia – spowoduje parowanie wody zamkniętej w łusce, niszcząc strukturę włosa.

Do rozczesywania najlepiej wybrać grzebień z szerokim rozstawem zębów, który nie będzie przyczyniał się do ich wyrywania.

W czasie nadmiernego wypadania włosów zaleca się ograniczyć ich farbowanie oraz robienie trwałej, ponieważ zabiegi te mogą je dodatkowo osłabić.

Domowe sposoby na wypadające włosy po ciąży

Do domowych sposób na wypadające włosy po ciąży zalicza się:

  • stosowanie diety bogatej w witaminy i minerały niezbędne do prawidłowego wzrostu i kondycji nowo rosnących włosów; warto, aby codzienne posiłki obfitowały w przetwory zbożowe, mięso, jajka, rośliny strączkowe, orzechy, ryby, mleko, zielone warzywa liściaste;
  • odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do kondycji włosów;
  • stosowanie szamponów, odżywek oraz wcierek przeznaczonych do wypadających i osłabionych włosów;
  • wybieranie kosmetyków pozbawionych parabenów i silikonów;
  • regularne wykonywanie masażu skóry głowy, który pobudzi mieszki włosowe.

Czas po porodzie może być trudny z wielu względów, a jeśli dochodzą do tego włosy wypadające garściami, może stać się to przyczyną stresu i niepokoju, prowadząc do spadku samopoczucia, a to z kolei nie poprawia kondycji włosów, skóry i paznokci.

  1. Vademecum Farmaceutyczne, Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety ciężarnej, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
  2. A. Skrzypulec-Frankel, Nadmierne wypadanie włosów w okresie połogu, „Forum Położnictwa i Ginekologii”, nr 38 2018.
  3. I. Ormańczyk, Zmiany hormonalne w ciąży i połogu a wypadanie włosów, „Opieka Okołoporodowa”, nr 4 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij