Farbowanie włosów w ciąży- czy jest bezpieczne?
Anna Posmykiewicz

Farbowanie włosów w ciąży- czy jest bezpieczne?

Czy w ciąży można farbować włosy? To pytanie zadaje sobie każda przyszła mama, która przed zajściem w ciąże regularnie włosy farbowała. Pytanie to pada dość często, tym bardziej, że mamy, babcie i starsze ciocie cały czas powtarzają, że absolutnie nie można tego robić, bowiem jest to bardzo szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Czy rzeczywiście to, co mówi starsze pokolenie, jest prawdą? Czy rzeczywiście w okresie ciąży absolutnie nie należy farbować włosów?

Tak naprawdę opinie lekarzy na temat farbowania włosów w ciąży są bardzo podzielone. Cześć z nich uważa, że absolutnie nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby kobieta będąca w ciąży mogła koloryzować włosy. Jednak mimo wszystko zdecydowana większość lekarzy ginekologów jest bardziej ostrożna i przekonuje przyszłe mamy, że lepiej nie farbować włosów przed rozpoczęciem drugiego trymestru ciąży. Dlaczego? Dlatego, że w farbach do koloryzacji włosów zwykle jako jeden ze składników figuruje amoniak. Są to ilości naprawdę niewielkie, jednak po nałożeniu farby na skórę głowy, jego śladowe ilości mogą przedostać się do organizmu matki, a tym samym do rozwijającego się dziecka. Dlatego też lepiej odłożyć farbowanie włosów na drugi lub trzeci trymestr, gdzie wszystkie narządy i układy organizmu dziecka będą już wykształcone i nawet jeśli do jego organizmu przeniknie śladowa ilość amoniaku, to nie wywoła ona żadnych działań niepożądanych na organizm maleństwa.

Tak naprawdę do tej pory nie udowodniono jednoznacznie, że amoniak z farb do włosów przenika na pewno do organizmu dziecka, jednak zawsze lepiej w okresie ciąży dmuchać na zimne i nie farbować włosów w pierwszym trymestrze jej trwania. 

Można zatem śmiało powiedzieć, że farbowanie włosów w ciąży nie jest bezwzględnie przeciwwskazane. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, dzięki którym każda przyszła mama będzie miała pewność, że farbowanie i rozjaśnianie włosów w ciąży nie będzie wywierało negatywnego efektu na dziecko. Przede wszystkim należy przestrzegać tej zasady, że nie powinno się farbować włosów w ciąży w czasie trwania pierwszego jej trymestru. Ponadto, może mimo wszystko warto zamiast klasycznej farby z amoniakiem, używać wtedy farby bez tego składnika albo też farby naturalnej jak henna czy też szamponu koloryzującego, który na włosach trzyma się zdecydowanie krócej, jednak nie ma żadnych przeciwwskazań do jego używania. Należy pamiętać też o tym, aby farbując włosy w ciąży nie nakładać farby wtedy, kiedy na skórze głowy obecne są jakiekolwiek uszkodzenia, wtedy bowiem większa ilość szkodliwych substancji może drogą krwi przeniknąć do organizmu. Trzeba też starać się, aby farbowanie włosów w ciąży odbywało się w dobrze wywietrzonym i wentylowanym pomszczeniu. Dzięki temu przyszła mama nie nawdycha się nieprzyjemnych oparów farby, co może przecież niekorzystnie wpływać na jej samopoczucie. Farbowanie włosów w ciąży zdecydowanie lepiej też wykonywać w dużych, renomowanych zakładach fryzjerskich niż w małych, starych zakładach fryzjerskich oraz w warunkach domowych. W renomowanym zakładzie bowiem zawsze będzie można mieć pewność, że użyte kosmetyki są naprawdę dobrej jakość oraz mają wszystkie niezbędne atesty.

Trzeba też pamiętać o tym, że czasami farbowanie włosów w okresie ciąży może nie wyjść tak, jak będziemy sobie życzyć- chodzi bowiem o to, że pod wpływem  dużych zmian hormonalnych włosy mogą zareagować na farbę zdecydowanie inaczej niż do tej pory, co może spowodować, że kolor nie wyjdzie taki, jak chcemy. Dlatego lepiej też nie zmieniać drastycznie koloru włosów np. z jasnego blondu na ciemne i odwrotnie, tylko wykonać delikatna zmianę koloru (np. włosy tylko o ton jaśniejsze lub ciemniejsze od koloru wyjściowego) lub tylko po prostu wykonać ich delikatne cieniowanie.

Czy można farbować włosy karmiąc dziecko piersią?

Widać zatem, ze farbowanie włosów w ciąży jest sprawą jak najbardziej dopuszczalną. Farbowanie włosów, a karmienie piersią to również temat, który wzbudza wśród młodych mam dużo emocji. Jaka jest zatem odpowiedz: można czy nie można farbować włosy w czasie karmienia piersią?

Odpowiedz jest prosta: zdecydowanie można. Składniki farby nie wpływają bowiem w żaden sposób na jakość pokarmu matki karmiącej, nie wywierają też żadnego wpływu na zdrowie i rozwój maluszka. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo często w okresie karmienia piersią włosy są w ogóle bardzo osłabione. Często są matowe, łamią się, rozdwajają oraz wypadają w nadmiernej ilości. Dlatego też warto zastanowić się czy w takiej sytuacji faktycznie opłaca się nam farbować włosy- będą one się bowiem niszczyć jeszcze bardziej, przez co staną się jeszcze bardziej osłabione i będą wypadać w jeszcze większej ilości. Dlatego może jednak lepiej poczekać z farbowaniem włosów w okresie karmienia piersią, a jeśli już koniecznie chcemy zmienić lub poprawić kolor naszych włosów, lepiej użyć do tego celu farby naturalnej lub też szamponu koloryzującego, który szybciej się zmywa, jednak nie będzie negatywnie wpływał na kondycje naszych włosów.

Po koloryzacji włosów w okresie karmienia piersią, każda karmiąca młoda mama powinna pamiętać o niezbędnej konieczności stosowania po takim zabiegu odżywek do włosów oraz specjalnych suplementów diety przeznaczonych dla mam karmiących, które będą dodatkowo wzmacniały strukturę włosów i będą zapobiegły ich nadmiernemu wypadaniu. 

Jak widać, zarówno w ciąży , jak i w okresie karmienia piersią, każda kobieta może korzystać z usług fryzjerskich i koloryzować włosy. Należy jedynie pamiętać, aby robić to rozsądnie i z głową, aby w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku, jak również kondycji własnych włosów. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl