Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży
Urszula Krzesiak

Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży

Ciąża to swoista rewolucja w życiu każdej kobiety. Chociaż jest stanem naturalnym, wywołuje sporo zamieszania. Zmieniające się poziomy hormonów mają wpływ na nastrój, ale także na nasz wygląd. Niekiedy zmiany te są korzystne, często np. obserwuje się polepszenie stanu cery lub poprawę kondycji włosów ciężarnej. Istnieje jednak szereg potencjalnych dolegliwości związanych z ciążą. Można tu wymienić np. huśtawki nastrojów, mdłości, rozstępy, przesuszenie skóry, pajączki czy opuchliznę nóg. Doświadcza ich wiele przyszłych mam. Właściwa pielęgnacja ciała w tym okresie jest niezwykle ważna. Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi są jednak w ciąży dozwolone.

Odpowiednia pielęgnacja pozwala uniknąć blizn lub ograniczyć ich ilość. Ładny wygląd ma pozytywny wpływ na samopoczucie ciężarnej, warto więc trochę porozpieszczać się, zanim maluch pojawi się na świecie – po porodzie opieka nad nim pochłonie sporo czasu i energii młodej mamy.

Bądź ostrożna w wyborze kosmetyków

Trzeba jednak podkreślić, iż zostało naukowo udowodnione, że niektóre substancje chemiczne stosowane w kosmetykach codziennego użytku mogą przedostawać się do krwi pępowinowej. Najlepiej w czasie ciąży ograniczać się więc do używania tego, co naprawdę niezbędne. Nie wszystkie składniki kosmetyku muszą być bowiem podawane na etykiecie. Nawet, jeśli kosmetyk jest reklamowany jako naturalny, może zawierać składniki roślinne pochodzące z krajów, gdzie ich produkcja jest nieregulowana prawnie.

Ciąża nie jest najlepszym momentem do eksperymentowania ze zdrowiem. Kosmetyki oraz leki używane w czasie ciąży powinny być kupowane ze sprawdzonych źródeł. Kobieta, która spodziewa się dziecka, staje się bardziej wrażliwa na zapachy i może wykazywać większe skłonności do alergii oraz zaburzeń w pigmentacji skóry. Z tego też powodu powinna ona unikać solarium oraz sauny i zabiegów związanych z dużym nagrzewaniem ciała. Zaleca się raczej krótkie kąpiele pod prysznicem niż długie przesiadywanie w wannie.

Tych substancji unikaj w czasie ciąży

W ciąży trzeba także wystrzegać się niektórych substancji. Do tych zakazanych należą między innymi ftalany, toluen, parabeny, retinol, triclosan, tetracykliny.

Ftalany występują głównie w lakierze do paznokci oraz w kosmetykach zapachowych. Są w stanie zaburzyć pracę systemu hormonalnego i rozwój rosnącego dziecka. Najlepiej używać produktów, które zostały opisane jako niezawierające ftalanów lub bezzapachowe i unikać tych, na których etykiecie pojawia się słowo parfum.

Mydła antybakteryjne i środki odkażające do rąk zawierają z kolei triclosan – pestycyd mający negatywny wpływ na system hormonalny.

Parabeny, które są dodawane do kosmetyków jako konserwanty zabezpieczające je przed rozwojem bakterii i grzybów, również mogą oddziaływać negatywnie. Niektóre źródła podają, że ekspozycja na BPA (jeden z parabenów) w okresie prenatalnym może skutkować poronieniem, upośledzeniem rozwoju dziecka, niską wagą urodzeniową i problemami behawioralnymi w dzieciństwie.

Retinol i pochodne witaminy A występują w kremach przeciwzmarszczkowych oraz peelingach. Nadużywanie pochodnych witaminy A może prowadzić do wad rozwojowych w obrębie głowy, serca, układu nerwowego oraz kręgosłupa.

Kwas salicylowy – występuje naturalnie w roślinach, należy do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma właściwości złuszczające, jest składnikiem maści na odciski, kosmetyków przeciwstarzeniowych oraz płynów i żeli używanych w leczeniu trądziku i łupieżu. Stosowany doustnie może zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoków wewnątrzczaszkowych.

Trzeba przy tym pamiętać, że ze względów etycznych nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży. Z tego powodu działanie wielu substancji – tak na kobiety, jak i na rozwijający się płód – nie jest do końca znane. Niektóre substancje nie są zalecane w ciąży, mimo że ich używanie nie jest łączone z występowaniem jakichś konkretnych efektów ubocznych. Do substancji takich należy np. hydrochinon. Występuje on w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających. Związek ten charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania. Z tego powodu nie jest dopuszczony w produktach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Niektóre kosmetyki mogą jednak zawierać arbutynę, a ta może ulegać rozbiciu do hydrochinonu.

Ponieważ brak stuprocentowej pewności co do bezpieczeństwa hydrochinonu, kobietom w ciąży zaleca się wykluczenie produktów zawierających zarówno hydrochinon, jak i arbutynę.

Powiązane produkty

Informuj specjalistów o ciąży

Kobieta w ciąży może nie być jednak świadoma wszystkich potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą stosowanie leków, kosmetyków czy zabiegów. Dlatego też od samego początku ciąży powinna informować lekarza, dentystę lub obsługę gabinetu kosmetycznego, z którego usług korzysta o swoim stanie. Czasami problematyczne może być stosowanie nawet tych substancji, które w zwykłych warunkach uważane są za zdrowe i korzystne. Przykładem są tu np. olejki eteryczne. Kobiety w ciąży powinny unikać m. in. olejku jaśminowego i szałwiowego (wyzwalają skurcze), rozmarynowego (może powodować krwawienia i wzrost ciśnienia krwi, wysokie dawki wywołują skurcze macicy). Trzeba zaniechać również stosowania olejku tymiankowego, melisowego, lawendowego, majerankowego i jałowcowego. Inne niewskazane w ciąży składniki kosmetyków to olej sojowy, wyciągi z soi i produkty estrogenne, algi, duże ilości fluoru, kofeina, nikotyna oraz kamfora.

Bezpieczne kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży

Bezpiecznymi składnikami preparatów są alantoina, kwas hialuronowy, pantenol, rumianek, sól morska, cukier trzcinowy oraz olejki: sezamowy, migdałowy i cytrynowy. Dozwolone są także kwas mlekowy, kwas migdałowy oraz kwas glikolowy.

W ciąży należy jednak unikać stosowania preparatów, które działają na głębokie warstwy skóry. Wyżej wymienione kwasy nie powinny występować w wysokich stężeniach, typowych dla zabiegów złuszczających wykonywanych w salonie kosmetycznym.

Kobiety przez całą ciążę, niezależnie od pory roku, powinny stosować kremy przeciwsłoneczne, najlepiej z wysokim filtrem (SPF50), przy czym wskazane jest stosowanie preparatów z filtrami mineralnymi, a nie chemicznymi. Te ostatnie zawierają awobenzon i oxybenzon, które są podejrzewane o związek z występowaniem ADHD i negatywnym wpływem na rozwój systemu nerwowego.

Samoopalacze i produkty w sprayu są odradzane (ze względu na ryzyko inhalacji). Ewentualną walkę z trwałymi przebarwieniami będzie można rozpocząć dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią.

Bardzo ważnym punktem codziennej pielęgnacji jest profilaktyka przeciw rozstępom. Szacuje się, że nawet 80% ciężarnych obserwuje u siebie nieestetyczne blizny. Mogą pojawiać się na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Warto więc już na początku ciąży zaopatrzyć się w preparaty przeciw rozstępom na brzuchu oraz w kremy ujędrniające biust. Trzeba stosować je regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Przy nakładaniu kremu na brzuch i jego okolice należy unikać intensywnego masażu. Nie powinno się również stosować kremu na brodawki sutkowe. Ich masaż może bowiem przyspieszyć akcję porodową. Wybierając kosmetyk najlepiej skorzystać z takiego, który jest przeznaczony dla przyszłych mam.

Ciało kobiety po porodzie potrzebuje sporo czasu, żeby powrócić do całkowitej równowagi. Warto stosować produkty zapobiegające pojawieniu się rozstępów także po urodzeniu.

Wielu paniom ulgę przyniesie żel do nóg z mentolem. Przyda się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Uszczelnia on naczynia krwionośne, ochładza i poprawia przepływ krwi. Dobrze jest stosować go kilka razy dziennie. Umiarkowana aktywność fizyczna również może tu pomóc, choć jej rodzaj najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Kobieta ciężarna nie musi również rezygnować z makijażu. Powinna jednak mieć na uwadze aktualny stan swojej skóry. W czasie ciąży nie zawsze sprawdzają się kosmetyki, które kobieta stosowała wcześniej. Cera może stać się bardziej sucha. Kobiety, które przed ciążą nie miały problemów z cerą, mogą teraz obserwować zwiększoną produkcję sebum i trądzik. Trzeba to uwzględnić, pamiętając oczywiście o tym, że wszelkie próby leczenia trądziku i stosowanie specjalistycznych preparatów w celu jego usunięcia należy w ciąży skonsultować ze specjalistą.

Do mycia twarzy najlepiej jest stosować kosmetyki niezawierające alkoholu, oznaczone jako hipoalergiczne. Jeśli cera reaguje alergią na większość kosmetyków kolorowych, należy ograniczyć makijaż – np. do kredki na oku i pomadki. Samopoczucie kobiety oraz zdrowy rozsądek będą tu najlepszym doradcą.

W czasie ciąży powinno się także zmniejszyć częstotliwość malowania paznokci, chociaż nie trzeba rezygnować z tego całkowicie. Dezodoranty, perfumy i lakiery do paznokci mogą bowiem zawierać niebezpieczne dla płodu formaldehyd oraz toluen. Warto unikać również acetonu i wybierać zmywacze bez jego dodatku.

Robiąc manicure w ciąży, odsuwajmy skórki – wycinanie ich nie jest wskazane. Jeśli zamierzamy korzystać z lakierów i zmywaczy o silnym zapachu, otwórzmy okno – zmniejszymy wtedy ryzyko inhalacji. Manikiurzystka z pewnością podpowie nam, jakie lakiery będą odpowiednie w naszym stanie. Lakierów do włosów lepiej unikać.

Efekty farbowania nie są całkowicie przewidywalne. Nawet, jeśli farba nie zawiera amoniaku czy innych zakazanych substancji, kolor może wyjść inny od zamierzonego. Modne, dobrane do kształtu twarzy cięcie w połączeniu z lepszą kondycją włosów i tak zrobi swoje.

Nie ma przeciwwskazań, aby w ciąży stosować balsamy i kremy do depilacji. Wybierajmy tylko takie preparaty, które są przeznaczone do skóry wrażliwej, posiadają emolienty i substancje zapobiegające podrażnieniom.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij