
Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży
Ciąża to swoista rewolucja w życiu każdej kobiety. Chociaż jest stanem naturalnym, wywołuje sporo zamieszania. Zmieniające się poziomy hormonów mają wpływ na nastrój, ale także na nasz wygląd. Niekiedy zmiany te są korzystne, często np. obserwuje się polepszenie stanu cery lub poprawę kondycji włosów ciężarnej. Istnieje jednak szereg potencjalnych dolegliwości związanych z ciążą. Można tu wymienić np. huśtawki nastrojów, mdłości, rozstępy, przesuszenie skóry, pajączki czy opuchliznę nóg. Doświadcza ich wiele przyszłych mam. Właściwa pielęgnacja ciała w tym okresie jest niezwykle ważna. Nie wszystkie kosmetyki i zabiegi są jednak w ciąży dozwolone.
Odpowiednia pielęgnacja pozwala uniknąć blizn lub ograniczyć ich ilość. Ładny wygląd ma pozytywny wpływ na samopoczucie ciężarnej, warto więc trochę porozpieszczać się, zanim maluch pojawi się na świecie – po porodzie opieka nad nim pochłonie sporo czasu i energii młodej mamy.
Bądź ostrożna w wyborze kosmetyków
Trzeba jednak podkreślić, iż zostało naukowo udowodnione, że niektóre substancje chemiczne stosowane w kosmetykach codziennego użytku mogą przedostawać się do krwi pępowinowej. Najlepiej w czasie ciąży ograniczać się więc do używania tego, co naprawdę niezbędne. Nie wszystkie składniki kosmetyku muszą być bowiem podawane na etykiecie. Nawet, jeśli kosmetyk jest reklamowany jako naturalny, może zawierać składniki roślinne pochodzące z krajów, gdzie ich produkcja jest nieregulowana prawnie.
Tych substancji unikaj w czasie ciąży
W ciąży trzeba także wystrzegać się niektórych substancji. Do tych zakazanych należą między innymi ftalany, toluen, parabeny, retinol, triclosan, tetracykliny.
Ftalany występują głównie w lakierze do paznokci oraz w kosmetykach zapachowych. Są w stanie zaburzyć pracę systemu hormonalnego i rozwój rosnącego dziecka. Najlepiej używać produktów, które zostały opisane jako niezawierające ftalanów lub bezzapachowe i unikać tych, na których etykiecie pojawia się słowo parfum.
Mydła antybakteryjne i środki odkażające do rąk zawierają z kolei triclosan – pestycyd mający negatywny wpływ na system hormonalny.
Parabeny, które są dodawane do kosmetyków jako konserwanty zabezpieczające je przed rozwojem bakterii i grzybów, również mogą oddziaływać negatywnie. Niektóre źródła podają, że ekspozycja na BPA (jeden z parabenów) w okresie prenatalnym może skutkować poronieniem, upośledzeniem rozwoju dziecka, niską wagą urodzeniową i problemami behawioralnymi w dzieciństwie.
Kwas salicylowy – występuje naturalnie w roślinach, należy do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma właściwości złuszczające, jest składnikiem maści na odciski, kosmetyków przeciwstarzeniowych oraz płynów i żeli używanych w leczeniu trądziku i łupieżu. Stosowany doustnie może zwiększać ryzyko wystąpienia krwotoków wewnątrzczaszkowych.
Trzeba przy tym pamiętać, że ze względów etycznych nie prowadzi się badań na kobietach w ciąży. Z tego powodu działanie wielu substancji – tak na kobiety, jak i na rozwijający się płód – nie jest do końca znane. Niektóre substancje nie są zalecane w ciąży, mimo że ich używanie nie jest łączone z występowaniem jakichś konkretnych efektów ubocznych. Do substancji takich należy np. hydrochinon. Występuje on w kosmetykach rozświetlających i rozjaśniających. Związek ten charakteryzuje się wysokim stopniem wchłaniania. Z tego powodu nie jest dopuszczony w produktach sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Niektóre kosmetyki mogą jednak zawierać arbutynę, a ta może ulegać rozbiciu do hydrochinonu.
Ponieważ brak stuprocentowej pewności co do bezpieczeństwa hydrochinonu, kobietom w ciąży zaleca się wykluczenie produktów zawierających zarówno hydrochinon, jak i arbutynę.
Informuj specjalistów o ciąży
Kobieta w ciąży może nie być jednak świadoma wszystkich potencjalnych zagrożeń, jakie niesie ze sobą stosowanie leków, kosmetyków czy zabiegów. Dlatego też od samego początku ciąży powinna informować lekarza, dentystę lub obsługę gabinetu kosmetycznego, z którego usług korzysta o swoim stanie. Czasami problematyczne może być stosowanie nawet tych substancji, które w zwykłych warunkach uważane są za zdrowe i korzystne. Przykładem są tu np. olejki eteryczne. Kobiety w ciąży powinny unikać m. in. olejku jaśminowego i szałwiowego (wyzwalają skurcze), rozmarynowego (może powodować krwawienia i wzrost ciśnienia krwi, wysokie dawki wywołują skurcze macicy). Trzeba zaniechać również stosowania olejku tymiankowego, melisowego, lawendowego, majerankowego i jałowcowego. Inne niewskazane w ciąży składniki kosmetyków to olej sojowy, wyciągi z soi i produkty estrogenne, algi, duże ilości fluoru, kofeina, nikotyna oraz kamfora.
Bezpieczne kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet w ciąży
Bezpiecznymi składnikami preparatów są alantoina, kwas hialuronowy, pantenol, rumianek, sól morska, cukier trzcinowy oraz olejki: sezamowy, migdałowy i cytrynowy. Dozwolone są także kwas mlekowy, kwas migdałowy oraz kwas glikolowy.
W ciąży należy jednak unikać stosowania preparatów, które działają na głębokie warstwy skóry. Wyżej wymienione kwasy nie powinny występować w wysokich stężeniach, typowych dla zabiegów złuszczających wykonywanych w salonie kosmetycznym.
Samoopalacze i produkty w sprayu są odradzane (ze względu na ryzyko inhalacji). Ewentualną walkę z trwałymi przebarwieniami będzie można rozpocząć dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią.
Bardzo ważnym punktem codziennej pielęgnacji jest profilaktyka przeciw rozstępom. Szacuje się, że nawet 80% ciężarnych obserwuje u siebie nieestetyczne blizny. Mogą pojawiać się na brzuchu, piersiach, pośladkach i udach. Warto więc już na początku ciąży zaopatrzyć się w preparaty przeciw rozstępom na brzuchu oraz w kremy ujędrniające biust. Trzeba stosować je regularnie, przynajmniej dwa razy dziennie. Przy nakładaniu kremu na brzuch i jego okolice należy unikać intensywnego masażu. Nie powinno się również stosować kremu na brodawki sutkowe. Ich masaż może bowiem przyspieszyć akcję porodową. Wybierając kosmetyk najlepiej skorzystać z takiego, który jest przeznaczony dla przyszłych mam.
Ciało kobiety po porodzie potrzebuje sporo czasu, żeby powrócić do całkowitej równowagi. Warto stosować produkty zapobiegające pojawieniu się rozstępów także po urodzeniu.
Wielu paniom ulgę przyniesie żel do nóg z mentolem. Przyda się zwłaszcza w trzecim trymestrze. Uszczelnia on naczynia krwionośne, ochładza i poprawia przepływ krwi. Dobrze jest stosować go kilka razy dziennie. Umiarkowana aktywność fizyczna również może tu pomóc, choć jej rodzaj najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Kobieta ciężarna nie musi również rezygnować z makijażu. Powinna jednak mieć na uwadze aktualny stan swojej skóry. W czasie ciąży nie zawsze sprawdzają się kosmetyki, które kobieta stosowała wcześniej. Cera może stać się bardziej sucha. Kobiety, które przed ciążą nie miały problemów z cerą, mogą teraz obserwować zwiększoną produkcję sebum i trądzik. Trzeba to uwzględnić, pamiętając oczywiście o tym, że wszelkie próby leczenia trądziku i stosowanie specjalistycznych preparatów w celu jego usunięcia należy w ciąży skonsultować ze specjalistą.
Do mycia twarzy najlepiej jest stosować kosmetyki niezawierające alkoholu, oznaczone jako hipoalergiczne. Jeśli cera reaguje alergią na większość kosmetyków kolorowych, należy ograniczyć makijaż – np. do kredki na oku i pomadki. Samopoczucie kobiety oraz zdrowy rozsądek będą tu najlepszym doradcą.
W czasie ciąży powinno się także zmniejszyć częstotliwość malowania paznokci, chociaż nie trzeba rezygnować z tego całkowicie. Dezodoranty, perfumy i lakiery do paznokci mogą bowiem zawierać niebezpieczne dla płodu formaldehyd oraz toluen. Warto unikać również acetonu i wybierać zmywacze bez jego dodatku.
Efekty farbowania nie są całkowicie przewidywalne. Nawet, jeśli farba nie zawiera amoniaku czy innych zakazanych substancji, kolor może wyjść inny od zamierzonego. Modne, dobrane do kształtu twarzy cięcie w połączeniu z lepszą kondycją włosów i tak zrobi swoje.
Nie ma przeciwwskazań, aby w ciąży stosować balsamy i kremy do depilacji. Wybierajmy tylko takie preparaty, które są przeznaczone do skóry wrażliwej, posiadają emolienty i substancje zapobiegające podrażnieniom.