Ciąża a zęby. Jak ciąża wpływa na ich stan?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ciąża a zęby. Jak ciąża wpływa na ich stan?

Wiele kobiet kojarzy okres ciąży oraz wczesnego macierzyństwa z czasem, kiedy doszło do znacznego rozwoju próchnicy i spadku kondycji zębów. I choć w powszechnej opinii uważa się, że ciąża ma zły wpływ na stan uzębienia, tak naprawdę jest to opinia błędna. Przy prawidłowym postępowaniu i utrzymywaniu dobrej higieny, zdrowie zębów po okresie ciąży nie ulegnie pogorszeniu.

Częste krwawienie dziąseł

Jednym z najczęstszych problemów kobiet ciężarnych są nawracające stany zapalne dziąseł. W związku ze zmianami hormonalnymi przebiegającymi w organizmie dziąsła mogą stać się obrzęknięte, mocno zaczerwienione i krwawiące. U części pojawiają się także większe zmiany na dziąsłach – guzy ciążowe (nadziąślaki). Kobiety z tym problemem mogą odczuwać problem ze szczotkowaniem zębów i ograniczać tę czynność. Skutkuje to tworzeniem błędnego koła, ponieważ jedynym sposobem ograniczenia stanu zapalnego dziąseł jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej. Niestety stan taki jest trudny do całkowitego wyleczenia i trzeba doczekać do momentu porodu, po którym on minie. 

Czy dziecko „kradnie” związki wzmacniające zęby?

Istnieje wiele przekonań przekazywanych z pokolenia na pokolenie o tym, jak ciąża osłabia zęby matki. Jednym z najczęstszych jest wiara w to, że dziecko rozwijając się „zużywa” znaczne ilości wapnia i powoduje, niedobór tego związku w zębach matki. Jest to kompletnie niesłuszne przekonanie i nie ma nic wspólnego z prawdą. Dziecko w żaden sposób nie jest w stanie pobrać związków mineralnych z zębów matki. 

Powiązane produkty

Czy można leczyć zęby w ciąży?

Bardzo zły wpływ na stan zębów kobiety ciężarnej ma fakt, że wiele z nich jest przekonanych, że podczas ciąży nie powinno się udawać do dentysty. W związku z tym w momencie odczuwania dolegliwości ze strony zębów starają się one je przeczekać, co sprzyja jedynie powstawaniem większych ubytków w przyszłości.

Oczywiście podczas ciąży można leczyć zęby, najlepszy na to okres to drugi trymestr. W tym czasie każda kobieta ciężarna powinna się udać na badanie kontrolne do lekarza dentysty. Po pierwsze, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych potencjalnych miejsc, które mogą powodować problemy w trzecim trymestrze. Po drugie, aby dowiedzieć się jak prawidłowo postępować zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie.

Co zatem ma wpływ na rozwój próchnicy w ciąży?

Największy wpływ na bardziej nasilony rozwój próchnicy u kobiet ciężarnych mają ich nieprawidłowe nawyki. Wiele kobiet odczuwając różne dolegliwości, zmęczenie oraz skupiając się na swoim wyjątkowym stanie, zwyczajnie zaniedbuje higienę jamy ustnej. Szczególnie w okresie początkowym macierzyństwa, kiedy dochodzą liczne nowe obowiązki, a kobiecie często towarzyszy ciągłe zmęczenie, higiena jamy ustnej schodzi na drugi plan. Takie postępowanie znacznie sprzyja obniżeniu kondycji zębów. 

Bardzo istotny wpływ na stan zębów mają również często występujące w ciąży wymioty. Odruchowym postępowaniem wielu z nas po wymiotach jest jak najszybsze dokładne szczotkowanie zębów. Jest to jednak zachowanie bardzo szkodliwe dla naszych zębów. Pod wpływem kwasów żołądkowych zewnętrzna warstwa szkliwa ulega lekkiemu rozpuszczeniu, więc podczas szczotkowania ją stopniowo usuwamy. W ten sposób dochodzi do zniesienia najbardziej odpornej warstwy zębów, co sprzyja szybszemu powstawaniu próchnicy. W związku z tym po wymiotach powinno się przepłukać jamę ustną wodą (a jeszcze lepiej płynem zasadowym – np. mlekiem), odczekać minimum pół godziny, kiedy to pH jamy ustnej wróci do normy i dopiero wtedy umyć zęby szczoteczką. 

Również mniej zrównoważona dieta wielu kobiet ciężarnych, wynikająca z różnych zachcianek, może sprzyjać rozwojowi próchnicy. Częste spożywanie słodkich ciast, tortów, słodyczy lub lodów, powoduje nasilony rozwój bakterii próchnicotwórczych. Do tego spożywanie produktów kwaśnych – takich jak śledzie w occie, ogórki kiszone, bigos – skutkuje rozwojem erozji szkliwa (takiej samej, jak przy częstych wymiotach). Należy zatem pamiętać, aby po zjedzeniu wszelkich tego typu posiłków pić wodę lub płukać jamę ustną. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl