Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?
Krzysztof Słomiak

Alergia czy atopowe zapalenie skóry? Jak je odróżnić?

W dzisiejszych czasach problemy skórne dotykają coraz więcej osób. Ma to związek z dużym zanieczyszczeniem i zapyleniem powietrza, konserwantami czy barwnikami dodawanymi do żywności, a nawet ze stresującym i szybkim trybem życia. Wszystkie te czynniki wewnętrznie oraz zewnętrznie mają wpływ na kondycję naszej skóry. Jej stan i wygląd bardzo dobrze odzwierciedlają formę organizmu.

Szereg chorób w znaczący sposób wpływa na to, jak wygląda nasza skóra. Duże znaczenie mają alergie skórne, często mylone z innymi chorobami oraz przewlekłe przesuszenie skóry prowadzące do Atopowego Zapalenia Skóry (AZS). Przyjrzyjmy się dzisiaj tym dwóm stanom chorobowym oraz sposobom radzenia sobie z nimi.

Alergia skórna

Alergia skórna stanowi kłopotliwy problem. W szczególności dlatego, iż trudno ją zdiagnozować. Mogą wywołać ją kosmetyki, które używamy po raz pierwszy, niewłaściwy proszek do prania lub płyn do płukania, tkanina z koszuli, która dotyka naszą skórę, zbyt długa ekspozycja na słońce lub pyłki roślin czy sierść zwierząt. Nawet bakterie z telefonu, który przykładamy codziennie do ucha, mogą wywoływać alergię skórną. Wymieniać można tu w nieskończoność. Taką alergię wywołaną czynnikami zewnętrznymi nazywamy alergią zewnętrzną lub kontaktową.

Innym rodzajem alergii jest alergia spowodowana czynnikami wewnętrznymi – jedzeniem, w szczególności cytrusami i słodyczami, napojami, bardzo często alkoholem czy po prostu stanem wewnętrznym i procesami, które zachodzą naturalnie w ciele.

Pierwsze objawy i oznaki alergii

Alergia skórna objawia się w różny sposób, z różnym nasileniem oraz umiejscowieniem na ciele. Wysypka  od miejscowej, po rozlaną i rozproszoną po całym ciele, uporczywe swędzenie oraz czerwone plamy to typowe oznaki. Objawami alergii skórnej są przede wszystkim wypryski. Mają one postać zaczerwienionych oraz twardych grudek. Wysypki i czerwone krostki należą do jednych z podstawowych objawów, które wskazują na chorobę alergiczną.

Powiązane produkty

Alergia a skóra atopowa

Objawy alergii, szczególnie niepoprawnie leczonej lub zaniedbanej, przypominają w swoim wyglądzie atopowe zapalenie skóry. AZS objawia się miejscowym podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Zwykle jest ona bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i pękanie całych płatów skórnych.

Najgorszą sytuacją jest, gdy przebiegowi AZS towarzyszy alergia. W przypadku leczenia zarówno alergii jak i atopowego zapalenia skóry najlepszej diagnozy udzieli dermatolog.

Leczenie chorób skóry – alergia

Przy chorobach skóry najważniejsze są odpowiednia higiena oraz regularność. Po analizie przebiegu choroby alergicznej powinniśmy wyeliminować lub ograniczyć dostęp alergenów.

W przypadku uporczywego świądu ulgę mogą przynieść doustne leki przeciwhistaminowe nowej generacji lewocetyryzyna, desloratadyna, feksofenadyna. Nie powodują one senności oraz upośledzenia czynności motorycznych, szczególnie ważnych podczas prowadzenia pojazdów, dlatego można je stosować na co dzień. Wspomagająco dobrze sprawdzają się suplementy diety zawierające w swoim składzie wapń.

Leczenie chorób skóry – atopowe zapalenie skóry

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważna jest kąpiel, gdyż łagodzi świąd, przyspiesza gojenie, oczyszcza skórę i zwiększa jej chłonność na preparaty natłuszczające. W walce z suchością pomogą kąpiele emolientowe, minerały bocheńskie czy suplementacja preparatów koniczyny czerwonej. 

Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają emolienty i jak je stosować.

Przy wszelkich chorobach skórnych zaleca się wizytę u lekarza dermatologa czy – w przypadku alergii – dodatkowo alergologa i przestrzeganie ich zaleceń. Pewne działania można także podjąć w zaciszu domowym. Na pewno przyniosą one ulgę pacjentowi oraz złagodzą objawy tych uporczywych stanów chorobowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl