×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Naturalne sposoby na suchą i atopową skórę

W okresie letnim, kiedy słońce operuje szczególnie intensywnie, nasza skóra w sposób wyjątkowy jest narażona na działanie czynników szkodliwych. Nie pomaga też wysoka temperatura. Procesy komórkowe przyspieszają, rośnie ilość wolnych rodników oraz zwiększa się produkcja łoju.

Problemy skórne, które pojawiają się w tym okresie oraz bezpośrednio po słonecznym lecie, mogą objawiać się w postaci miejscowego przesuszenia odkrytych powierzchni skóry, a nawet Atopowym Zapaleniem Skóry. Objawów z pozoru błahych nie można bagatelizować, a szybka i odpowiednia reakcja może oszczędzić nam wielu problemów.

Czym jest AZS?

AZS, czyli Atopowe Zapalenie Skóry (nie mylić z Akademickim Związkiem Sportowym) to przewlekła choroba o złożonym przebiegu objawiająca się miejscowym podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Skóra atopowa nawet przy niewielkiej ilości pobudzenia z zewnątrz reaguje nadmiernie na czynniki zewnętrzne. Zwykle jest ona bardzo sucha, szorstka i zaczerwieniona. Charakterystycznym objawem jest łuszczenie się i pękanie całych płatów skórnych. W przypadku leczenia tej choroby, po pomoc powinniśmy udać się do dermatologa.

Jak sobie radzić z problemem atopowej skóry? 

Ze względu na powszechność występowania choroby, na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które mają łagodzić i niwelować problem suchej skóry. Większość z nich jest dostępna bez recepty, a terapia jest bezpieczna i w większości przypadków skuteczna.

Jeśli problem sprowadza się jedynie do owłosionej skóry głowy, należy zastanowić się czy niedawno nie zmieniliśmy szamponu lub zaczęliśmy stosować kosmetyków, których nigdy wcześniej nie używaliśmy (lakier do włosów, żel, farba itp.). Takie zapalenie kontaktowe występuje powszechnie, często jest mylone z łupieżem i bardzo często ustępuje, gdy powrócimy do poprzednich preparatów. 

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry atopowej bardzo ważna jest kąpiel, gdyż łagodzi świąd, przyspiesza gojenie, oczyszcza skórę i zwiększa jej chłonność na preparaty natłuszczające.

Najlepszym rozwiązaniem będzie letnia kąpiel (gorąca woda wysusza skórę, zbyt zimna będzie ją podrażniała) z dodatkiem emolientów – substancji powierzchniowo nawilżających, które sprawiają, że skóra jest łagodnie oczyszczana i nawilżana. 

Sposoby stare, ale sprawdzone

Stosując sposób naszych babć, do wanny możemy dolać np. krochmal, który już od wieków stosuje się w tego typu schorzeniach. Krochmal łagodzi swędzenie, jednak może wysuszać skórę. Będzie ona bardzo dobrze chłonęła substancje nawilżające. Po takiej kąpieli nie powinniśmy zapomnieć o nawilżeniu naszej skóry.

Innym pomysłem jest wsypanie do kąpieli kilka łyżek soli bocheńskiej. Możemy odczuć szczypanie, ponieważ sól działa odkażająco, odkażona skóra zdecydowanie szybciej się goi.

Po każdej kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, bez jej pocierania.

Naturalne bogactwo wspomagaczy

Innym naturalnym sposobem walki z atopowym zapaleniem skóry jest przyjmowanie suplementu diety z wyciągiem z czerwonej koniczyny lub picie naparu z tej rośliny. Jest to nieoceniane źródło korzystnych dla zdrowia składników odżywczych, w tym izoflawonów, które bardzo korzystnie będą wpływały na skórę. 

Osoby, którym doskwiera Atopowe Zapalenie Skóry powinny też unikać dymu z papierosów, kontaktu ze zwierzętami, szczególnie z kotami i psami. Należy unikać spożywania owoców cytrusowych, które wyjątkowo stymulują procesy komórkowe.

Nie poddawaj się! 

W trakcie leczenia chorób skóry niezmiernie ważna jest wytrwałość i konsekwencja. Stosowania preparatów nie wolno zaprzestać po ustąpieniu pierwszych objawów, gdyż może spowodować to nawrót choroby w ostrzejszym wydaniu. Regularność i długość trwania terapii stanowią kluczowe elementy sukcesu leczenia.


Podziel się: