Kromoglikan sodu, Cromoglicatum disodium - Zastosowanie, działanie, opis
Podstawowe informacje o kromoglikanie sodu
- Rok wprowadzenia na rynek
-
1965
- Substancje aktywne
-
kromoglikan dwusodowy
- Działanie kromoglikanu sodu
-
przeciwalergiczne (łagodzi objawy alergii), przeciwastmatyczne
- Postacie kromoglikanu sodu
-
aerozol do nosa, krople do nosa, krople do oczu, krople do oczu w minimsach
- Układy narządowe
-
powłoka wspólna (skóra i błony śluzowe), układ immunologiczny (odpornościowy), układ limfatyczny (chłonny), układ nerwowy i narządy zmysłów, układ oddechowy
- Specjalności medyczne
-
Alergologia, Okulistyka, Otolaryngologia
- Rys historyczny kromoglikanu sodu
-
Kromoglikan sodu został odkryty w 1965 r. przez nieżyjącego już dr Rogera Altounyana i opracowany przez Fisons Pharmaceuticals do stosowania jako lek wziewny w astmie o podłożu alergicznym.
- Wzór sumaryczny kromoglikanu sodu
-
C23H14Na2O11
Spis treści
- Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające kromoglikan sodu
- Wskazania do stosowania kromoglikanu sodu
- Dawkowanie kromoglikanu sodu
- Przeciwskazania do stosowania kromoglikanu sodu
- Wpływ kromoglikanu sodu na prowadzenie pojazdów
- Wpływ kromoglikanu sodu na ciążę
- Wpływ kromoglikanu sodu na laktację
- Inne możliwe skutki uboczne
- Mechanizm działania kromoglikanu sodu
- Wchłanianie kromoglikanu sodu
- Dystrybucja kromoglikanu sodu
- Wydalanie kromoglikanu sodu
Wybrane produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w RP zawierające kromoglikan sodu
Wskazania do stosowania kromoglikanu sodu
Kromoglikan sodu to lek działający przeciwalergicznie – hamuje uwalnianie histaminy (mediatora procesów zapalnych).
Lek w postaci kropli do oczu stosuje się w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia spojówek oraz zapalenia spojówek w przebiegu kataru siennego. Aerozol do nosa używany jest w leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa.
Dawkowanie kromoglikanu sodu
Stosowanie leku należy rozpocząć w okresie bezobjawowym przed kontaktem z alergenem. Stosowanie kromoglikanu sodu jest leczeniem prewencyjnym. Lek należy stosować regularnie.
Częstotliwość podawania leku można zmniejszyć po ustąpieniu objawów, jednak należy kontynuować leczenie tak długo jak to konieczne (przez cały okres narażenia pacjenta na alergen). Alergia powinna być potwierdzona przez lekarza.
Przeciwskazania do stosowania kromoglikanu sodu
Nadwrażliwość na kromoglikan sodu.
Wpływ kromoglikanu sodu na prowadzenie pojazdów
Krople do oczu wpływają na ostrość widzenia na kilka minut po podaniu, dlatego należy odczekać odpowiedni czas przed prowadzeniem samochodu i obsługą maszyn potencjalnie niebezpiecznych.
Wpływ kromoglikanu sodu na ciążę
Kromoglikan sodu w badaniach zarówno na zwierzętach, jaki i na podstawie dotychczasowego doświadczenia u ludzi nie wykazał działania teratogennego. W okresie ciąży lek można stosować tylko w razie konieczności i po rozważeniu przewagi korzyści nad ryzykiem (w trakcie konsultacji lekarskiej). W pierwszym trymestrze ciąży należy zachować szczególną ostrożność stosując lek.
Wpływ kromoglikanu sodu na laktację
Przeprowadzone badania na zwierzętach i własciwości kromoglikanu sodu wskazują na małe prawdopodobieństwo przenikania leku do mleka matki. Nie dowiedziono żeby kromoglikan sodu stosowany przez matkę miał negatywny wpływ na dziecko karmione piersią. Jednak podczas karmienia piersią lek stosować tylko i wyłącznie w razie konieczności.
Inne możliwe skutki uboczne
Podanie donosowe: odwracalne podrażnienie błony śluzowej nosa, przekrwienie, obrzęk, kichanie rzadko krwawienia z nosa. Dodatkowo może pojawić się świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel, zaburzenia smaku, ból głowy, wysypka skórna oraz reakcje nadwrażliwości (ciężkie reakcje anafilaktyczne).
Podanie do oczu: może pojawić się odczucie kłucia i pieczenia oczu, obrzęk spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku, przekrwienie spojówek, rzadko podrażnienie oka.
Mechanizm działania kromoglikanu sodu
Kromoglikan sodu wykazuje działanie przeciwalergiczne. Stabilizuje błony komórkowe komórek tucznych, co zapobiega uwalnianiu z nich substancji wywołujących odczyny alergiczne (tak zwanych mediatorów stanu zapalnego) w momencie zetknięcia z alergenem.
Mechanizm jego działania najprawdopodobniej opiera się na blokowaniu kanałów wapniowych – napływ jonów wapnia do wnętrza komórki zostaje zahamowany, co w konsekwencji blokuje uwalnianie mediatorów stanu zapalnego (np. histaminy).
Kromoglikan sodowy zmniejsza objawy takie jak obrzęk i świąd błon śluzowych.
Wchłanianie kromoglikanu sodu
Kromoglikan sodu wchłania się w niewielkim stopniu do krążenia ogólnego. Lek słabo rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego nie przenika przez barierę krew-mózg.
Dystrybucja kromoglikanu sodu
Lek słabo rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego też nie przenika przez barierę krew-mózg.
Wydalanie kromoglikanu sodu
Eliminacja kromoglikanu sodu z organizmu człowieka następuje poprzez żółć lub nerki w postaci niezmienionej. Substancja może też wyciec poprzez nos. Jeśli związek zostanie połknięty, zostanie wydalony z kałem.