Alergiczne zapalenie spojówek
Ewa Pakuła

Alergiczne zapalenie spojówek

Wśród różnych dolegliwości coraz powszechniejsze stają choroby alergiczne, czyli uczuleniowe. Ich objawy zaczynają się często od dolegliwości ze strony oczu. Nierzadko skłania to pacjenta do wizyty bezpośrednio u farmaceuty w aptece po doraźną pomoc.

Pomimo ochrony jaką dają powieki, rzęsy, łzy i mruganie, oczy nasze narażone są na kontakt ze światem zewnętrznym i z różnymi czynnikami szkodliwymi, w tym i alergizującymi.

Najbardziej wrażliwa na alergeny jest spojówka, gdyż znajduje się w niej bardzo dużo komórek tucznych, odpowiedzialnych za występowanie objawów alergicznych ze strony spojówek. Pozostałe składowe narządu wzroku zawierają tych komórek mało, dlatego ich reakcje uczuleniowe nie obejmują.

Najczęściej alergiczne zapalenie spojówek występuje w przebiegu pyłkowicy. Typowy okres dolegliwości to kwiecień,  maj i czerwiec, kiedy dużo jest pyłków traw i drzew, oraz  późne lato, gdy pylą  chwasty. 

Spotykamy też postać całoroczną związaną z uczuleniem na alergeny domowe: kurz, roztocza, sierść psa, pierze. Głównym objawem alergicznego zapalenia spojówek jest uczucie świądu, a także ich przekrwienie lub obrzmienie oraz łzawienie. Objawy oczne często współistnieją z objawami ze strony nosa: kichaniem, wodnistą wydzieliną i świądem.

Na alergię  - soczewki kontaktowe 

Zdarza się, że alergiczne zapalenie spojówek rozwija się u osób z wadami wzroku, które coraz powszechniej korygowane są soczewkami kontaktowymi.

Do niedawna soczewki kontaktowe były przeciwwskazane u osób z alergicznym zapaleniem spojówek, ponieważ mogły nasilać objawy uczuleniowe ze strony oczu. Sytuacja zmieniła się, kiedy na rynku pojawiła się oferta soczewek jednodniowych skierowana m. in. do chorych z alergicznym zapaleniem spojówek. Okazuje się, że codzienna wymiana soczewek na nowe dobrze łagodzi alergiczne dolegliwości, ponieważ ogranicza ekspozycję soczewek na alergeny unoszące się w powietrzu i niweluje odkładanie się w soczewkach uczulających depozytów białkowych z filmu łzowego. Dlatego soczewki takie nie są obecnie przeciwwskazane u osób z alergicznym zapaleniem spojówek, a stają się wręcz metodą wspomagającą leczenie farmakologiczne alergicznego zapalenia spojówek.

Farmakoterapia alergicznego zapalenia spojówek 

Pacjenci, którzy szukają pomocy w alergicznym zapaleniu spojówek, mogą skorzystać z dostępnych w aptekach bez recepty kropli do oczu z obkurczającą naczynia krwionośne nafazoliną albo tetryzoliną. 
 
Doustne leki przeciwhistaminowe działają  słabiej na objawy oczne, ale wyraźnie redukują pozostałe objawy pyłkowicy, zwłaszcza świąd. 
 
Do profilaktyki alergicznego zapalenia spojówek można polecić kromony, będące stabilizatorami komórek tucznych.

Należy pamiętać, że nosząc miękkie „kontakty” na czas zakraplania leku do oczu należy je zdejmować i zakładać ponownie po co najmniej 15 minutach. Konieczne jest również sprawdzanie składu kropli ocznych, gdyż konserwant - chlorek benzalkoniowy obecny w niektórych lekach okulistycznych - może uszkadzać soczewki kontaktowe miękkie powodując ich zmętnienie, dlatego bezpieczniej jest w trakcie kuracji tymi kroplami w ogóle ich nie nosić, tylko okulary.

Jako leczenie ułatwiające eliminację alergenów z worka spojówkowego zaleca się preparaty sztucznych łez nie zawierające konserwantów np. z poliwidonem, kwasem hialuronowym czy dekstranem i hypromelozą. Krople te pomocne są także w leczeniu tzw. zespołu suchego oka związanego z wysychaniem spojówki i rogówki wskutek upośledzenia wydzielania łez, które może pojawić się podczas noszenia soczewek kontaktowych.

Powiązane produkty

Soczewki – przyczyną alergii

Soczewki  kontaktowe, choć bardzo wygodne i dyskretne, mogą same dawać  powikłania pod postacią alergicznych chorób narządu wzroku, do których zaliczamy: kontaktowe alergiczne zapalenie spojówek oraz olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek. Pierwsze z tych powikłań występowało w przeszłości w następstwie uczulenia na tiomersal będący konserwantem płynów do pielęgnacji soczewek. Obecnie praktycznie nie występuje, ponieważ zdecydowana większość płynów  pielęgnujących soczewki już go nie zawiera.

Drugi typ uczulenia na soczewki kontaktowe tj. olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek rozwija się  w wyniku drażnienia spojówki przez odkładające się na soczewkach kontaktowych miękkich wspomniane już wcześniej depozyty białkowe z filmu łzowego. Osobami predysponowanymi do tego rodzaju schorzenia są chorzy na astmę oskrzelową, katar sienny oraz z alergią na sierść zwierząt. Choroba ta objawia się po długim czasie używania soczewek kontaktowych wzmożonym wydzielaniem śluzu, dyskomfortem podczas noszenia soczewek oraz swędzeniem oczu po zdjęciu soczewek.

Niektórzy chorzy skarżą się na przymglenie widzenia w soczewkach. Leczenie olbrzymiobrodawkowego zapalenia spojówek wymaga przestrzegania prawidłowej pielęgnacji soczewek kontaktowych, nie przekraczania okresu na jaki są przeznaczone, ograniczenia czasu ich każdorazowego noszenia do niezbędnego minimum, czasem zmiany soczewek na bardziej gazoprzepuszczalne lub zmiany płynu do pielęgnacji na inny. Korzystnie też działa podawanie kromonu w kroplach do oczu.

Cześć powierzchownych dolegliwości związanych z oczami możemy złagodzić sami przy pomocy dostępnych w aptece leków bez recepty. Jednak nie możemy zapominać o wizycie u okulisty, który wskaże przyczyny choroby i zarekomenduje prawidłowe leczenie.

Bibliografia:

 • Barbara Biziorek, Teresa Stelmasiak, Beata Rymgayłło-Jankowska, Zbigniew Zagórski – Klasyfikacja i  diagnostyka różnicowa alergicznych chorób narządu wzroku, Alergia 1/8, 2001.
 • Aleksandra Usowska, Piotr Rapiejko - Alergiczne zapalenie spojówek, Alergologia, marzec 2001

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroby wzroku

  O wzrok warto dbać szczególnie, ponieważ jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, umożliwiającym spostrzeganie świata i właściwe reagowanie na to, co dzieje się wokół nas. Jednocześnie chorób oczu jest bardzo wiele i niektóre z nich dają objawy szybko, a inne rozwijają się podstępnie i powoli. Dlatego warto okresowo poddawać się badaniu okulistycznemu, które niejednokrotnie umożliwia wcześniejsze wykrycie schorzenia oczu.

 • Mononukleoza zakaźna - objawy i leczenie

  Mononukleoza nazywana także chorobą pocałunków jest jedną z rzadziej rozpoznawanych chorób zakaźnych. Co za tym idzie, świadomość społeczna w tym zakresie jest niewielka i skutkuje niepotrzebnym niepokojem w momencie rozpoznania choroby przez lekarza. Czynnikiem chorobotwórczym jest wirus Epsteina-Barra (tzw. EBV), który jest wirusem wszechobecnym. Na zakażenie szczególnie narażone są dzieci i nastolatki. Wirus, który raz zaatakował pozostaje w organizmie człowieka na całe życie.

 • Przeziębienie u dzieci

  Pierwsze prawdziwie jesienne dni ze zmienną pogodą zwiastują początek sezonu na przeziębienia u dzieci. Nasze pociechy, szczególnie te młodsze, łapią często infekcje w żłobku czy przedszkolu od innego kichającego lub kaszlącego malucha.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij