Lekarzy w Polsce jest najmniej w całej Unii Europejskiej
Katarzyna Szulik

Lekarzy w Polsce jest najmniej w całej Unii Europejskiej

Alarmujące wnioski płyną z raportu Health at Glance 2014 przygotowanego przez organizację OECD. Liczba lekarzy w Polsce na 1000 mieszkańców jest tak mała, że plasujemy się w ogonie Unii Europejskiej.

Zgodnie z raportem, na 1000 mieszkańców naszego kraju przypada 2,2 lekarza, czyli mniej niż w znacznie mniejszej Słowenii, a także Rumunii czy Serbii, która nie należy do Unii Europejskiej. Tym samym mamy najgorszą sytuację w UE, a gorzej w Europie jest tylko w Turcji i Macedonii. Do tej pory Polska zawsze znajdowała się w końcówce listy państw ocenianych pod tym względem, ale nigdy nie zajmowaliśmy ostatniego miejsca.

Sytuacja jest fatalna mimo, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba studentów medycyny w Polsce się podwoiła. Aktualnie na różnych wydziałach lekarskich kształci się ponad 25 tys. studentów. Problem w tym, że wielu z nich po zakończeniu nauki wybiera pracę za granicą. Według ekspertów, na taki krok decyduje się aż 10 proc. absolwentów.

Ci, którzy zostają, muszą więc pracować na kilku etatach, co rzutuje na sposób, w jaki wypełniają obowiązki, a także zwiększa kolejki. Problemy z dostępem do specjalistów coraz częściej mają nie tylko pacjenci publicznej służby zdrowia, ale również posiadacze prywatnych abonamentów medycznych, którzy również muszą czekać na wizytę nawet kilkanaście dni.

Z drugiej strony, dla kształcących się w Polsce brakuje również miejsc rezydenckich, w tym dla anestezjologów, endokrynologów i reumatologów.

Źródło: Wyborcza.biz

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl