Kobieta z miesiączką leży na kanaie zwinięta z bólu, który przyniosła jej grypa miesiączkowa
Arkadiusz Dąbek

Grypa miesiączkowa – co to jest? Jakie są objawy grypy menstruacyjnej?

Jeżeli przed okresem lub po rozpoczęciu miesiączki odczuwasz mdłości, bóle głowy, bóle mięśni czy ogólne osłabienie, czyli objawy przypominające przeziębienie, być może zmagasz się z tzw. grypą miesiączkową. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna i jak walczyć z takimi dolegliwościami.

Co to jest grypa miesiączkowa?

Grypa miesiączkowa, nazywana też grypą menstruacyjną lub grypą okresową, nie jest terminem medycznym (nie widnieje w oficjalnej klasyfikacji chorób), nie ma też nic wspólnego z zakażeniem wirusem grypy. Pojęcie to jest używane przez pacjentki doświadczające różnych objawów grypopodobnych przed miesiączką. Można zatem powiedzieć, że jest to specyficznie przebiegający zespół napięcia przedmiesiączkowego (premenstrual syndrome, PMS).

U części kobiet nieprzyjemne dolegliwości pojawiają się tuż przed okresem lub w momencie rozpoczęcia krwawienia i występują w każdym cyklu. U innych mogą one rozpocząć się już po owulacji, czyli zwykle mniej więcej 10–16 dni przed miesiączką. Grypa miesiączkowa może zatem trwać od 1–2 dni do nawet 2 tygodni. Również nasilenie objawów może być odmienne – od łagodnego aż po uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Objawy grypy miesiączkowej

Objawy grypy menstruacyjnej mogą obejmować:

Polecane dla Ciebie

Jakie są przyczyny grypy miesiączkowej?

Dokładna przyczyna grypy menstruacyjnej nie jest znana. Uważa się, że objawy grypopodobne przed i/lub na początku miesiączki są wynikiem wahań hormonalnych zachodzących w organizmie podczas cyklu menstruacyjnego. Niektóre badania sugerują, że mechanizm ten obejmuje nieprawidłową reakcję neuroprzekaźników na prawidłową czynność jajników – u kobiet cierpiących na zespół napięcia miesiączkowego naukowcy zaobserwowali obniżony poziom serotoniny w organizmie.

Nie do końca wiadomo także, dlaczego niektóre kobiety silnej doświadczają PMS, a inne nie odczuwają żadnych dolegliwości okołomenstruacyjnych. Gdy pacjentka co miesiąc zmaga się z ciężkimi objawami, możemy mówić o przedmiesiączkowych zaburzeniach dysforycznych (premenstrual dysphoric disorder, PMDD). Dotyka on około 2–6% kobiet w okresie rozrodczym. Bardzo często wiąże się z negatywnym wpływem na samopoczucie i nastrój: pojawia się uczucie silnego niepokoju, lęk, rozdrażnienie, myślenie depresyjne, a w niektórych przypadkach nawet myśli samobójcze. Wówczas konieczna jest konsultacja psychologa oraz psychiatry.

Jak leczy się grypę miesiączkową?

Możliwości łagodzenia objawów związanych z grypą menstruacyjną obejmują:

  • Leki przeciwbólowe – preparaty dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), mogą być stosowane w celu zmniejszenia bólu brzucha, głowy czy mięśni oraz stawów. W razie konieczności lekarz może także przepisać silniejsze środki dostępne na receptę (np. nimesulid).
  • Antykoncepcję hormonalną – ogranicza ona wahania poziomu hormonów odpowiadające za nasilenie objawów PMS. Leki te może jednak przepisać wyłącznie specjalista, w określonych przypadkach i po przeprowadzeniu gruntownego wywiadu z pacjentką.
  • Leki przeciwdepresyjne – selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) zwiększają poziom tego hormonu, tym samym mogą łagodzić lub eliminować dolegliwości. Może je przepisać wyłącznie lekarz.
  • Ciepłe okłady, delikatne masaże, ćwiczenia relaksacyjne.
  • Dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, wapń, potas, magnez, cynk, witaminę B6, E, błonnik oraz umiarkowaną aktywność fizyczną i unikanie używek.

Ponieważ nasilone objawy grypy miesiączkowej, powtarzające się cyklicznie, mogą być zwiastunem poważnych problemów zdrowotnych, np. mogą być objawem endometriozy, zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy mięśniaków macicy, w razie ich wystąpienia zawsze konieczna jest konsultacja z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

  1. K. Pałucka, C. Łepecka-Klusek, A. B. Pilewska-Kozak, Zespół napięcia przedmiesiączkowego – mit czy rzeczywistość, „Journal od Education, Helath and Sport” 2016, t. 6, nr 6, s. 478–490.
  2. S. Sreenivas, What is period flu?, WebMD [online:] https://www.webmd.com/women/pms/period-flu, [dostęp:] 25.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

    Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij