Czy można mieć grypę bez gorączki?
Grypa kojarzy się z bardzo wysoką gorączką, która utrudnia czy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Podwyższona temperatura ciała to sygnał, że doszło do infekcji, a zarazem naturalny mechanizm, za pomocą którego organizm sobie z nią radzi. Czy możliwy jest jednak przebieg grypy bez objawu w postaci gorączki?
Grypa jest chorobą wirusową, atakującą przede wszystkim układ oddechowy. Do najczęstszych objawów grypy zaliczono gorączkę, bóle głowy, gardła, uczucie rozbicia, dreszcze i bóle kostno-stawowe. Czy wszystkie te objawy muszą występować, żeby zdiagnozować grypę? Okazuje się, że nie, ponieważ można mieć grypę nie mając jednocześnie gorączki. Jak to możliwe?
Jak można zarazić się grypą?
To bardzo powszechna choroba, co wynika z jej zaraźliwości. Wirus grypy wnika do organizmu najczęściej drogą kropelkową – przez nos i usta, niemniej istnieją także przypadki, kiedy do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z przedmiotem, na którym znajdował się wirus lub z dłońmi osoby zakażonej. Wirus grypy może być także przeniesiony ze zwierzęcia, np. świni lub ptaka na człowieka. W organizmie atakuje głównie układ oddechowy. W sezonie grypowym 2020/2021 odnotowano w Polsce prawie 3 miliony zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.
Dlaczego jednym z objawów grypy jest gorączka?
Jednym z mechanizmów obronnych organizmu przed grypą jest gorączka, czyli podniesienie temperatury ciała. Ma ona za zadanie utrudnić wirusowi replikację, czyli mówiąc w dużym skrócie – namnażanie się wirusa w organizmie. Wysoka temperatura na początku grypy jest jednym z elementów odróżniających ją od przeziębienia, które przebiega zazwyczaj z niższą temperaturą. Gorączka przy grypie może sięgać nawet 40 stopni C. Co ciekawe grypa może jednak obyć się bez tego objawu.
Kiedy ma miejsce grypa bez gorączki?
Grypa może rozwijać się bez gorączki tylko wówczas, jeśli jest to łagodna infekcja. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Często infekcję grypopodobną myli się z tą wywołaną rhinowirusami, wirusami paragrypy, paramyxowirusami lub adenowirusami, mającymi podobnie jak wirus grypy powinowactwo do górnych dróg oddechowych. Żeby rozpoznać grypę, nie są konieczne wszystkie wymienione wyżej objawy, które najczęściej utrzymują się przez okres tygodnia. Grypa bez gorączki dotyka najczęściej osób starszych, którym towarzyszą wówczas także zaburzenia świadomości lub uczucie splątania/dezorientacji.
Czy zakażenie wirusem grypy może przebiegać zupełnie bezobjawowo?
Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że aż połowa zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że osoby takie nie mają wprawdzie żadnych objawów, ale mogą być źródłem transmisji infekcji. Prawdopodobieństwo zakażenia od takiej osoby nie jest wysokie w porównaniu do osób objawowych, niemniej nie należy go lekceważyć.
Jak długo rozwija się grypa?
Grypa, żeby się w pełni rozwinąć, potrzebuje od jednego do czterech dni. Różnica w tym mechanizmie jest nieco inna u dzieci i o dorosłych. Dorośli na dzień przed wystąpieniem objawów mogą stanowić zagrożenie i zakażać osoby z kontaktu, natomiast u dzieci jest to jeszcze bardziej złożone, ponieważ mogą one zarażać nawet kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów grypy.
Czynniki ryzyka zakażenia wirusem grypy:
- dłuższe przebywanie w bliskiej odległości od chorego (przyjmuje się, że jest to odległość 1,5-2m) bez stosowania zabezpieczenia w postaci np. maseczki,
- niewłaściwa lub niedostateczna higiena rąk,
- dotykanie „skażonymi” dłońmi okolic błon śluzowych, np. ust oczu, nosa,
- przebywanie w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę.