chora na grypę kobieta leży w lóżku
Arkadiusz Dąbek

Czy można mieć grypę bez gorączki?

Grypa kojarzy się z bardzo wysoką gorączką, która utrudnia czy wręcz uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Podwyższona temperatura ciała to sygnał, że doszło do infekcji, a zarazem naturalny mechanizm, za pomocą którego organizm sobie z nią radzi. Czy możliwy jest jednak przebieg grypy bez objawu w postaci gorączki?

Grypa jest chorobą wirusową, atakującą przede wszystkim układ oddechowy. Do najczęstszych objawów grypy zaliczono gorączkę, bóle głowy, gardła, uczucie rozbicia, dreszcze i bóle kostno-stawowe. Czy wszystkie te objawy muszą występować, żeby zdiagnozować grypę? Okazuje się, że nie, ponieważ można mieć grypę nie mając jednocześnie gorączki. Jak to możliwe?

Jak można zarazić się grypą?

To bardzo powszechna choroba, co wynika z jej zaraźliwości. Wirus grypy wnika do organizmu najczęściej drogą kropelkową przez nos i usta, niemniej istnieją także przypadki, kiedy do zakażenia dochodzi wskutek kontaktu z przedmiotem, na którym znajdował się wirus lub z dłońmi osoby zakażonej. Wirus grypy może być także przeniesiony ze zwierzęcia, np. świni lub ptaka na człowieka. W organizmie atakuje głównie układ oddechowy. W sezonie grypowym 2020/2021 odnotowano w Polsce prawie 3 miliony zgłoszonych przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

Dlaczego jednym z objawów grypy jest gorączka?

Jednym z mechanizmów obronnych organizmu przed grypą jest gorączka, czyli podniesienie temperatury ciała. Ma ona za zadanie utrudnić wirusowi replikację, czyli mówiąc w dużym skrócie – namnażanie się wirusa w organizmie. Wysoka temperatura na początku grypy jest jednym z elementów odróżniających ją od przeziębienia, które przebiega zazwyczaj z niższą temperaturą. Gorączka przy grypie może sięgać nawet 40 stopni C. Co ciekawe grypa może jednak obyć się bez tego objawu.

Polecane dla Ciebie

Kiedy ma miejsce grypa bez gorączki?

Grypa może rozwijać się bez gorączki tylko wówczas, jeśli jest to łagodna infekcja. Jest to niezwykle rzadkie zjawisko. Często infekcję grypopodobną myli się z tą wywołaną rhinowirusami, wirusami paragrypy, paramyxowirusami lub adenowirusami, mającymi  podobnie jak wirus grypy powinowactwo do górnych dróg oddechowych. Żeby rozpoznać grypę, nie są konieczne wszystkie wymienione wyżej objawy, które najczęściej utrzymują się przez okres tygodnia. Grypa bez gorączki dotyka najczęściej osób starszych, którym towarzyszą wówczas także zaburzenia świadomości lub uczucie splątania/dezorientacji.

Czy zakażenie wirusem grypy może przebiegać zupełnie bezobjawowo?

Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że aż połowa zakażeń wirusem grypy przebiega bezobjawowo. Oznacza to, że osoby takie nie mają wprawdzie żadnych objawów, ale mogą być źródłem transmisji infekcji. Prawdopodobieństwo zakażenia od takiej osoby nie jest wysokie w porównaniu do osób objawowych, niemniej nie należy go lekceważyć.

Jak długo rozwija się grypa?

Grypa, żeby się w pełni rozwinąć, potrzebuje od jednego do czterech dni. Różnica w tym mechanizmie jest nieco inna u dzieci i o dorosłych. Dorośli na dzień przed wystąpieniem objawów mogą stanowić zagrożenie i zakażać osoby z kontaktu, natomiast u dzieci jest to jeszcze bardziej złożone, ponieważ mogą one zarażać nawet kilka dni przed pojawieniem się pierwszych objawów grypy.

Czynniki ryzyka zakażenia wirusem grypy:

 • dłuższe przebywanie w bliskiej odległości od chorego (przyjmuje się, że jest to odległość 1,5-2m) bez stosowania zabezpieczenia w postaci np. maseczki,
 • niewłaściwa lub niedostateczna higiena rąk,
 • dotykanie „skażonymi” dłońmi okolic błon śluzowych, np. ust oczu, nosa,
 • przebywanie w dużych skupiskach ludzi, szczególnie w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę.
 1. Aaron Kandola, Can you have the flu without a fever?, „Medical News Today" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/324400#treatment, [dostęp: 05.04.2022]. 
 2. Grypa - co warto wiedzieć?, „www.gov.pl" [online], https://www.gov.pl/web/psse-krotoszyn/grypa--co-warto-wiedziec-, [dostęp: 05.04.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

 • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

  Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij