Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?
Michał Posmykiewicz

Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

Na czym polega badanie PET?

Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej polega na rejestracji emisji pozytonów przez cząsteczki znakowanej izotopem substancji. A czym są pozytony? Pozytony to inaczej antyelektrony, ich ładunek elektryczny wynosi +1. Do badania pozytonowej tomografii emisyjnej najczęściej używanym izotopem imitującym pozytony jest analog glukozy FDG, czyli fludeoksyglukoza. Obrazowanie pozytonowej tomografii emisyjnej z użyciem tego izotopu opiera się na stwierdzeniu podwyższonego metabolizmu glukozy w komórkach nowotworowych.  

Co wykrywa badanie PET? Jakie są wskazania do wykonania pozytonowej tomografii emisyjnej?

Przede wszystkim pozytonowa tomografia emisyjna jest zlecane pacjentom, u których istnieje podejrzenie obecności nowotworu złośliwego, a za pomocą innych metod diagnostycznych nie można stwierdzić, skąd wzięło się pierwotne ognisko choroby.

Ponadto badanie PET umożliwia wczesne zdiagnozowanie zmian złośliwych, jak również odróżnienie zmian złośliwych od zmian łagodnych. Dodatkowo, pozytonowa tomografia emisyjna jest zlecana pacjentom już po leczeniu nowotworu złośliwego, bowiem dzięki niej lekarz prowadzący jest w stanie stwierdzić czy na pewno wykonany zabieg operacyjny był doszczętny, jak również czy stosowane leczenie nieoperacyjne, czyli chemioterapia, daje dobre efekty i właściwą odpowiedz na leczenie.

Badanie PET jest również wykonywane u pacjentów, u których zachodzi potrzeba dokładnej oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej, dzięki czemu możliwe będzie zastosowanie jak najbardziej optymalnej metody leczenia w konkretnym przypadku. Ponadto, pozytonowa tomografia emisyjna może też ocenić ewentualną wznowę choroby po wcześniej już zakończonym leczeniu. Badanie pozytonowej tomografii emisyjnej znajduje też zastosowanie w kardiologii, dzięki niemu można bowiem ocenić żywotność mięśnia sercowego oraz przepływ krwi. Dodatkowo badanie PET bywa też wykorzystywane w neurologii, miedzy innymi do diagnostyki zmian niedokrwiennych w mózgu, guzów mózgu czy też w poszukiwaniu ognisk padaczkowych. 

Powiązane produkty

Czy do badania PET należy się przygotować?

Na około 4-6 godzin przed wykonaniem badania pozytonowej tomografii emisyjnej pacjent nie powinien jeść żadnych posiłków ani pić nic innego poza wodą. Chodzi o to, aby zmniejszyć w organizmie poziom insuliny i wychwyt glukozy w obrębie tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego, poprawi to kontrast pomiędzy ewentualnym guzem a tłem. Ponadto na 24 godziny przed badaniem pozytonowej tomografii emisyjnej powinno ograniczyć się wszelką aktywność fizyczną do minimum  pacjent nie może biegać, pływać, jeździć na rowerze i wykonywać innych ćwiczeń fizycznych, może jedynie podejmować aktywność fizyczną związaną z wykonywaniem codziennych domowych czynności.

Należy pamiętać o tym, że ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do wykonywania badania PET.

Po podaniu pacjentowi radiofarmaceutyku obowiązuje go już całkowity zakaz aktywności fizycznej, który obejmuje nawet mówienie czy tez żucie gumy. 

Jak wykonuje się pozytonową tomografię emisyjną?

Aby wykonać badanie, pacjentowi należy podać radioizotop, powinien być to radioizotop krótkożyjący, którego okres półrozpadu wynosi od kilku minut do kilku godzin. Zwykle wykorzystuje się do tego celu radioizotop glukozy  FDG. Substancja ta jest podawana pacjentowi dożylnie i skupia się ona tam, gdzie znajdują się tkanki aktywne metabolicznie, czyli tkanki, które tej substancji najbardziej potrzebują.

Taką tkanką aktywną metabolicznie jest właśnie tkanka nowotworowa i to ona właśnie gromadzi największą ilość izotopu, co widoczne jest w czasie wykonywania badania i dzięki temu lekarz może po badaniu zinterpretować jego wynik we właściwy sposób. 

PET – skutki uboczne. Czy istnieją przeciwwskazania wykonania badania?

Ponieważ badanie PET jest zawsze zlecane ze ściśle określonych, poważnych wskazań, nie ma sensu przejmować się tym, że nasz organizm otrzyma dawkę promieniowania jonizującego, bowiem po pierwsze nie będzie ona duża, a po drugie, dzięki temu badaniu, może zostać uratowane nasze zdrowie i życie. Natomiast przeciwwskazaniem do wykonania badania PET bezwzględnie jest ciąża.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

    Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

  • Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

    Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. 

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

  • Rytm zatokowy: badanie EKG, rytm miarowy, przyspieszony i zwolniony – co to oznacza?

    Rytm zatokowy to podstawowy i prawidłowy rytm pracy serca. Może być niekiedy przyspieszony lub zbyt wolny. Mówi się wtedy o tachykardii lub bradykardii zatokowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij