Lekarz w stroju ochronnym COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Nowe podwarianty Omikronu (BQ.1, BQ.1.1, XPP) – jakie są objawy zakażenia?

Niemal rok minął od momentu, w którym Omikron został oficjalnie uznany za wariant koronawirusa budzący poważne obawy (Variant of Concern, VOC). W tym czasie wykryto wiele jego podwariantów, a niedawno zidentyfikowano kolejne – BQ.1, BQ.1.1 oraz XPP. Czym się charakteryzują?

Nowe podwarianty COVID-19 wzbudzają obawy

Pojawianie się kolejnych mutacji wirusa, czyli nagłych zmian materiału genetycznego, jest naturalnym, normalnym procesem. Może do nich dochodzić w trakcie replikowania materiału genetycznego wirusa w komórkach gospodarza. Przeważnie kolejne mutacje charakteryzują się większą zaraźliwością, ale są mniej groźne (zakażenia nimi cechują się mniejszą śmiertelnością). Tak też jest w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 – sukcesywnie pojawiają się doniesienia o wykryciu jego kolejnych mutacji. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zidentyfikowało dwa nowe, niepokojące podwarianty Omikronu: BQ.1 i BQ.1.1.

Eksperci uważają, że BQ.1 i BQ.1.1 mogą doprowadzić zimą do gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że te subwarianty są już obecne w blisko 30 krajach. Pod koniec października stanowiły one 27% wszystkich zakażeń w Stanach Zjednoczonych, zostały zidentyfikowane również w Europie, w tym w Polsce. Naukowcy szacują, że na początku grudnia 2022 r. ponad 50% wszystkich zakażeń będzie spowodowanych przez BQ.1 i BQ.1.1, natomiast na początku 2023 r. – ponad 80%.

BQ.1 i BQ.1.1 – objawy zakażenia

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, European Centre for Disease Prevention and Control) informuje, że zakażenia podwariantami Omikronu oznaczonymi jako BQ.1 i BQ.1.1 przebiegają w nieco odmienny sposób niż te wywołane Deltą czy Omikronem BA.5. Objawy obejmują bowiem przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego:

 • biegunka,
 • nudności,
 • wymioty.

Ponadto mogą występować m.in.:

 • duszności,
 • gorączka,
 • ból gardła,
 • katar,
 • ból mięśni i stawów,
 • ból głowy.

Powiązane produkty

XBB – kolejny podwariant

WHO zwraca uwagę na jeszcze jeden niedawno zidentyfikowany subwariant Omikronu – XBB. Po raz pierwszy odkryto go w Singapurze, gdzie w kilka tygodni stał się tym dominującym. Szczep ten jest wysoce zaraźliwy, jednak objawy, które powoduje, mają zazwyczaj nasilenie małe do umiarkowanego. Powodem do niepokoju jest natomiast fakt, że XPP prawdopodobnie bardzo dobrze poradzi sobie z uniknięciem odporności zapewnianej przez szczepienia czy też przechorowanie COVID.

We wrześniu 2022 r. do obrotu weszły szczepionki chroniące przed podwariantami BA.1, BA.4 i BA.5. Mogą je przyjmować osoby, które ukończyły 12. rok życia i są minimum 3 miesiące po zakończeniu podstawowego schematu szczepień lub przyjęciu dawki przypominającej. Specjaliści ostrzegają, że preparat ten może nie być w pełni skuteczny w przypadku podwariantów BQ.1, BQ.1.1 i XPP. W dalszym ciągu szczepienia są najlepszym znanym sposobem na pokonanie pandemii.

 1. O szczepionce. Kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony przeciw COVID-19?, szczepienia.info [online:], https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19-2/?strona=5#o-szczepionce, [dostęp:] 31.10.2022.
 2. Improving COVID-19 Vaccine Equity, cdc.gov [online:], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/covid-data/covidview/, [dostęp:] 31.10.2022.
 3. TAG-VE statement on Omicron sublineages BQ.1 and XBB, World Health Organization [online:], https://www.who.int/news/item/27-10-2022-tag-ve-statement-on-omicron-sublineages-bq.1-and-xbb, [dostęp:] 31.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij