
Nowe podwarianty Omikronu (BQ.1, BQ.1.1, XPP) – jakie są objawy zakażenia?
Niemal rok minął od momentu, w którym Omikron został oficjalnie uznany za wariant koronawirusa budzący poważne obawy (Variant of Concern, VOC). W tym czasie wykryto wiele jego podwariantów, a niedawno zidentyfikowano kolejne – BQ.1, BQ.1.1 oraz XPP. Czym się charakteryzują?
Nowe podwarianty COVID-19 wzbudzają obawy
Pojawianie się kolejnych mutacji wirusa, czyli nagłych zmian materiału genetycznego, jest naturalnym, normalnym procesem. Może do nich dochodzić w trakcie replikowania materiału genetycznego wirusa w komórkach gospodarza. Przeważnie kolejne mutacje charakteryzują się większą zaraźliwością, ale są mniej groźne (zakażenia nimi cechują się mniejszą śmiertelnością). Tak też jest w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 – sukcesywnie pojawiają się doniesienia o wykryciu jego kolejnych mutacji. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zidentyfikowało dwa nowe, niepokojące podwarianty Omikronu: BQ.1 i BQ.1.1.
Eksperci uważają, że BQ.1 i BQ.1.1 mogą doprowadzić zimą do gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że te subwarianty są już obecne w blisko 30 krajach. Pod koniec października stanowiły one 27% wszystkich zakażeń w Stanach Zjednoczonych, zostały zidentyfikowane również w Europie, w tym w Polsce. Naukowcy szacują, że na początku grudnia 2022 r. ponad 50% wszystkich zakażeń będzie spowodowanych przez BQ.1 i BQ.1.1, natomiast na początku 2023 r. – ponad 80%.
BQ.1 i BQ.1.1 – objawy zakażenia
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, European Centre for Disease Prevention and Control) informuje, że zakażenia podwariantami Omikronu oznaczonymi jako BQ.1 i BQ.1.1 przebiegają w nieco odmienny sposób niż te wywołane Deltą czy Omikronem BA.5. Objawy obejmują bowiem przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego:
- biegunka,
- nudności,
- wymioty.
Ponadto mogą występować m.in.:
- duszności,
- gorączka,
- ból gardła,
- katar,
- ból mięśni i stawów,
- ból głowy.
XBB – kolejny podwariant
WHO zwraca uwagę na jeszcze jeden niedawno zidentyfikowany subwariant Omikronu – XBB. Po raz pierwszy odkryto go w Singapurze, gdzie w kilka tygodni stał się tym dominującym. Szczep ten jest wysoce zaraźliwy, jednak objawy, które powoduje, mają zazwyczaj nasilenie małe do umiarkowanego. Powodem do niepokoju jest natomiast fakt, że XPP prawdopodobnie bardzo dobrze poradzi sobie z uniknięciem odporności zapewnianej przez szczepienia czy też przechorowanie COVID.
We wrześniu 2022 r. do obrotu weszły szczepionki chroniące przed podwariantami BA.1, BA.4 i BA.5. Mogą je przyjmować osoby, które ukończyły 12. rok życia i są minimum 3 miesiące po zakończeniu podstawowego schematu szczepień lub przyjęciu dawki przypominającej. Specjaliści ostrzegają, że preparat ten może nie być w pełni skuteczny w przypadku podwariantów BQ.1, BQ.1.1 i XPP. W dalszym ciągu szczepienia są najlepszym znanym sposobem na pokonanie pandemii.