Lekarz w stroju ochronnym COVID-19
Arkadiusz Dąbek

Nowe podwarianty Omikronu (BQ.1, BQ.1.1, XPP) – jakie są objawy zakażenia?

Niemal rok minął od momentu, w którym Omikron został oficjalnie uznany za wariant koronawirusa budzący poważne obawy (Variant of Concern, VOC). W tym czasie wykryto wiele jego podwariantów, a niedawno zidentyfikowano kolejne – BQ.1, BQ.1.1 oraz XPP. Czym się charakteryzują?

Nowe podwarianty COVID-19 wzbudzają obawy

Pojawianie się kolejnych mutacji wirusa, czyli nagłych zmian materiału genetycznego, jest naturalnym, normalnym procesem. Może do nich dochodzić w trakcie replikowania materiału genetycznego wirusa w komórkach gospodarza. Przeważnie kolejne mutacje charakteryzują się większą zaraźliwością, ale są mniej groźne (zakażenia nimi cechują się mniejszą śmiertelnością). Tak też jest w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 – sukcesywnie pojawiają się doniesienia o wykryciu jego kolejnych mutacji. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) zidentyfikowało dwa nowe, niepokojące podwarianty Omikronu: BQ.1 i BQ.1.1.

Eksperci uważają, że BQ.1 i BQ.1.1 mogą doprowadzić zimą do gwałtownego wzrostu zachorowań na COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że te subwarianty są już obecne w blisko 30 krajach. Pod koniec października stanowiły one 27% wszystkich zakażeń w Stanach Zjednoczonych, zostały zidentyfikowane również w Europie, w tym w Polsce. Naukowcy szacują, że na początku grudnia 2022 r. ponad 50% wszystkich zakażeń będzie spowodowanych przez BQ.1 i BQ.1.1, natomiast na początku 2023 r. – ponad 80%.

BQ.1 i BQ.1.1 – objawy zakażenia

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC, European Centre for Disease Prevention and Control) informuje, że zakażenia podwariantami Omikronu oznaczonymi jako BQ.1 i BQ.1.1 przebiegają w nieco odmienny sposób niż te wywołane Deltą czy Omikronem BA.5. Objawy obejmują bowiem przede wszystkim dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego:

  • biegunka,
  • nudności,
  • wymioty.

Ponadto mogą występować m.in.:

  • duszności,
  • gorączka,
  • ból gardła,
  • katar,
  • ból mięśni i stawów,
  • ból głowy.

Polecane dla Ciebie

XBB – kolejny podwariant

WHO zwraca uwagę na jeszcze jeden niedawno zidentyfikowany subwariant Omikronu – XBB. Po raz pierwszy odkryto go w Singapurze, gdzie w kilka tygodni stał się tym dominującym. Szczep ten jest wysoce zaraźliwy, jednak objawy, które powoduje, mają zazwyczaj nasilenie małe do umiarkowanego. Powodem do niepokoju jest natomiast fakt, że XPP prawdopodobnie bardzo dobrze poradzi sobie z uniknięciem odporności zapewnianej przez szczepienia czy też przechorowanie COVID.

We wrześniu 2022 r. do obrotu weszły szczepionki chroniące przed podwariantami BA.1, BA.4 i BA.5. Mogą je przyjmować osoby, które ukończyły 12. rok życia i są minimum 3 miesiące po zakończeniu podstawowego schematu szczepień lub przyjęciu dawki przypominającej. Specjaliści ostrzegają, że preparat ten może nie być w pełni skuteczny w przypadku podwariantów BQ.1, BQ.1.1 i XPP. W dalszym ciągu szczepienia są najlepszym znanym sposobem na pokonanie pandemii.

  1. O szczepionce. Kto i kiedy powinien zostać zaszczepiony przeciw COVID-19?, szczepienia.info [online:], https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/covid-19-2/?strona=5#o-szczepionce, [dostęp:] 31.10.2022.
  2. Improving COVID-19 Vaccine Equity, cdc.gov [online:], https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/covid-data/covidview/, [dostęp:] 31.10.2022.
  3. TAG-VE statement on Omicron sublineages BQ.1 and XBB, World Health Organization [online:], https://www.who.int/news/item/27-10-2022-tag-ve-statement-on-omicron-sublineages-bq.1-and-xbb, [dostęp:] 31.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij