Kiretaż otwarty i zamknięty – jak wygląda zabieg?
Joanna Łuniewska-Rajch

Kiretaż otwarty i zamknięty – jak wygląda zabieg?

U osób chorych na paradontozę dochodzi do obniżania się poziomu kości znajdującej się wokół zębów. W efekcie głębokość kieszonek dziąsłowych, czyli zagłębienia znajdującego się pomiędzy zębem a powierzchnią korzenia, ulega zwiększeniu. Dla pacjenta niemożliwym jest podczas codziennej higieny jamy ustnej usunięcie bakterii czy resztek pokarmowych tam się odkładających. Również zabieg skalingu (usuwania kamienia) przy głębszych kieszonkach jest nieskuteczny. W związku z tym w celu leczenia koniecznym staje się wykonanie kiretażu – dokładnego oczyszczenia kieszonek dziąsłowych. W zależności od ich głębokości wykonuje się kiretaż otwarty lub zamknięty.

Czym jest kiretaż?

Jest to procedura medyczna z zakresu periodontologii, czyli dziedziny stomatologii zajmującej się leczeniem chorób przyzębia – tkanek otaczających ząb.

Kiretaż polega na dokładnym oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z kamienia nazębnego, ziarniny zapalnej, bakterii.

Jest to konieczne w celu umożliwienia wyleczenia stanu zapalnego przyzębia i zapobiegania postępowi paradontozy

Kiretaż zamknięty 

W zależności od zaawansowania stanu zapalnego przyzębia wykonuje się kiretaż zamknięty lub otwarty. Pierwszy z nich jest stosowany przy kieszonkach przyzębnych nie głębszych niż 5 mm. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Do kieszonki lekarz wkłada specjalne narzędzie, nazywane kiretą, aby następnie dokładnie usunąć wszelkie złogi poddziąsłowe oraz wypolerować (wygładzić) powierzchnię korzenia zęba. Jest to zabieg nieinwazyjny, podczas którego nie wykonuje się nacinania dziąsła. 

Kiretaż otwarty

Jest to zabieg wykonywany w przypadku kieszonek głębszych niż 5 mm. Z powodu, że dokładne oczyszczenie takich kieszonek jest bardzo trudne poprzez kiretaż zamknięty, wykonuje się chrurgiczne nacięcie i odsunięcie fargmentu dziąsła. W efekcie lekarz mając bardzo dobrą widoczność dokładnie oczyszcza powierzchnie kieszonki i korzenia. Po zakończeniu zabiegu dziąsła łączy się za pomocą szwów. Ten zabieg zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. 

Zalecenia po zabiegu kiretażu

Zalecenia po kiretażu zarówno otwartym, jak i zamkniętym są podobne do zaleceń po wszelkich zabiegach chirurgicznych. Po miejscowo wykonanym kiretażu zamkniętym pacjent może nie odczuwać większych dolegliwości, jednak i tak powinno się przestrzegać zaleceń. Należy do momentu ustąpienia znieczulenia nie spożywać żadnych posiłków, w czasie pierwszej doby po zabiegu unikać picia alkoholu, spożywania gorących napojów i palenia papierosów, które mogą przedłużyć krwawienie i zaburzyć gojenie tkanek. Nie powinno się płukać jamy ustnej przez 24 godziny po zabiegu. W momencie gdy znieczulenie przestanie działać i pojawią się dolegliwości bólowe, można zastosować leki przeciwbólowe, niezawierające aspiryny. Przez tydzień wskazanym jest stosować dietę pozbawioną twardych pokarmów, kaleczących dziąsła oraz oblepiających zęby, aby nie zanieczyścić rany. Należy utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej - starannie oczyszczać wszystkie powierzchnie zębów bez pomijania miejsc bardziej wrażliwych, bolesnych czy krwawiących.

Powiązane produkty

Kiretaż - możliwe objawy

Ze względu na fakt, że zabieg kiretażu jest zabiegiem krwawym, lekko inwazyjnym kilka dni po nim mogą utrzymywać się niezbyt nasilone dolegliwości. Pojawić może się obrzęk i zaczerwienienie objętej leczeniem okolicy, ślina przez dobę po zabiegu może być zabawiona na czerwono.

Dodatkowo ze względu na usunięcie warstwy pokrywającej korzeń zęba pojawić się może nadwrażliwość objętych zabiegiem zębów, w postaci silnej reakcji na produkty zimne i ciepłe, lub na zmianę temperatury otoczenia. Może wystąpić również nieznacznie zwiększona ruchomość zęba. Jednak wszystkie te dolegliwości z czasem ustępują, w sytuacji ich dłuższego utrzymywania się należy zgłosić się na konsultację do lekarza dentysty. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl