Kobiece dziąsła
Barbara Chmielewska

Zapalenie i ból dziąseł w ciąży – jakie są przyczyny, jak leczyć?

Ciążowe zapalenie dziąseł to problem, którego nie można bagatelizować  zaawansowana forma tej choroby może bowiem doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Warto zatem wiedzieć jak leczyć tę przypadłość oraz jakie są najlepsze domowe sposoby, aby jej zapobiegać. 

W okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, mających na celu utrzymanie oraz prawidłowy rozwój płodu. Z puntu widzenia zdrowia jamy ustnej szczególne znaczenie ma wzrost poziomu hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Swoiste receptory estrogenowe znajdują się nie tylko w jajnikach, macicy, pochwie czy gruczołach sutkowych, ale również w dziąsłach. W obrębie jamy ustnej hormony te działają prozapalnie, dlatego ich podwyższone miano znajdzie swoje odbicie w kondycji dziąseł.

Przyczyny ciążowego zapalenia dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka około 35 proc. ciężarnych. Należy ono do tzw. chorób związanych z płytką bakteryjną, modyfikowanych przez czynniki ogólne. W tym wypadku są nimi przede wszystkim zmiany hormonalne, ale również inne, m.in. immunologiczne, związane ze zmianą składu śliny oraz flory bakteryjnej.  Stężenie progesteronu w ciąży wzrasta do ok. 8 miesiąca, a estrogenu narasta do końca ciąży. Prowadzą one do rozpulchnienia, przekrwienia i zapalenia dziąseł. W takiej sytuacji nawet niewielka ilość zalegającej płytki nazębnej, z którą w normalnych warunkach układ immunologiczny dałby sobie radę,  może prowadzić do zainicjowania stanu zapalnego dziąseł.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł w ciąży? 

Pierwszym objawem stanu zapalnego dziąseł jest krwawienie podczas szczotkowania zębów. Następnie dochodzi do ich zaczerwienia, obrzęku, bólu i rozrostu. Może on dotyczyć pojedynczych brodawek dziąsłowych, przedniego odcinka łuku zębowego, albo przyjąć uogólnioną postać. Czasami rozrost jest tak masywny, że niemal zasłania korony zębowe. Szczególną postacią rozrostu dziąsła jest guz ciążowy (nadziąślak naczyniakowaty). Jest to łagodna, szybko rosnąca zmiana, zlokalizowana głównie w szczęce. Łatwo krwawi samoistnie lub pod wpływem niewielkiego urazu. Może przybrać rozmiary zaburzające normalne funkcjonowanie.

Największe nasilenie ciążowych zmian zapalnych w obrębie dziąseł występuje pomiędzy 14 a 30 tygodniem ciąży. Ze względu na wyrównywanie poziomu hormonów, zmiany częściowo zanikają przed samym porodem, a niemal całkowicie w kilka tygodni po porodzie.

Zapalenie dziąseł w ciąży a przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa

Liczne badania wykazały związek pomiędzy zaawansowanym stanem zapalnym przyzębia a porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniową dziecka (PLBW). W około 18 proc. przypadków przyczyną PLBW są periodontopatie. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł prowokują uwalnianie mediatorów prozapalnych, które aktywują czynność skurczową macicy. Mogą one również zaburzać wchłanianie składników odżywczych na poziomie łożyska, a przez to odpowiadać za niską masę urodzeniową. Aby temu zapobiec, należy objąć kobiety ciężarne profilaktyką i leczeniem periodontologicznym. W przypadku podjęcia właściwego leczenia przed 28 tygodniem ciąży, ryzyko porodu przedwczesnego jest 4,7-krotnie mniejsze.

Powiązane produkty

Zapalenie dziąseł w ciąży –  leczenie

Ciężarna z zapaleniem przyzębia powinna pozostawać pod opieką periodontologa. Leczenie przeprowadza się w 2 trymestrze. Polega m.in. na wykonywaniu skalingów ręcznych lub ultradźwiękowych wraz z polerowaniem korzeni. W razie potrzeby przeprowadza się leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne.

W przypadku pojawienia się nadziąślaka postępowanie zależne jest od wielkości guza i generowanych przez niego dolegliwości. Jeśli zmiana jest mała, bezbolesna i nie krwawi to można pozostawić ją do obserwacji. W większości przypadków guzy ciążowe ulegają wygojeniu po urodzeniu dziecka. Należy jednak usunąć czynniki drażniące, np. nawisające wypełnienia i wdrożyć rygor higieniczny. W przypadku dużych zmian powodujących dolegliwości, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Sprawdź leki na choroby dziąseł na DOZ.pl

Domowe sposoby na ból dziąseł w ciąży

Czynnikiem etiologicznym ciążowego zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna, a więc najważniejsze jest utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej. Zaleca się:

 1. Obowiązkowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem. Stężenie fluoru w paście powinno wynosić 1450 ppm. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. W przypadku wystąpienia wymiotów należy przepłukać jamę ustną wodą i umyć zęby za około pół godziny. Jest to czas potrzebny na neutralizację kwasów, które mają potencjał erozyjny w stosunku do szkliwa.
 2. Oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych (ich rozmiar powinien być dobrany przez higienistkę stomatologiczną).
 3. Codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholową płukanką z fluorem: 0,02 proc. NaF-2 razy dziennie lub 0,05 proc. NaF-1 raz dziennie.
 4. Oczyszczanie powierzchni języka z płytki nazębnej za pomocą skrobaczek lub szczoteczek.
Dowiedz się czym jest recesja dziąseł i z jakich powodów się rozwija.

Bolące dziąsła w ciąży – zapobieganie

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje kobietom ciężarnym co najmniej dwie wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym (przy braku potrzeb leczniczych). Pierwsza powinna mieć miejsce w 3–4 miesiącu ciąży, a druga w 8 miesiącu. Można wówczas dokonać oceny stanu zdrowia jamy ustnej pacjentki, wdrożyć działania profilaktyczne i higienizacyjne, a także zaplanować niezbędne leczenie. Ciężarna powinna uzyskać instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem akcesoriów do mycia zębów. W przypadku konieczności przeprowadzenia leczenia najlepiej jest zaplanować je na drugi trymestr.

 1. T. Konopka, M. Rutkowska, Zapalenie przyzębia jako czynnik ryzyka porodu przedwczesnego, Dent. Med. Probl.", nr 39 2002.
 2. E. Pels, A. Kobylińska, M. Kukurba-Setkowicz, A. Szulik, R. Chałas, Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy, Nowa Stomatol", nr 23(4) 2018.
 3. G. Podsiadła-Urban, M. Kiernicka, J. Wysokińska-Miszczuk, Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety-przegląd piśmiennictwa, Dent. Med. Probl.", nr 47 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

  Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

 • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

  Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

 • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

  Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

 • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

  21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij