Zapalenie dziąseł w ciąży – przyczyny, leczenie, domowe sposoby - portal DOZ.pl
Kobiece dziąsła
Barbara Chmielewska

Zapalenie i ból dziąseł w ciąży – jakie są przyczyny, jak leczyć?

Ciążowe zapalenie dziąseł to problem, którego nie można bagatelizować – zaawansowana forma tej choroby może bowiem doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Warto zatem wiedzieć jak leczyć tę przypadłość oraz jakie są najlepsze domowe sposoby, aby jej zapobiegać. 

W okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, mających na celu utrzymanie oraz prawidłowy rozwój płodu. Z puntu widzenia zdrowia jamy ustnej szczególne znaczenie ma wzrost poziomu hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Swoiste receptory estrogenowe znajdują się nie tylko w jajnikach, macicy, pochwie czy gruczołach sutkowych, ale również w dziąsłach. W obrębie jamy ustnej hormony te działają prozapalnie, dlatego ich podwyższone miano znajdzie swoje odbicie w kondycji dziąseł.

Przyczyny ciążowego zapalenia dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka około 35 proc. ciężarnych. Należy ono do tzw. chorób związanych z płytką bakteryjną, modyfikowanych przez czynniki ogólne. W tym wypadku są nimi przede wszystkim zmiany hormonalne, ale również inne, m.in. immunologiczne, związane ze zmianą składu śliny oraz flory bakteryjnej.  Stężenie progesteronu w ciąży wzrasta do ok. 8 miesiąca, a estrogenu narasta do końca ciąży. Prowadzą one do rozpulchnienia, przekrwienia i zapalenia dziąseł. W takiej sytuacji nawet niewielka ilość zalegającej płytki nazębnej, z którą w normalnych warunkach układ immunologiczny dałby sobie radę,  może prowadzić do zainicjowania stanu zapalnego dziąseł.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł w ciąży? 

Pierwszym objawem stanu zapalnego dziąseł jest krwawienie podczas szczotkowania zębów. Następnie dochodzi do ich zaczerwienia, obrzęku, bólu i rozrostu. Może on dotyczyć pojedynczych brodawek dziąsłowych, przedniego odcinka łuku zębowego, albo przyjąć uogólnioną postać. Czasami rozrost jest tak masywny, że niemal zasłania korony zębowe. Szczególną postacią rozrostu dziąsła jest guz ciążowy (nadziąślak naczyniakowaty). Jest to łagodna, szybko rosnąca zmiana, zlokalizowana głównie w szczęce. Łatwo krwawi samoistnie lub pod wpływem niewielkiego urazu. Może przybrać rozmiary zaburzające normalne funkcjonowanie.

Największe nasilenie ciążowych zmian zapalnych w obrębie dziąseł występuje pomiędzy 14 a 30 tygodniem ciąży. Ze względu na wyrównywanie poziomu hormonów, zmiany częściowo zanikają przed samym porodem, a niemal całkowicie w kilka tygodni po porodzie.

Zapalenie dziąseł w ciąży a przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa

Liczne badania wykazały związek pomiędzy zaawansowanym stanem zapalnym przyzębia a porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniową dziecka (PLBW). W około 18 proc. przypadków przyczyną PLBW są periodontopatie. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł prowokują uwalnianie mediatorów prozapalnych, które aktywują czynność skurczową macicy. Mogą one również zaburzać wchłanianie składników odżywczych na poziomie łożyska, a przez to odpowiadać za niską masę urodzeniową. Aby temu zapobiec, należy objąć kobiety ciężarne profilaktyką i leczeniem periodontologicznym. W przypadku podjęcia właściwego leczenia przed 28 tygodniem ciąży, ryzyko porodu przedwczesnego jest 4,7-krotnie mniejsze.

Polecane dla Ciebie

Zapalenie dziąseł w ciąży –  leczenie

Ciężarna z zapaleniem przyzębia powinna pozostawać pod opieką periodontologa. Leczenie przeprowadza się w 2 trymestrze. Polega m.in. na wykonywaniu skalingów ręcznych lub ultradźwiękowych wraz z polerowaniem korzeni. W razie potrzeby przeprowadza się leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne.

W przypadku pojawienia się nadziąślaka postępowanie zależne jest od wielkości guza i generowanych przez niego dolegliwości. Jeśli zmiana jest mała, bezbolesna i nie krwawi to można pozostawić ją do obserwacji. W większości przypadków guzy ciążowe ulegają wygojeniu po urodzeniu dziecka. Należy jednak usunąć czynniki drażniące, np. nawisające wypełnienia i wdrożyć rygor higieniczny. W przypadku dużych zmian powodujących dolegliwości, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Sprawdź leki na choroby dziąseł na DOZ.pl

Domowe sposoby na ból dziąseł w ciąży

Czynnikiem etiologicznym ciążowego zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna, a więc najważniejsze jest utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej. Zaleca się:

 1. Obowiązkowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem. Stężenie fluoru w paście powinno wynosić 1450 ppm. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. W przypadku wystąpienia wymiotów należy przepłukać jamę ustną wodą i umyć zęby za około pół godziny. Jest to czas potrzebny na neutralizację kwasów, które mają potencjał erozyjny w stosunku do szkliwa.
 2. Oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych (ich rozmiar powinien być dobrany przez higienistkę stomatologiczną).
 3. Codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholową płukanką z fluorem: 0,02 proc. NaF-2 razy dziennie lub 0,05 proc. NaF-1 raz dziennie.
 4. Oczyszczanie powierzchni języka z płytki nazębnej za pomocą skrobaczek lub szczoteczek.
Dowiedz się czym jest recesja dziąseł i z jakich powodów się rozwija.

Bolące dziąsła w ciąży – zapobieganie

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje kobietom ciężarnym co najmniej dwie wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym (przy braku potrzeb leczniczych). Pierwsza powinna mieć miejsce w 3–4 miesiącu ciąży, a druga w 8 miesiącu. Można wówczas dokonać oceny stanu zdrowia jamy ustnej pacjentki, wdrożyć działania profilaktyczne i higienizacyjne, a także zaplanować niezbędne leczenie. Ciężarna powinna uzyskać instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem akcesoriów do mycia zębów. W przypadku konieczności przeprowadzenia leczenia najlepiej jest zaplanować je na drugi trymestr.

 1. T. Konopka, M. Rutkowska, Zapalenie przyzębia jako czynnik ryzyka porodu przedwczesnego, Dent. Med. Probl.", nr 39 2002.
 2. E. Pels, A. Kobylińska, M. Kukurba-Setkowicz, A. Szulik, R. Chałas, Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy, Nowa Stomatol", nr 23(4) 2018.
 3. G. Podsiadła-Urban, M. Kiernicka, J. Wysokińska-Miszczuk, Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety-przegląd piśmiennictwa, Dent. Med. Probl.", nr 47 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Paracenteza – przebieg, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

  Paracenteza to inwazyjny zabieg polegający na nakłuciu jamy otrzewnej u osoby z wodobrzuszem. Może mieć ona znaczenie diagnostyczne (przy nowo powstałej marskości), jak i lecznicze (gdy poprawiamy tym jakość życia osoby chorej). Paracenteza jest przeprowadzana z zachowaniem zasad aseptyki, by zmniejszyć ryzyko bakteryjnego zakażenia otrzewnej. Mimo niewielkiego odsetka powikłań ma ona swoje ograniczenia i powikłania, dlatego też powinna być wykonana tylko przy jasnych wskazaniach.

 • Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

 • Przetoka jelitowa – rodzaje, przyczyny, objawy

  Przetoka (łac. fistula) to połączenie pomiędzy dwoma (lub więcej) narządami wyściełanymi nabłonkiem lub pomiędzy narządem wewnętrznym a skórą. W przypadku przetoki jelitowej takie połączenie rodzi szereg problemów, ze względu na wydostającą się z niej treść kałową, która może wywoływać zakażenie, niedożywienie (w połączeniach między jelitem grubym a cienkim) oraz zaburzenia elektrolitowe. Rosnącym obecnie problemem są przetoki jelit jatrogenne (na skutek działań medycznych), które stanowią powikłania pooperacyjne. Czym jest przetoka jelitowa? Czym grozi? Jak się ją leczy?

 • Paradontoza – jak leczyć objawy zapalenia przyzębia?

  Paradontoza to choroba, której istotą jest pojawienie się stanu zapalnego tkanek, które otaczają zęby. Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie, opuchlizna i tkliwość dziąseł. Krwawienie występuje w kolejnych etapach choroby. Podstawą zapobiegania jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Jak leczyć paradontozę? Które pasty, żele, maści i płukanki najlepiej wspierają terapię?

 • Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Polekowe uszkodzenie wątroby (PUW) jest toksycznym uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcji wątroby, wynikającym z działania leków, ich interakcji oraz reakcji alergicznych na nie. Mimo że występuje tylko 1 na 100 000 przypadków, jego powikłania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Toksyczne działanie leków może doprowadzić do stłuszczenia i marskości wątroby, co wiążę się przewlekłymi powikłaniami, które towarzyszą osobie chorej często do końca życia. Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak je leczyć?

 • Stany predysponujące do chorób zakrzepowych

  W trosce o zdrowie warto znać mechanizmy i przyczyny występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, żeby móc skutecznie zapobiegać ich rozwojowi. Pozwala na to m.in. rozpoznawanie stanów predysponujących do chorób zakrzepowych.

 • Dyspareunia – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

  Występowanie dyspareunii jest powszechnym i jednocześnie zaniedbywanym problemem. Nieleczony problem może wpływać negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety, jak również na relacje w związku. Szacuje się, że dotyczy 3-18% populacji na świecie, a w trakcie swojego życia problemu doświadcza nawet do 28% kobiet. Dolegliwości w dyspareunii mogą ograniczać się do sromu i okolic wejścia do pochwy lub też dotyczyć głębiej położonych struktur.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij