Kobiece dziąsła
Barbara Chmielewska

Zapalenie i ból dziąseł w ciąży – jakie są przyczyny, jak leczyć?

Ciążowe zapalenie dziąseł to problem, którego nie można bagatelizować – zaawansowana forma tej choroby może bowiem doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Warto zatem wiedzieć jak leczyć tę przypadłość oraz jakie są najlepsze domowe sposoby, aby jej zapobiegać. 

W okresie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, mających na celu utrzymanie oraz prawidłowy rozwój płodu. Z puntu widzenia zdrowia jamy ustnej szczególne znaczenie ma wzrost poziomu hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Swoiste receptory estrogenowe znajdują się nie tylko w jajnikach, macicy, pochwie czy gruczołach sutkowych, ale również w dziąsłach. W obrębie jamy ustnej hormony te działają prozapalnie, dlatego ich podwyższone miano znajdzie swoje odbicie w kondycji dziąseł.

Przyczyny ciążowego zapalenia dziąseł

Ciążowe zapalenie dziąseł dotyka około 35 proc. ciężarnych. Należy ono do tzw. chorób związanych z płytką bakteryjną, modyfikowanych przez czynniki ogólne. W tym wypadku są nimi przede wszystkim zmiany hormonalne, ale również inne, m.in. immunologiczne, związane ze zmianą składu śliny oraz flory bakteryjnej.  Stężenie progesteronu w ciąży wzrasta do ok. 8 miesiąca, a estrogenu narasta do końca ciąży. Prowadzą one do rozpulchnienia, przekrwienia i zapalenia dziąseł. W takiej sytuacji nawet niewielka ilość zalegającej płytki nazębnej, z którą w normalnych warunkach układ immunologiczny dałby sobie radę,  może prowadzić do zainicjowania stanu zapalnego dziąseł.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł w ciąży? 

Pierwszym objawem stanu zapalnego dziąseł jest krwawienie podczas szczotkowania zębów. Następnie dochodzi do ich zaczerwienia, obrzęku, bólu i rozrostu. Może on dotyczyć pojedynczych brodawek dziąsłowych, przedniego odcinka łuku zębowego, albo przyjąć uogólnioną postać. Czasami rozrost jest tak masywny, że niemal zasłania korony zębowe. Szczególną postacią rozrostu dziąsła jest guz ciążowy (nadziąślak naczyniakowaty). Jest to łagodna, szybko rosnąca zmiana, zlokalizowana głównie w szczęce. Łatwo krwawi samoistnie lub pod wpływem niewielkiego urazu. Może przybrać rozmiary zaburzające normalne funkcjonowanie.

Największe nasilenie ciążowych zmian zapalnych w obrębie dziąseł występuje pomiędzy 14 a 30 tygodniem ciąży. Ze względu na wyrównywanie poziomu hormonów, zmiany częściowo zanikają przed samym porodem, a niemal całkowicie w kilka tygodni po porodzie.

Zapalenie dziąseł w ciąży a przedwczesny poród i niska masa urodzeniowa

Liczne badania wykazały związek pomiędzy zaawansowanym stanem zapalnym przyzębia a porodem przedwczesnym i niską masą urodzeniową dziecka (PLBW). W około 18 proc. przypadków przyczyną PLBW są periodontopatie. Bakterie odpowiedzialne za stan zapalny dziąseł prowokują uwalnianie mediatorów prozapalnych, które aktywują czynność skurczową macicy. Mogą one również zaburzać wchłanianie składników odżywczych na poziomie łożyska, a przez to odpowiadać za niską masę urodzeniową. Aby temu zapobiec, należy objąć kobiety ciężarne profilaktyką i leczeniem periodontologicznym. W przypadku podjęcia właściwego leczenia przed 28 tygodniem ciąży, ryzyko porodu przedwczesnego jest 4,7-krotnie mniejsze.

Polecane dla Ciebie

Zapalenie dziąseł w ciąży –  leczenie

Ciężarna z zapaleniem przyzębia powinna pozostawać pod opieką periodontologa. Leczenie przeprowadza się w 2 trymestrze. Polega m.in. na wykonywaniu skalingów ręcznych lub ultradźwiękowych wraz z polerowaniem korzeni. W razie potrzeby przeprowadza się leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne.

W przypadku pojawienia się nadziąślaka postępowanie zależne jest od wielkości guza i generowanych przez niego dolegliwości. Jeśli zmiana jest mała, bezbolesna i nie krwawi to można pozostawić ją do obserwacji. W większości przypadków guzy ciążowe ulegają wygojeniu po urodzeniu dziecka. Należy jednak usunąć czynniki drażniące, np. nawisające wypełnienia i wdrożyć rygor higieniczny. W przypadku dużych zmian powodujących dolegliwości, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Sprawdź leki na choroby dziąseł na DOZ.pl

Domowe sposoby na ból dziąseł w ciąży

Czynnikiem etiologicznym ciążowego zapalenia dziąseł jest płytka bakteryjna, a więc najważniejsze jest utrzymanie doskonałej higieny jamy ustnej. Zaleca się:

  1. Obowiązkowe szczotkowanie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem. Stężenie fluoru w paście powinno wynosić 1450 ppm. Zalecane jest szczotkowanie zębów po każdym posiłku. W przypadku wystąpienia wymiotów należy przepłukać jamę ustną wodą i umyć zęby za około pół godziny. Jest to czas potrzebny na neutralizację kwasów, które mają potencjał erozyjny w stosunku do szkliwa.
  2. Oczyszczanie przestrzeni między zębami za pomocą nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych (ich rozmiar powinien być dobrany przez higienistkę stomatologiczną).
  3. Codzienne płukanie jamy ustnej bezalkoholową płukanką z fluorem: 0,02 proc. NaF-2 razy dziennie lub 0,05 proc. NaF-1 raz dziennie.
  4. Oczyszczanie powierzchni języka z płytki nazębnej za pomocą skrobaczek lub szczoteczek.
Dowiedz się czym jest recesja dziąseł i z jakich powodów się rozwija.

Bolące dziąsła w ciąży – zapobieganie

Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej rekomenduje kobietom ciężarnym co najmniej dwie wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym (przy braku potrzeb leczniczych). Pierwsza powinna mieć miejsce w 3–4 miesiącu ciąży, a druga w 8 miesiącu. Można wówczas dokonać oceny stanu zdrowia jamy ustnej pacjentki, wdrożyć działania profilaktyczne i higienizacyjne, a także zaplanować niezbędne leczenie. Ciężarna powinna uzyskać instruktaż higieny jamy ustnej wraz z doborem akcesoriów do mycia zębów. W przypadku konieczności przeprowadzenia leczenia najlepiej jest zaplanować je na drugi trymestr.

  1. T. Konopka, M. Rutkowska, Zapalenie przyzębia jako czynnik ryzyka porodu przedwczesnego, Dent. Med. Probl.", nr 39 2002.
  2. E. Pels, A. Kobylińska, M. Kukurba-Setkowicz, A. Szulik, R. Chałas, Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży. Stanowisko grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy, Nowa Stomatol", nr 23(4) 2018.
  3. G. Podsiadła-Urban, M. Kiernicka, J. Wysokińska-Miszczuk, Wpływ estrogenów i progesteronu na stan przyzębia w poszczególnych okresach życia kobiety-przegląd piśmiennictwa, Dent. Med. Probl.", nr 47 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

    Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij