Nitkowanie zębów – jak prawidłowo nitkować zęby?
Barbara Chmielewska

Nitkowanie zębów – jak prawidłowo nitkować zęby?

Wielu pacjentów bagatelizuje prosty zabieg, jakim jest nitkowanie zębów. Pozwala on szybko i skutecznie usunąć osad i resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Rodzice powinni nitkować zęby swoim dzieciom już po ukończeniu przez nie 5 roku życia. Nitki dentystyczne mogą być nasączone składnikami aktywnymi, dzięki którym będą wykazywać działanie np. przeciwpróchnicowe, przeciwbakteryjne lub wybielające.

Nitkowanie zębów – dlaczego warto, co daje ten zabieg?

Nitkowanie zębów jest niezbędnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Włosie szczotki nie jest w stanie dotrzeć do powierzchni pomiędzy zębami, dlatego do ich oczyszczania należy używać nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Mycie zębów przy użyciu samej szczotki można porównać do umycia tylko połowy ciała. Jest ono przyczyną powstawania ubytków międzyzębowych i stanów zapalnych dziąseł.

Nitkowanie postrzegane jest przez wielu pacjentów jako czynność trudna, dlatego nie jest chętnie i regularnie wykonywane. Tymczasem mogą się go szybko nauczyć i wykonywać poprawnie nawet dzieci. Według specjalistów od ok. 10 roku życia dziecko może samodzielnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Do tego czasu nitkowanie wykonują rodzice. Od kiedy zatem nitkować zęby? Potrzeba oczyszczania przestrzeni międzyzębowych u dzieci pojawia się od ok. 5 roku życia. Ruch związany z wyrzynaniem się stałych szóstek, już na rok przed ich pojawieniem się w jamie ustnej, prowadzi do zamknięcia szpar między mleczakami bocznymi. Stwarza to konieczność ich oczyszczania za pomocą nici.

Sprawdź ofertę nici dentystycznych.

Jak prawidłowo nitkować zęby, krok po kroku?

Aby poprawnie wykonać czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, należy oderwać kawałek nici o długości ok. 40–50 cm. Na palce wskazujące obu dłoni zaplatamy nić tak, aby pomiędzy nimi znajdował się napięty kawałek o długości ok. 3–4 cm. Następnie, pomagając sobie kciukami, wprowadzamy go w przestrzeń między dwoma zębami, schodząc poniżej punktu styku zębów.

Oczyszczamy osobno każdy ząb, prowadząc nić pionowo po jego powierzchni. Najpierw delikatnie schodzimy nicią w stronę dziąsła i, napinając ją na zębie na kształt litery C, idziemy z powrotem. 

Nie wykonujemy ruchów piłujących, które mogą uszkodzić brodawkę dziąsłową. Przewijamy nitkę tak, aby między palcami znalazł się czysty kawałek i powtarzamy czynność na drugim zębie. Podobnie postępujemy w każdej kolejnej przestrzeni międzyzębowej.

infografika  jak prawidłowo nitkować zęby

W przypadku trudności technicznych, np. problemu ze zmieszczeniem się z nitką pomiędzy zębami tylnymi, można posłużyć się flosserem. Jest to specjalne trzymadełko z kawałkiem napiętej już nici dentystycznej. Należy pamiętać, że flossery jednorazowe służą do oczyszczania jednej przestrzeni, są więc nieekonomiczne. Alternatywą mogą być flossery elektroniczne, które same przewijają zużyty kawałek nici.

Nitkowanie zębów – przed czy po myciu?

Nitkowanie najlepiej wykonać przed szczotkowaniem zębów. Umożliwi to lepsze dotarcie aktywnym składnikom pasty do przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu wzmocni się przeciwpróchniczne czy przeciwbakteryjne działanie pasty.

Badanie opublikowane na łamach „Journal of Periodontology” wykazało dodatkowo, że użycie nici jako pierwszej powoduje, że ostateczny efekt mycia, oceniany jako ilość pozostałej w jamie ustnej płytki nazębnej, jest lepszy niż w przypadku odwrotnej kolejności. Amerykańska Akademia Periodontologiczna zaleca szczotkowanie zębów wraz z nitkowaniem dwa razy dziennie oraz regularne kontrole stomatologiczne jako podstawowy element zapobiegania chorobom przyzębia.

Powiązane produkty

Nitkowanie zębów z aparatem – jak to robić?

Okres leczenia ortodontycznego jest szczególnie wymagający pod względem przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Elementy aparatu ortodontycznego stanowią dodatkowe miejsca retencyjne, na których osadzają się resztki pokarmowe i płytka bakteryjna. Jeśli nie będą one regularnie i skutecznie usuwane, istotnie wzrasta ryzyko powstawania odwapnień szkliwa (białe plamy) oraz rozwoju stanów zapalnych dziąseł, które mogą manifestować się m.in. jako ich przerost oraz zanik.

Nitkowanie w trakcie leczenia ortodontycznego jest jednym z elementów codziennej higieny. Technicznie wygląda bardzo podobnie jak u pacjenta nieortodontycznego, a jedynie wymaga przełożenia nici pod metalowym łukiem aparatu stałego. W przypadku używania specjalnej nici ortodontycznej nie stanowi to żadnego problemu, gdyż jeden z jej końców jest specjalnie usztywniony. Cienkie odcinki nitki służą do oczyszczania ciasnych przestrzeni, a te gąbczaste do nitkowania szpar.

Czym nitkować – jakie nici wybrać?

Nici, podobnie jak pozostałe akcesoria do higieny jamy ustnej, powinny być dobrane przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną. Szczególnie dotyczy to pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi, implantami i noszącymi aparaty ortodontyczne. Są to elementy wymagające specjalnej higieny ze względu na trudniejszy dostęp i łatwe kumulowanie się płytki na ich powierzchni. Nici przeznaczone do ich oczyszczania składają się zwykle z 3 części: sztywnego końca, umożliwiającego umieszczenie nici w pożądanym miejscu, gąbczastej części czyszczącej i zwykłej nitki. Ważne jest, aby pacjent wiedział, jak się nimi posługiwać w konkretnych miejscach w jamie ustnej.
Standardowe nici dentystyczne dostępne są w szerokim asortymencie. Zależnie od potrzeb i upodobań można wybrać:

  • nici woskowane i niewoskowane,
  • białe i kolorowe,
  • okrągłe na przekroju i taśmy dentystyczne,
  • smakowe i pozbawione smaku,
  • pęczniejące w kontakcie ze śliną i niezmieniające swojej objętości,
  • przeznaczone do ciasnych bądź szerokich przestrzeni.

Dodatkowo nici mogą być wysycone aktywnymi składnikami, dzięki którym będą wykazywać dodatkowe działanie, np. przeciwpróchnicowe (fluor, ksylitol) czy przeciwbakteryjne (chlorheksydyna).

Co zamiast nitkowania zębów?

Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych można używać nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Wybór uzależniony jest m.in. od szerokości samych przestrzeni oraz stanu dziąseł. Najlepiej, jeśli wyboru dokona lekarz dentysta opiekujący się pacjentem lub higienistka stomatologiczna. Pacjenci mogą zdecydować się także na niciowykałaczki – to wykonany z plastiku przyrząd, który z jednej strony ma przymocowany fragment napiętej nici dentystycznej, a z drugiej wykałaczkę. Są to produkty jednorazowego użytku.

Dla pacjentów periodontologicznych pierwszym wyborem są szczoteczki międzyzębowe. W tej grupie wszystkie elementy składające się na codzienną higienę muszą być dobrane przez lekarza periodontologa i podlegać modyfikacji w zależności od fazy leczenia.

Należy dodać, że irygatory nie zastępują nici ani szczoteczek międzyzębowych. Mogą być zalecone u niektórych pacjentów jako dodatkowy element higieny.

  1. Emerich K, Wal-Adamczak A, Sobczak M: Jama ustna dziecka bez tajemnic. Lublin 2015.
  2. Co pierwsze: szczotkowanie czy nitkowanie?, Dental Tribune [online] https://pl.dental-tribune.com/news/co-pierwsze-szczotkowanie-czy-nitkowanie/ [dostęp: 23.02.2023].
  3. Szczepańska J, Hilt A, Daszkowska M, Marczuk-Kolada G: Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, 2017.
  4. Łukasik T: Uśmiechnij się. 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl