Nitkowanie zębów – jak prawidłowo nitkować zęby?
Barbara Chmielewska

Nitkowanie zębów – jak prawidłowo nitkować zęby?

Wielu pacjentów bagatelizuje prosty zabieg, jakim jest nitkowanie zębów. Pozwala on szybko i skutecznie usunąć osad i resztki pokarmów z przestrzeni międzyzębowych, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy. Rodzice powinni nitkować zęby swoim dzieciom już po ukończeniu przez nie 5 roku życia. Nitki dentystyczne mogą być nasączone składnikami aktywnymi, dzięki którym będą wykazywać działanie np. przeciwpróchnicowe, przeciwbakteryjne lub wybielające.

Nitkowanie zębów – dlaczego warto, co daje ten zabieg?

Nitkowanie zębów jest niezbędnym elementem codziennej higieny jamy ustnej. Włosie szczotki nie jest w stanie dotrzeć do powierzchni pomiędzy zębami, dlatego do ich oczyszczania należy używać nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Mycie zębów przy użyciu samej szczotki można porównać do umycia tylko połowy ciała. Jest ono przyczyną powstawania ubytków międzyzębowych i stanów zapalnych dziąseł.

Nitkowanie postrzegane jest przez wielu pacjentów jako czynność trudna, dlatego nie jest chętnie i regularnie wykonywane. Tymczasem mogą się go szybko nauczyć i wykonywać poprawnie nawet dzieci. Według specjalistów od ok. 10 roku życia dziecko może samodzielnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe.

Do tego czasu nitkowanie wykonują rodzice. Od kiedy zatem nitkować zęby? Potrzeba oczyszczania przestrzeni międzyzębowych u dzieci pojawia się od ok. 5 roku życia. Ruch związany z wyrzynaniem się stałych szóstek, już na rok przed ich pojawieniem się w jamie ustnej, prowadzi do zamknięcia szpar między mleczakami bocznymi. Stwarza to konieczność ich oczyszczania za pomocą nici.

Sprawdź ofertę nici dentystycznych.

Jak prawidłowo nitkować zęby, krok po kroku?

Aby poprawnie wykonać czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, należy oderwać kawałek nici o długości ok. 40–50 cm. Na palce wskazujące obu dłoni zaplatamy nić tak, aby pomiędzy nimi znajdował się napięty kawałek o długości ok. 3–4 cm. Następnie, pomagając sobie kciukami, wprowadzamy go w przestrzeń między dwoma zębami, schodząc poniżej punktu styku zębów.

Oczyszczamy osobno każdy ząb, prowadząc nić pionowo po jego powierzchni. Najpierw delikatnie schodzimy nicią w stronę dziąsła i, napinając ją na zębie na kształt litery C, idziemy z powrotem. 

Nie wykonujemy ruchów piłujących, które mogą uszkodzić brodawkę dziąsłową. Przewijamy nitkę tak, aby między palcami znalazł się czysty kawałek i powtarzamy czynność na drugim zębie. Podobnie postępujemy w każdej kolejnej przestrzeni międzyzębowej.

infografika jak prawidłowo nitkować zęby

W przypadku trudności technicznych, np. problemu ze zmieszczeniem się z nitką pomiędzy zębami tylnymi, można posłużyć się flosserem. Jest to specjalne trzymadełko z kawałkiem napiętej już nici dentystycznej. Należy pamiętać, że flossery jednorazowe służą do oczyszczania jednej przestrzeni, są więc nieekonomiczne. Alternatywą mogą być flossery elektroniczne, które same przewijają zużyty kawałek nici.

Nitkowanie zębów – przed czy po myciu?

Nitkowanie najlepiej wykonać przed szczotkowaniem zębów. Umożliwi to lepsze dotarcie aktywnym składnikom pasty do przestrzeni międzyzębowych. Dzięki temu wzmocni się przeciwpróchniczne czy przeciwbakteryjne działanie pasty.

Badanie opublikowane na łamach „Journal of Periodontology” wykazało dodatkowo, że użycie nici jako pierwszej powoduje, że ostateczny efekt mycia, oceniany jako ilość pozostałej w jamie ustnej płytki nazębnej, jest lepszy niż w przypadku odwrotnej kolejności. Amerykańska Akademia Periodontologiczna zaleca szczotkowanie zębów wraz z nitkowaniem dwa razy dziennie oraz regularne kontrole stomatologiczne jako podstawowy element zapobiegania chorobom przyzębia.

Powiązane produkty

Nitkowanie zębów z aparatem – jak to robić?

Okres leczenia ortodontycznego jest szczególnie wymagający pod względem przestrzegania zasad higieny jamy ustnej. Elementy aparatu ortodontycznego stanowią dodatkowe miejsca retencyjne, na których osadzają się resztki pokarmowe i płytka bakteryjna. Jeśli nie będą one regularnie i skutecznie usuwane, istotnie wzrasta ryzyko powstawania odwapnień szkliwa (białe plamy) oraz rozwoju stanów zapalnych dziąseł, które mogą manifestować się m.in. jako ich przerost oraz zanik.

Nitkowanie w trakcie leczenia ortodontycznego jest jednym z elementów codziennej higieny. Technicznie wygląda bardzo podobnie jak u pacjenta nieortodontycznego, a jedynie wymaga przełożenia nici pod metalowym łukiem aparatu stałego. W przypadku używania specjalnej nici ortodontycznej nie stanowi to żadnego problemu, gdyż jeden z jej końców jest specjalnie usztywniony. Cienkie odcinki nitki służą do oczyszczania ciasnych przestrzeni, a te gąbczaste do nitkowania szpar.

Czym nitkować – jakie nici wybrać?

Nici, podobnie jak pozostałe akcesoria do higieny jamy ustnej, powinny być dobrane przez lekarza lub higienistkę stomatologiczną. Szczególnie dotyczy to pacjentów z uzupełnieniami protetycznymi, implantami i noszącymi aparaty ortodontyczne. Są to elementy wymagające specjalnej higieny ze względu na trudniejszy dostęp i łatwe kumulowanie się płytki na ich powierzchni. Nici przeznaczone do ich oczyszczania składają się zwykle z 3 części: sztywnego końca, umożliwiającego umieszczenie nici w pożądanym miejscu, gąbczastej części czyszczącej i zwykłej nitki. Ważne jest, aby pacjent wiedział, jak się nimi posługiwać w konkretnych miejscach w jamie ustnej.
Standardowe nici dentystyczne dostępne są w szerokim asortymencie. Zależnie od potrzeb i upodobań można wybrać:

 • nici woskowane i niewoskowane,
 • białe i kolorowe,
 • okrągłe na przekroju i taśmy dentystyczne,
 • smakowe i pozbawione smaku,
 • pęczniejące w kontakcie ze śliną i niezmieniające swojej objętości,
 • przeznaczone do ciasnych bądź szerokich przestrzeni.

Dodatkowo nici mogą być wysycone aktywnymi składnikami, dzięki którym będą wykazywać dodatkowe działanie, np. przeciwpróchnicowe (fluor, ksylitol) czy przeciwbakteryjne (chlorheksydyna).

Co zamiast nitkowania zębów?

Do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych można używać nici dentystycznych lub szczoteczek międzyzębowych. Wybór uzależniony jest m.in. od szerokości samych przestrzeni oraz stanu dziąseł. Najlepiej, jeśli wyboru dokona lekarz dentysta opiekujący się pacjentem lub higienistka stomatologiczna. Pacjenci mogą zdecydować się także na niciowykałaczki – to wykonany z plastiku przyrząd, który z jednej strony ma przymocowany fragment napiętej nici dentystycznej, a z drugiej wykałaczkę. Są to produkty jednorazowego użytku.

Dla pacjentów periodontologicznych pierwszym wyborem są szczoteczki międzyzębowe. W tej grupie wszystkie elementy składające się na codzienną higienę muszą być dobrane przez lekarza periodontologa i podlegać modyfikacji w zależności od fazy leczenia.

Należy dodać, że irygatory nie zastępują nici ani szczoteczek międzyzębowych. Mogą być zalecone u niektórych pacjentów jako dodatkowy element higieny.

 1. Emerich K, Wal-Adamczak A, Sobczak M: Jama ustna dziecka bez tajemnic. Lublin 2015.
 2. Co pierwsze: szczotkowanie czy nitkowanie?, Dental Tribune [online] https://pl.dental-tribune.com/news/co-pierwsze-szczotkowanie-czy-nitkowanie/ [dostęp: 23.02.2023].
 3. Szczepańska J, Hilt A, Daszkowska M, Marczuk-Kolada G: Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych. Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, 2017.
 4. Łukasik T: Uśmiechnij się. 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

  Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest jednym z zaburzeń odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by aktualna dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów, zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to nazwa stosowana potocznie, określająca grupę schorzeń o podłożu zapalnym, obejmującą choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

  Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

 • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

  Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij