Mężczyzna trzyma się za bolącą twarz, czując ból zęba
Barbara Chmielewska

Domowe sposoby na ból zęba – czy któryś z nich jest skuteczny?

Kiedy boli ząb, konieczna jest wizyta u stomatologa. To fakt, z którym nikt nie powinien dyskutować. Przyczyn bólu zęba może być naprawdę wiele – podobnie jak domowych sposób na jego zmniejszenie. Czy któryś z nich tak naprawdę działa?

  1. Najczęstsze przyczyny bólu zęba
  2. Inne przyczyny bólu w obrębie szczęki i żuchwy
  3. Czy istnieją domowe sposoby na ból zęba?
  4. Ból zęba – jak złagodzić
  5. Domowe sposoby na ból zęba: szałwia, goździki, aloes, czosnek

Najczęstsze przyczyny bólu zęba

Ból jest najczęściej informacją o tym, że w danym rejonie toczy się proces zapalny. Rzadziej mamy do czynienia z bólem neuropatycznym, który pojawia się w wyniku uszkodzenia czy choroby zlokalizowanej w obrębie układu nerwowego.

Za ponad 50 proc. dolegliwości bólowych w obrębie szczęki i żuchwy odpowiadają zęby. Częstą przyczyną doświadczania bólu jest  próchnica i zapalenie miazgi. O ile w przypadku próchnicy i zapalenia odwracalnego (ból w odpowiedzi na bodźce) pacjent jest w stanie wskazać na ząb przyczynowy, to już w zapaleniu nieodwracalnym (samoistny, pulsujący ból zęba) może być z tym problem. Dochodzi bowiem do powstania zjawiska bólu odniesionego, czyli odczuwania bólu w miejscu odległym od jego źródła. Następnym etapem szerzenia się infekcji jest jej przejście poza wierzchołek korzenia i objęcie sąsiednich tkanek. Mamy wówczas do czynienia z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych (ból zęba przy nagryzaniu).

Kolejną przyczyną bólu mogą być zęby zatrzymane. U 50 proc. pacjentów wyrzynanie ósemek generuje problemy. Jeśli pomiędzy koronę częściowo wyrzniętego zęba a błonę śluzową dostaną się resztki pokarmowe, łatwo dochodzi do powstania stanu zapalnego. Towarzyszy mu silny ból, obrzęk, a niekiedy szczękościsk i podwyższenie temperatury ciała.

Inne przyczyny bólu w obrębie szczęki i żuchwy

Obecnie coraz większa liczba pacjentów doświadcza dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu ruchowego narządu żucia, czyli stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni twarzy. Są one drugą, po bólu dolnego odcinka pleców, dysfunkcją mięśniowo-szkieletową będącą przyczyną odczuwania bólu przewlekłego.

Innymi przyczynami bólu w obrębie części twarzowej czaszki są choroby zatok, urazy, zapalenie ślinianek, zapalenie tkanek miękkich czy guzy nowotworowe.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to należy podkreślić, że każda niegojąca się w ciągu 2 tygodni zmiana na błonie śluzowej wymaga konsultacji u lekarza dentysty celem wykluczenia zmiany nowotworowej.

Istnieje również cała grupa bólów pochodzenia nerwowego. Zwykle mają charakter ostrych napadów bólu o charakterze piekącym czy kłującym, z towarzyszącymi zaburzeniami czucia. Ich przykładem może być neuralgia nerwu trójdzielnego, zespół piekących ust czy atypowy ból twarzy.

Warto też wiedzieć, że ból zlokalizowany w obrębie twarzy może mieć związek z odległymi narządami. W literaturze opisywane są przypadki bólu zębów, okolic żuchwy i ucha u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca (choroba wieńcowa).

Ból dziąsła

Dużą grupą bólów w obrębie jamy ustnej są te związane z błoną śluzową. Do najczęstszych przyczyn odczuwania bólu należą afty, zapalenie błony śluzowej czy uszkodzenia urazowe. Ból pojawia się również w przebiegu zapaleń przyzębia. Często towarzyszy mu nadwrażliwość zębów. Jest to krótki, ostry ból pojawiający się w odpowiedzi na bodźce, m.in. ciepło, zimno czy dotyk. Oprócz skorzystania z profesjonalnych, gabinetowych metod znoszenia nadwrażliwości, pacjent może czyścić zęby za pomocą specjalnych past dla zębów wrażliwych. Natomiast samo zapalenie przyzębia można rozpoznać m.in po zaczerwienieniu, obrzęku i tkliwości dziąseł. Pojawia się krwawienie podczas szczotkowania i nieprzyjemny zapach z ust. W najbardziej zaawansowanych stadiach dochodzi do zwiększenia ruchomości, a nawet utraty zębów.

Powiązane produkty

Czy istnieją domowe sposoby na ból zęba?

Ból jest dla nas sygnałem, że dzieje się coś złego i należy podjąć odpowiednie działanie. Czym ono zatem będzie w przypadku bólu zęba? Okazuje się, że za bólem zęba może stać wiele przyczyn. Kluczowe jest więc przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki lekarskiej, opartej na wywiadzie medycznym, badaniu pacjenta oraz wykonaniu niezbędnych zdjęć rentgenowskich. Niekiedy diagnostyka musi być pogłębiona o dodatkowe kroki, np. badania laboratoryjne czy konsultacje ogólnomedyczne. Kolejnym etapem jest wdrożenie skutecznego leczenia przyczynowego, np. leczenia zapalenia miazgi, leczenia kanałowego czy ekstrakcji zęba. W niektórych sytuacjach konieczne będzie zastosowanie farmakoterapii, np. antybiotykoterapii czy leczenia przeciwwirusowego.

Ból zęba – jak złagodzić

W oczekiwaniu na konsultację lekarską pacjent może wesprzeć się lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) różnią się między sobą zarówno szybkością, jak i siłą działania, a także przeciwwskazaniami i skutkami ubocznymi. Mogą też wchodzić w interakcje z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta. Dlatego najlepiej gdyby w ich wyborze pomógł farmaceuta lub zostały one zlecone przez lekarza.

Domowe sposoby na ból zęba: szałwia, goździki, aloes, czosnek

Okazuje się, że powyższe frazy często pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych. Należą do nich również: „szybki sposób na ból zęba” czy „domowy sposób na zapalenie miazgi”. Świadczy to o tym, że pacjenci próbują na własną rękę poradzić sobie z doświadczanym w obrębie jamy ustnej bólem. Gdzie zatem w stomatologii znajdą zastosowanie produkty zielarskie? Oto działanie i przykładowe zastosowanie wybranych roślin:

  • szałwia lekarska – ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pomaga w stanach zapalnych dziąseł, przyzębia, aftach i pleśniawkach;
  • rumianek pospolity – działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbólowo, a ponadto wspomaga leczenie stanów zapalnych błon śluzowych;
  • aloes, żel aloesowy – działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, immunomodulująco, pobudza wzrost nabłonka, przyspiesza regenerację tkanek. Znajduje zastosowanie w leczeniu aft, zespołu pieczenia jamy ustnej i stomatopatii protetycznych.

Udokumentowane, korzystne działanie na błony śluzowe mają też m.in.: propolis, tarczyca bajkalska, malwa czarna, melisa lekarska, prawoślaz lekarski, skrzyp polny, pokrzywa zwyczajna, koper włoski, mięta pieprzowa i siemię lniane.

  1. S. Kłosek, Ból w stomatologii. Poradnik dla pacjenta.
  2. J. Pytko-Polończyk, B. Muszyńska, Surowce naturalne w stomatologii, Medicina Internacia Revuo, 2016.
  3. M. Radwan-Oczko, I. Duś-Ilnicka, J. Owczarek-Drabińska, Kliniczne aspekty leczenia farmakologicznego zmian błony śluzowej jamy ustnej, Wrocław 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hiperdoncja – czy jest groźna? Czy zęby nadliczbowe się leczy?

    Pod tajemniczo brzmiącym terminem „hiperdoncja" kryje się powszechny w skali populacji problem dotyczący uzębienia – zęby nadliczbowe. Jakie są przyczyny tego zjawiska oraz czy dodatkowe zęby należy usuwać?  

  • Zgryz przewieszony – jakie metody leczenia się stosuje?

    Zgryz przewieszony to wada zgryzu, której istotą jest mijanie się powierzchni żujących zębów bocznych górnych i dolnych. Wśród przyczyn tej wady zgryzu wymienia się między innymi asymetryczne poszerzenie szczęki, nieprawidłowe położenie zawiązków zębów czy czynniki genetyczne. Ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Terapia u dzieci może obejmować szlifowanie zębów, szeroko stosuje się terapię z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych.

  • Piaskowanie zębów – czym jest, jakie są wskazania i efekty?

    Piaskowanie zębów to zabieg wykonywany w celach higienizacyjnych i estetycznych, pozwala na usunięcie zanieczyszczeń gromadzących się na powierzchni zębów. Wykonany prawidłowo jest całkowicie bezpieczny i nie boli. Bardzo rzadko zdarza się uczulenie na piasek – tacy pacjenci muszą zrezygnować z zabiegu. Piaskowanie jest procedurą odpłatną, nie jest refundowane.

  • Wybielanie zębów – jak i dlaczego warto, a dlaczego nie?

    W obecnych czasach, gdy stomatologia estetyczna zyskuje na popularności z każdym rokiem, wybielanie zębów staje się bardzo powszechne. Jest elementem codziennej praktyki lekarza dentysty, a dodatkowo wiele osób decyduje się na stosowanie powszechnie dostępnych środków mających rozjaśnić zęby takich jak pasty, płukanki czy gumy do żucia. Które z nich jednak warto stosować, a które nie? I jakie mogą być negatywne efekty zabiegu wybielania zębów?

  • Kamień nazębny. Skąd się bierze, jak zapobiegać, jak leczyć

    Kamień nazębny jest problemem, z którym boryka się wielu pacjentów. Często zastanawiają się oni, skąd kamień nazębny właściwie się bierze i jak formuje się na powierzchni zębów oraz jak jemu zapobiegać.

  • Najskuteczniejsze metody wybielania zębów. Pasta z węglem, nakładki czy lampa?

    Piękny biały uśmiech jest dziś marzeniem każdego z nas. Zdrowe zęby dodają bowiem pewności siebie; sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjni i tym samym bardziej akceptowani przez otoczenie. Dlatego staramy się dbać o zęby najlepiej jak potrafimy. Wiele osób próbuje również wybielić swoje zęby tak, aby wyglądały one jak na zdjęciach w gazecie. Co zatem można zrobić, aby nasze zęby były bielsze? Czy zawsze da się osiągnąć efekt śnieżnobiałego uśmiechu?

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij