Najskuteczniejsze metody wybielania zębów. Pasta z węglem, nakładki czy lampa?
Michał Posmykiewicz

Najskuteczniejsze metody wybielania zębów. Pasta z węglem, nakładki czy lampa?

Piękny biały uśmiech jest dziś marzeniem każdego z nas. Zdrowe zęby dodają bowiem pewności siebie; sprawiają, że czujemy się bardziej atrakcyjni i tym samym bardziej akceptowani przez otoczenie. Dlatego staramy się dbać o zęby najlepiej jak potrafimy. Wiele osób próbuje również wybielić swoje zęby tak, aby wyglądały one jak na zdjęciach w gazecie. Co zatem można zrobić, aby nasze zęby były bielsze? Czy zawsze da się osiągnąć efekt śnieżnobiałego uśmiechu?

Musimy pamiętać o tym, że nasze zęby mogą mieć różny kolor, który zależy m.in. od predyspozycji genetycznych, koloru i grubości szkliwa. Dlatego zęby jednych z nas mogą być bardziej białe, innych – bardziej kremowe czy żółte, mimo że są zdrowe i bardzo o nie dbamy. Osoby, których szkliwo nie jest śnieżnobiałe muszą zdawać sobie sprawę, że trudno będzie im, pomimo stosowania różnych metod wybielających, osiągnąć zupełnie śnieżnobiały odcień zębów.

Powinniśmy też mieć na uwadze to, że na kolor naszych zębów w dużej mierze wpływają wszelkiego rodzaju używki. Chodzi tu głównie o kawę, herbatę oraz palenie papierosów – zęby palaczy są zwykle zdecydowanie bardziej żółte niż osób, które nie palą. Dlatego, chcąc wybielać nasze zęby, w pierwszej kolejności powinniśmy zaprzestać palenia oraz pić mniejszą ilość kawy i herbaty – po kilku tygodniach efekty będą już widoczne – szczególnie, jeśli równolegle będziemy bardzo dokładnie dbać o higienę naszych zębów.

Dodatkowo warto najpierw pozbyć się kamienia nazębnego – piaskowanie zębów to prosty zabieg, który można wykonać praktycznie w każdym gabinecie dentystycznym, a daje on bardzo dobre efekty – po pozbyciu się kamienia zęby od razu stają się bardziej białe i wyglądają na zdrowsze.

Domowe metody wybielania zębów

Jeśli chcemy wybielać nasze zęby, możemy sięgnąć po którąś z domowych metod wybielania zębów. Sposoby te bardzo często dają dobre efekty.

Można spróbować stosować pastę z węglem aktywnym – szereg takich past można znaleźć w aptece. Możliwe jest jednak samodzielne przygotowanie specjalnej mieszanki w domu. Wystarczy wymieszać zawartość dwóch-trzech kapsułek węgla (można je kupić w aptece) z łyżką oleju (najlepiej kokosowego lub sezamowego) i następnie taką miksturą umyć zęby. Efekt zwykle bywa widoczny już po kilku myciach, a metoda ta jest prosta i – przede wszystkim – tania.

Ponadto dość dobrze sprawdza się również mycie zębów pastą, do której dodamy odrobinkę sody oczyszczonej. Trzeba pamiętać, że pomimo tego, że metoda ta jest zwykle skuteczna, to jednak nie powinny jej stosować osoby mające problem z nadwrażliwością zębów, bowiem jest to metoda mechaniczna, które z jednej strony wybiela zęby, z drugiej zaś może niszczyć szkliwo. Nawet dla osób o mocnych zębach niewrażliwych na czynniki fizyczne metoda ta jest zalecana na krótko – najlepiej więc stosować ją naprawdę sporadycznie.

W wybielaniu zębów pomocne mogą okazać się również owoce. Można zatem spróbować polerować zęby wewnętrzną stroną skórki od banana czy płukać usta sokiem z cytryny – ta metoda, mimo że bywa skuteczna, nie jest polecana ze względu na to, że sok z cytryny może uszkadzać szkliwo zębów.

Chociaż domowe sposoby na wybielanie zębów bywają naprawdę skuteczne, to jednak bywają dość niebezpieczne dla zębów i mogą niestety doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego też, jeśli chcemy wybielić nasze zęby, lepiej jest sięgnąć po specjalistyczne preparaty oraz skonsultować się ze stomatologiem, który dobierze najlepszą dla nas metodę na posiadanie białego i zdrowego uśmiechu.

Bezpieczne wybielanie zębów – skuteczne metody

Najprostszymi metodami do wybielania zębów są liczne pasty i paski wybielające, które można kupić w aptece. Najlepiej, aby właściwy dla nas produkt dobrał nam stomatolog po obejrzeniu naszych zębów. Ponadto można też stosować nici dentystyczne wybielające zęby. Dostępne są też specjalne żele i płyny do płukania jamy ustnej, które – stosowane regularnie – również rozjaśnią nasze zęby. Trzeba jednak pamiętać, że – aby te metody przyniosły efekt – muszą być stosowane regularnie i długo.

Inne metody, którymi można wybielić zęby, wymagają już wizyty w gabinecie stomatologicznym. Jedną z metod służących do wybielania zębów jest wybielanie za pomocą lampy Beyond. Zabieg taki trwa około 30-60 minut. Lekarz stomatolog nakłada na zęby substancję wybielającą i zabezpiecza dziąsła przed jej działaniem, a następnie poddaje zęby pacjenta działaniu specjalnej lampy. Po około dziesięciu minutach preparat wybielający zęby jest przez stomatologa ściągany i nakładana jest jego świeża porcja – taki proces powtarza się kilka razy. Efekt bielszych zębów jest widoczny zaraz po zabiegu i może się utrzymywać nawet do dwóch lat. Zabieg nie jest bolesny, nie daje też dyskomfortu; ewentualnie może pojawić się niewielkie szczypanie, które jednak nie jest dla pacjenta uciążliwe.

Do wybielania zębów służą też specjalne nakładki, które na podstawie odcisku zębów są wykonywane w gabinecie protetycznym. Lekarz stomatolog nakłada na nie specjalny żel wybielający. Nakładki takie można nosić w domu, zwykle trzeba je zakładać dwa razy dziennie i nosić przez około dwie godziny. Tym sposobem zęby stają się bielsze po około miesiącu.

Ponadto zęby można też wybielić za pomocą specjalnych licówek – porcelanowych lub wykonanych z żywicy kompozytowej. Takie nakładki utwardza się specjalną lampą i dopasowuje ich kształt do kształtu zębów – metoda ta jest bardzo dobra, efekt widoczny jest od razu, jednak jest niestety bardzo droga: koszt wybielenia w ten sposób jednego zęba waha się od kilkuset złotych nawet do powyżej tysiąca.

Jak widać – metod wybielania zębów jest dużo. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, że właściwą metodę powinien nam dobrać stomatolog, który zrobi to najlepiej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

    Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

  • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

    Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

  • Pierwsza pomoc przy zawale

    Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

  • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

    Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (nawet 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

  • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

    Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

  • Zapomniane choroby zakaźne

    Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

  • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

    Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

  • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

    Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl