Zgryz przewieszony – jakie metody leczenia się stosuje?
Barbara Chmielewska

Zgryz przewieszony – jakie metody leczenia się stosuje?

Zgryz przewieszony to wada zgryzu, której istotą jest mijanie się powierzchni żujących zębów bocznych górnych i dolnych. Wśród przyczyn tej wady zgryzu wymienia się między innymi asymetryczne poszerzenie szczęki, nieprawidłowe położenie zawiązków zębów czy czynniki genetyczne. Ważne jest podjęcie jak najszybszego leczenia. Terapia u dzieci może obejmować szlifowanie zębów, szeroko stosuje się terapię z wykorzystaniem aparatów ortodontycznych.

Zgryz przewieszony – co to jest, jak wygląda jeno i obustronny?

Zgryz przewieszony należy do wad poprzecznych (obok zgryzu krzyżowego i bocznego przemieszczenia żuchwy – laterogenii), czyli zaburzeń we wzroście na szerokość w stosunku do płaszczyzny pośrodkowej. Odnosi się do zębów bocznych (przedtrzonowych i trzonowych). Dotyczy sytuacji, gdy powierzchnie żujące zębów bocznych górnych i dolnych mijają się. W prawidłowym zgryzie guzki policzkowe zębów górnych bocznych obejmują dolne, a guzki podniebienne trafiają w ich bruzdy międzyguzkowe. Innymi słowy powierzchnie te pozostają ze sobą w określonym kontakcie.

Zgryz przewieszony może występować jedno (prawo lub lewostronny) lub obustronnie. Może dotyczyć wszystkich zębów bocznych lub tylko pojedynczych zębów przedtrzonowych l/lub trzonowych. Może być diagnozowany w obrębie uzębienia mlecznego i stałego, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Nasilone przypadki zgryzu przewieszonego występują w zespole Brodiego i zespole krótkiej twarzy.

Zgryz przewieszony – jakie są przyczyny, u kogo występuje?

W przypadku zgryzu przewieszonego występuje dysproporcja pomiędzy wielkością szczęki i żuchwy w wymiarze poprzecznym (jedno lub obustronna). Może być ona spowodowana nieprawidłową wielkością lub funkcją języka, co doprowadza do zwężenia dolnego łuku zębowego lub poszerzenia łuku górnego.
Wśród innych przyczyn można wymienić:

 • nieprawidłowe położenie zawiązków zębowych skutkujące złym kierunkiem wyrzynania zębów bocznych, a w konsekwencji ich nieprawidłowym ustawieniem w łuku – dopoliczkowym wychychleniu zębów górnych lub dojęzykowym pochyleniu zębów dolnych; w takich przypadkach wada najczęściej dotyczy pojedynczych zębów,
 • brak koordynacji wyrzynania zębów,
 • czynnik jatrogenny – wada może powstać podczas leczenia ortodontycznego na skutek niekontrolowanej rozbudowy szczęki.

Omawiana wada zgryzu może także powstać na skutek utraty pierwszego dolnego trzonowca (szóstki). Bywa, że jest konsekwencją nasilonego tyłozgryzu.

Powiązane produkty

Jak rozpoznać, jakie daje objawy?

W przypadku zgryzu przewieszonego powierzchnie żujące zębów bocznych górnych nie kontaktują się podczas zwarcia z powierzchniami żującymi zębów bocznych dolnych (mijają się). Ponadto powierzchnie policzkowe zębów bocznych górnych kontaktują się z powierzchniami językowymi zębów bocznych dolnych. Towarzyszy temu policzkowe wychylenie zębów górnych i dojęzykowe przechylenie zębów dolnych. Brak kontaktu powierzchni żujących odpowiada natomiast za nadmierne wyrzynanie zębów bocznych, które na skutek braku oporu ze strony zęba przeciwstawnego przekraczają powierzchnię zwarcia.

Wada obustronna może powodować zmianę rysów twarzy, gdzie uwidaczniają się dysproporcje w szerokości jej górnej i dolnej części – odpowiednio poszerzenie i zwężenie.
Zgryz przewieszony najczęściej towarzyszy inna wada, np tyłozgryz, zgryz krzyżowy czy stłoczenie zębów.

Jakie badania się wykonuje?

Diagnostyka zgryzu przewieszonego, podobnie jak innych wad zgryzu obejmuje badanie:
•    przedmiotowe (wywiad medyczny),
•    podmiotowe ogólne i miejscowe (wewnątrz i zewnątrzustne badanie pacjenta,
•    dodatkowe, m.in analiza modeli diagnostycznych, badania radiologiczne (RTG), analiza cefalometryczna.

Zgryz przewieszony – leczenie u ortodonty, jaki aparat się stosuje?


Przed podjęciem leczenia ortodontycznego zgryzu przewieszonego istotne jest określenie przyczyny, która doprowadziła do jego powstania. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami w zakresie proporcji szczęki i żuchwy. Celem leczenia będzie ich przywrócenie. Jeśli problemem jest ustawienie zęba w złej osi, korygujemy ją w trakcie leczenia. Ważnym elementem terapii jest rozklinowanie zębów, dzięki któremu ząb przewieszony traci kontakt z zębem przeciwstawnym co umożliwia zmianę położenia zębów.

Dobór odpowiedniej metody leczenia uzależniony jest nie tylko od przyczyny i stopnia nasilenia wady, ale również od możliwości współpracy z pacjentem i akceptacji przez niego zaproponowanego sposobu leczenia.

U dzieci z uzębieniem mlecznym stosuje się terapeutyczne szlifowanie zębów objętych wadą. W okresie rozwojowym, w przypadku zaburzeń proporcji, mają zastosowanie aparaty mechaniczno-czynnościowe, np. Kinetor Stockfischa czy aparat Ostrowskiego. Jeśli wada dotyczy pojedynczego zęba, można zastosować wyciąg elastyczny criss-cross. W przypadku gdy obejmuje dwa sąsiadujące ze sobą przedtrzonowce lub dwa trzonowce, użyty może być łuk Goshgariana.

W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie mikroimplantów czy założenie pełnołukowego aparatu stałego na zęby. Jednak To tylko niektóre z możliwych sposobów leczenia wady. W najbardziej nasilonych przypadkach konieczne może okazać się leczenie chirurgiczno - ortodontyczne.

Jakie mogą być powikłania, skutki braku leczenia

Zgryz przewieszony jest wadą, którą należy leczyć na jak nawcześniejszym etapie. Brak kontaktu powierzchni żujących zębów bocznych powoduje poważne zaburzenia funkcji żucia. Może prowadzić także do ekstruzji tych zębów (przesuwanie się zębów w stronę płaszczyzny zwarcia i jej przekraczanie) oraz zaburzać wzrost żuchwy, dlatego często współwystępuje z tyłozgryzem. Wychylenie dopoliczkowe zębów bocznych górnych i pochylenie dojęzykowe zębów bocznych dolnych ogranicza ruchy żuchwy do boku po stronie wady z równoczesnym jej zbaczaniem w stronę przeciwną.

 1. Rucińska-Grygiel B: Leczenie zgryzu przewieszonego w zakresie pojedynczych zębów. Opis dwóch przypadków z 2,5 rocznymi obserwacjami odległymi. Dental Forum 2/2013
 2. Zgryz przewieszony - epidemiologia wady, przyczyny powstawania i metody leczenia. Dental Forum 1/2014
 3. Rassumowska-Acquasanta M, Turska-Malińska R, Krupik J, Maćkowiak S: Aparat Ostrowskiego do leczenia obustronnego zgryzu przewieszonego. Nowoczesny technik dentystyczny, 4/2019

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ból biodra – przyczyny, diagnostyka, leczenie bólu stawu biodrowego. Ćwiczenia na biodra

  Ból biodra może dotknąć osoby w każdym wieku, nie tylko seniorów. Przyczynami bólu stawu biodrowego mogą być zmiany zwyrodnieniowe, ale także urazy czy rwa kulszowa. Często bólom bioder towarzyszy uczucie trzaskania bądź przeskakiwania biodra (tzw. zespół trzaskającego biodra). Leczenie bolącego biodra opiera się przede wszystkim na fizjoterapii – odpowiednio dobranych zabiegach fizykoterapeutycznych i ćwiczeniach. Część z nich można wykonywać także w domu. Rzadziej stosuje się leczenie operacyjne w postaci wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

 • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczne pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpoobjawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

 • Ortoreksja – na czym polega? Skutki, objawy i leczenie obsesji na punkcie zdrowego żywienia

  Ortoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które polega na obsesji na punkcie zdrowego żywienia. Osoba cierpiąca na ortoreksję stopniowo zmienia nawyki żywieniowe po to, by jej dieta była idealna dla zdrowia. Niestety, ortorektyk nigdy nie osiąga pożądanej poprawy menu, a przez ciągłą eliminację nawet całych grup produktów zaczyna chorować. Jak rozpoznać ortoreksję i w jaki sposób ją leczyć?

 • Ból nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie, rehabilitacja bólu w nadgarstku

  Ból nadgarstka to przypadłość, która może pojawiać się u ludzi w każdym wieku. Względnie duża ruchomość oraz lokalizacja przebiegu nerwów i ścięgien sprawia, że bolący nadgarstek może często upośledzać pracę dystalnej części kończyny górnej. Co oznacza ból nadgarstka i kciuka czy ból nadgarstka i łokcia? Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

 • Reumatyzm – przyczyny, objawy, leczenie chorób reumatycznych. Fizjoterapia przy reumatyzmie

  Reumatyzm to potoczna nazwa grupy schorzeń o podłożu zapalnym, która obejmuje choroby mięśni, stawów i kości. Najczęściej występujące objawy chorób reumatycznych to ból i obrzęk stawów, sztywność, ograniczenie ich ruchomości. Nieleczony reumatyzm może doprowadzić do znacznego ograniczenia sprawności. Jak wygląda rehabilitacja w schorzeniach reumatoidalnych?

 • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

  Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

 • Lobotomia – czym jest? Jak wyglądała? Dlaczego już się jej nie praktykuje?

  Lobotomia to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technik chirurgicznych w historii medycyny. Chociaż z dzisiejszej perspektywy wydaje się to nie do uwierzenia, ten niezwykle inwazyjny i wiążący się z wielkim ryzykiem zabieg był swego czasu bardzo popularny.

 • Zespół jelita drażliwego (IBS) — przyczyny, objawy, dieta i leczenie

  Zespół jelita drażliwego (IBS, ang. irritable bowel syndrome) jest jednym z najczęstszych zaburzeń przewodu pokarmowego. Charakteryzuje się przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, zaparciami lub biegunkami. Często występują również inne objawy, takie jak uczucie niepełnego wypróżnienia czy wodnisty stolec. Przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są dokładnie znane. Jednym z czynników ryzyka jest stres, ale również dieta i styl życia. Leczenie IBS zależy od indywidualnych objawów i zwykle składa się z terapii farmakologicznej, zmiany stylu życia i diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij