Zapalenie dziąseł u dziecka — objawy, leczenie i przyczyny
Joanna Łuniewska-Rajch

Zapalenie dziąseł u dziecka — objawy, leczenie i przyczyny

U dzieci znacznie częściej występują różne stany zapalne jamy ustnej, niż u osób dorosłych. Wśród nich możemy wymienić między innymi jeden z częściej występujących stanów czyli zapalenie dziąseł.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u dzieci?

Najczęściej występujące zapalenie dziąseł u dzieci to zapalenie wynikające z obecności płytki nazębnej. Każdy rodzic wie, jak trudno jest nauczyć dziecko dokładnego szczotkowania zębów. Wiele maluchów wykonuje to niedokładnie i pośpiesznie. W efekcie na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej. Płytka ta zawiera w swoim składzie bakterie, które wywołują stan zapalny dziąseł. Sprzyjać powstaniu takiego stanu mogą również stłoczenia zębów, ich nieprawidłowe ustawienie, utrudnione wyrzynanie. Poza tym, u dzieci może dochodzić do powstania stanów zapalnych dziąseł w wyniku zakażenia wirusowego – między innymi opryszczkowego zapalenia dziąseł w momencie pierwszego zakażenia wirusem opryszczki. 

Objawy zapalenia dziąseł u dzieci

Do najczęstszych objawów zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną zaliczamy:

•    Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, bądź podczas zgłębnikowania przez lekarza dentystę
•    Zmiana barwy dziąseł — zaczerwienienie, dziąsła są żywo, ciemnoczerwone zamiast być jasno różowe
•    Zmiana konturu dziąseł — dziąsła stają się obrzęknięte, przez pacjenta lub jego rodziców zauważalny jest efekt „powiększenia” dziąseł 
•    Zmiana konsystencji dziąseł — stają się one bardziej miękkie, mniej sprężyste
•    Wzrost głębokości szczeliny dziąsłowej z wytworzeniem rzekomych kieszonek dziąsłowych – w wyniku obrzęku dziąseł dochodzi do ich „podniesienia”, oraz skrócenia optycznej długości zębów

Podczas zakażeń wirusowych objawom miejscowym mogą także towarzyszyć objawy ogólne w postaci podwyższonej temperatury ciała, złego samopoczucia, drażliwości czy osłabienia. 

Powiązane produkty

Leczenie zapalenia dziąseł u dzieci

Podstawą leczenia zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną jest poprawa higieny jamy ustnej. Konieczne jest dokładne, codzienne usuwanie płytki nazębnej. W niektórych przypadkach, kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym (skaling). Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczna powinni przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej. Dodatkowo, należy poinstruować rodziców malucha o tym jak dokładnie oczyszczać zęby, jaką pastę stosować i do jakiego wieku to oni, a nie dziecko samodzielnie powinni oczyszczać zęby. W sytuacji kiedy maluch stosuje szczoteczkę miękką i sobie z nią nie radzi, powinna ona zostać wymieniona na szczoteczkę średnią, dedykowaną konkretnej grupie wiekowej. 

W przypadku zakażeń wirusowych zalecane są często leki przeciwzapalne i znoszące dolegliwości bólowe. Rodzice mogą między innymi podawać maluchom niesteroidowe leki przeciwzapalne w aerozolu lub miejsca najbardziej bolesne smarować żelami stomatologicznymi. W przypadku zakażeń bakteryjnych lekarz może przypisać dziecku antybiotyk.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl