Zapalenie dziąseł u dziecka — objawy, leczenie i przyczyny
Joanna Łuniewska-Rajch

Zapalenie dziąseł u dziecka — objawy, leczenie i przyczyny

U dzieci znacznie częściej występują różne stany zapalne jamy ustnej, niż u osób dorosłych. Wśród nich możemy wymienić między innymi jeden z częściej występujących stanów czyli zapalenie dziąseł.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł u dzieci?

Najczęściej występujące zapalenie dziąseł u dzieci to zapalenie wynikające z obecności płytki nazębnej. Każdy rodzic wie, jak trudno jest nauczyć dziecko dokładnego szczotkowania zębów. Wiele maluchów wykonuje to niedokładnie i pośpiesznie. W efekcie na powierzchni zębów pozostaje nieruszona warstwa płytki nazębnej. Płytka ta zawiera w swoim składzie bakterie, które wywołują stan zapalny dziąseł. Sprzyjać powstaniu takiego stanu mogą również stłoczenia zębów, ich nieprawidłowe ustawienie, utrudnione wyrzynanie. Poza tym, u dzieci może dochodzić do powstania stanów zapalnych dziąseł w wyniku zakażenia wirusowego – między innymi opryszczkowego zapalenia dziąseł w momencie pierwszego zakażenia wirusem opryszczki. 

Objawy zapalenia dziąseł u dzieci

Do najczęstszych objawów zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną zaliczamy:

•    Krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów, bądź podczas zgłębnikowania przez lekarza dentystę
•    Zmiana barwy dziąseł — zaczerwienienie, dziąsła są żywo, ciemnoczerwone zamiast być jasno różowe
•    Zmiana konturu dziąseł — dziąsła stają się obrzęknięte, przez pacjenta lub jego rodziców zauważalny jest efekt „powiększenia” dziąseł 
•    Zmiana konsystencji dziąseł — stają się one bardziej miękkie, mniej sprężyste
•    Wzrost głębokości szczeliny dziąsłowej z wytworzeniem rzekomych kieszonek dziąsłowych – w wyniku obrzęku dziąseł dochodzi do ich „podniesienia”, oraz skrócenia optycznej długości zębów

Podczas zakażeń wirusowych objawom miejscowym mogą także towarzyszyć objawy ogólne w postaci podwyższonej temperatury ciała, złego samopoczucia, drażliwości czy osłabienia. 

Polecane dla Ciebie

Leczenie zapalenia dziąseł u dzieci

Podstawą leczenia zapalenia dziąseł związanego z płytką nazębną jest poprawa higieny jamy ustnej. Konieczne jest dokładne, codzienne usuwanie płytki nazębnej. W niektórych przypadkach, kiedy na zębach obecny jest już kamień nazębny, należy wykonać profesjonalne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym (skaling). Lekarz dentysta lub higienista stomatologiczna powinni przeprowadzić instruktaż higieny jamy ustnej. Dodatkowo, należy poinstruować rodziców malucha o tym jak dokładnie oczyszczać zęby, jaką pastę stosować i do jakiego wieku to oni, a nie dziecko samodzielnie powinni oczyszczać zęby. W sytuacji kiedy maluch stosuje szczoteczkę miękką i sobie z nią nie radzi, powinna ona zostać wymieniona na szczoteczkę średnią, dedykowaną konkretnej grupie wiekowej. 

W przypadku zakażeń wirusowych zalecane są często leki przeciwzapalne i znoszące dolegliwości bólowe. Rodzice mogą między innymi podawać maluchom niesteroidowe leki przeciwzapalne w aerozolu lub miejsca najbardziej bolesne smarować żelami stomatologicznymi. W przypadku zakażeń bakteryjnych lekarz może przypisać dziecku antybiotyk.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij