Spuchnięte dziąsła – przyczyny i leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Spuchnięte dziąsła – przyczyny i leczenie

W jamie ustnej poza zachowaniem zdrowia zębów – zapobieganiem i leczeniem próchnicy, bardzo istotne jest utrzymanie zdrowego przyzębia, czyli zdrowych tkanek otaczających i utrzymujących zęby. Przewlekłe zapalenie przyzębia, powszechnie znane jako paradontoza, jest poważnym stanem, który wymaga leczenia, ponieważ zagraża późniejszą utratą zębów. Stanem ją poprzedzającym najczęściej jest zapalenie dziąseł objawiające się ich obrzękiem i krwawieniem. Takiego objawu nie powinno się lekceważyć.

Objawy spuchniętych dziąseł

Objawy występujące podczas zapalenia dziąseł są najczęściej łatwo zauważalne dla pacjenta. Pierwszymi, na które zwraca uwagę jest krwawienie dziąseł podczas szczotkowania lub też różowawe zabarwienie śliny wypluwanej podczas mycia zębów. Dodatkowo dziąsła mogą być bolesne, gdy dotyka się je szczoteczką do zębów. Poza tym dochodzi do obrzęku dziąseł – korony zębów ulegają optycznemu zmniejszeniu, skróceniu, ponieważ poziom dziąseł się unosi. Zmianie ulega również barwa dziąseł. Zdrowe dziąsła są koloru jasno-różowego podczas gdy dziąsła chore stają się znacznie ciemniejsze, mocno czerwone, czasem popadające wręcz w kolor bordowy. 

Przyczyny spuchniętych dziąseł

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną chorób dziąseł jest utrzymywanie nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wiele osób uznaje nitkowanie zębów za zbędne lub nieistotne. Podczas gdy jest to bardzo istotny zabieg umożliwiający usunięcie płytki nazębnej z powierzchni niedostępnych podczas szczotkowania. Chorobom dziąseł sprzyja również niestaranne i niedokładne mycie zębów, przez zbyt krótki czas. Nieodpowiednie jest także stosowanie zbyt miękkich szczoteczek do zębów, które niejednokrotnie nie są w stanie usunąć całości płytki nazębnej. W celu zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej ważna jest również prawidłowa technika szczotkowania – wykonywanie szczoteczką ruchów wymiatających, a nie okrężnych. Na nieoczyszczonej powierzchni szkliwa dochodzi do odkładania się resztek pokarmowych oraz składników śliny, a następnie do rozwoju i kumulacji bakterii. Obecne w płytce nazębnej bakterie wytwarzają toksyny powodujące stan zapalny dziąseł. Nieusunięta kilka dni płytka nazębna pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie ulega mineralizacji (twardnieniu), zamieniając się w kamień nazębny. W tej postaci nie jest możliwa do usunięcia przez pacjenta nawet podczas bardzo dokładnych zabiegów higienizacyjnych. 

Na opuchnięcie dziąseł mają wpływ również inne czynniki obecne w jamie ustnej, utrudniające zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej. Stan ten jest częściej obecny u osób użytkujących stałe aparaty ortodontyczne lub z retainerami po leczeniu ortodontycznym, bądź u osób z wykonanymi uzupełnieniami protetycznymi (takimi jak mosty protetyczne). Pacjenci z tych grup powinni przykładać znacznie większą uwagę do zachowania czystej powierzchni zębów. 

Zdarza się również, że obrzęk dziąseł nie jest związany z nieprawidłową higieną jamy ustnej. Może on świadczyć na przykład o reakcji alergicznej na obecne uzupełnienia protetyczne czy ortodontyczne (często zawierające w swoim składzie mocno uczulający nikiel) lub być związany z innymi procesami zachodzącymi w jamie ustnej. Między innymi podczas utrudnionego wyrzynania zębów (u dorosłych dotyczy to zębów mądrości) dochodzi do obrzęku dziąsła w okolicy.  

Dowiedz się więcej jakie są objawy paradontozy.

Powiązane produkty

Leczenie spuchniętych dziąseł

Leczenie opuchniętych i krwawiących dziąseł nie jest trudne, jeśli problem nie zostanie przez pacjenta zignorowany, a stan zapalny się nie rozszerzy. Bagatelizowanie choroby może prowadzić do rozchwiania, a następnie wczesnej utraty zębów. 

Skuteczność leczenia w znacznej mierze zależy od motywacji i dokładności pacjenta. Najważniejsza jest poprawa higieny jamy ustnej, a w związku z tym dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów. W sprzedaży dostępne są liczne środki przeciwzapalne i przeciwbakteryjne pomagające w szybkim czasie zredukować stan zapalny dziąseł. Warto używać nie tylko specjalistycznych past do zębów, lecz również płukanek, które są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy po posiłku nie możemy umyć zębów. Skuteczne jest również stosowanie specjalistycznych żelów w miejscach o największym nasileniu stanu zapalnego. W celu utrzymania zdrowych dziąseł niezbędne jest również przeprowadzenie profesjonalnego oczyszczania w gabinecie dentystycznym. Lekarz dentysta wykonuje skaling (usuwanie kamienia) i piaskowanie, dokładnie oczyszczając powierzchnię zębów z twardych złogów i miękkich osadów. Taki zabieg powinno się wykonywać minimum raz do roku. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij