Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie
Joanna Łuniewska-Rajch

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Odsłonięcie szyjek zębów powstaje w wyniku obniżania się poziomu dziąsła. Jest ono problemem u wielu osób i często powodować może nieprzyjemną lub nawet bolesną nadwrażliwość zębów. Stan taki powinien zwrócić uwagę pacjenta, po czym nie powinien być zbagatelizowany, lecz zostać skonsultowany przez lekarza dentystę w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.

Przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych

Przyczyn odsłaniania się szyjek zębowych jest wiele. Najbardziej powszechną, a zarazem fizjologiczną jest zwyczajne odsłanianie się szyjek zębowych wraz z wiekiem. Jest to objaw w pełni naturalny u osób starszych, jednak na zachodzenie takiego procesu u osób młodych mają wpływ inne czynniki. Pierwszym z nich jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Obecny na powierzchni zębów osad i kamień oraz zawarte w nich bakterie powodują stan zapalny przyzębia skutkujący obniżaniem się poziomu dziąseł oraz kości wyrostka zębodołowego. Negatywna jest jednak zarówno za mało intensywnie prowadzona codzienna higienizacja, jak i prowadzona zbyt intensywnie. Nieprawidłowe szczotkowanie zębów – stosowanie zbyt dużej siły, uciskanie dziąseł szczoteczką elektryczną, oczyszczanie zębów szczoteczką manualną ruchami okrężnymi czy też na przykład stosowanie twardych szczoteczek do zębów – może mieć negatywne konsekwencje. Mechaniczne drażnienie dziąseł w ten sposób często powoduje ich obniżanie. 

Odsłonięcie szyjek zębów jest również częstym powikłaniem po leczeniu ortodontycznym, szczególnie w zębach, które były znacznie przemieszczane. Jednak może ono występować również u osób z nieleczonymi wadami zgryzu – poziom dziąseł obniża się w zębach nieprawidłowo, nierównomiernie obciążonych, ustawionych w niefizjologicznie pozycji, przeciążonych. 

Objawy odsłonięcia szyjek zębowych

Niektórzy pacjenci zauważają stopniowe obniżanie się poziomu dziąsła wokół zęba, jednak najczęściej tym, co przykuwa ich uwagę jest pojawienie się nadwrażliwości zęba, którego szyjka się odsłania. Nadwrażliwość zęba występuje jako ból podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków, kwaśnych lub słodkich potraw lub podczas zmiany temperatury otoczenia.

Lekarz w badaniu widzi charakterystyczną zmianę kształtu dziąsła, odsłonięcie korzenia zęba (którego barwa jest ciemniejsza niż barwa korony), a w niektórych przypadkach również występowanie próchnicy w tej okolicy. Odsłonięte tkanki zęba są bowiem znacznie mniej odporne na próchnicę. 

Powiązane produkty

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie procesu zależy w znacznym stopniu od przyczyny jego powstania. W najczęstszym przypadku – przy złej, zbyt małej, higienie jamy ustnej – zalecane jest fachowe oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznych oraz zmiana codziennych nawyków. Lekarz usuwa kamień nazębny oraz osady nazębne wykonując skaling i piaskowanie zębów. Zęby po takim zabiegu również zabezpiecza się fluorem – w celu zmniejszenia ich wrażliwości oraz w celu ochrony przed próchnicą. Dodatkowo przeprowadzany jest instruktaż higieny jamy ustnej. Pacjent powinien codziennie dokładnie oczyszczać powierzchnie zębów szczoteczką manualną wykonując ruchy wymiatające lub stosując szczoteczki soniczne. Codzienna higiena powinna być również uzupełniona stosowaniem nici zębowych lub irygatorów. Po wykonaniu zabiegów oczyszczania u osób z zapaleniem przyzębia zalecane jest okresowe stosowanie płukanek z chlorheksydyną. 

Jeżeli przyczyną odsłaniania szyjek zębowych jest występowanie wady zgryzu zalecane jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, ponieważ utrzymywanie obecnych warunków w jamie ustnej będzie skutkować pogłębianiem procesu. Przy znacznych miejscowych recesjach dziąseł przeprowadza się zabiegi chirurgiczno-periodontologiczne obejmujące przeszczepianie dziąsła. 

Leczenie nadwrażliwości

Nawet jeśli postęp choroby zostanie zatrzymany nadwrażliwość zębów może wciąż się utrzymywać. Pacjenci z tym problemem powinni zmienić swoje nawyki dietetyczne, unikając pokarmów powodujących dolegliwości. Zalecane jest unikanie cytrusów, kwaśnych napojów, bardzo gorących i bardzo zimnych potraw. Do codziennej higieny zalecane jest stosowanie past na nadwrażliwość zębów. Można również stosować specjalne żele do znoszenia nadwrażliwości zębów. W przypadku utrzymywania się dolegliwości lub dyskomfortu przez nie powodowanego, możliwe jest zabezpieczenie powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.

Jako pierwsze wykonuje się zabezpieczenie nieinwazyjne – powierzchnię zębów smaruje się środkami znoszącymi wrażliwość. Jeśli jednak problem się utrzymuje lub występują głębokie ubytki klinowe szyjki zębów zabezpiecza się wykonując stałe wypełnienia kompozytowe. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana - nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, jak również chemioterapia, radioterapia, czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Pneumocystoza – objawy, rozpoznanie i leczenie

    Pneumocystoza to zapalenie płuc spowodowane zakażeniem Pneumocystis jirovecii. Choroba występuje u osób z obniżoną odpornością m.in. z powodu AIDS lub przyjmowania leków immunosupresyjnych, dlatego zalicza się ją do zakażeń oportunistycznych. Pneumocystoza to poważna choroba objawiająca się dusznością i suchym kaszlem, która może prowadzić nawet do śmierci.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.