Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie
Odsłonięcie szyjek zębów powstaje w wyniku obniżania się poziomu dziąsła. Jest ono problemem u wielu osób i często powodować może nieprzyjemną lub nawet bolesną nadwrażliwość zębów. Stan taki powinien zwrócić uwagę pacjenta, po czym nie powinien być zbagatelizowany, lecz zostać skonsultowany przez lekarza dentystę w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych
Przyczyn odsłaniania się szyjek zębowych jest wiele. Najbardziej powszechną, a zarazem fizjologiczną jest zwyczajne odsłanianie się szyjek zębowych wraz z wiekiem. Jest to objaw w pełni naturalny u osób starszych, jednak na zachodzenie takiego procesu u osób młodych mają wpływ inne czynniki. Pierwszym z nich jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Odsłonięcie szyjek zębów jest również częstym powikłaniem po leczeniu ortodontycznym, szczególnie w zębach, które były znacznie przemieszczane. Jednak może ono występować również u osób z nieleczonymi wadami zgryzu – poziom dziąseł obniża się w zębach nieprawidłowo, nierównomiernie obciążonych, ustawionych w niefizjologicznie pozycji, przeciążonych.
Objawy odsłonięcia szyjek zębowych
Niektórzy pacjenci zauważają stopniowe obniżanie się poziomu dziąsła wokół zęba, jednak najczęściej tym, co przykuwa ich uwagę jest pojawienie się nadwrażliwości zęba, którego szyjka się odsłania. Nadwrażliwość zęba występuje jako ból podczas spożywania zimnych lub gorących posiłków, kwaśnych lub słodkich potraw lub podczas zmiany temperatury otoczenia.
Lekarz w badaniu widzi charakterystyczną zmianę kształtu dziąsła, odsłonięcie korzenia zęba (którego barwa jest ciemniejsza niż barwa korony), a w niektórych przypadkach również występowanie próchnicy w tej okolicy. Odsłonięte tkanki zęba są bowiem znacznie mniej odporne na próchnicę.
Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych
Leczenie procesu zależy w znacznym stopniu od przyczyny jego powstania. W najczęstszym przypadku – przy złej, zbyt małej, higienie jamy ustnej – zalecane jest fachowe oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznych oraz zmiana codziennych nawyków. Lekarz usuwa kamień nazębny oraz osady nazębne wykonując skaling i piaskowanie zębów. Zęby po takim zabiegu również zabezpiecza się fluorem – w celu zmniejszenia ich wrażliwości oraz w celu ochrony przed próchnicą. Dodatkowo przeprowadzany jest instruktaż higieny jamy ustnej. Pacjent powinien codziennie dokładnie oczyszczać powierzchnie zębów szczoteczką manualną wykonując ruchy wymiatające lub stosując szczoteczki soniczne. Codzienna higiena powinna być również uzupełniona stosowaniem nici zębowych lub irygatorów. Po wykonaniu zabiegów oczyszczania u osób z zapaleniem przyzębia zalecane jest okresowe stosowanie płukanek z chlorheksydyną.
Jeżeli przyczyną odsłaniania szyjek zębowych jest występowanie wady zgryzu zalecane jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, ponieważ utrzymywanie obecnych warunków w jamie ustnej będzie skutkować pogłębianiem procesu. Przy znacznych miejscowych recesjach dziąseł przeprowadza się zabiegi chirurgiczno-periodontologiczne obejmujące przeszczepianie dziąsła.
Leczenie nadwrażliwości
Nawet jeśli postęp choroby zostanie zatrzymany nadwrażliwość zębów może wciąż się utrzymywać. Pacjenci z tym problemem powinni zmienić swoje nawyki dietetyczne, unikając pokarmów powodujących dolegliwości. Zalecane jest unikanie cytrusów, kwaśnych napojów, bardzo gorących i bardzo zimnych potraw. Do codziennej higieny zalecane jest stosowanie past na nadwrażliwość zębów. Można również stosować specjalne żele do znoszenia nadwrażliwości zębów. W przypadku utrzymywania się dolegliwości lub dyskomfortu przez nie powodowanego, możliwe jest zabezpieczenie powierzchni zębów w gabinecie stomatologicznym.
Jako pierwsze wykonuje się zabezpieczenie nieinwazyjne – powierzchnię zębów smaruje się środkami znoszącymi wrażliwość. Jeśli jednak problem się utrzymuje lub występują głębokie ubytki klinowe szyjki zębów zabezpiecza się wykonując stałe wypełnienia kompozytowe.