Nie znaleziono artykułu

Kobieta pokazuje dziąsła
Barbara Chmielewska

Nadziąślak – przyczyny, objawy i leczenie

Pomimo tego, że nadziąślaki są zmianami o łagodnym charakterze, pod pewnymi względami przypominają zmiany nowotworowe. Dlatego też pojawienie się tego typu guzku w okolicach dziąseł powinno być zawsze powodem do przeprowadzenia wnikliwej diagnozy.

Co to jest nadziąślak? Czy to nowotwór?

Nadziąślaki to najczęściej występujące zmiany zapalno-rozrostowe dziąseł. Występują najczęściej w okolicy sąsiadującej z zębami, rzadziej w odcinkach bezzębnych. Mogą także rozwijać się w okolicy implantów zębowych. W przeszłości kwalifikowane były jako nowotwory, obecnie uważa się je za zmiany odczynowe. Wywoływane są przez czynniki miejscowe i ogólnoustrojowe. Najczęściej powstają w odpowiedzi na przewlekłe urazowe działanie:

  • kamienia nazębnego
  • źle dopasowanych uzupełnień protetycznych
  • nieprawidłowo wykonanych wypełnień ubytków
  • ostrych brzegów ubytków próchnicowych, w tym pozostawionych korzeni zębów
  • używek (alkoholu, nikotyny)

Mogą być także wywoływane przez inne czynniki, m.in. zaburzenia immunologiczne, uraz mechaniczny dziąsła czy awitaminozy. Częstsze występowanie nadziąślaków u kobiet w ciąży (nadziąślak ciążowy) i stosujących antykoncepcję hormonalną wskazuje na udział hormonów w ich etiologii. Nadziąślaki mogą też występować u dzieci w okresie wymiany uzębienia mlecznego na stałe.

Jak wyglądają nadziąślaki?

Nadziąślaki najczęściej zlokalizowane są w przednim odcinku szczęki. Pacjenci zwykle dość późno zauważają pojawienie się zmiany na dziąsłach. Opisują ją jako zgrubienie, guzek czy narośl na dziąśle. Nadziąślaki są to zmiany uszypułowane, żywoczerwone lub w kolorze dziąseł. Czerwona barwa pochodzi od bogatego utkania naczyniowego i oznacza większą podatność na urazy i skłonność do krwawień.

Na powierzchni guza może powstać owrzodzenie. Taki wygląd może sugerować nowotworowy charakter zmiany, dlatego bardzo ważna jest wnikliwa diagnostyka różnicowa. Nadziąślaki najczęściej osiągają wielkość do 13 cm, rzadziej rozrastają się do większych rozmiarów. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy po zbyt oszczędnym usunięciu guza doszło do wznowy.

Powiązane produkty

Czym jest guz ciążowy – nadziąślak naczyniakowaty?

Szczególnym rodzajem zmian zapalno-rozrostowych jest guz ciążowy (nadziąślak naczyniakowaty). Ma postać szybko rosnącego guza zlokalizowanego na dziąśle. Pojawia się w pierwszym i drugim trymestrze ciąży u ok. 5 proc. kobiet. Powstaje wskutek zwiększonej w ciąży odpowiedzi zapalnej na czynniki drażniące dziąsła, np. zalegającą, wskutek niedostatecznej higieny jamy ustnej, płytkę nazębną  Guzy ciążowe zlokalizowana są głównie w szczęce. Łatwo krwawią samoistnie lub pod wpływem niewielkiego urazu. Mogą przybrać rozmiary zaburzające normalne funkcjonowanie.

Postępowanie zależne jest od wielkości guza i generowanych przez niego dolegliwości. Jeśli zmiana jest mała, nie krwawiącą, bezbolesna, można pozostawić ją do obserwacji. W większości przypadków guzy ciążowe ulegają wygojeniu po urodzeniu dziecka. Należy jednak usunąć czynniki drażniące (np. nawisające wypełnienia, kamień nazębny) i utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej. W przypadku dużych zmian powodujących dolegliwości, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Jakie dolegliwości powodują nadziąślaki?

Nadziąślaki mogą utrudniać wykonywanie zabiegów higienicznych (szczotkowanie, nitkowanie zębów), spożywanie pokarmów, użytkowanie protez, a także prawidłową wymowę.

W przypadku bogatego unaczynienia łatwo o krwawienie z guza, nawet pod wpływem niewielkiego urazu. Jeśli zlokalizowane są w odcinku przednim lub gdy osiągają duże rozmiary, mogą mieć negatywne skutki estetyczne i wpływać przez to na samopoczucie pacjenta. W niektórych przypadkach pod wypływem ucisku nadziąślaka na kość dochodzi do jej niszczenia i rozchwiania zębów.

Zobacz ofertę leków na chore dziąsła na DOZ.pl

Jak diagnozuje się nadziąślaki?

Nadziąślaki mogą wykazywać cechy sugerujące ich nowotworowy charakter. Będzie to: szybkie tempo wzrostu, osiąganie dużych rozmiarów, bogate unaczynienie guza, owrzodzenie na jego powierzchni, jak również resorpcję kości i rozchwianie zębów w sąsiedztwie guza.

Diagnostyka nadziąślaków obejmuje:

  1. Wywiad
  2. Badanie jamy ustnej
  3. Badanie węzłów chłonnych głowy i szyli
  4. Diagnostykę radiologiczną  umożliwia wykluczenie zmian w kości
  5. Badanie histopatologiczne usuniętego guza  potwierdzające jeden z typów nadziąślaka: zapalny, włóknisty lub olbrzymiokomórkowy.

Na czym polega leczenie nadziąślaków?

Leczenie nadziąślaków polega na ich chirurgicznym usunięciu za pomocą skalpela lub lasera. Z uwagi na duże ryzyko wznowy, zabieg musi być radykalny, czyli obejmować guz wraz z marginesem zdrowych tkanek. W przypadku dużych zmian lub zlokalizowanych w odcinku estetycznym konieczne może okazać się wykonanie dodatkowego zabiegu plastycznego. Jego celem będzie poprawa estetyki tkanek miękkich, utraconych podczas usuwania guza.

Należy również pamiętać o wyeliminowaniu czynników, które doprowadziły do powstania zmiany, m.in.
•    utrzymywać dobrą higienę jamy ustnej
•    regularnie usuwać złogi nazębne w gabinecie dentystycznym
•    wyleczyć ubytki próchnicowe
•    usunąć korzenie nienadające się do leczenia
•    wykonać nowe uzupełnienia protetyczne w miejsce starych, niespełniających swojej funkcji
•    wyeliminować używki.

Pozostawienie ich zwiększa ryzyko wznowy, która zazwyczaj osiąga dużo większe rozmiary. Może do niej dojść w krótkim czasie po zabiegu chirurgicznym. Dlatego też wszyscy pacjenci, którzy przeszli zabieg usunięcia nadziąślaka, wymagają okresowych wizyt kontrolnych.

  1. B. Wyrębek, B. Górski, P. Plakwicz, Diagnostyka i leczenie nadziąślaków  opis trzech przypadków, Stomatologia współczesna", nr 5 2015.
  2. L. Gefrerer, W. Popowski, A. Wojtowicz, Leczenie nadziąślaków, Stomatologia po Dyplomie". nr 12 2014.
  3. L. Hryniewiecka, W. Popowski, A. Wojtowicz, Rzadki przypadek rozległego nadziąślaka zapalnego w żuchwie opis przypadku, Nowa Stomatologia", nr 2/2011.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl