kobieta trzyma się za twarz, mając szczękościsk
Joanna Łuniewska-Rajch

Szczękościsk — przyczyny i leczenie

Szczękościsk jest to sytuacja, w której nie mamy możliwości otworzenia jamy ustnej — chory może w ogóle nie móc otworzyć ust, bądź może czynić to połowicznie. Jest to sytuacja bardzo nieprzyjemna dla pacjenta, w niektórych sytuacjach mogąca być nawet niebezpieczna. Uniemożliwia ona prawidłowe funkcjonowanie — spożywanie posiłków, mówienie, ziewanie.

Przyczyny szczękościsku

Przyczyn szczękościsku może być bardzo wiele. Mogą to być przyczyny zarówno ogólne, jak i lokalne. Natomiast przyczyny lokalne możemy podzielić na te związane ze stawem skroniowo-żuchwowym, jak i ze stanem jamy ustnej. 

Najczęściej obserwowaną, szczególnie u osób starszych z brakami międzyzębowymi przyczyną związaną ze stawem skroniowo-żuchwowym jest choroba zwyrodnieniowa tych stawów. W wyniku ich nieprawidłowego funkcjonowania i nierównomiernego obciążenia tych stawów dochodzi do stopniowej ich przebudowy, która może skutkować problemami z rozwarciem.

Podobny proces zachodzi u osób cierpiących na bruksizm — nagminnie zgrzytających zębami lub zaciskających je. Inne przyczyny szczękościsku związane ze stawami skroniowo-żuchwowymi są to między innymi wrodzone zesztywnienie stawów, urazy stawów skroniowo-żuchwowych, rozrosty nowotworowe, stany zapalne i ropnie okolicy. 

Wśród najczęściej występujących przyczyn szczękościsku znajduje się utrudnione wyrzynanie zębów mądrości, powodujące stan zapalny ich okolicy. Również po ekstrakcji zębów trzonowych często można zaobserwować szczękościsk. Po usunięciu zębów trzonowych trzecich, szczególnie chirurgicznych, u znacznej części pacjentów występuje utrzymujący się kilka dni szczękościsk. Także stany zapalne zębów bocznych żuchwy, powikłane stanem zapalnym kości, mogą skutkować szczękościskiem. Wśród innych przyczyn miejscowych, jednak niezwiązanych z zębami, należy wymienić stany zapalne gardła, ropień migdałka podniebiennego czy też stany ropne dna jamy ustnej. 

Wśród przyczyn ogólnych wymienia się różne choroby związane ze zwiększonym napięciem mięśniowym (m.in. padaczka, tężec, tężyczka, histeria) oraz choroby dotyczące układu nerwowego (m.in. ropień mózgu, udar mózgu, nowotwór układu nerwowego). Stan ten może również wystąpić po zażyciu narkotyków. 

Objawy szczękościsku

Najbardziej zauważalnym dla pacjenta i lekarza objawem szczękościsku jest ograniczone otwieranie jamy ustnej. Zdarza się jednak, że jeżeli pacjent przez dłuższy czas doświadcza ograniczonego odwodzenia żuchwy, nawet nie zdaje sobie sprawy ze schorzenia.

Brak możliwości pełnego otwierania jamy ustnej powoduje trudności ze spożywaniem posiłków, może również stwarzać utrudnienia w mówieniu, śmianiu się, czy też ziewaniu.

Objawy towarzyszącymi szczękościskowi zależą w znacznym stopniu od przyczyny wystąpienia schorzenia. Jeżeli źródło ma związek z istniejącym stanem zapalnym, występować może podwyższona temperatura, zaczerwienienie okolicy objętej stanem zapalnym, dolegliwości bólowe, osłabienie itd. Jeżeli przyczyna jest związana ze stawami skroniowo-żuchwowymi, najczęściej albo nie ma dodatkowych objawów albo występuje ból w okolicy stawów. 

Powiązane produkty

Leczenie szczękościsku

Z powodu, że szczękościsk występuje w efekcie innych stanów chorobowych podstawowe leczenie polega na leczeniu choroby podstawowej. W związku z tym bardzo ważne jest postawienie prawidłowego rozpoznania przez lekarza.

Leczenie szczękościsku w zależności od przyczyny może być prowadzone przez lekarza medycyny lub lekarza dentystę i znacznie się różni pomiędzy sobą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl