Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?
Joanna Łuniewska-Rajch

Bruksizm – czym jest i jak go leczyć?

Bruksizm, czyli niekontrolowane zaciskanie zębów lub zgrzytanie zębami jest problemem, który dotyka coraz więcej pacjentów. Szczególnie często dotyczy osób narażonych na stres i żyjących w napięciu. Nieleczony może być przyczyną wielu problemów, takich jak znaczne zniszczenie zębów, choroby stawów skroniowo-żuchwowych czy też ból pleców. Jednak jego leczenie jest wieloetapowe, długotrwałe i – niestety – nie zawsze skuteczne.

Jak rozpoznać bruksizm?

Najczęściej bruksizm u pacjentów jako pierwsi rozpoznają ich partnerzy – zauważający, że osoba chora zgrzyta zębami w nocy lub wydaje odgłosy stukania zębami. Pacjent odczuwa najczęściej ból w okolicy uszu lub kąta żuchwy, szczególnie nasilający się w okresach większego stresu. Dodatkowo może doświadczać lekkiego bólu zębów, a wraz z zaawansowaniem choroby, zauważać zmianę ich wyglądu.

Lekarz dentysta rozpoznaje bruksizm po kilku innych objawach niewidocznych na pierwszy rzut oka dla pacjenta. Na powierzchniach siecznych i żujących zębów dochodzi do zmian – zęby ulegają starciu, ich kształt staje się charakterystyczny. Dodatkowo na błonach śluzowych pojawiają się zmiany. Na błonie śluzowej policzków występują wybroczyny oraz liniowe zgrubienia na wysokości powierzchni żujących zębów bocznych, świadczące o przygryzaniu błony śluzowej. W badaniu lekarz stwierdza wzmożone napięcie mięśni żucia i przerost mięśni żwaczy, co nadawać może twarzy pacjenta kwadratowy kształt. Dodatkowo pojawiają się odgłosy akustyczne ze stawów skroniowo-żuchwowych.

Przyczyny bruksizmu

Etiopatogeneza bruksizmu nie jest w pełni wyjaśniona. Pewnym jest jednak, że jest ona wieloprzyczynowa. Chorobę tę wywołują czynniki miejscowe i ogólne.

Do czynników miejscowych zalicza się:

  • wady zgryzu
  • węzły urazowe – m.in. zbyt wysokie wypełnienia, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne
  • dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, powodujące wzrost napięcia mięśni żucia

Do czynników ogólnych zalicza się:

  • nadmierny stres
  • nadmierną wrażliwość na stres
  • silne napięcie
  • zmiany w obrębie układu nerwowego

Najczęściej do powstania bruksizmu konieczne jest zaistnienie zarówno czynnika miejscowego, jak i ogólnego.

Powiązane produkty

Jakie mogą być powikłania?

Nieleczony bruskizm prowadzi do nasilenia początkowych objawów i do powstania bardziej zaawansowanych zmian i dolegliwości. Zalicza się do nich:

  • zaawansowane starcie i pękanie zębów – mogące doprowadzić do nieodwracalnego zapalenia miazgi
  • wzrost ruchomości zębów, ich rozchwianie
  • powstawanie ubytków w zębach, ukruszenie szkliwa
  • postęp choroby przyzębia, związany z zanikiem kości
  • przygryzanie policzka i języków powodujące bolesne nadżerki
  • bolesność okolicy stawów skroniowych lub kąta żuchwy
  • trzaski oraz przeskakiwanie żuchwy (nie zawsze) przy szerokim otwieraniu ust
  • zaburzony tor żuchwy przy otwieraniu lub zamykaniu ust
  • ograniczona ruchomość żuchwy
  • jedno lub obustronny przerost mięśni twarzy i ewentualnie szyi – tzw. "twarz kwadratowa" 
  • przykurcze mięśniowe
  • ograniczona ruchomość głowy, bóle szyi i barków
  • szum i bóle wuszach
  • zaburzenia równowagi
  • przewlekły ból

Jak leczyć?

Leczenie bruksizmu jest trudne i wieloetapowe. Koniecznym jest przywrócenie prawidłowych warunków zwarciowych, w celu eliminacji pierwotnej przyczyny. Dodatkowo najczęściej lekarz zaleca zmniejszenie czynników stresowych, co niestety często jest trudne do wykonania. W czasie leczenie lekarze stosują tzw. szyny relaksacyjne powodujące zmianę położenia żuchwy i ostatecznie spadek napięcia mięśni żucia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl