Ksylitol - czy chroni zęby przed próchnicą?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ksylitol - czy chroni zęby przed próchnicą?

Kiedyś prawie nikomu nieznany, dziś ksylitol jest rozpoznawany przez większą część społeczeństwa. W czasach kiedy moda na zdrowy tryb życia wciąż rośnie, ksylitol jest produktem często promowanym jako produkt zastępujący klasyczny biały cukier. Ciekawym jest, a jeszcze nie przez wielu znanym, że związek ten nie tylko ma mniej kalorii niż jego niezdrowy „odpowiednik”, ale również wpływa pozytywnie na zęby – zwiększając produkcję śliny, wzmacniając szkliwo i hamując działanie bakterii próchnicotwórczych.

Czym właściwie jest ksylitol

Ksylitol nie jest tak naprawdę cukrem, mimo że jest nim powszechnie nazywanym, ale jak wiele słodzików jest alkoholem cukrowym. Tylko, że nie syntetycznym, ale naturalnym. Przez to, że jest uzyskiwany z drzewa brzozy często jest po prostu nazywany cukrem brzozowym.

Jest to naturalny słodzik, który choć wygląda i smakuje jak biały cukier, to posiada aż o około 40% mniej kalorii oraz wiele niższy indeks glikemiczny.

Dlatego jest znacznie bardziej polecany osobom chorym na cukrzycę i próbującym schudnąć. 

Czy chroni przed próchnicą?

Choć dla wielu osób bardzo zaskakującym jest, że cukier może chronić przed próchnicą, to ksylitol właśnie to czyni. Dlaczego? Ponieważ, jak zostało wspomniane wcześniej, z chemicznego punktu widzenia cukrem nie jest. Właśnie przez to w odróżnieniu od cukrów nie ulega on fermentacji w wyniku działania bakterii próchnicotwórczych. Normalnie bakterie obecne w jamie ustnej rozkładają zwyczajny cukier, tworząc w efekcie kwasy, niszczące szkliwo i powodujące ubytki w zębach. Ksylitol, przez to, że jest alkoholem nie zostaje zamieniony w kwasy, przez co nie może stanowić szkodliwej pożywki dla bakterii. Co więcej pomaga on w przywróceniu równowagi kwasowo-zasadowej (hasło, znane dla wielu z nas z reklam gum do żucia).

Ksylitol jest związkiem zasadowym, zmienia on więc środowisko jamy ustnej na bardziej zasadowe, czyli nielubiane przez bakterie powodujące próchnicę.

Cukier brzozowy wzmacnia również powierzchnię zębów, ponieważ wspomaga on przyswajanie wapnia. Zwiększona mineralizacja szkliwa jest bardzo istotna, szczególnie u dzieci, których zęby mleczne są z natury mniej odporne na próchnicę. 

Powiązane produkty

Zwiększona ilość śliny

Ksylitol stymuluje również produkcję śliny, która odgrywa bardzo istotną rolę w ochronie przed rozwojem próchnicy. Ślina usuwa z powierzchni zębów resztki pokarmowe, pomaga w oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych, jest źródłem związków wzmacniających zęby, zapewnia równowagę kwasowo-zasadową, jak zawiera składniki niszczące bakterie. O tym jak ważna jest ślina w ochronie przed próchnicą świadczy również fakt, że u osób z kserotomią (obniżonym wydzielaniem śliny) nieporównywalnie szybciej dochodzi do pojawienia się i rozwoju próchnicy. Ksylitol zwiększając produkcję śliny chroni zatem zęby przed rozwojem próchnicy. Jest również przez to szczególnie zalecany osobom z obniżoną jej produkcją, osobom starszych (które naturalnie wytwarzają mniej śliny), osobom przyjmującym niektóre leki powodujące suchość w jamie ustnej. 

Jak można przyjmować ksylitol?

Po pierwsze, środkiem tym powinno się zastąpić w jak największym stopniu biały cukier – na przykład jeżeli nie można zrezygnować z cukru to lepiej dosładzać napoje, herbatki ksylitolem niż cukrem białym. Poza tym obecnie na rynku występuje wiele produktów skierowanych do dzieci, takich jak lizaki z ksylitolem, gumy do żucia z ksylitolem. Mają one chronić maluchy przed rozwojem próchnicy

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij