5 sposobów na mocne i zdrowe zęby
Ernest Niewiadomski

5 sposobów na mocne i zdrowe zęby

Piękny uśmiech i zdrowe zęby to atrybut osób powszechnie uznawanych za atrakcyjniejsze i bardziej pewne siebie niż osoby z brakami w uzębieniu. Nie ma w tym nic dziwnego – zęby są naszą wizytówką, a pierwsze wrażenie ma znaczenie. Dlatego warto dbać o zęby i wyrabiać zdrowe nawyki już od najmłodszych lat. Statystyki podają, że tylko 5% Polaków ma pełne uzębienie, a blisko 95% nastolatków ma próchnicę. Wynika to przede wszystkim z niewłaściwej higieny jamy ustnej, złej diety i niechęci do wizyt kontrolnych u stomatologa. Poznaj 5 sposobów na mocne i zdrowe zęby.

Właściwa higiena jamy ustnej

Niezaprzeczalny numer jeden na liście.  Sprawa tak oczywista, że niemal wszystko, co można by na ten temat napisać, potrafi wyrecytować dziecko w zerówce. Niestety gorzej jest z praktyką. Wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: ile razy dziennie myję zęby? Jak to robię? Czy używam nici dentystycznej? Prawdopodobnie już po tych trzech pytaniach większość zaczyna się zastanawiać, czy oby na pewno właściwie dba o higienę jamy ustnej. Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś sobie „raz dziennie”, muszę Cię zmartwić – to niestety za mało. W ciągu dnia na zębach osadzają się resztki pokarmów i płynów stanowiące idealne środowisko do rozwoju płytki nazębnej i bytujących w niej bakterii. Te z kolei produkują kwasy uszkadzające szkliwo zębów i dziąsła, co może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych. Odkładająca się płytka nazębna ulega mineralizacji, utrwalając przebarwienia szkliwa i tworząc kamień nazębny.

Optymalnie jest szczotkować zęby 2-3 razy dziennie po głównych posiłkach; zbyt częste mycie zębów nie jest wskazane ze względu na rosnące ryzyko mechanicznego uszkadzania szkliwa. Po przekąskach w ciągu dnia warto płukać zęby płynem do higieny jamy ustnej lub stosować nitkę dentystyczną. Nie bez znaczenia jest również właściwa technika szczotkowania zębów i dobór odpowiedniej szczoteczki. Używając szczoteczki tradycyjnej należy wykonywać ruchy wymiatające przez 2-3 minuty; ważne jest, aby robić to dokładnie.

Przyjmuje się, że szczoteczki elektryczne i soniczne są skuteczniejsze w usuwaniu płytki nazębnej, choć właściwe zastosowanie dobrej szczoteczki tradycyjnej daje porównywalne efekty. Należy stosować szczoteczki dobrej jakości i wymieniać je co 2-3 miesiące.
Nitkowanie pomaga usuwać resztki jedzenia i płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych, wykonujemy je przynajmniej raz dziennie.

Po umyciu zębów warto zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga w usuwaniu płytki nazębnej i korzystnie wpływa na stan dziąseł.

Dieta

To, co jemy ma znaczenie nie tylko dla naszej sylwetki i ogólnego stanu zdrowia, ale również dla naszych zębów. Mama mówiła: „nie jedz cukierków przed snem, bo ci zęby wylecą” – zapewne znajdą się tacy, którzy po latach przyznają jej rację.

Szczególnie niezdrowe dla zębów są wszelkie produkty kleiste, które oblepiają zęby i długo utrzymują się na ich powierzchni. Miłośnicy toffi i krówek powinni częściej odbywać wizyty kontrolne u stomatologa. Wszelkiego rodzaju słodzone napoje, słodycze, suszone owoce czy białe pieczywo zwiększają ryzyko wystąpienia próchnicy.

Warto jeść produkty pełnowartościowe zawierające węglowodany złożone, świeże owoce i warzywa oraz nabiał. Najistotniejszym z punktu widzenia naszego uzębienia składnikiem pokarmowym jest wapń. Niestety przyswajalność tego pierwiastka z pokarmów jest mocno ograniczona, dlatego warto prowadzić dodatkową suplementację wapniem z witaminą D3, która poprawia jego przyswajalność.

Dieta oparta na żywności wysoko przetworzonej, daniach gotowych, mrożonkach, zupach w proszku, daniach typu fast food, mięsie, wędlinach i dużej ilości soli znacznie ogranicza przyswajalność wapnia. Ma to niekorzystny wpływ nie tylko na stan naszych zębów, ale również całego układu kostnego, mięśniowego i nerwowego oraz układu krążenia. Zawarta w kawie, herbacie i napojach kofeina sprzyja natomiast wypłukiwaniu wapnia z organizmu. Warto ograniczyć tego typu produkty w diecie i włączyć dodatkową suplementację wapniem z witaminą D3.

Powiązane produkty

Zdrowe nawyki

Dbając o właściwą higienę jamy ustnej i dietę wyrabiamy w sobie zdrowe nawyki, które warto wprowadzać w życie u dzieci od najmłodszych lat. Dbać o zęby należy już od pierwszych ząbków mlecznych, które myjemy maluszkom za pomocą specjalnych szczoteczek. Mleko podawane dzieciom przed snem osadza się na ząbkach i zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy, dlatego należy po nim umyć ząbki.

Nie powinno się myć zębów bezpośrednio po posiłku, ponieważ zawarte w nim kwasy uszkadzają szkliwo, a szczotkowanie sprzyja ich penetracji. Po posiłku płuczemy jamę ustną czystą wodą lub płynem stomatologicznym, a zęby szczotkujemy po ok 30-60 minutach. Jeśli lubimy pić słodkie napoje, to warto to robić przez słomkę – dzięki temu ograniczamy ich kontakt z zębami. Żucie gumy po posiłku sprzyja usuwaniu płytki nazębnej.

Kontrola stomatologiczna

Osobiście nie znam nikogo, komu wizyta u stomatologa sprawiałaby przyjemność. Jest to jednak warunek konieczny, jeśli chcemy dłużej cieszyć się własnymi zębami. Wizyty kontrolne należy odbywać co 6 miesięcy, nie rzadziej niż raz w roku. Pozwoli to na szybkie wykrywanie ubytków i ich leczenie.

Warto podczas takiej kontroli poddać się zabiegowi usunięcia płytki nazębnej i kamienia metodą piaskowania lub skalingu z wykorzystaniem ultradźwięków.

Zdrowe dziąsła

Zdrowe dziąsła to mniejsze ryzyko problemów z zębami, dlatego nie wolno bagatelizować krwawienia z dziąseł czy odsłaniania szyjek zębowych. W przypadku zauważenia niepojących objawów należy jak najszybciej udać się do stomatologa.

Dbając o higienę jamy ustnej od najmłodszych lat zwiększamy swoje szanse na piękny uśmiech i zdrowe zęby w każdym wieku.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co na prezent? Idealne pomysły pod choinkę

    Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W sklepach od tygodni wiszą świąteczne dekoracje, ulice rozświetlają się kolorowymi iluminacjami i spotkać na nich można Świętego Mikołaja. To ostatni gwizdek, aby pomyśleć o gwiazdkowych prezentach dla najbliższych.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Pomysły na wyjątkowy prezent na Walentynki

    Walentynki, czyli Święto Zakochanych, w Polsce obchodzimy od lat 90. XX wieku. Dla niektórych to tylko komercja, jednak dla większości to dzień, w którym każdy zakochany chce podarować bliskiej swojemu sercu osobie wyjątkowy prezent. A czy Ty masz już prezent dla swojej drugiej połówki?

  • 5 najczęstszych błędów popełnianych przy redukcji wagi

    Redukcja wagi ciała, czyli odchudzanie to nie tylko modny trend robienia formy na wakacje i bycia fit. Bardzo często jest ona konieczna ze względów zdrowotnych, dlatego istotne jest, aby była przeprowadzona mądrze, a najlepiej pod okiem specjalisty dietetyka lub trenera personalnego. Wiele osób przechodzących na dietę redukcyjną popełnia szereg błędów, które mogą skutkować brakiem spodziewanych rezultatów, efektem „yo-yo”, frustracją, złym nastrojem a nawet problemami zdrowotnymi. Oto 5 najczęstszych błędów popełnianych podczas redukcji wagi.

  • Przygotuj się na długi weekend. Majówka bez komarów

    Za oknami piękna słoneczna pogoda, wiosna rozkwita zielenią, przyroda budzi się do życia. Pomimo wielu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii koronawirusa w poprzednich latach dziś możemy cieszyć się spędzaniem czasu na łonie natury. Co zrobić, aby komary nie odebrały nam radości czerpanej z czasu spędzonego na świeżym powietrzu, którego ostatnio było tak niewiele?

  • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

    Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na Słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na Słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij