Co zrobić, aby nie mieć kaca po sylwestrze?
Ernest Niewiadomski

Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

Poświąteczny detoks

Jeśli święta Bożego Narodzenia spędziłeś przy rodzinnym stole i niczego sobie nie żałowałeś, to być może teraz towarzyszą Ci typowe dla przejedzenia objawy, takie jak uczucie ciężkości, niestrawność, wzdęcia czy ospałość, a czasem kilka dodatkowych kilogramów. Część z pań zapewne czuje „kaca moralnego” i zastanawia się, jak ma się wcisnąć w sylwestrową kreację.

Aby skutki świątecznego ucztowania nie popsuły Ci sylwestrowej zabawy, zrób poświąteczny detoks. Oto kilka prostych zasad, które pozwolą pozbyć się tego, co w trzy dni udało Ci się zgromadzić, a także oczyścić organizm z toksyn.

  • Głodówce mówimy stanowcze nie!

Aby pozbyć się toksyn z organizmu, nie musisz odmawiać sobie jedzenia, jest to wręcz niewskazane. Aby detoks był skuteczny, musi być oparty na odpowiednio zbilansowanej diecie.

  • Poświąteczna dieta

Ogranicz do minimum żywność wysokoprzetworzoną, gotowe dania, fast foody, cukier, czarną herbatę, kawę, słodzone napoje i alkohol. Postaw na naturalne produkty bogate w błonnik pokarmowy, szczególnie warzywa i owoce. Spożywaj 4-5 posiłków co 3-4 godziny, ich podstawą powinny być warzywa, dwa z nich mogą być w postaci koktajli warzywno-owocowych. Jeśli decydujesz się na mięso, to powinno być ono chude, np. indyk lub chuda szynka.

Jedząc często, ale małe i niskokaloryczne porcje, dostarczasz niezbędnych składników odżywczych, a Twój organizm nie czuje głodu.
  • Nawadniaj się

Pij często, ale małymi łyczkami, to najlepszy sposób na nawodnienie organizmu i wypłukanie toksyn. Wypijaj 30 ml wody na każdy kg masy ciała. Woda jest najlepsza na pozbycie się opuchlizny nóg spowodowanej zatrzymaniem wody w organizmie.

  • Aktywność fizyczna

Siłownia, basen, fitness, taniec, każda forma aktywności będzie dobra. Jeśli nie lubisz się męczyć wystarczy pójść na dłuższy spacer, dotlenisz organizm i pobudzisz go do działania.

  • Stosuj zioła

Herbatę możesz zastąpić naparami z ziół takich, jak pokrzywa, mięta czy rumianek, które wspomagają proces detoksykacji.

  • Sok z kapusty kiszonej

Pierwszego dnia wieczorem wypij szklankę soku z kapusty kiszonej, działa on przeczyszczająco, dzięki czemu pozbędziesz się złogów pokarmowych. Jest to również naturalny probiotyk regulujący florę bakteryjną jelit.

Zregeneruj wątrobę i przygotuj ją na nowe wyzwania

Świąteczne „obżarstwo” to bardzo duże obciążenie dla Twojej wątroby, zadbaj o jej regenerację. Przygotuj ją na nowe wyzwanie, jakim jest Bal Sylwestrowy. Podczas gdy Ty będziesz się świetnie bawił, ona będzie musiała poradzić sobie z kolejnymi porcjami jedzenia i alkoholem. Opisaną powyżej dietę wzbogać ziołami takimi, jak ostropest plamisty oraz karczoch, które wspomagają regenerację komórek wątrobowych, działają żółciotwórczo i ułatwiają detoksykację. Poza tym warto stosować min. miętę, tymianek, majeranek, oregano, kminek i jałowiec, które korzystnie wpływają na procesy trawienia.

W aptece dostępne są gotowe preparaty z ostropestem i karczochem, a także fosfolipidami ułatwiające regenerację uszkodzonych komórek wątrobowych.

Powiązane produkty

Zapobiegaj zamiast leczyć

Zapewne zdarzyło Ci się już kiedyś odczuwać skutki dnia poprzedniego, które nie należą do przyjemnych. Jak się przygotować do Sylwestra, aby zamiast kaca mieć miłe wspomnienia z udanej imprezy. Oto kilka przydatnych trików.

  • Nawodnij się

Koniecznie nawodnij organizm. Wypijaj 2-3 litry wody dziennie (małymi porcjami), zaczynając już po Świętach.

  • Uzupełnij elektrolity

Na kilka dni przed imprezą zacznij uzupełniać elektrolity, witaminy oraz magnez. Dostaniesz je w aptece w postaci wygodnych do przygotowania saszetek lub tabletek musujących. 

  • Nie pij alkoholu na pusty żołądek

Zjedz posiłek, zanim sięgniesz po kieliszek i nie zapominaj o tym w trakcie imprezy.

  • Nie mieszaj alkoholi

Staraj się trzymać jednego trunku, najlepiej białego. Mieszanie różnych alkoholi oraz drinków zwiększa ryzyko wystąpienia dolegliwości następnego dnia. Unikaj drinków z popularnymi „energetykami”, są niebezpieczne dla zdrowia.

  • Popijaj wodą z cytryną

Alkohol obficie popijaj niegazowaną wodą z cytryną, na bieżąco uzupełnisz utracone płyny, a zawarta w cytrynie witamina C korzystnie wpłynie na jego metabolizm. Szklankę wody z dużą ilością soku z cytryny polecam także przed pójściem spać.

  • Suplementy diety

Zapytaj w aptece o tzw. środki na kaca. Można je stosować przed, w trakcie i po spożyciu alkoholu, składniki w nich zawarte wspomagają procesy fizjologiczne następnego dnia.

Sposoby na kaca

Co zrobić, gdy nie udało się uniknąć nieprzyjemnych objawów kaca?

  • Zrezygnuj z porannej kawy, ponieważ działa odwadniająco.
  • Po przebudzeniu wypij szklankę niegazowanej wody z cytryną.
  • Weź długą kąpiel i zjedz lekkie śniadanie.
  • W ciągu dnia pij sok pomidorowy (uzupełnisz utracony potas), elektrolity i wodę z cytryną.
  • Warto sięgnąć po kiszonki, np. kiszoną kapustę, jest źródłem witaminy C i naturalnym probiotykiem.
  • Idź na spacer, świeże powietrze dobrze Ci zrobi, a ruch stymuluje metabolizm.

Zadbaj o dobrą energię i optymizm przed powrotem do pracy

Wykorzystaj wolny czas na odpoczynek i spacery, spędź ten czas z najbliższymi, „naładuj baterie”. Jeśli masz noworoczne postanowienie, podziel się nim z bliskimi, upublicznienie celu motywuje do działania.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego tak trudno jest „wyleczyć” kaca? Cukier, nawadnianie i sauna

    Istnieje teoria, która mówi, że pytając dziesięciu osób o to, jaki jest skuteczny sposób na kaca, otrzymamy dziesięć różnych odpowiedzi. Jedni wybiorą tłuste jedzenie, drudzy uzupełnienie płynów i glukozy, a jeszcze inni wypocenie się na siłowni czy w saunie. Czy którykolwiek z tych sposobów jednak jest skuteczny i naprawdę działa?

  • Klin klinem – czy ta metoda działa na kaca? Prawda czy mit?

    „Klin klinem” to popularna metoda stosowana w celu zminimalizowania nieprzyjemnych objawów kaca. Czy jest jednak skuteczna i czy warto ją stosować? A może działanie tej metody to tylko mit? Sprawdź na DOZ.pl

  • Syndrom dnia poprzedniego – jak uniknąć kaca?

    Sylwester jest wydarzeniem, w trakcie którego wielu z nas pozwala sobie na wypicie większej niż zwykle ilości alkoholu. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i nie zaczynać Nowego Roku z ogromnym bólem głowy?

  • Sposoby na kaca – jak radzić sobie z syndromem dnia poprzedniego?

    „Ach, co to była za noc!” – wspominamy z rozmarzeniem Sylwestra. Często temu rozmarzeniu towarzyszą jednak przykre pamiątki w postaci tępego bólu głowy, nudności, wzmożonego pragnienia i ogólnego złego samopoczucia. Każdy z nas może doświadczać zupełnie innego wachlarza objawów związanego z odchorowywaniem naszych wcześniejszych szaleństw.

  • Fakty i mity o kacu

    Niezależnie od wyników badań dotyczących odżywczych właściwości alkoholu i jego pozytywnego działania na nasz organizm, ogólnie wiadomo, że alkohol spożywany w nadmiarze jest szkodliwy. Najlepszym sposobem uniknięcia nieprzyjemnych skutków alkoholowych ekscesów (czyli tzw. kaca) jest spożywanie drinków w odpowiednich ilościach.

  • Napojów energetycznych nie można łączyć z alkoholem

    Wybierając się na całonocną imprezę, wesele czy Sylwestra często decydujemy się na drinki z napojami energetycznymi, żeby dłużej się bawić i nie czuć zmęczenia. Niestety, badania wykazują, że picie takich napojów tylko pozornie poprawia naszą imprezową kondycję i ma zgubne skutki dla organizmu.

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl