×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Syndrom dnia poprzedniego – jak uniknąć kaca?

Sylwester jest wydarzeniem, w trakcie którego wielu z nas pozwala sobie na wypicie większej niż zwykle ilości alkoholu. Co zrobić, aby następnego dnia czuć się dobrze i nie zaczynać Nowego Roku z ogromnym bólem głowy?

Na początek warto wiedzieć, czym spowodowany jest kac. Ta przykra dolegliwość jest związana z przemianą alkoholu do aldehydu octowego, który jest sprawcą złego samopoczucia.  Jeśli wypijemy za dużo, zbyt duża ilość aldehydu powstanie w naszym organizmie i sprawi, że będziemy czuć się źle.

Aby nie witać Nowego Roku z zimnym okładem na głowie, powinniśmy zacząć przygotowania do Sylwestra już na kilka godzin przed rozpoczęciem się sylwestrowej imprezy. Należy zjeść tłusty posiłek, najlepiej gorący rosół z makaronem, dzięki temu alkohol będzie wolniej się wchłaniał. Warto także wypić wodę z sokiem z całej cytryny lub też połknąć dwie-trzy tabletki witaminy C.

W czasie imprezy nie wolno mieszać różnych rodzajów alkoholi. Lepiej pić drinki niż naszą tradycyjną „czystą” - dzięki temu wypijemy mniej w dłuższym czasie. Należy także jeść, najlepiej tłuste dania i nie dopuścić do stanu, aby poczuć się głodnym - przy pustym żołądku alkohol w błyskawicznym tempie ulegnie wchłonięciu i spowoduje, że zaczniemy źle się czuć.

Poza tym trzeba pić dużą ilość innych napojów, aby uzupełniać  płyny w organizmie, a także dużo tańczyć, aby wypity alkohol „parował” przez skórę. Przed pójściem spać również trzeba wypić przynajmniej pół litra wody mineralnej, najlepiej znowu z cytryną.

Jeśli pomimo tych rad następnego dnia rano będziemy czuć się nie najlepiej, przede wszystkim musimy zacząć uzupełniać utraconą ilość płynów oraz dostarczać do organizmu glukozy. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie duża ilość mocno osłodzonej herbaty z cytryną . Kolejny krok to prysznic, a następnie śniadanie - w takiej sytuacji najlepiej sprawdza się jajecznica.

Jeśli i takie postępowanie nie pomaga, wtedy należy zażyć tabletkę przeciwbólową i położyć się spać - sen bowiem jest dobry na wszystko.


Podziel się: