Leczenie i pielęgnacja cery nadreaktywnej – jak właściwie o nią zadbać?
Beata Baj

Leczenie i pielęgnacja cery nadreaktywnej – jak właściwie o nią zadbać?

Wśród pacjentów odwiedzających apteki ogólnodostępne coraz częściej pojawiają się osoby borykające się z problemem nadreaktywnej skóry twarzy oraz szukające wskazówek, jak taką cerę właściwie pielęgnować. Powtarzają się pytania: Co robić, by zniwelować rumień i uczucie silnego pieczenia, kiedy się pojawia? Jakich preparatów używać, by nie doprowadzić do jeszcze silniejszego podrażnienia? I czy możliwe jest skuteczne i całkowite pozbycie się przykrych odczynów, które często pojawiają się bez znanej nam przyczyny?

Silna wrażliwość skóry może pojawiać się na skutek zadziałania konkretnego czynnika alergizującego ale może też towarzyszyć przewlekłym problemom skórnym. Dotyczy to głównie cery naczynkowej jak i cery zmienionej chorobowo trądzikiem różowatym. Pielęgnacja nie jest łatwa, gdyż skóra taka może reagować silnym zaczerwienieniem i świądem nawet po umyciu samą wodą lub w trakcie kontaktu z parą wodną. W przypadku cery naczynkowej rumień na policzkach świadczy o słabości naczyń krwionośnych i ich zwiększonej przepuszczalności pod wpływem chociażby gwałtownej zmiany temperatury czy silnych emocji. Naczynia rozszerzają się powodując widoczne zaczerwienienia. Jeśli następnie nie obkurczają się po ustaniu działania bodźca, mogą powstać pajączki a z czasem bardziej utrwalone rozległe zmiany. Skóra taka jest bardzo delikatna i wymaga szczególnej troski przez cały rok. Na tle zaburzeń mikrokrążenia może rozwinąć się stan zapalny, mogą też powstawać czasowo grudki i krostki. Mamy wówczas do czynienia z trądzikiem różowatym, który jest chorobą przewlekłą i trudną w leczeniu, z powodu nie do końca poznanej patogenezy. Zmiany rozwijają się na podłożu rumieniowym i obejmują głównie przyśrodkową część twarzy. Podobnie jak problemy naczyniowe, trądzik występuje częściej u kobiet niż mężczyżn, około 30. roku życia. Natomiast zaostrzenie objawów ma miejsce zwykle w okresie menopauzy, kiedy w organizmie zachodzą zmiany hormonalne.

Jak w takim razie zadbać o skórę nadreaktywną?

Obecnie rynek farmaceutyczny oferuje wiele produktów, które mają na celu poprawę jej kondycji. Mamy do wyboru szereg różnych postaci leków oraz produktów kosmetycznych o wielokierunkowym działaniu. Wśród działających ogólnie możemy wyróżnić doustne formy witaminy C, B2, PP i K oraz preparaty zawierające wyciągi z kasztanowca i ruszczyka. Związki te wzmacniają ściany naczyń, zmniejszają ich przepuszczalność, działają antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie. W codziennej pielęgnacji jednak większe znaczenie mają produkty do stosowania miejscowego, zewnętrznego. Są to żele, kremy, płyny, peelingi enzymatyczne oraz maseczki zawierające w większości substancje czynne pochodzenia naturalnego, roślinnego. Oto najważniejsze z nich:

•    wyciąg z kasztanowca- zawiera escynę, która hamuje przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, poprawia ich elastyczność, zwiększa odporność na rozszerzanie i pękanie
•    wyciąg z arniki- wzmacnia ściany naczyń, działa lekko przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo
•    ekstrakt z ruszczyka- zawiera hesperydynę o działaniu obkurczającym naczynia, przeciwzapalnym, przeciwutleniającym
•    ekstrakt ze złotej algi- działa przeciwzapalnie, kojąco i łagodzi podrażnienia
•    wyciąg z mimozy meksykańskiej- wzmacnia naczynia i poprawia mikrokrążenie
•    wyciąg z ziarnopłonu- zmniejsza przekrwienie, poprawia elastyczność naczyń
•    ekstrakt z owsa- działa łagodząco
•    wyciąg z oczaru wirginijskiego- ma właściwości ściągające i przeciwzapalne

Oprócz wyciągów roślinnych jest wiele innych substancji, które wspomagają działanie wyżej wymienionych:

•    pantenol- łagodzi podrażnienia oraz trwały i napadowy rumień. Ma zdolność wiązania wody przez co zwiększa elastyczność skóry
•    alantoina- działa kojąco, przeciwzapalnie i regenerująco na skórę
•    bisabolol- działa antyseptycznie, łagodząco i przeciwzapalnie
•    siarczan dekstranu- redukuje stany zapalne w rozległych zaczerwienieniach
•    witamina C- wzmacnia ściany naczyń, działa antyoksydacyjnie
•    witamina K- działa przeciwkrwotocznie, zapobiega wylewom podskórnym
•    piroktonian olaminy- hamuje powstanie zmian grudkowo-krostkowych
•    neutrazen- hamuje nadreaktywność i powstanie zmian grudkowo-krostkowych
•    peptydy- zwiększają poziom tolerancji skóry
•    prebiotyk- działa ochronnie na ekoflorę skóry, wzmacnia mechanizmy obronne
•    kwas azelainowy- działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, antyoksydacyjnie – hamuje powstanie wolnych rodników tlenowych

Produkty zawierające wymienione substancje wchodzą w skład asortymentu aptecznego dostępnego bez recepty lekarskiej. Z powodu znacznej wrażliwości skóry wybór odpowiedniego leku czy produktu kosmetycznego może być trudny.

Należy pamiętać, że nie ma jednego preparatu idealnego dla wszystkich. Każdy pacjent musi znaleźć produkt odpowiedni dla siebie, dla swojego rodzaju skóry oraz stopnia zaawansowania zmian chorobowych.

Należy zaznaczyć, że można zmniejszać reaktywność skóry i hamować rozwój powstających zmian poprzez unikanie niekorzystnych czynników, takich jak:

•    duże zmiany temperatury otoczenia: ekspozycja na słońce lub mróz
•    nieprawidłowa dieta: ostre przyprawy, gorące napoje, alkohol
•    nieodpowiednie kosmetyki
•    kuracje sterydami
•    silny stres

W sytuacji kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć chociażby przebywania w nasłonecznionym miejscu, warto pamiętać o nałożeniu kremu z wysokim filtrem, który ochroni skórę przed promieniowaniem UV. Ważne by nie zawierał alkoholu i najlepiej był nieperfumowany, co zmniejszy ryzyko ewentualnego podrażnienia lub alergii.

Pomocą w pielęgnacji skóry nadreaktywnej służą coraz częściej gabinety kosmetyczne, oferując  zabiegi wyciszające rumień, peelingujące, odżywiające i regenerujące tkanki.

Wśród najbardziej bezpiecznych i skutecznych należy wyróżnić:

•    peeling kawitacyjny- delikatnie usuwa martwe komórki, oczyszcza, hamuje namnażanie bakterii, dotlenia i pobudza odbudowę skóry
•   sonoforeza- za pomocą ultradźwięków wprowadza substancje aktywne takie jak witaminę C lub peptydy w głębsze warstwy skóry poprawiając ukrwienie i regenerację tkanek skóry
•    jonoforeza- wyciszenie skóry np. związkami wapnia za pomocą siły pola elektrycznego

Kiedy jednak metody codziennej pielęgnacji nie są lub przestają być skuteczne, zwykle mamy do czynienia z zaawansowaną postacią trądziku różowatego. Wtedy konieczna jest wizyta u dermatologa w celu ustalenia dalszej terapii. Silniejsze działanie od preaparatów bez recepty, wykazuję np. metronidazol, dostępny w tabletkach doustnych, żelu i kremie. Wykazuję on silne działanie bakteriobójcze. Szersze spektrum działania posiada kwas azelainowy, który jest stosowany coraz częściej. Podaje się również antybiotyki oraz w bardzo zaostrzonych postaciach -  retinoidy. Pełne wyleczenie nie jest niestety narazie możliwe. Nadal trwają badania nad dokładniejszym poznaniem etiologii tej choroby, co być może pozwoliłoby na skuteczniejsze leczenie przyczynowe oraz wskazałoby nowe kierunki w pielęgnacji i zahamowaniu nadreaktywności skóry naczyniowej i objętej trądzikiem różowatym.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij