Ropień zęba – jak powstaje, objawy i rodzaje
Joanna Łuniewska-Rajch

Ropień zęba – jak powstaje, objawy i rodzaje

Ropień zęba jest określeniem potocznie używanym przez pacjentów na określenie wszystkich ostrych stanów ropnych, których przyczyną jest ząb. Stany te są bardzo bolesne i uciążliwe dla pacjenta oraz wymagają leczenia prowadzonego przez lekarza. Nieleczone ropnie zębów z czasem narastają i rozprzestrzeniają się mogąc doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.

Jak powstają ropnie?

Najczęściej przyczyną powstawania ropnia jest stan zapalny w obrębie zęba. W wyniku nieleczonej próchnicy dochodzi do zakażenia miazgi komorowej (naczyń krwionośnych i nerwów w obrębie zęba). Zakażenie rozprzestrzenia się z komory zęba do kanałów korzeniowych, a następnie do tkanek okołokorzeniowych – w okolicy wierzchołków korzeni zęba. Rozprzestrzeniona infekcja powoduje stopniowe niszczenie tkanek otaczających ząb. W efekcie powstaje obszar zniszczonej kości, który wypełniają uszkodzone tkanki, martwe komórki oraz bakterie. 

Jakie są objawy ropnia?

Najbardziej typowym objawem ropnia jest bardzo silny ból, który pojawia się samoistnie. Ból ten jest określany jako pulsujący, tętniący i może promieniować do innych zębów. Nasila on się podczas ucisku – w trakcie nagryzania chorym zębem, spożywania posiłków. Dodatkowo ból jest gorszy w pozycji leżącej oraz wieczorami i w nocy. Ból pochodzący od ropnia niejednokrotnie powoduje budzenie pacjenta w nocy lub też nie daje mu spać. Dodatkowo objawami towarzyszącymi są obrzęk (opuchlizna) okolicznych tkanek, zaczerwienienie skóry na wysokości zmiany, powiększenie węzłów chłonnych. W zależności od lokalizacji ropnia mogą występować również problemy z otwarciem ust, a przy bardzo nasilonym stanie problemy z oddychaniem. Pacjent może również podawać ogólne osłabienie, często wynikające z odwodnienia i problemów z jedzeniem oraz podwyższoną temperaturę ciała. 

Powiązane produkty

Jakie są rodzaje ropni?

W zależności od nasilenia, rozprzestrzenienia i wielkości ropni można wyróżnić ich podstawowe trzy rodzaje:
•    Ropnie okołowierzchołkowe (śródkostne)
•    Ropnie podokostnowe
•    Ropnie podśluzówkowe 

Ropień okołowierzchołkowy

Ropień okołowierzcholkowy jest najmniej nasilonym stadium – zapalenie rozprzestrzeniło się jedynie do tkanek otaczających ząb i miazgi zęba. Pacjent zauważa uczucie „wysadzania” zęba z zębodołu – w jego odczuciu jest on wyższy i przeszkadza podczas jedzenia. Dolegliwości bólowe promieniują na jego okolicę – w zależności od tego, który jest to ząb mogą promieniować do oka, ucha, pozostałych zębów. Z powodu często zaawansowanej próchnicy w obrębie zęba – ząb przyczynowy jest przebarwiony lub znacznie zniszczony. Zniszczenie tkanek otaczających jego korzeń powoduje wzrost ruchomości zęba i jego delikatne rozchwianie. 

Leczenie tego stanu zależy od stopnia zniszczenia zęba, stanu ogólnego pacjenta oraz tego, jaki jest ząb przyczynowy. W przypadku zębów wielokorzeniowych (zębów trzonowych) postępowaniem z wyboru najczęściej jest usunięcie zęba – leczenie stanu oraz odprowadzenie wysięku ropnego są wyjątkowo trudne. W przypadku zębów jednokorzeniowych najczęstszym postępowaniem jest tak zwane otwarcie zęba – utworzenie dostępu do kanału zęba (trepanacja komory i poszerzenie kanału zęba) w celu umożliwienia odpływu wydzieliny ropnej. Następnie przeprowadza się klasyczne leczenie kanałowe. W przypadku, kiedy występują również objawy ogólne – obrzęk, gorączka – najczęściej lekarz dentysta przypisuje również pacjentowi antybiotyk. 

Ropień podokostnowy

W następstwie nieleczenia ropnia okołowierzchołkowego dochodzi do rozprzestrzeniania stanu ropnego. W sytuacji kiedy wysięk ropny zniszczy całą grubość kości wyrostka zębodołowego żuchwy lub szczęki dochodzi on do okostnej, czyli zewnętrznej warstwy kości. Następuje wtedy odwarstwienie okostnej i gromadzenie się wysięku pod nią. Jest to bardzo bolesny proces – w stosunku do poprzedniego stadium ropnia pacjent zauważa znaczny wzrost dolegliwości. Dodatkowo pojawia się wygórowanie w jamie ustnej, które jest twarde i bolesne. Leczenie polega na umożliwieniu wysięku wydzieliny ropnej. Dalsze leczenie – ekstrakcja lub leczenie kanałowe zęba – zależą od stanu zęba przyczynowego. 

Ropień podśluzówkowy

Ropień podśluzówkowych powstaje wtedy, kiedy wysięk ropny zaczyna gromadzić się pod błoną śluzową. Chory podaje zmniejszenie dolegliwości bólowych – ropień przebił okostną, której odwarstwienie powodowało znaczny ból. Widoczne jest wygórowanie w okolicy zęba przyczynowego – wygórowanie to jest jednak znacznie bardziej miękkie, błona śluzowa na nim jest zaczerwieniona. Leczenie również polega na ewakuacji wysięku ropnego – poprzez kanał zęba (po trepanacji komory) lub poprzez nacięcie wygórowania. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.