Dbajmy o oczy latem
Roman Wodowski

Dbajmy o oczy latem

Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Wpływ nadmiernej ekspozycji słonecznej na narząd wzroku

Większość z nas pamięta, aby w ramach wakacyjnego wyjazdu spakować do torby podróżnej kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, ale jedynie garstka pomyśli wówczas o ochronie oczu. Tymczasem promieniowanie powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają struktury komórkowe poprzez utlenianie elementów składowych. Oczywiście oko potrafi się do pewnego stopnia bronić przed słońcem. Pierwszą reakcją jest choćby mrużenie oczu. Uruchamiają się też o wiele bardziej złożone mechanizmy. Ogromne znaczenie ma wtedy sprawny układ antyoksydacyjny (przeciwutleniacze). Niestety, jego wydolność, w obliczu nadmiernej ekspozycji na słońce, nie jest wystarczająca (a ponadto spada wraz z wiekiem lub bywa zaburzona na skutek chorób). W konsekwencji promieniowanie UV może stać się przyczyną: zapalenia spojówek, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Część jako skutek ostry, część jako odległe powikłania. Nie można też zapominać o nowotworach. Nierzadkie są przecież przypadki czerniaka w obrębie gałki ocznej czy na powiece. 

Przede wszystkim fizyczna ochrona

Aby chronić się przed wspomnianym zapaleniem spojówek i innymi bardziej odległymi, groźnymi skutkami promieniowania, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wybierając takie okulary nie wolno kierować się jedynie aspektem estetycznym. Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają po prostu dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej – szkodzą, ponieważ źrenica takiego oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się i wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania. W dobrej jakości okulary, z odpowiednim filtrem, zaopatrzmy się u dobrego optyka. Nie upierajmy się wtedy przy najmodniejszych egzemplarzach. Z medycznego punktu widzenia najważniejsze, żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Czy okulary przeciwsłoneczne mogą być zastąpione przez okulary fotochromatyczne z filtrem UV?  Okulary fotochromatyczne są wyposażone w „inteligentne” soczewki, które reagują na światło - przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. Jeżeli są państwo narażeni na częste zmiany warunków oświetleniowych, a nie chcecie ciągle zmieniać okularów na przeciwsłoneczne warto rozważyć taką alternatywę. Różnego rodzaju szkła fotochromowe dostosowują się do zmiennych warunków świetlnych z różną szybkością. Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Ponadto, przy wyższych temperaturach otoczenia pewne soczewki fotochromowe mają tendencję do zaciemniania się w mniejszym stopniu, niż w temperaturach niższych. 

Powiązane produkty

Jak inaczej chronić oczy?

Warto, jak we wszystkich obszarach życia, zwrócić też uwagę na… dietę. Powinna ona zawierać związki z grupy przeciwutleniaczy. Owoce i warzywa starajmy się więc jeść kilka razy dziennie. Warto też sięgnąć po nasiona roślin strączkowych, zdrowe kasze, orzechy, owoce morza, a także porcję zdrowego tłuszczu (tłuste ryby, oleje roślinne takie jak np. lniany). 

Podsumowanie

•    okulary „przeciwsłoneczne” (a więc przeciwsłoneczne tylko z nazwy), bez certyfikowanej ochrony, mogą spowodować większe uszkodzenie oczu niż brak okularów; 
•    dobierz okulary do kształtu twarzy (powinny ściśle przylegać), a oprócz okularów 
w najbardziej słoneczne dni noś kapelusz z szerokim rondem; 
•    stosowanie odpowiedniej ochrony nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy np. na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszy ryzyko powstania choroby.

Nie należy zostawiać okularów przeciwsłonecznych bez zabezpieczenia. Oprawki, które przez dłuższy czas narażone były na działanie bardzo wysokich temperatur (na przykład leżały przy silnym nasłonecznieniu na konsoli w samochodzie)  mogą się odkształcić i nie spełniać prawidłowo swojej roli.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl