Dbajmy o oczy latem
Roman Wodowski

Dbajmy o oczy latem

Powszechnie przyjmuje się, że słońce wpływa niezwykle korzystnie na nasze zdrowie. Można tu przytoczyć szereg artykułów naukowych na temat jego oddziaływania choćby na nasz układ kostny czy odpornościowy. Oczywiście rozwinęła się także świadomość jakie może mieć skórne konsekwencje nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV (nie tylko w kwestii ewentualnych zmarszczek). Nadal jednak raczkuje wiedza na temat wpływu promieni słonecznych na kondycję narządu wzroku. Jaki wpływ ma słońce na nasze oczy? Jak je chronić? Czy warto zakupić okulary przeciwsłoneczne lub okulary fotochromatyczne?

Wpływ nadmiernej ekspozycji słonecznej na narząd wzroku

Większość z nas pamięta, aby w ramach wakacyjnego wyjazdu spakować do torby podróżnej kosmetyk z filtrem przeciwsłonecznym, ale jedynie garstka pomyśli wówczas o ochronie oczu. Tymczasem promieniowanie powoduje powstawanie wolnych rodników, które uszkadzają struktury komórkowe poprzez utlenianie elementów składowych. Oczywiście oko potrafi się do pewnego stopnia bronić przed słońcem. Pierwszą reakcją jest choćby mrużenie oczu. Uruchamiają się też o wiele bardziej złożone mechanizmy. Ogromne znaczenie ma wtedy sprawny układ antyoksydacyjny (przeciwutleniacze). Niestety, jego wydolność, w obliczu nadmiernej ekspozycji na słońce, nie jest wystarczająca (a ponadto spada wraz z wiekiem lub bywa zaburzona na skutek chorób). W konsekwencji promieniowanie UV może stać się przyczyną: zapalenia spojówek, zaćmy czy zwyrodnienia plamki żółtej. Część jako skutek ostry, część jako odległe powikłania. Nie można też zapominać o nowotworach. Nierzadkie są przecież przypadki czerniaka w obrębie gałki ocznej czy na powiece. 

Przede wszystkim fizyczna ochrona

Aby chronić się przed wspomnianym zapaleniem spojówek i innymi bardziej odległymi, groźnymi skutkami promieniowania, należy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że wybierając takie okulary nie wolno kierować się jedynie aspektem estetycznym. Okulary, które zamiast szkieł z filtrami UV mają po prostu dwa przyciemnione kawałki plastiku, w żaden sposób nie chronią wzroku. Co więcej – szkodzą, ponieważ źrenica takiego oka przyzwyczaja się do ciemności, a w rezultacie rozszerza się i wpada do niej więcej szkodliwego promieniowania. W dobrej jakości okulary, z odpowiednim filtrem, zaopatrzmy się u dobrego optyka. Nie upierajmy się wtedy przy najmodniejszych egzemplarzach. Z medycznego punktu widzenia najważniejsze, żeby szkła były dopasowane do twarzy na tyle, aby światło nie wpadało do oczu bokiem. Czy okulary przeciwsłoneczne mogą być zastąpione przez okulary fotochromatyczne z filtrem UV?  Okulary fotochromatyczne są wyposażone w „inteligentne” soczewki, które reagują na światło - przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. Jeżeli są państwo narażeni na częste zmiany warunków oświetleniowych, a nie chcecie ciągle zmieniać okularów na przeciwsłoneczne warto rozważyć taką alternatywę. Różnego rodzaju szkła fotochromowe dostosowują się do zmiennych warunków świetlnych z różną szybkością. Należy zwrócić na to uwagę przy zakupie. Ponadto, przy wyższych temperaturach otoczenia pewne soczewki fotochromowe mają tendencję do zaciemniania się w mniejszym stopniu, niż w temperaturach niższych. 

Powiązane produkty

Jak inaczej chronić oczy?

Warto, jak we wszystkich obszarach życia, zwrócić też uwagę na… dietę. Powinna ona zawierać związki z grupy przeciwutleniaczy. Owoce i warzywa starajmy się więc jeść kilka razy dziennie. Warto też sięgnąć po nasiona roślin strączkowych, zdrowe kasze, orzechy, owoce morza, a także porcję zdrowego tłuszczu (tłuste ryby, oleje roślinne takie jak np. lniany). 

Podsumowanie

•    okulary „przeciwsłoneczne” (a więc przeciwsłoneczne tylko z nazwy), bez certyfikowanej ochrony, mogą spowodować większe uszkodzenie oczu niż brak okularów; 
•    dobierz okulary do kształtu twarzy (powinny ściśle przylegać), a oprócz okularów 
w najbardziej słoneczne dni noś kapelusz z szerokim rondem; 
•    stosowanie odpowiedniej ochrony nie zagwarantuje nam, że nie zachorujemy np. na czerniaka gałki ocznej, ale na pewno zmniejszy ryzyko powstania choroby.

Nie należy zostawiać okularów przeciwsłonecznych bez zabezpieczenia. Oprawki, które przez dłuższy czas narażone były na działanie bardzo wysokich temperatur (na przykład leżały przy silnym nasłonecznieniu na konsoli w samochodzie)  mogą się odkształcić i nie spełniać prawidłowo swojej roli.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Najlepsze kremy nawilżające do cery trądzikowej – ranking

    Osiągnięcie zdrowej i promiennej skóry przy cerze trądzikowej często wymaga starannej pielęgnacji, a kluczowym elementem w codziennej rutynie pielęgnacyjnej jest odpowiedni krem nawilżający. W dzisiejszym świecie kosmetyków wybór najlepszego produktu może być wyzwaniem. Dlatego przygotowaliśmy obszerny ranking najlepszych kremów nawilżających dedykowanych cerze trądzikowej, aby ułatwić Ci podjęcie świadomej decyzji w pielęgnowaniu skóry podatnej na niedoskonałości. Przekonaj się, które produkty zdobyły uznanie eksperta, abyś mógł cieszyć się piękną i zdrową cerą każdego dnia.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij