Probiotyki dla zdrowia jamy ustnej
Katarzyna Szulik

Probiotyki dla zdrowia jamy ustnej

Dobre bakterie, o których najczęściej mówimy w kontekście jelit, wpływają pozytywnie na niemal wszystkie sfery funkcjonowania naszego organizmu. Do tej pory jednak w zasadzie nie wspominano o nich w kontekście zdrowia jamy ustnej. Najnowsze badania dowodzą, że probiotyki najnowszej generacji są w stanie działać profilaktycznie między innymi w kierunku próchnicy.

Jak tłumaczy stomatolog Monika Stachowicz cytowana przez serwis Infodent24, indywidualna podatność na próchnicę wynika z mikrobiomu znajdującego się w jamie ustnej. Podobnie jak w przypadku jelit, w jego skład wchodzą zarówno dobre jak i złe bakterie, a te drugie są bezpośrednio odpowiedzialne za powstawanie próchnicy. To sprowokowało naukowców do podjęcia badań nad zastosowaniem probiotyków w celu zwalczania szkodliwych bakterii. Analiza z roku 2016 wykazała, że pomocny w tym względzie może być szczep bakterii znany jako A12, który wykazuje skuteczność w zwalczaniu bakterii Strepococcus mutans, jednego z głównych winowajców próchnicy. Wspomniany szczep był w stanie zatrzymać bakterie przed zamianą cukru w kwas mlekowy, co sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej.

Zdrowe dziąsła i świeży oddech dzięki probiotykom

Kolejną dolegliwością jamy ustnej, w której pomóc mogą probiotyki, jest zapalenia dziąseł. Tę tezę potwierdzono w badaniu, w którym 59 uczestników z objawami zapalenia przyjmowało suplement z bakterią probiotyczną Lactobactillus reuteri bądź preparat o cechach placebo. Jak się okazało, probiotyki zmniejszyły dolegliwości w każdym wypadku ich podawania, a najbardziej wśród uczestników otrzymujących największą dawkę preparatu.

Szkodliwe bakterie w jamie ustnej są też przyczyną nieświeżego oddechu, w czym również pomóc mogą probiotyki. Badanie przeprowadzone na próbie 23 osób wykazało, że przyjmowanie probiotyku Streptococcus salivarus jest w stanie znacząco zredukować liczbę bakterii w jamie ustnej w sposób znacznie skuteczniejszy od antybakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej.

We wszystkich wspomnianych przypadkach oddziaływanie probiotyków na jamę ustną powodowało redukcję odkładanej płytki nazębnej, co wskazuje na profilaktyczne działanie pewnej grupy probiotyków na próchnicę. A ponieważ na tę dolegliwość nie ma leku, profilaktyka jest kluczowa, by zachować jamę ustną w jak najlepszym stanie.

Stomatolog pierwszego kontaktu

Przeciwdziałanie próchnicy warto zacząć od najmłodszych lat, dlatego w resorcie zdrowia pojawił się pomysł, by każde dziecko od chwili narodzin miało przypisanego stomatologa. Do stomatologii miałyby zostać włączone rozwiązania znane z podstawowej opieki zdrowotnej, w tym stawka kapitacyjna. Dzięki temu dentyści otrzymywaliby pieniądze nie za wykonaną usługę, jak dzieje się to obecnie, ale za każdego zapisanego pacjenta. Leczenie zębów najmłodszych miałoby więc stać się bardziej opłacalne, a większa dostępność stomatologów pomogłaby w profilaktyce próchnicy oraz powiązanych z nią chorób.

Pozycja stomatologa ma więc być zrównana z lekarzem pierwszego kontaktu, co pozwoli na wygodną i bieżącą kontrolę uzębienia dzieci i szybkie reagowanie na ubytki. W razie poważniejszych problemów z uzębieniem leczenie zostanie przekazane do właściwej poradni specjalistycznej lub szpitala.

Powiązane produkty

Gabinety stomatologiczne nie wrócą do szkół

Problem z dziecięcą próchnicą miał zostać zwalczony przez powrót gabinetów stomatologicznych do szkół, jednak pomysł okazał się nietrafiony. Zaledwie 187 placówek skorzystało z programu dopłat do szkolnych gabinetów stomatologicznych, co jest kroplą w morzu, biorąc pod uwagę, że na terenie całego kraju działa ponad 10 tysięcy szkół prowadzonych przez gminy. Środki na ten cel wygospodarowało Ministerstwo Edukacji, ale ich wysokość tłumaczy, czemu szkoły niechętnie wnioskowały o pomoc. Z danych zgromadzonych przez ME wynika, że 187 placówkom przyznano w sumie niecałe 1,4 mln zł, a maksymalna kwota dofinansowania na jeden gabinet wyniosła 8 tysięcy złotych. Takie pieniądze mogłyby pomóc co najwyżej doposażyć gabinet lub zakupić materiały, ale nie ma mowy o urządzaniu go od podstaw czy zatrudnieniu stomatologa lub pomocy stomatologicznej. Nie wypalił również pomysł z dentobusami, które miały świadczyć usługi stomatologiczne uczniom tych szkół, w których utrzymywanie gabinetu z różnych, w tym finansowych względów, nie było możliwe. Pomysł dotyczył przede wszystkim małych miejscowości. Niestety okazało się, że brakuje chętnych do obsady dentobusów, a sprawę dodatkowo komplikował fakt, że części świadczeń, w tym np. ekstrakcji zębów, nie można było wykonywać bez zgody rodziców, którzy siłą rzeczy nie mogliby być obecni przy zabiegach.

Plaga próchnicy wśród dzieci

Powrót gabinetów dentystycznych do szkół jest konieczny, by zahamować epidemię próchnicy, która dotyka już trzylatków. Zgodnie z szacunkami NFZ problemy na tym tle ma aż połowa dzieci w tym wieku, a wśród osiemnastolatków ten odsetek wynosi aż 90 procent.

Wśród głównych przyczyn ubytków wskazuje się na niewłaściwy sposób odżywiania i pielęgnacji zębów. W przypadku najmłodszych dzieci mowa między innymi o wzbogacaniu ich pokarmów dodatkowym cukrem, karmieniu butelką bez późniejszego umycia zębów, a także zbyt częstego spożywania słodyczy i słodkich napojów.

Choroby jamy ustnej wpływają nie tylko na estetykę zębów, ale również na szereg innych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca, rak trzustki czy zapalenie płuc. W przypadku dzieci należy pamiętać także o aspektach psychologicznych wpływających na budowanie pewności siebie w grupie rówieśników, co jest trudne, jeśli dziecko nie może np. szeroko się uśmiechnąć.

Źródło: Infodent24.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

  Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij