Ósemki - leczyć czy usuwać?
Joanna Łuniewska-Rajch

Ósemki - leczyć czy usuwać?

Zęby trzecie trzonowe są dla wielu z nas zębami najbardziej kłopotliwymi. Choć nazywane są zębami mądrości, z racji wieku, w którym się wyrzynają, u większości osób są przyczyną dolegliwości bólowych i problemów. Pojawia się więc wśród pacjentów pytanie, czy te zęby lepiej usuwać, czy też leczyć?

Utrudnione wyrzynanie

Z pokolenia na pokolenie u coraz większej części społeczeństwa zauważyć można utrudnione wyrzynanie trzecich zębów trzonowych. Z powodu braku wystarczającego miejsca w kości zęby te wyrzynają się często jedynie częściowo, powodując przewlekły stan zapalny. Ósemki u znacznej grupy osób są nieprawidłowo położone. Zamiast znajdować się w położeniu zgodnym z pozostałymi zębami, najczęściej leżą one poziomo w kości – prostopadle do zębów drugich trzonowych lub znajdują się w położeniu fachowo nazywanym „położeniem skośnym mezjalnym”, czyli są przechylone w kierunku zębów je poprzedzających. Zdarzają się również sytuacje kiedy zęby mądrości w kości są kompletnie odwrócone, odchylone dystalnie lub położone poprzecznie. 

Nieprawidłowo położone zęby trzecie trzonowe mogą być przyczyną wielu problemów. Wokół nich mogą rozwijać się torbiele, czy też łagodne lub półzłośliwe guzy kości.

W związku z tym, jeżeli lekarz zauważy zmianę w kości otaczającej ząb lub powiększony mieszek zębowy konieczne jest jak najszybsze usunięcie zęba przyczynowego. Poza tym niewłaściwie położona ósemka może stale uciskać siódemkę, kolokwialnie mówiąc, ząb ten stara się wyrzynać w miejsce, gdzie znajduje się już siódemka, w związku z czym ciągle na nią napiera. W efekcie może dochodzić do niszczenia zęba drugiego trzonowego przez organizm pacjenta. Powstaje fachowo nazywana resorpcja zewnętrzna korzenia zęba, proces stosunkowo nieprzewidywalny i trudny w leczeniu, mogący doprowadzić także do utraty zęba drugiego trzonowego.

Jeżeli ząb trzeci trzonowy wyrżnie się jedynie częściowo pod powierzchnię dziąsła dostają się obecne w jamie ustnej bakterie i resztki pokarmowe. Może to być przyczyną wielu nieprzyjemnych dla pacjenta procesów. Po pierwsze może dojść do powstania próchnicy w niemożliwym do oczyszczenia zębie mądrości lub na bardzo trudnej do czyszczenia dystalnej powierzchni zęba drugiego trzonowego. W efekcie oba te zęby mogą stwarzać dolegliwości bólowe i może zaistnieć konieczność leczenia kanałowego siódemki. 

Obecne w świetle kieszonki dziąsłowej, jak nazywa się przestrzeń pod przerośniętym dziąsłem pokrywającym częściowo zatrzymaną ósemkę, bakterie mogą powodować przewlekły stan zapalny lub skutkować nawet powstaniem ropnia okolicy. Jest to stan bardzo nieprzyjemny i bolesny dla pacjenta. Dodatkowo mogą z nim współwystępować szczękościsk, podwyższona temperatura, trudności ze spożywaniem posiłków, powiększone okoliczne węzły chłonne. W związku z tym w sytuacji, kiedy ząb trzeci trzonowy jest nieprawidłowo położony, nie ma możliwości jego prawidłowego wyrżnięcia należy taki ząb usunąć.

Częstsze występowanie próchnicy

Próchnicę częściej można zaobserwować w zębach mądrości, niż w innych zębach, z kilku powodów. Po pierwsze, w związku z utrudnionym, często trwającym latami wyrzynaniem tych zębów, któremu towarzyszy znacznie utrudniona higiena jamy ustnej, ząb wyrzynać się może już z obecną próchnicą. 

Po drugie, u wielu pacjentów nie ma możliwości skutecznego oczyszczania powierzchni ósemek, ze względu na brak miejsca w jamie ustnej na szczoteczkę do zębów. Problem ten dotyczy głównie górnych zębów trzecich trzonowych położonych policzkowo – pacjent nie ma możliwości włożyć nawet szczoteczkę między ząb a policzek. 

Po trzecie, wielu pacjentów podczas codziennej higieny jamy ustnej omija zęby mądrości. Wynika to z przyzwyczajenia do oczyszczania zębów, aż do siódemek, oraz również ze względy na to, że aby oczyścić żeby mądrości pacjent musiałby bardzo szeroko otwierać jamę ustną. 

To wszystko prowadzi do tego, że próchnica w zębach trzonowych występuje bardzo często. Niestety nie zawsze jest możliwość jej leczenia – jeżeli ząb jest położony dopoliczkowo lekarz może nie mieć nawet miejsca na wiertło, aby oczyścić ząb. Dodatkowo, jeżeli pacjent nie potrafi otwierać buzi szeroko, ma masywne policzki i język, niemożliwe może być zachowanie suchości podczas wypełniania zęba. W związku z tym u części pacjentów zaleca się usunięcie zęba, zamiast leczenia jego. Oczywiście na podjęcie takiej decyzji ma też wpływ wiele innych czynników, m.in. stopień zniszczenia zęba lub kwestia obecności pozostałych zębów trzonowych. Wielu lekarzy dentystów również nie podejmuje się leczenia endodontycznego ósemek. Zęby te charakteryzuje bardzo odmienna anatomia kanałów, częste występowanie kanałów wąskich, zakrzywionych, bocznych. Są więc dosyć trudne w leczeniu, niejednokrotnie wymagając leczenia pod mikroskopem. Od pacjenta leczenie endodontyczne zębów mądrości również wymaga wiele samozaparcia, ponieważ jest to leczenie kosztowne, często długoczasowe i ze względu na położenie zęba mocno niewygodne. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

  Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

 • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

  Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

 • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

  Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

 • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

  Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

 • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

 • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

  Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij