Objawy choroby róży na nodze
Dominika Rynkiewicz

Róża - choroba skóry. Przyczyny, objawy i leczenie

Róża jest zakaźną chorobą skóry wywoływaną przez paciorkowce beta-hemolizujące. Nie należy jej mylić z różyczką, która jest inną jednostką chorobową. Róża to zapalenie skóry i tkanki podskórnej rozprzestrzeniające się wzdłuż naczyń chłonnych skóry (powierzchowne zapalenie naczyń chłonnych).

Słowo róża” wywołuje u większości z nas pozytywne skojarzenie, wyobrażamy sobie pięknie pachnący kwiat, symbol miłości. Niestety, pod tym pojęciem kryje się również choroba skóry i tkanki łącznej. Pomimo niegroźnej nazwy róża jest poważnym stanem zapalnym, który może powodować objawy uogólnione, takie jak dreszcze, gorączka i wymioty.

Róża – co to za choroba? Jakie są jej przyczyny?

Róża jest chorobą o etiologii bakteryjnej.  Najczęściej wywołują ją paciorkowce B-hemolizujące z grupy A  głównie Streptococcus pyogenes. Ponadto może dojść do nadkażenia zmiany gronkowcem, zwłaszcza gdy nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie. Choroba róża objawia się jako nadmiernie ucieplona, żywoczerwona, obrzęknięta, błyszcząca, bolesna i wyraźnie odgraniczona od zdrowej tkanki zmiana skórna. Wyróżnia się kilka postaci klinicznych, które różnią się między sobą nie tylko wyglądam zmiany, ale też stanem ogólnym pacjenta:

 • róża pęcherzowa – na skórze obecne są duże pęcherze o średnicy powyżej 1  centymetra, które wypełnia treść surowicza, a w przebiegu choroby płyn może mętnieć. Pęcherze powstają najczęściej w wyniku długotrwale utrzymującego się obrzęku zapalnego kończyny oraz nadkażenia zmiany skórnej gronkowcem,
 • róża krwotoczna – w otoczeniu rumienia zapalnego znajdują się krwawe wybroczyny, mogą występować pęcherze z krwawą treścią,
 • róża zgorzelinowa – w tej postaci dochodzi do nadkażenia róży bakteriami beztlenowymi, których charakterystyczną cechą jest zdolność do wnikania w głębsze warstwy skóry i w tkankę podskórną. Skutkiem jest powstanie martwicy, a stan ogólny chorego jest cięższy niż w innych postaciach,
 • róża wędrująca – po niepełnym wyleczeniu róży, pozostające w organizmie paciorkowce mogą przemieszczać się drogą naczyń limfatycznych i wywoływać zmiany skórne w innych lokalizacjach.
Róża najczęściej lokalizuje się na podudziu, rzadziej na twarzy, może też wystąpić na kończynie górnej, na co najbardziej narażone są kobiety z obrzękiem limfatycznym po usunięciu piersi wraz z pachowymi węzłami chłonnymi.

Innymi czynnikami predysponującymi do zachorowania na różę są:

 • przewlekły obrzęk kończyny,
 • przebyta zakrzepica żył głębokich,
 • miejscowy uraz skóry,
 • stan po operacji żylaków lub po pobraniu żyły do pomostowania aortalno-wieńcowego,
 • cukrzyca,
 • dożylne przyjmowanie narkotyków,
 • przewlekłe choroby skóry ze świądem,
 • grzybica skóry,
 • alkoholizm,
 • zaniedbania higieniczne.

W jaki sposób można zarazić się różą?

Wrotami zakażenia, czyli drogą wnikania bakterii do organizmu, jest niewielka rana, a nawet ślad po ugryzieniu przez owada u osób predysponowanych do wystąpienia róży. Źródłem paciorkowców mogą być przedmioty zakażone bakteriami lub bakterie znajdujące się w jamie nosowo-gardłowej czy w okolicach odbytu u pacjentów będących ich nosicielami. Wówczas wystarczające jest przeniesienie bakterii z tych okolic na uszkodzoną skórę.

Róża nie jest chorobą zaraźliwą, co oznacza, że nie ma możliwości zarażenia się nią od osoby chorej.

Polecane dla Ciebie

Jak długo trwa choroba róża?

Odpowiednio leczona róża trwa 12 tygodnie. Następnie nieco dłużej może trwać złuszczanie skóry w miejscu zakażenia. Długotrwale może utrzymywać się zaczerwienienie oraz obrzęk – zwłaszcza w obrębie kończyny dolnej.

Niestety, nawroty choroby róży są dość częste, zwłaszcza u pacjentów z przewlekłym obrzękiem limfatycznym kończyny oraz po przebytej zakrzepicy żył głębokich.

Leczenie róży – leczenie domowe i specjalistyczne

W momencie wystąpienia pierwszych objawów róży warto podjąć leczenie domowe, którego celem jest uśmierzenie bólu, zmniejszenie obrzęku i ucieplenia kończyny. W tym celu można zastosować miejscowe okłady przygotowane w sposób jałowy z gazy i schłodzonej soli fizjologicznej oraz unieść kończynę powyżej poziomu klatki piersiowej. W przypadku róży na nodze chodzenie jest niezalecane, ponieważ utrudnia odpływ chłonki z kończyny, co może powodować narastanie obrzęku.

W miejscowych stanach zapalnych skóry zastosowanie znajdują także niektóre zioła, m.in. rumianek, krwawnik pospolity, prawoślaz i podbiał. Róży często towarzyszy wysoka gorączka, którą obniżyć można stosując leki z grupy NLPZ, np. ibuprofen. Mają one również działanie przeciwzapalne, dzięki czemu ograniczają proces chorobowy w skórze.

Należy bezwzględnie pamiętać, aby zgłosić się do lekarza rodzinnego, ponieważ róża, jako choroba bakteryjna, zażegnana może zostać jedynie za pomocą antybiotykoterapii. Najczęściej stosowane są penicyliny, a leczenie trwa 5–7 dni. W niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o dołączeniu maści sterydowej do stosowania miejscowego w obrębie stanu zapalnego.

Choroba róża – o co zapytać lekarza podczas wizyty?

Lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie, a także poinformować pacjenta o tym, jakie czynniki ryzyka doprowadziły u niego do wystąpienia róży. Podstawą zapobiegania nawrotowi róży jest wyeliminowanie czynników predysponujących do jej powstawania – przede wszystkim wyleczenie przewlekłego obrzęku kończyny. Podczas wizyty można uzyskać wskazówki odnośnie domowej profilaktyki oraz specjalistycznego leczenia obrzęku. Jeżeli metody te okażą się nieskuteczne lub niemożliwe do przeprowadzenia u pacjenta, rutynowo zostanie włączona profilaktyka antybiotykowa.

 1. Step up to medicine, pod red. S. i E. Agabegi 2020.
 2. J.M. Bonnetblanc , C. Bédane, Erysipelas: recognition and management, Am J Clin Dermatol" 4, 157–163 (2003).
 3. A. Bläckberg, K. Trell, M. Rasmussen, Erysipelas, a large retrospective study of aetiology and clinical presentation. BMC Infect Dis" 15, 402 (2015).
 4. J. English, N. Bassi, C. Roberts, Profilaktyczna antybiotykoterapia zapobiegająca zapaleniu tkanki łącznej kończyny dolnej (róży): wyniki badania PATCH II prowadzonego przez UK Dermatology Clinical Trials Network, Dermatologia po Dyplomie", Tom 3 Nr 2 2012.
 5. Interna Szczeklika, pod red. Gajewski P. Kraków 2017. (Rozdział “Wybrane choroby bakteryjne”, podrozdział 5.2, suplement dostępny na płycie CD).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, w którym jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

 • Halitoza – brzydki, nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczać?

  Halitoza jest jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetów stomatologicznych. Nieprzyjemny zapach z ust nie zawsze wiąże się z obecnością stanów patologicznych w jamie ustnej. Istnieje szereg przyczyn wynikających ze schorzeń układu pokarmowego i problemów laryngologicznych. Często źródłem problemu jest nieprawidłowa dieta.

 • Sprue tropikalna (psyloza) – przyczyny i objawy choroby przypominającej celiakię

  Sprue tropikalna jest chorobą zakaźną, która występuje głównie w krajach tropikalnych i subtropikalnych. Objawia się nieprawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, co prowadzi do poważnych niedoborów składników odżywczych, głównie witaminy B12 i kwasu foliowego, a także do anemii. Leczenie sprue tropikalnej jest uzależnione od przyczyny i może wymagać antybiotyków, leków przeciwpasożytniczych i suplementów diety.

 • Komora hiperbaryczna – komu służy i jak z niej korzystać?

  Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętym urządzeniem, w którym przeprowadza się zabiegi tlenoterapii z wykorzystaniem stuprocentowego tlenu pod zwiększonym ciśnieniem atmosferycznym. Terapia w komorze hiperbarycznej stanowi uzupełnienie leczenia wielu dolegliwości, m.in. urazów, oparzeń czy incydentów niedokrwienia tkanek miękkich.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij