Dziecko cierpiące na spodziectwo
Paulina Kłos-Wojtczak

Spodziectwo – czym jest? Przyczyny i objawy

Spodziectwo (ang. hypospadias) jest wrodzoną wadą układu moczowo-płciowego dotykającą chłopców. Manifestuje się nieprawidłową lokalizacją ujścia cewki moczowej, które znajduje się na brzusznej stronie prącia. Spodziectwo leczone jest operacyjnie.

Pierwsze doniesienia o spodziectwie pochodzą z II wieku n.e., a jego autorem był sam Galen. Było ono opisywane jako wada, która znacznie utrudnia spłodzenie potomstwa. Obecnie, spodziectwo koryguje się chirurgicznie już w najmłodszym dzieciństwie (nawet niemowlęctwie), a problemy z płodnością stają się, dzięki temu, coraz rzadsze.

Czym jest spodziectwo? Jak się objawia?

Wady rozwojowe układu płciowo-moczowego powstają na ogół już w okresie prenatalnym na etapie kształtowania się płci. Jak wygląda spodziectwo? Objawy widoczne są u chłopców tuż po urodzeniu. Charakterystyczne dla spodziectwa jest nieprawidłowe ułożenie ujścia cewki moczowej. Na ogół znajduje się ono w obrębie prącia lub w pozycji kroczowo-mosznowej. W konsekwencji prącie skierowane jest ku dołowi, a napletek bywa przerośnięty.

Statystycznie, wada rozwojowa występuje od 1:250 do 1:350 żywych urodzeń noworodków płci męskiej. Spodziectwo u dziewczynek jest bardzo rzadkie. Istnieją jednak przypadki nieprawidłowej lokalizacji ujścia cewki moczowej np. w okolicach pochwy. Co ciekawe i nadal nie wyjaśnione, znacznie częściej dotyczy rasy białej. W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 spodziectwo oznaczone jest symbolem Q54.

Najczęstszym problemem, który powoduje spodziectwo są zaburzenia w oddawaniu moczu, co może powodować u dzieci duży dyskomfort psychiczny. Czasami dochodzi także do nawracających odparzeń skóry, a także zakażeń dróg moczowych. Spodziectwo u dorosłych może przebiegać z upośledzeniem funkcji seksualnych, co nierzadko przekłada się bezpośrednio na rozwój zaburzeń emocjonalnych.

Innymi objawami spodziectwa są m.in.:

 • skrócenie jądra,
 • oddawanie moczu pod siebie",
 • niedorozwój napletka,
 • późne rozpoczęcia życia seksualnego,
 • brak wędzidełka.

Spodziectwo a płodność

Jak spodziectwo ma się do płodności? Okazuje się, w większości przypadków taki problem zwyczajnie nie istnieje. Wyjątkiem jest jednak występowanie takich wad anatomicznych, które mogą powodować niewłaściwe deponowanie nasienia, a także mogących utrudniać współżycie seksualne.

Polecane dla Ciebie

Rodzaje spodziectwa

Podział spodziectwa został ustalony w oparciu o dokładne umiejscowienie ujścia zewnętrznego cewki moczowej. I tym samym wyróżnia się spodziectwo przednie, środkowe i tylne (podział Barcata). Jednakże, w obrębie tego podziału wyróżnić należy jeszcze kolejną klasyfikację, która została stworzona na podstawie wspomnianych wyżej pozycji. Tym samym, obecnie diagnozuje się:

 • spodziectwo żołędziowe  występuje najczęściej (ok. 62% przypadków). Ujście cewki moczowej zlokalizowane jest na żołędzi pomiędzy jego szczytem a rowkiem. Ten rodzaj spodziectwa można operować już w okresie noworodkowym,
 • spodziectwo kroczowe  występuje z najmniejszą częstotliwością (ok. 1% wszystkich zdiagnozowanych przypadków). Ujście cewki moczowej znajduje się w takich przypadkach w fałdach rozszczepionej moszny. Wada jest na tyle poważna, że może utrudnić rozpoznanie płci dziecka. Jest to najcięższy rodzaj spodziectwa,
 • spodziectwo prąciowe  pojawia się u ok. 29% diagnozowanych chłopców. Ujście cewki moczowej znajduje się wówczas na brzusznej powierzchni prącia, co sprawia wrażenie poważnego niedorozwoju.

Spodziectwo – przyczyny

Wiele osób szuka w Internecie odpowiedzi na pytanie „skąd bierze się spodziectwo” lub „jakie są przyczyny spodziectwa”. Schemat dziedziczenia nie został jeszcze do końca poznany. Obecnie dominująca teoria mówi o tym, że ok. 20% przypadków spodziectwa, może być spowodowane dziedziczeniem wadliwych genów.

Przyczyna anatomiczna została jednak szczegółowo zbadana i opisana. Okazało się, że spodziectwo jest jednym z przykładów feminizacji narządów męskich. Na etapie życia płodowego, dochodzi do nieprawidłowego łączenia się fałd moczowo-płciowych, co ostatecznie prowadzi do widocznego przesunięcia ujścia cewki moczowej.

Leczenie spodziectwa – w jaki sposób leczy się spodziectwo?

Bez względu na rodzaj, spodziectwo wymaga wykonania operacji. Istnieje wiele metod chirurgicznych, a ich ostateczny wybór uzależniony jest od indywidualnego przypadku. Najczęściej zabieg przeprowadza się jednorazowo. Jedynie ciężkie przypadki mogą wymagać leczenia wieloetapowego. Na czym on polega? Brakujący fragment cewki dobudowuje się, korzystając ze skóry prącia. Co więcej, czasami lekarz może zdecydować o wcześniejszym wdrożeniu terapii hormonalnej  gonadotropiną łożyskową lub testosteronem.

Kiedy najlepiej wykonać operację na spodziectwo? Nie ma ściśle określonego wieku, jednak najnowsze wytyczne sugerują przeprowadzenie jej przed wejściem dziecka w wiek przedszkolny. Granica optymalnego wieku coraz bardziej się przesuwa i pojawia się tendencja do wykonywania chirurgii nawet do 2. roku życia.

Zabiegi na spodziectwo są refundowane przez NFZ, a terminy nie są odległe. Warto jednak pamiętać, że maksymalny czas hospitalizacji wynosi 2 dni. Spodziectwo po operacji bardzo rzadko daje powikłania, a niekomfortowe objawy całkowicie ustępują.

Gdzie leczyć spodziectwo? Decyzję o miejscu wykonania operacji podejmuje lekarz pediatra, który zarekomenduje najbliższy ośrodek chirurgii dziecięcej, w którym przeprowadza się taki zabieg.

 1. L. Baskin, What is hypospadias? „Clinical pediatrics”, nr 56(5), 2017.
 2. M. Gul, S. Hildorf i M.S. Silay, Sexual functions and fertility outcomes after hypospadias rapair, „International journal of impotence research”, nr 33(2), 2021.
 3. H.J.R. van der Horst i L.L. de Wall, Hypospadias, all there is to know, „European journal of pediatrics”, nr 176(4), 2017.
 4. P. Wołyniec, Spodziectwo, ”Przegląd Urologiczny”, nr 2(78), 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

  Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

  Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij