Choroba Stilla – przyczyny, objawy, leczenie
Magdalena Chrzęszczyk

Choroba Stilla – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba Stilla to rzadka autoimmunologiczna choroba układowa atakująca tkanki miękkie stawów, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych w ich obrębie. Choroba Stilla dotyka przeważnie dzieci i młodzież poniżej 16. roku życia, choć mogą na nią chorować także dorośli. Objawy schorzenia to przede wszystkim ból stawów i plamisto–grudkowa wysypka. W jaki sposób leczy się chorobę Stilla?

Choroba Stilla – na czym polega? 

Choroba Stilla to dosyć rzadka choroba, która występuje na całym świecie niezależnie od płci (dziewczynki i młode kobiety chorują częściej) w przedziale wiekowym do 16 r.ż. oraz u dorosłych. Jest to układowy proces zapalny bardzo trudny do diagnozowania. Schorzenie należy do grupy chorób układowych reumatycznych autoimmunologicznych – organizm chorego zaczyna sam atakować tkanki miękki organizmu (głównie stawy), ale także ma wpływ na inne narządy, prowadząc do wielu zmian i powikłań. 

Choroba Stilla występująca u dzieci jest układową formą młodzieńczego idiopatycznego zapalenia stawów, a u dorosłych jest układowym zapalnym schorzeniem o nieznanej etiologii, które często jest kolejnym zaostrzeniem choroby wieku młodzieńczego lub dziecięcego jako wznowa. 

Choroba Stilla – przyczyny 

Nie jest poznana przyczyna powstawania choroby Stilla. Istnieją pewne opracowania mówiące o tym, że przyczyna może leżeć w genetycznych predyspozycjach do zachorowania. Podejrzewa się, że wpływ na pojawienie się schorzenia mogą mieć czynniki infekcyjne, które wywołuje wirus różyczki, echowirus 7, wirus świnki, wirus Epsteina i Barr, cytomegalowirus, wirusy grypy i paragrypy, parowirus B19, wirusy z grupy coxsackie B4, adenowirusy, wirus opryszczki 6, wirus HBV i HCV, a także zakażenia mykoplazmami, chlamydiami, pałeczkami brucelozy, borelii oraz yersini. 

Choroba Stilla może przebiegać na trzy sposoby: 

  • jako pojedynczy epizod z ostrym układowym przebiegiem (gorączka, hepatosplenomegalia, zajęcie błon surowiczych i wysypka skórna, np. na nadgarstkach, biodrach lub udach u dorosłych) z remisją w ciągu 1 roku po zachorowaniu, 
  • jako nawracające epizody zaostrzeń, niekoniecznie z zajęciem stawów, z osiągnięciem całkowitej remisji między nawrotami, 
  • jako przewlekła, aktywna postać z zajęciem przede wszystkim stawów, prowadząc do ich dużego uszkodzenia, a nawet niepełnosprawności.

Powiązane produkty

Choroba Stilla – objawy 

Początek w zespole Stilla jest zazwyczaj bardzo ostry i przebiega dynamicznie. Towarzyszy mu wysoka, trwająca kilka godzin gorączka przekraczająca 39 st. Może ona ustępować samoistnie nawet bez podania leków przeciwgorączkowych (jest to jeden z objawów choroby). Kolejnym objawem są bóle stawów i wystąpienie plamisto–grudkowej wysypki, najczęściej na kończynach i tułowiu, która może mieć charakter swędzący. Przez to mylona jest ona z reakcją alergiczną organizmu. 

Objawy stawowe występują właściwie u wszystkich chorych i dotyczą głownie stawów kolanowych, skokowych, nadgarstkowych, łokciowych i są one mało nasilone. Jednak wraz z rozwojem choroby wzrasta ból w tych stawach i wysięk, pojawiają się zmiany strukturalne oraz osłabienie mięśniowe. Wysypka na stawach i ból stawów u dorosłych powinny być diagnozowane w kierunku choroby Stilla.

Należy dodać, że w obrębie stawów nadgarstka nawet po roku może dochodzić do całkowitego zrośnięcia szpar stawowych. Jeśli chodzi o objawy ze strony innych układów, to występuje zapalenie gardła oraz powiększenie śledziony i wątroby.  

Choroba Stilla – leczenie 

Proces leczenia choroby Stilla to przede wszystkim postawienie prawidłowego rozpoznania. Choroba bowiem często jest początkowo mylona i powinna być różnicowana z gorączką septyczną. Przy wykonywaniu badań laboratoryjnych krwi, jak i badań obrazowych (tomografia komputerowa, rentgen) nie ma widocznych charakterystycznych dla wszystkich chorych wyników. Istnieje kilka klasyfikacji potwierdzających kryteria rozpoznania schorzenia, jednak cały czas prowadzone są obserwacje i badania epidemiologiczne nad stworzeniem jednego systemu diagnozy tej choroby. 

W ostrej fazie choroby leczenie polega na łagodzeniu objawów. Podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe na obniżenie gorączki i bóle stawów. Przy silnym bólu lekarz może zastosować leki opioidowe, a przy braku poprawy glikokortykosteroidy hamujące procesy zapalne. W leczeniu przewlekłym choroby Stilla u dorosłych pacjentów podawane są leki modyfikujące przebieg choroby oraz leki biologiczne. 

Rokowanie zależne jest od tempa rozwoju choroby oraz indywidualnej predyspozycji do reagowania na leczenie. Szybkie zajęcie dużych stawów oraz narządów wewnętrznych i duży proces degeneracyjny stawów mogą prowadzić do niepełnosprawności pacjenta. 

Choroba Stilla – rehabilitacja 

Rehabilitacja w chorobie Stilla to jeden z głównych elementów procesu leczenia. Aby zapobiec deformacjom stawowym i przeciwdziałać skutkom choroby, takim jak utrudnione poruszanie się i ograniczenia ruchomości w stawach, stosowane są zarówno procedury ruchowe, jak i fizykoterapia. Aby zmniejszyć ból pacjenta, stosowane są zabiegi elektrostymulacji, laser, krioterapia, magnetoterapia i ciepłolecznictwo. Zestawy ćwiczeń w chorobie Stilla dobierane powinny być indywidualnie przez fizjoterapeutę do możliwości, wieku i zaawansowania choroby pacjenta. 

W powrocie do zdrowia ważne jest także wsparcie innych osób, które zagają się z chorobą. Można je znaleźć na forum osób z chorobą Stilla lub u psychoterapeuty.

  1. Miczke A., Waśniewski M., Straburzyńska–Migaj E., Zapalenie mięśnia sercowego jako pierwszy objaw choroby Stilla u dorosłych, „Kardiol Pol” 2009, nr 67, s. 884–886. 
  2. Dilhuydy M. S., Vatan R., Etienne G., Prolonged efficacy of infliximab for refractory adult–onset Still’s disease, „Clin Exp Rheumatol” 2005, nr 23, s. 121–122. 
  3. Lahiri M., Teng G. G., A case of refractory adult–onset Still’s disease treated with anakinra, „Int J Rheum Dis” 2010, nr 13, s. 36–41 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.