Bakteria Francisella tularensis odpowiedzialna za tularemię
Paulina Kłos-Wojtczak

Tularemia – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie

Termin „dżuma gryzoni” niewiele mówi przeciętnemu człowiekowi. A tularemia, bo taka jest jej medyczna nazwa, to bardzo poważna zakaźna jednostka, której objawy mogą doprowadzić nawet do zgonu człowieka. Jak można się nią zarazić? Czy da się ją wyleczyć?

Choroby odzwierzęce (inaczej zoonozy), takie jak np. ptasia grypa, toksoplazmoza, wścieklizna czy też borelioza, od wielu dekad wzbudzają lęk wśród ludzi. Okazuje się, że znacznie bardziej boimy się zakażenia patogenem zwierzęcym niż typowo ludzkim. Tego rodzaju schorzenia mają na ogół bardzo ostry, dynamiczny przebieg i często bywają śmiertelne. Nie inaczej jest w przypadku tularemii, określanej również jako „dżuma gryzoni” lub „gorączka zajęcza”.

Co to jest tularemia?

Tularemia jest zakaźną chorobą pochodzenia zwierzęcego, za którą odpowiedzialna jest bakteria z rodzaju Francisella tularensis. Źródłem zakażenia są przede wszystkim króliki, ale również zające i innego rodzaju gryzonie. Odnotowano również nieliczne przypadki u kotów domowych. Największe ogniska tularemii występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach, Meksyku i niektórych rejonach Europy. W Polsce choroba występuje głównie na północy, w tym w województwie pomorskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim. W naszym kraju rocznie rozpoznaje się jedynie ok. 10 przypadków tularemii.

Warto wiedzieć, że tularemia nie przenosi się z człowieka na człowieka. Co ciekawe, w przeszłości odnotowywano co najmniej kilka epidemii tej choroby, a niebezpieczna bakteria rozprzestrzeniała się za pośrednictwem chomików kupowanych dzieciom w sklepach zoologicznych. Rokowanie, a tym samym szansa na przeżycie, uzależnione jest od tego, na jakim etapie dojdzie do diagnozy choroby. Im szybciej ona nastąpi, tym większa szansa na wdrożenie skutecznego leczenia np. za pomocą antybiotyków.

Czy tularemia jest groźna?

Objawów tularemii nie wolno lekceważyć. Ta choroba odzwierzęca zaliczana jest do jednych z najgroźniejszych dla zdrowia i życia człowieka. Jeśli dojdzie do zakażenia, najważniejszy jest czas, który minie od jej rozpoznania do wdrożenia leczenia.

Ponieważ bakteria Francisella tularensis wykazuje ogromny potencjał zakaźny, może być użyta jako broń biologiczna.

Powiązane produkty

Tularemia – diagnostyka

Tularemia jest jedną z tych chorób, których diagnostyka przysparza lekarzom wiele problemów. Jest to związane przede wszystkim z niewielką częstotliwością jej występowania. Ponadto rozpoznanie utrudnia fakt, że jej objawy są dość mało swoiste. W związku z tym można łatwo pomylić ją z innym schorzeniem. To wszystko opóźnia moment wdrożenia właściwej farmakoterapii, a co za tym idzie – pogarsza rokowanie.

Jakie badania wykonać, aby postawić diagnozę tularemii? Kluczem do postawienia rzetelnej diagnozy jest wykonanie badań krwi i posiewów mikrobiologicznych. Materiałem biologicznym pozyskiwanym od potencjalnie chorego jest nie tylko krew, ale także plwocina, wymazy ze zmian skórnych i aspiraty z węzłów chłonnych. Co ważne, wykonując w laboratorium badania na obecność bakterii Francisella tularensis, należy poinformować o tym jego personel. W przypadku tak zakaźnej choroby konieczne jest wdrożenie procedur bezpieczeństwa.

Zapoznaj się z ofertą probiotyków na DOZ.pl

Tularemia – przyczyny

Jak dochodzi do transferu bakterii na człowieka? Możliwości jest kilka:

  • bezpośredni kontakt ze zwierzęciem zakażonym pałeczką Francisella tularensis (np. podczas oprawiania mięsa),
  • ukąszenie kleszcza lub komara,
  • spożycie zakażonego, nieugotowanego mięsa lub wypicie skażonej wody,
  • aspiracja pyłu roślinnego, który jest zanieczyszczony odchodami gryzoni,
  • przeniesienie bakterii na spojówki.
Istnieje kilka grup ryzyka zakażenia tularemią i zalicza się do nich przede wszystkim pracowników leśnictwa, myśliwych, weterynarzy, pracowników laboratoriów, rzeźników, a także wszystkich pracowników, którzy zatrudnieni są w sektorze wyrobów futrzarskich.

Tularemia – objawy

Pierwsze objawy tularemii pojawiają się po upływie od 3 do 5 dni od transmisji patogenu. Dokładne symptomy uzależnione są od postaci choroby:

  • Wrzodziejąco-węzłowa – stanowi do 80% wszystkich przypadków choroby. Objawy są typowo grypopodobne (dreszcze, ból głowy, gorączka, bóle mięśni). Ponadto na skórze pojawiają się grudki, które szybko zwiększają swoją średnicę i ostatecznie przekształcają się we wrzody.
  • Anginowa – w jej przebiegu obserwuje się wysięk z gardła i jamy ustnej. Na powierzchni błon śluzowych mogą tworzyć się wrzody. Dodatkowo obecne są objawy grypopodobne.
  • Żołądkowo-jelitowa objawy przypominają zatrucie pokarmowe. Często pojawia się biegunka, a także owrzodzenie jelit.
  • Płucna – zaliczana jest do postaci o bardzo ostrym przebiegu. Poważnemu upośledzeniu ulegają drogi oddechowe chorego. Daje wiele powikłań.
  • Oczno-węzłowa – jej objawami są owrzodzenia i guzki na spojówkach.
  • Durowa – przebiega z bardzo wysoką gorączką i grypopodobnymi objawami. Jej rokowania są najmniej optymistyczne spośród wszystkich postaci tularemii, ponieważ śmiertelność wynosi aż 50%.

Tularemia – leczenie

Na szczęście wczesne rozpoznanie tularemii daje wysoką szansę na pełne wyzdrowienie. W jej leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim antybiotyki stosowane jako 21-dniowa kuracja. Warto jednak pamiętać, że w przypadku obecności niektórych chorób nerek rokowanie jest znacznie gorsze.

  1. Tularemia, gov.pl, [online] https://www.gov.pl/web/gis/tularemia [dostęp 16.10.2022].
  2. T. Kłapeć, Tularemia – wciąż groźna zoonoza, „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu”, nr 3 2011.
  3. A. Hennebique, S. Boisset i M. Maurin, Tularemia as a waterborne disease: a review, „Emerging Microbes & Infections”, nr 1 2019.
  4. A.R. Cross, V.M. Baldwin, S. Roy i in., Zoonoses under our noses, „Microbes & Infections”, nr 21(1) 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl