Pedicetamol, (100 mg/ml), roztwór, doustny, 60 ml
Pedicetamol, (100 mg/ml), roztwór, doustny, 60 ml
16.99 zł

Pedicetamol, (100 mg/ml), roztwór, doustny, 60 ml

Pedicetamol, (100 mg/ml), roztwór, doustny, 60 ml
16.99 zł
BEZPŁATNIE

Pedicetamol - Paracetamolum - zastosowanie i działanie

Skład:

paracetamol

Postać:

roztwór doustny

Kategoria:

Ośrodkowy układ nerwowy

Specjalności:

Medycyna rodzinna Pediatria

Działanie:

przeciwbólowe przeciwgorączkowe

Wskazania:

Obniżanie gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni i uśmierzania bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

Dawkowanie:

Doustnie. Dawkowanie jest indywidualne ustalone według masy ciała dziecka. Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/kg masy ciała na dobę i jest podawana w 4 do 6 dawkach na dobę, np. 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10mg/kg masy ciała co 4 godziny. U dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się podanie roztworu doustnego w postaci kropli (4mg/kroplę), za pomocą zakraplacza dołączonego do opakowania 30 ml. U dzieci w wieku od 3 lat zaleca się podawanie roztworu doustnego w mililitrach (ml), za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania 60 ml. Podawanie leku zależy od występowania bólu i objawów gorączki. Jeśli objawy ustąpią, należy przerwać podawanie leku.   Pedicetamol może być rozcieńczany wodą, mlekiem lub sokami owocowymi.   Uwaga! Gdy ból utrzymuje się dłużej niż 3 dni u dzieci lub 5 dni u osób dorosłych (2 dni w przypadku bólu gardła) lub gdy gorączka utrzymuje się dłużej niż 3 dni, objawy nasilą się lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i skonsultować się z lekarzem.

Możliwe skutki uboczne:

Reakcje niepożądane to ogólne złe samopoczucie, niedociśnienie i zwiększone aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko, podczas stosowania dużych dawek leku lub podczas długotrwałego leczenia, może dojść do uszkodzenia wątroby. Również bardzo rzadko może pojawić się hipoglikemia, mętny mocz, działania niepożądane ze strony nerek, wysypka skórna, pokrzywka, zmiany obrazu krwi.   Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na sprawność psychomotoryczną, zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn.

Poinformuj lekarza:

Gdy masz uczulenie na paracetamol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, zaburzenia czynności wątroby, ciężką niedokrwistość hemolityczną, zmiany obrazu krwi, zaburzenia czynności nerek, serca lub płuc, chorobę alkoholową, stany niedożywienia.   Gdy przyjmujesz doustne leki przeciwzakrzepowe, doustne środki antykoncepcyjne i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (lamotryginę, fenytoinę lub inne hydantoiny, fenobarbital, metylofenobarbital, prymidon, karbamazepinę), leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, ryfampicynę), barbiturany (stosowane jako środki nasenne, uspokajające i przeciwdrgawkowe), węgiel aktywowany (stosowany w leczeniu biegunki i wzdęć), cholestyraminę (stosowaną w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu we krwi), leki stosowane w leczeniu skazy moczanowej (probenecyd i sulfinpirazon), leki stosowane w celu przyniesienia ulgi w spazmach i kurczach żołądka, jelita i pęcherza, metoklopramid, propranolol, zydowudynę.   Gdy jesteś lub przypuszczasz, że jesteś ciąży lub karmisz piersią. W ciąży i okresie karmienia pierisią stosować krótkotwale, jedynie w przypadku konieczności.

Opis

PEDICETAMOL 100 mg/ml roztwór doustny należy do grupy leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Skład

Substancją czynną leku jest Paracetamol
Każdy ml roztworu zawiera 100 mg paracetamolu.

Inne składniki leku to. makrogol 600, glicerol, aromat malinowy (glikol propylenowy, alkohol etylowy i alkohol benzylowy), sacharyna sodowa, azorubina (E122) i woda oczyszczona

Dawkowanie

U dzieci w wieku poniżej 3 lat zaleca się podawanie roztworu w postaci kropli (4 mg/kroplę), za pomocą zakraplacza dołączonego do opakowania 30 ml.

U dzieci w wieku od 3 lat zaleca się podawanie roztworu w mililitrach (ml) za pomocą strzykawki dołączonej do opakowania 60 ml.

Poniżej przedstawiono Instrukcję podawania leku w dawce 15 mg/kg, co 6 godzin:

 • 0-3 miesięcy (do 4 kg) - 0,6 ml (60 mg) = 15 kropli
 • 4-8 miesięcy (do 7 kg) - 1,0 ml (100 mg) = 25 kropli
 • 9-11 miesięcy (do 8 kg) - 1,2 ml (120 mg) = 30 kropli
 • 12-23 miesięcy (do 10,5 kg) - 1,6 ml (160 mg) = 40 kropli
 • 2-3 lat (do 13 kg) - 2,0 ml (200 mg)
 • 4-5 lat (do 18,5 kg) - 2,8 ml (280 mg)
 • 6-8 lat (do 24 kg) - 3,6 ml (360 mg)
 • 9-10 lat (do 32 kg) - 4,8 ml (480 mg)

Aby bezpośrednio wyznaczyć dawkę, należy pomnożyć masę ciała dziecka w kilogramach przez 0,15. Wynik jest liczbę ml leku Pedicetamol, którą należy podać.

U dzieci, dawka ta powinna być podawana co 6 godzin, również w nocy.

Jeżeli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3-4 godzin, lek może być podawany co 4 godziny. W takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg/kg mc. U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (6 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków (jeżeli są dostępne), poza przypadkami, w których podanie tej postaci farmaceutycznej jest niemożliwe z powodów klinicznych (np. biegunka).

Nigdy nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 60 mg/kg/dobę bez uprzedniego skonsultowania się z lekarzem.

Podawanie leku zależy od występowania bólu i objawów gorączki. Jeśli objawy ustąpią, należy przerwać podawanie leku.

 1. Otworzyć butelkę postępując zgodnie z instrukcją na zakrętce (przy pierwszym otwarciu należy złamać jednorazową pieczęć).
 2. Włożyć doustną strzykawkę, poprzez przyciśnięcie perforowanego otworu.
 3. Odwrócić butelkę do góry dnem i pobrać odpowiednią ilość roztworu.
 4. Podawać bezpośrednio lub rozcieńczony wodą, mlekiem lub sokiem.
 5. Strzykawka doustna po użyciu powinna zostać umyta wodą.
 6. Należy dokładnie zamykać butelkę po każdorazowym użyciu.

Wskazania

Lek jest stosowany w celu obniżenia gorączki trwającej nie dłużej niż 3 dni i uśmierzenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego.

 

Przeciwwskazania

Nie stosować jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników preparatu Pedicetamol 100 mg/ml roztwór doustny.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, Pedicetamol może powodować działania niepożądane, chociaż me u każdego one wystąpię.

Reakcje niepożądane przy stosowaniu paracetamolu są generalnie rzadkie (występujące u 1 do 10 na 10 000 pacjentów) lub bardzo rzadkie (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów).

Rzadko występujące działania niepożądane to ogólne złe samopoczucie, niedociśnienie i zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Bardzo rzadko, podczas stosowania dużych dawek leku lub podczas długotrwałego leczenia, może dojść do uszkodzenia wątroby. Również bardzo rzadko może pojawić się hipoglikemia, mętny mocz, działania niepożądane ze strony nerek, wysypka skórna, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny oraz zmiany liczby krwinek, takie jak neutropenia i leukopenia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

 • Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
 • Po otwarciu, zawartość butelki powinna zostać zużyta maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.
   

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Pedicetamol może być rozcieńczany wodę, mlekiem lub sokami owocowymi.

Ciąża i karmienie piersią

W okresie ciąży i karmienia piersią przed zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem.

Wpływ na badania laboratoryjne

W przypadku planowanych badań laboratoryjnych należy poinformować lekarza o stosowaniu preparatu.

Producent

SEQUOIA SP. Z O.O.
Ostródzka 74 n
Warszawa
Cechy produktu
Płeć
Wiek
Typ produktu
Postać
Działanie/właściwości
Problem
Główny składnik
Część ciała
Układy narządowe
Pora stosowania
Sposób aplikacji
PRODUCENT