Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?
Katarzyna Gmachowska

Ból głowy u dziecka – co go powoduje? Co podawać dzieciom, gdy boli je głowa?

Małe dziecko nie jest w stanie dokładnie określić, co mu dolega, ale niemal przy każdym pogorszeniu samopoczucia zaczyna się skarżyć na ból głowy. I właśnie ból głowy u dziecka to sygnał, którego rodzice nie powinni lekceważyć, bowiem może być pierwszym objawem wielu dolegliwości. Sprawdźmy, co może powodować ból głowy u dzieci i co warto robić, by go złagodzić. 

Ból głowy jest częstą dolegliwością występującą u dzieci i młodzieży. Obecnie wyróżnia się wiele przyczyn bólu głowy u dzieci, poczynając od błahych takich jak zmęczenie i nieprawidłowy styl życia, a kończąc na zagrażających życiu guzach mózgu czy krwiakach powstających po urazach. W postawieniu trafnej diagnozy i zaleceniu dalszego leczenia bardzo ważny jest wywiad dotyczący okoliczności wystąpienia bólu oraz towarzyszących mu objawów takich jak wymioty, zaburzenia świadomości wzroku lub mowy, zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz drgawki. Należy pamiętać, że każdy przypadek nagłego, silnego bólu głowy u dziecka bez uchwytnej przyczyny powinien być skonsultowany z lekarzem.  

Ból głowy u dziecka – przyczyny

Bóle głowy należą do częstych dolegliwości zgłaszanych przez dzieci i młodzież. Przyczyn bólu głowy jest bardzo dużo, dlatego istotna jest obserwacja nasilenia bólu, okoliczności jego wystąpienia oraz objawów towarzyszących takich jak wymioty, zaburzenia widzenia, uraz poprzedzający ból głowy czy utrata przytomności.  

Do najczęstszych przyczyn bólu głowy u dzieci należą: 

  • styl życia, zwłaszcza, picie małej ilości wody, niewystarczająca ilość snu, spędzanie dużej ilości czasu przed ekranem telewizora, komputera czy telefonu, zbyt mała aktywność fizyczna, nieprawidłowa dieta, sytuacje stresowe,
  • wady wzroku – ból głowy najczęściej występuje popołudniu lub wieczorem,
  • stres – dziecko zazwyczaj lokalizuje ból głowy w okolicy czołowej, potylicznej lub skroniowej; ból występuje po stresowych sytuacjach w domu lub szkole, 
  • infekcje – ból głowy często występuje w trakcie infekcji, którym towarzyszy katar, gorączka, kaszel np. w zapaleniu zatok, infekcji górnych dróg oddechowych  
  • urazy głowy
  • migrena – charakteryzuje się występowaniem objawów takich jak pulsujący ból głowy zlokalizowany jednostronnie, o dużym nasileniu, nasilający się w trakcie wykonywania codziennych aktywności; bólowi głowy często współtowarzyszą nadwrażliwość na dźwięki, światło oraz nudności i wymioty; migrenowy ból głowy u dzieci bywa poprzedzony aurą czuciową lub wzrokową,
  • choroby neurologiczne takie jak padaczka, guzy mózgu, wady wrodzone, 
  • nadciśnienie tętnicze krwi. 

Czy ból głowy u dziecka jest groźny?  

Ból głowy u dziecka może być objawem groźnych dla życia chorób takich jak guzy mózgu, choroby neurologiczne czy powikłania po urazie. Do niepokojących objawów towarzyszących bólowi głowy i wymagających pilnej konsultacji u lekarza należą: wymioty u dziecka, zwłaszcza poranne, utrata przytomności, zaburzenia widzenia lub świadomości, sztywność karku, zaburzenia mowy, równowagi, bezwiedne oddawania moczu lub stolca, drgawki.  

Migrena u dziecka – czy jest możliwa?  

Migrena może wystąpić u dziecka w każdym wieku, jednakże najczęściej pojawia się w wieku nastoletnim – trzykrotnie częściej u dziewcząt niż u chłopców. Migrena u dzieci charakteryzuje się występowaniem epizodycznych napadów jednostronnego bólu głowy o charakterze pulsującym i nasilającym się w trakcie trwania migreny. Ból głowy może być poprzedzony aurą wzrokową lub czuciową np. nadwrażliwością na światło i dźwięki. 

Ból głowy u dziecka – diagnostyka 

W trakcie diagnozowania ważne jest ustalenie okoliczności, w których występuje ból głowy u dziecka, jego nasilenia oraz objawów towarzyszących. U większości dzieci prawidłowe rozpoznanie udaje się ustalić, opierając się o wywiad oraz badanie fizykalne.

Pomocne mogą być także badania laboratoryjne oraz badania neuroobrazowe (rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, badanie przezciemiączkowe u niemowląt czy EEG) zwłaszcza w przypadku nawracającego bólu głowy lub stwierdzenia nieprawidłowości w badaniu neurologicznym, zaburzeń świadomości, drgawek lub napadów padaczkowych. 

Powiązane produkty

Ból głowy u dziecka – kiedy do lekarza?  

Do alarmujących objawów w przypadku bólu głowy u dziecka należą: 

  • ból głowy, który wybudza dziecko ze snu, 
  • poranne wymioty, 
  • zaburzenia widzenia, oczopląs, nagle pojawiający się zez, 
  • nagle pojawiający się silny ból głowy, 
  • zaburzenia chodu i równowagi, 
  • zmiana zachowania, senność dziecka, 
  • gorączka, sztywność karku, 
  • drgawki u dziecka lub napad padaczkowy, 
  • objawy neurologiczne takie jak zaburzenia czucia, mowy, 
  • poprzedzający wystąpienie bólu głowy uraz (zwłaszcza w okresie 3 miesięcy poprzedzających wystąpienie bólu), 
  • ból głowy podczas wysiłku fizycznego, zmiany pozycji ciała, 
  • nadmierne pragnienie z oddawaniem dużej ilości moczu, 
  • zaburzenia rozwoju dziecka, 
  • ból głowy po długotrwałym przebywaniu na słońcu, 
  • bezwiedne oddanie stolca lub moczu. 
W przypadku pojawienia się wyżej wymienionych objawów należy pilnie skontaktować się lekarzem POZ lub SOR. Wskazana jest wówczas także konsultacja neurologiczna, aby wykluczyć zagrażające życiu choroby takie jak guz mózgu.  

Co podawać dziecku, gdy boli go głowa?

Każdy przypadek wystąpienia bólu głowy u dziecka, którego przyczynę trudno określić lub jeśli towarzyszą mu alarmujące objawy wymienione powyżej, powinien być skontrolowany przez lekarza, który po zebraniu wywiadu oraz zbadaniu dziecka zaleci dalsze postępowanie.

Leczenie bólu głowy u dziecka jest zależne od jego prawdopodobnej przyczyny oraz objawów, które mu towarzyszą. U dziecka, które zgłasza ból głowy, początkowo zaleca się odpoczynek w cichym miejscu, bez używania telefonu czy komputera, wypicie odpowiedniej ilości wody, zwłaszcza w upalne dni, oraz dbanie o prawidłową dietę. Jeśli ból nie ustępuje, pomocne może być podanie leków przeciwbólowych dla dzieci: ibuprofenu w dawce 10 mg/kg masy ciała u dzieci powyżej 3. miesiąca życia lub paracetamolu w dawce 15 mg/kg masy ciała.

Ibuprofenu nie powinno stosować się u dzieci odwodnionych, mających choroby nerek, zaburzenia krzepnięcia lub stosujących leki przeciwkrzepliwe.  

Domowe sposoby na ból głowy u dzieci 

Do domowych sposobów łagodzenia bólu głowy u dziecka zaliczamy odpoczynek, prawidłowy styl życia, w tym odpowiednią dla wieku ilość snu, aktywność fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu, ograniczenie słodyczy oraz produktów typu fast food w diecie. Gdy u dziecka pojawi się ból głowy, można stosować chłodne okłady na czoło. Dodatkowo należy ograniczyć dziecku czas, który spędza przed ekranami urządzeń elektronicznych.  

  1. J. Wendorff , M.Tosik, A.Grodzka, Rozpoznanie i ocena przydatności diagnostycznej badań obrazowych mózgu u dzieci hospitalizowanych z powodu bólów głowy, "Przegląd  Pediatryczny", nr 31 2001. 
  2. E. W Dilling-Ostrowska, Standardy postępowania w bólach głowy u dzieci i młodzieży. Wybrane zagadnienia z neurologii dziecięcej, "Standardy Medyczne", nr 6 2004. 
  3. L. Boćkowski, W. Sobaniec, B. Steinborn, Standardy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w schorzeniach układu nerwowego u dzieci i młodzieży. Bóle głowy, Lublin 2013.
  4. W. Kawalec, R. Grenda, H. Ziółkowska (red.), Pediatria, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij