Zabiegi rehabilitacyjne – jak się do nich przygotować?
Piotr Karauda

Zabiegi rehabilitacyjne – jak się do nich przygotować?

Pierwsza wizyta w poradni rehabilitacyjnej jest dla wielu pacjentów źródłem zbędnego stresu, zmartwień i zagubienia. Pacjenci często nie są informowani o metodyce wykonywanych zabiegów oraz konieczności właściwego przygotowania się do nich – nie wiemy, co nas czeka i „czy będzie bolało”. W związku z tym postanowiłem napisać kilka prostych wskazówek dla pacjentów korzystających z terapii oraz konsultacji lekarskich związanych z rehabilitacją.

Do jakiego lekarza udać się po skierowanie na zabiegi?

Zacznijmy od samego początku podróży, której celem jest znalezienie się na zabiegach. Przede wszystkim potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego do lekarza specjalisty, który wypisze docelowe skierowanie na zabiegi.

W tym przypadku lekarz rodzinny może nas skierować na konsultację do następujących specjalistów:

  • Ortopeda
  • Neurolog
  • Lekarz rehabilitacji

Gdy chcemy korzystać z konsultacji i zabiegów w ramach NFZ ważne jest, aby placówka bądź sam lekarz miał podpisany kontrakt z NFZ.

Skierowanie do specjalisty ma miesięczny okres ważności – w tym czasie należy dokonać zapisu na konsultacje.

Często jednak terminy do specjalisty są odległe. Etap ten może przyspieszyć dopisek na skierowaniu o treści „pilne” z pieczątką lekarza kierującego. Zazwyczaj krótsze terminy oczekiwania na konsultacje „trafiają się” przy zapisach na początku roku. Gdy termin oczekiwania jest wciąż zbyt długi, warto zastanowić się nad konsultacjami odpłatnymi, które oferuje większość poradni.

Ważne jest, aby skierowanie posiadało: wszystkie niezbędne pieczątki (pieczątka lekarza kierującego, poradni kierującej oraz niezbędne sygnatury), dane pacjenta oraz rozpoznanie choroby gdyż często zdarza się, że pacjenci na tym etapie są odsyłani z powrotem do poradni kierującej z powodu braków w wypisanym skierowaniu.

W przypadku prywatnej wizyty specjalistycznej, nieobjętej kontraktem z funduszem, możesz mieć problem z dalszym zapisem na nieodpłatne zabiegi.

Czy skierowanie na zabiegi może wystawić lekarz rodzinny?
Jeżeli Twój lekarz rodzinny nie widzi konieczności kierowania na dodatkowe konsultacje, może samemu wypisać skierowanie na zabiegi – jest to najkrótsza droga, ponieważ omija Cię oczekiwanie na termin wizyty u specjalisty. Gdy jednak Twój przypadek wymaga dalszych konsultacji, wtedy udajesz się ze skierowaniem do poradni specjalistycznej w celu zapisania się na wizytę.

Wizyta u specjalisty

Na tym etapie powinniśmy mieć przygotowane:

  • Dowód osobisty
  • Ważny dowód ubezpieczenia
  • Skierowanie

Na wizytę lekarską należy zabrać ze sobą wyniki przeprowadzanych dotychczas badań dodatkowych (np.: RTG, USG, MRI, badania laboratoryjne), które mają związek ze schorzeniem. Obecnie w większości gabinetów znajdują się komputery, więc lekarze mają możliwość obejrzenia zarówno zdjęć tradycyjnych jak i coraz popularniejszych płyt CD.

Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz wyników badań lekarz wystawi skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne, bądź skierowanie na dalszą diagnostykę i konsultacje. Warto również pamiętać, że w czasie wizyty lekarskiej, w celu przeprowadzenia badania przedmiotowego, pacjent może być proszony o zdjęcie części odzieży.

Powiązane produkty

Wybór poradni

Gdy już otrzymamy skierowanie na zabiegi, mamy miesiąc na wybór poradni, w której je zrealizujemy.

Ponieważ zapisu na zabiegi możemy dokonać w dowolnej poradni (posiadającej w ofercie przepisane zabiegi oraz podpisany kontrakt z NFZ) polecam zapoznanie się z terminami w choćby kilku najbliżej zlokalizowanych. Często terminy na dane zabiegi różnią się znacznie, zależnie od placówki. Najszybciej dostaniemy się na zabiegi na początku roku kalendarzowego. Skierowania z dopiskiem „pilne” traktowane są priorytetowo, gdyż lekarz zaznacza w ten sposób, iż dany przypadek wymaga jak najszybszej rehabilitacji. Większość poradni posiada również w ofercie zabiegi odpłatne – dostępne w krótszych terminach, gdyż nie dotyczą ich limity punktowe narzucone poradni przez fundusz.

Podczas zapisu zostaniemy poproszeni o dowód osobisty, dowód ubezpieczenia oraz skierowanie, które musi zawierać:

  • dane pacjenta z PESELEM,
  • rozpoznanie choroby,
  • czytelną pieczątkę przychodni z REGONEM,
  • podpis oraz czytelną pieczątkę lekarza zawierającą jego numer prawa wykonywania zawodu,
  • numery sygnatur.

Gdy już doczekamy się terminu rehabilitacji, należy pamiętać, aby przestrzegać godzin ustalonych podczas zapisów oraz o informowaniu rejestracji w przypadku problemów w zjawieniu się w pierwszym dniu serii zabiegowej. Pacjenci, którzy nie przyjdą pierwszego dnia serii nie informując o tym z wyprzedzeniem, mogą zostać skreśleni z listy zabiegowej.

Seria zabiegowa trwa przeważnie 10 dni. Największą skuteczność zabiegów uzyskujemy gdy zabiegi wykonywane są codziennie z dwudniową (weekendową) przerwą w połowie serii. W wielu poradniach seria 10-ciu zabiegów rozpisana jest co drugi dzień, bądź rozpoczynana w połowie tygodnia, co daje nam dwie przerwy weekendowe w trakcie jednej serii.

Fizykoterapia wykorzystuje do leczenia, usprawniania ciała i uśmierzania bólu zjawiska fizyczne takie jak: światło, prąd elektryczny, magnetyzm, ultradźwięki, niską temperaturę - do wywołania zmian w procesach biologicznych tkanek. Ma zlikwidować ból, obrzęki, wysięki i stany zapalne, stymulować lub łagodzić i goić.

Kinezyterapia dotyczy szeroko pojętych ćwiczeń wykonywanych na sali ćwiczeń, również w poradni rehabilitacyjnej.

Jak przygotować się do zabiegów i ćwiczeń?

  • Na pewno musisz mieć ze sobą:
  • Obuwie na zmianę (niektóre poradnie posiadają automaty z ochraniaczami na obuwie)
  • Duży ręcznik (plażowy)
  • Wygodny strój umożliwiający odsłonięcie chorej okolicy oraz swobodne wykonywanie ruchów podczas ćwiczeń (np. dres, spodnie, koszulka, buty, skarpetki)
  • Przepisany lek (w przypadku jonoforezy, bądź fonoforezy)
  • Dwie lub cztery gazy jałowe, 1m2 (w przypadku elektroterapii)
  • Dodatkowy ręcznik (w przypadku zabiegów wodnych)
  • Czasami poradnie wymagają doniesienia własnych ręczników papierowych oraz żelu do usg (w przypadku zabiegu ultrasonoterapii, czyli ultradźwięków)

Na co zwrócić uwagę?

  • Należy zdjąć biżuterię i elementy metalowe,
  • Pozostawić telefon oraz karty płatnicze w szafce w szatni (pole magnetyczne może uszkodzić karty sim oraz płatnicze),
  • Skóra w okolicy zabiegowej powinna być czysta (bez makijażu, kremów oraz maści),

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl