Trzydniówka u dzieci – rumień nagły
Krzysztof Słomiak

Trzydniówka u dzieci – rumień nagły

Ze względu na obniżoną odporność i niewykształcone mechanizmy obronne dzieci są łatwym celem dla wielu bakterii i wirusów. Z tego powodu przechodzą one wiele chorób charakterystycznych dla okresu dziecięcego. Rumień nagły, inaczej zwany trzydniówką, chorobą szóstą lub gorączką trzydniową to wirusowa choroba zakaźna atakująca przede wszystkim dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest nagła, bardzo wysoka gorączka. Rodzice muszą wiedzieć, jak się zachować, kiedy dziecko zachoruje na tą chorobę, gdyż brak postępowania może być katastrofalny w skutkach.

Obserwuj swoje dziecko

Rumień nagły wywołują wirusy HHV-6 i HHV-7. Lekarze twierdzą, że trzydniówka jest najczęstszą infekcją wieku niemowlęcego. Połowa przypadków gorączki u dzieci jest spowodowana właśnie przez trzydniówkę. Wirus przenika do organizmu dziecka drogą kropelkową i właściwie nie da się go uniknąć. Choroba rozpoczyna się od wylęgania wirusa, które trwa od 5 do 15 dni i jest bezobjawowe. Następnie pojawia się seria charakterystycznych objawów. Na szczęście trzydniówka jest chorobą dobrze poznaną i przez to niegroźną. Właściwie nigdy nie powoduje powikłań.

Objawy

Pierwszym objawem gorączki trzydniowej jest niespodziewane pojawienie się bardzo wysokiej gorączki – temperatura ciała potrafi sięgnąć nawet 40-41oC. Takiemu stanowi trzeba przeciwdziałać stosując leki przeciwgorączkowe. Wysoka temperatura utrzymuje się przez 2-4 dni (dlatego często nazywana jest chorobą trzydniową). Co ciekawe, chorobie nie towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia – katar, kaszel. Dodatkowo przy gorączce mogą pojawić się zlewne poty oraz biegunka. Gdy wysoka temperatura przeminie, na skórze pojawia się wysypka – drobna, bladoróżowa – która dość szybko znika. Już po kilku, kilkunastu godzinach wysypka blednie i całkowicie ustępuje. Nie trzeba jej niczym smarować, nie ma charakteru wysiękowego lub ropnego.

Leczenie

Niestety nie znamy do tej pory postępowania zapobiegawczego czy ochronnego. Podstawowa higiena, wietrzenie pomieszczeń, pranie ubrań – to zabiegi, które rodzice i tak wykonują na co dzień przy dziecku. W leczeniu trzydniówki wykorzystuje się przeciwgorączkowe. Gorączka u dzieci ma to do siebie, że potrafi bardzo szybko się rozwijać. Ważne jest, żeby nie dopuścić do wystąpienia drgawek. Jeśli organizm dziecka nie odpowiada na działanie leków i gorączka nie ustępuje, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Tak wysoka gorączka może być bardzo zgubna w swoich skutkach.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że przy wysokiej temperaturze dziecko będzie traciło większe ilości wody. Trzeba ją regularnie uzupełniać podając dziecku odpowiednie ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Jeśli leki przeciwgorączkowe działają, a nie ma innych niepokojących objawów, z wizytą u lekarza można poczekać. Jeśli jednak dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę lub wystąpią jakiekolwiek inne budzące niepokój objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

Sposoby obniżenia gorączki

Do wyboru w aptece są dwa preparaty: paracetamol lub ibuprofen. Dawka leku jest podana na opakowaniu leku. Nie wolno modyfikować dawki na własną rękę. Jeśli po 40 minutach od podania pierwszego leku gorączka nadal jest wysoka, nie pozostaje nic innego, jak podać drugi preparat.

Nie należy ponawiać dawki poprzedniego leku w ciągu 4-6 godzin w przypadku paracetamolu i 6-8 godzin po zastosowaniu ibuprofenu. Jeśli takie postępowanie nadal nic nie daje, warto skontaktować się z lekarzem, a w międzyczasie zrobić dziecku zimny okład na czoło i łydki. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać dziecka do wanny z zimną wodą – może spowodować to szok termiczny.

Antybiotyki się nie sprawdzą

Antybiotyki to leki, które leczą choroby bakteryjne. Nie działają na wirusy – nie wyleczą więc trzydniówki.

Opisane powyżej postępowanie powinno wystarczyć do pełnego wyleczenia dziecka. Po chorobie nie zostanie ślad ani żadne powikłania. Trzeba jednak pamiętać, że ze spadkiem gorączki następuje obfite pocenie się chorego. Wtedy trzeba zmienić dziecku ubranie, żeby było suche. Chore dziecko do wyzdrowienia potrzebowało będzie również energii. Posiłki (pokarm matki czy lekkostrawny posiłek) najlepiej podawać, gdy gorączka już spadnie, a nie w trakcie jej trwania. Nikt z nas nie lubi jeść, kiedy ma wysoką gorączkę – tak samo jest z dziećmi.

Mam nadzieję, że dzięki tym radom rumień nagły nie będzie już dla Państwa straszny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?

  High Need Baby to pojęcie stworzone przez Marthę i Williama Searsów, określające dzieci wymagające, których specyficzne zachowanie wynika ze sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. HNB są nadwrażliwe, hiperaktywne, mają wysoką potrzebę bliskości z rodzicem, zarówno podczas zasypiania, jak i aktywności – wymagają niemal nieustannego współtowarzyszenia podczas zabaw. Domagają się częstego karmienia, są płaczliwe, często bywają rozdrażnione i niezadowolone. Zdarza się, że takie zachowanie niemowlęcia nie jest jedynie kwestią temperamentu, a świadczy o chorobie bądź alergii, dlatego też wymaga ono konsultacji z pediatrą.

 • Zapalenie spojówek u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Zapalenie spojówek u dzieci może mieć kilka przyczyn. Przeważnie ma ono podłoże bakteryjne, rzadziej wirusowe, dość często występuje także alergiczne zapalenie spojówek. Objawy, które się wówczas pojawiają to przede wszystkim świąd oczu, przekrwienie spojówek, obrzęk powiek oraz śluzowa lub ropna wydzielina sklejająca rzęsy. Leczenie zapalenia spojówek u pacjentów pediatrycznych jest uzależnione od czynnika, który go wywołał i może trwać od 5 dni do nawet kilku tygodni.

 • Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

  Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

 • Skoki rozwojowe dziecka – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

  Każdy skok to moment zdobywania kolejnych zdolności przez malucha, poprzedzony okresem nagłego „regresu”, kiedy to istotnie zmienia się zachowanie dziecka. Może być ono wtedy rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do zabawy i wykorzystywania zdobytych już umiejętności, łaknące bliskości z rodzicami.

 • WWR – czym jest wczesne wspomaganie rozwoju? Jak przebiega terapia WWR u dzieci?

  WWR (wczesne wspomaganie rozwoju) to zespół działań diagnostycznych oraz terapeutycznych skierowany do dzieci od urodzenia do lat 7, który ma celu poprawę funkcjonowania w obszarze rozwojowym, w którym maluch prezentuje opóźnienia, zaburzenia. WWR prowadzone jest jednocześnie przez wielu specjalistów, dzięki czemu skuteczność terapii jest bardzo wysoka. Wskazania do wczesnego wspomagania rozwoju obejmują m.in. opóźnienia mowy, opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia emocjonalne, autyzm, ADHD, niepełnosprawność intelektualną.

 • Zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków – jak się objawiają? Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u dzieci

  Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą mieć różne przyczyny, ponieważ układ hormonalny buduje wiele narządów kontrolujących rozmaite funkcje w organizmie. Najczęściej występującymi schorzeniami endokrynologicznymi u pacjentów pediatrycznych są zaburzenia związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przysadki mózgowej, hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych. Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne u dziecka?

 • Jakich produktów nie podawać niemowlakowi? Jadłospis dziecka do ukończenia 1. roku życia

  Rozszerzanie diety dziecka to niezwykle stresujący moment w życiu każdego młodego rodzica. Rozmaite, często znacznie różniące się od siebie, zalecenia dotyczące żywienia niemowląt mogą sprawiać, że łatwo zagubić się w gąszczu wytycznych. Wyjaśniamy, jakich produktów nie należy podawać dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia i dlaczego. 

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij