Trzydniówka u dzieci – rumień nagły
Krzysztof Słomiak

Trzydniówka u dzieci – rumień nagły

Ze względu na obniżoną odporność i niewykształcone mechanizmy obronne dzieci są łatwym celem dla wielu bakterii i wirusów. Z tego powodu przechodzą one wiele chorób charakterystycznych dla okresu dziecięcego. Rumień nagły, inaczej zwany trzydniówką, chorobą szóstą lub gorączką trzydniową to wirusowa choroba zakaźna atakująca przede wszystkim dzieci w wieku od 6 miesięcy do 2 lat. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest nagła, bardzo wysoka gorączka. Rodzice muszą wiedzieć, jak się zachować, kiedy dziecko zachoruje na tą chorobę, gdyż brak postępowania może być katastrofalny w skutkach.

Obserwuj swoje dziecko

Rumień nagły wywołują wirusy HHV-6 i HHV-7. Lekarze twierdzą, że trzydniówka jest najczęstszą infekcją wieku niemowlęcego. Połowa przypadków gorączki u dzieci jest spowodowana właśnie przez trzydniówkę. Wirus przenika do organizmu dziecka drogą kropelkową i właściwie nie da się go uniknąć. Choroba rozpoczyna się od wylęgania wirusa, które trwa od 5 do 15 dni i jest bezobjawowe. Następnie pojawia się seria charakterystycznych objawów. Na szczęście trzydniówka jest chorobą dobrze poznaną i przez to niegroźną. Właściwie nigdy nie powoduje powikłań.

Objawy

Pierwszym objawem gorączki trzydniowej jest niespodziewane pojawienie się bardzo wysokiej gorączki – temperatura ciała potrafi sięgnąć nawet 40-41oC. Takiemu stanowi trzeba przeciwdziałać stosując leki przeciwgorączkowe. Wysoka temperatura utrzymuje się przez 2-4 dni (dlatego często nazywana jest chorobą trzydniową). Co ciekawe, chorobie nie towarzyszą inne objawy charakterystyczne dla przeziębienia – katar, kaszel. Dodatkowo przy gorączce mogą pojawić się zlewne poty oraz biegunka. Gdy wysoka temperatura przeminie, na skórze pojawia się wysypka – drobna, bladoróżowa – która dość szybko znika. Już po kilku, kilkunastu godzinach wysypka blednie i całkowicie ustępuje. Nie trzeba jej niczym smarować, nie ma charakteru wysiękowego lub ropnego.

Leczenie

Niestety nie znamy do tej pory postępowania zapobiegawczego czy ochronnego. Podstawowa higiena, wietrzenie pomieszczeń, pranie ubrań – to zabiegi, które rodzice i tak wykonują na co dzień przy dziecku. W leczeniu trzydniówki wykorzystuje się przeciwgorączkowe. Gorączka u dzieci ma to do siebie, że potrafi bardzo szybko się rozwijać. Ważne jest, żeby nie dopuścić do wystąpienia drgawek. Jeśli organizm dziecka nie odpowiada na działanie leków i gorączka nie ustępuje, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Tak wysoka gorączka może być bardzo zgubna w swoich skutkach.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że przy wysokiej temperaturze dziecko będzie traciło większe ilości wody. Trzeba ją regularnie uzupełniać podając dziecku odpowiednie ilości płynów, żeby nie dopuścić do odwodnienia.

Jeśli leki przeciwgorączkowe działają, a nie ma innych niepokojących objawów, z wizytą u lekarza można poczekać. Jeśli jednak dziecko nie reaguje na leki obniżające gorączkę lub wystąpią jakiekolwiek inne budzące niepokój objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z pediatrą.

Sposoby obniżenia gorączki

Do wyboru w aptece są dwa preparaty: paracetamol lub ibuprofen. Dawka leku jest podana na opakowaniu leku. Nie wolno modyfikować dawki na własną rękę. Jeśli po 40 minutach od podania pierwszego leku gorączka nadal jest wysoka, nie pozostaje nic innego, jak podać drugi preparat.

Nie należy ponawiać dawki poprzedniego leku w ciągu 4-6 godzin w przypadku paracetamolu i 6-8 godzin po zastosowaniu ibuprofenu. Jeśli takie postępowanie nadal nic nie daje, warto skontaktować się z lekarzem, a w międzyczasie zrobić dziecku zimny okład na czoło i łydki. Pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać dziecka do wanny z zimną wodą – może spowodować to szok termiczny.

Antybiotyki się nie sprawdzą

Antybiotyki to leki, które leczą choroby bakteryjne. Nie działają na wirusy – nie wyleczą więc trzydniówki.

Opisane powyżej postępowanie powinno wystarczyć do pełnego wyleczenia dziecka. Po chorobie nie zostanie ślad ani żadne powikłania. Trzeba jednak pamiętać, że ze spadkiem gorączki następuje obfite pocenie się chorego. Wtedy trzeba zmienić dziecku ubranie, żeby było suche. Chore dziecko do wyzdrowienia potrzebowało będzie również energii. Posiłki (pokarm matki czy lekkostrawny posiłek) najlepiej podawać, gdy gorączka już spadnie, a nie w trakcie jej trwania. Nikt z nas nie lubi jeść, kiedy ma wysoką gorączkę – tak samo jest z dziećmi.

Mam nadzieję, że dzięki tym radom rumień nagły nie będzie już dla Państwa straszny.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Ukąszenia owadów u dzieci – objawy i pierwsza pomoc. Co stosować na ugryzione miejsca?

  Ukąszenia owadów, zwłaszcza w sezonie letnim, przysparzają sporo problemów, gdyż mogą wywoływać silny świąd, obrzęk w miejscu ukłucia lub nawet prowadzić do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego u osób uczulonych na jad insektów. Jak postępować w przypadku ukąszeń owadów u dzieci? 

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij