Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka
Katarzyna Makos

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka

Trzydniówka to często występująca u niemowląt i małych dzieci infekcja wirusowa. Charakteryzuje się ona pojawieniem się znacznie podwyższonej temperatury ciała, a następnie plamisto-grudkowej wysypki. Dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć gorączce trzydniowej to katar, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych. Sprawdź, jak odróżnić trzydniówkę od innych chorób, w przebiegu których mogą wystąpić podobne symptomy. 

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny 

Trzydniówka, zwana inaczej chorobą szóstą, jest łagodną infekcją wywołaną przez wirusy HHV-6 i HHV-7, które należą do rodziny wirusów opryszczki. Są bardzo wrażliwe na działanie czynników środowiskowych i ulegają zniszczeniu pod wpływem środków dezynfekcyjnych, wysokiej temperatury itp.

Choroba występuje u niemowląt oraz małych dzieci i ma bardzo charakterystyczny przebieg. W zasadzie nie dotyczy noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, ponieważ w ich krwi krążą wciąż przeciwciała odpornościowe matki. Wirus trzydniówki przenoszony jest drogą kropelkową, a rezerwuarem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania wynosi 1–2 tygodnie (średnio 10 dni).

Trzydniówka (rumień nagły) – objawy

Po okresie bezobjawowego wylęgania, u dziecka pojawia się gorączka, trwająca 2–5 dni. Maluch często jest wtedy rozdrażniony, płaczliwy, senny, chorobie mogą towarzyszyć biegunka, katar, brak apetytu.

Kiedy temperatura spada, na skórze zaczyna się pojawiać plamisto-drobnogrudkowa, bladoróżowa wysypka u dziecka. Lokalizuje się głównie na tułowiu i twarzy, mniejsze nasilenie wykazuje na kończynach. Utrzymuje się przez 2 dni.

Często zauważalne jest też powiększenie węzłów chłonnych na szyi i potylicy. Wykwity skórne zanikają bez blizn, przebarwień. Trzydniówka może też przebiegać bezobjawowo. 

Trzydniówka (rumień nagły) – różnicowanie z innymi chorobami

Jeśli chodzi o utrzymującą się gorączkę bez innych towarzyszących objawów, to u małego dziecka w pierwszym rzucie należy wykluczyć zakażenie układu moczowego i zapalenie ucha środkowego. Takie izolowane podwyższenie temperatury ciała może także występować przy ząbkowaniu. 

Rumień nagły, ze względu na wykwity skórne, powinno różnicować się też z innymi chorobami wysypkowymi, wywołanymi głównie przez wirusy. W odrze wysypka jest gruboplamista i żywoczerwona, zstępuje z góry na dół. Jest ona poprzedzona okresem prodromalnym, z objawami nieżytu górnych dróg oddechowych i zapaleniem spojówek. Po ustąpieniu zmian skóra łuszczy się z tendencją do przebarwień. Różyczka charakteryzuje się za to drobniejszą, plamisto–grudkową wysypką o różnym stopniu zabarwienia. Poprzedza ją krótki okres nieżytowy z charakterystycznym powiększeniem węzłów karkowych i zausznych. U około 5–15% osób z mononukleozą pojawia się natomiast drobnoplamista, grudkowa wysypka, ale głównymi objawami zakażenia EBV są: powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie gardła z powiększeniem migdałków czy obrzęk nasady nosa (tzw. objaw Glanzmana). W przypadku rumienia zakaźnego (inaczej choroba piąta, wywołana przez parwowirusa) na twarzy wysypka zlewa się, dając charakterystyczny obraz spoliczkowanego dziecka.

Plamisto-grudkowa wysypka może często występować przy infekcji wywołanej innymi wirusami (rotawirusy, enterowirusy, adenowirusy), a także np. w zakażeniu Mycoplasmą. Inną bakteryjną chorobą wysypkową jest płonica, objawiająca się zapaleniem migdałków z nalotami, wysoką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych. Zmiany skórne w tym przypadku są bardzo swoiste – drobna, czerwona wysypka przypomina zmiany jak po uderzeniu skóry szczotką, nie występuje w okolicy brody i fałdów nosowo–wargowych, w tzw. trójkącie Fiłatowa, a w rejonie pach, zgięć łokciowych mogą pojawiać się drobne, linijne wybroczyny (linie Pastii).

Trzydniówka (rumień nagły) – leczenie

Trzydniówka wymaga zastosowania jedynie leczenia objawowego, czyli leków przeciwgorączkowych. Ze względu na jej etiologię wirusową, antybiotyki w tym przypadku będą nieskuteczne i kompletnie nieuzasadnione.

U dzieci pierwszorzutowym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol. Jeśli gorączka nawraca, można stosować go naprzemiennie z ibuprofenem. Innymi domowymi sposobami na obniżenie gorączki mogą być kąpiele w letniej wodzie (należy pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna, ponieważ może to wywołać dreszcze u dzieci) oraz chłodne okłady na czoło. Rodzic powinien także zwrócić uwagę na to, czy dziecko się nie odwadnia przy podwyższonej temperaturze (mniej się moczy, płacze bez łez, jest znacznie osłabione, ma zapadnięte oczy). W takim wypadku dzieci powinny być dopajane wodą. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RSV

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Jelitówka u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie grypy żołądkowej u dziecka

  Jelitówka u dzieci to potoczna nazwa ostrego nieżytu żołądkowo-jelitowego objawiającego się biegunką, wymiotami oraz bólami brzucha. Dziecko cierpiące na grypę jelitową musi uzupełniać elektrolity, aby zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. W jaki sposób leczyć jelitówkę u dziecka?  

 • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

  Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

 • Chustonoszenie okiem fizjoterapeuty – jak prawidłowo nosić dziecko w chuście?

  Chustowanie to sposób noszenia niemowląt, który polega na zamotaniu dziecka w specjalnie do tego celu przeznaczoną chustę, za pomocą odpowiednich wiązań. Istnieje kilka rodzajów chusty, najczęściej polecane, zwłaszcza dla początkujących, są chusty długie, tkane splotem skośno-krzyżowym, wykonane z bawełny. Pozwalają ona bowiem uzyskać idealną pozycję dziecka (jest to tzw. pozycja żabki), odciążającą jego kręgosłup i zapewniającą właściwe ułożenie stawów biodrowych. Kiedy można rozpocząć chustonoszenie? Jak prawidłowo zamotać chustę? Jakie istnieją rodzaje wiązań chusty do noszenia dziecka?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij