Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka
Katarzyna Makos

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka

Trzydniówka to często występująca u niemowląt i małych dzieci infekcja wirusowa. Charakteryzuje się ona pojawieniem się znacznie podwyższonej temperatury ciała, a następnie plamisto-grudkowej wysypki. Dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć gorączce trzydniowej to katar, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych. Sprawdź, jak odróżnić trzydniówkę od innych chorób, w przebiegu których mogą wystąpić podobne symptomy. 

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny 

Trzydniówka, zwana inaczej chorobą szóstą, jest łagodną infekcją wywołaną przez wirusy HHV-6 i HHV-7, które należą do rodziny wirusów opryszczki. Są bardzo wrażliwe na działanie czynników środowiskowych i ulegają zniszczeniu pod wpływem środków dezynfekcyjnych, wysokiej temperatury itp.

Choroba występuje u niemowląt oraz małych dzieci i ma bardzo charakterystyczny przebieg. W zasadzie nie dotyczy noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, ponieważ w ich krwi krążą wciąż przeciwciała odpornościowe matki. Wirus trzydniówki przenoszony jest drogą kropelkową, a rezerwuarem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania wynosi 1–2 tygodnie (średnio 10 dni).

Trzydniówka (rumień nagły) – objawy

Po okresie bezobjawowego wylęgania, u dziecka pojawia się gorączka, trwająca 2–5 dni. Maluch często jest wtedy rozdrażniony, płaczliwy, senny, chorobie mogą towarzyszyć biegunka, katar, brak apetytu.

Kiedy temperatura spada, na skórze zaczyna się pojawiać plamisto-drobnogrudkowa, bladoróżowa wysypka u dziecka. Lokalizuje się głównie na tułowiu i twarzy, mniejsze nasilenie wykazuje na kończynach. Utrzymuje się przez 2 dni.

Często zauważalne jest też powiększenie węzłów chłonnych na szyi i potylicy. Wykwity skórne zanikają bez blizn, przebarwień. Trzydniówka może też przebiegać bezobjawowo. 

Polecane dla Ciebie

Trzydniówka (rumień nagły) – różnicowanie z innymi chorobami

Jeśli chodzi o utrzymującą się gorączkę bez innych towarzyszących objawów, to u małego dziecka w pierwszym rzucie należy wykluczyć zakażenie układu moczowego i zapalenie ucha środkowego. Takie izolowane podwyższenie temperatury ciała może także występować przy ząbkowaniu. 

Rumień nagły, ze względu na wykwity skórne, powinno różnicować się też z innymi chorobami wysypkowymi, wywołanymi głównie przez wirusy. W odrze wysypka jest gruboplamista i żywoczerwona, zstępuje z góry na dół. Jest ona poprzedzona okresem prodromalnym, z objawami nieżytu górnych dróg oddechowych i zapaleniem spojówek. Po ustąpieniu zmian skóra łuszczy się z tendencją do przebarwień. Różyczka charakteryzuje się za to drobniejszą, plamisto–grudkową wysypką o różnym stopniu zabarwienia. Poprzedza ją krótki okres nieżytowy z charakterystycznym powiększeniem węzłów karkowych i zausznych. U około 5–15% osób z mononukleozą pojawia się natomiast drobnoplamista, grudkowa wysypka, ale głównymi objawami zakażenia EBV są: powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie gardła z powiększeniem migdałków czy obrzęk nasady nosa (tzw. objaw Glanzmana). W przypadku rumienia zakaźnego (inaczej choroba piąta, wywołana przez parwowirusa) na twarzy wysypka zlewa się, dając charakterystyczny obraz spoliczkowanego dziecka.

Plamisto-grudkowa wysypka może często występować przy infekcji wywołanej innymi wirusami (rotawirusy, enterowirusy, adenowirusy), a także np. w zakażeniu Mycoplasmą. Inną bakteryjną chorobą wysypkową jest płonica, objawiająca się zapaleniem migdałków z nalotami, wysoką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych. Zmiany skórne w tym przypadku są bardzo swoiste – drobna, czerwona wysypka przypomina zmiany jak po uderzeniu skóry szczotką, nie występuje w okolicy brody i fałdów nosowo–wargowych, w tzw. trójkącie Fiłatowa, a w rejonie pach, zgięć łokciowych mogą pojawiać się drobne, linijne wybroczyny (linie Pastii).

Trzydniówka (rumień nagły) – leczenie

Trzydniówka wymaga zastosowania jedynie leczenia objawowego, czyli leków przeciwgorączkowych. Ze względu na jej etiologię wirusową, antybiotyki w tym przypadku będą nieskuteczne i kompletnie nieuzasadnione.

U dzieci pierwszorzutowym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol. Jeśli gorączka nawraca, można stosować go naprzemiennie z ibuprofenem. Innymi domowymi sposobami na obniżenie gorączki mogą być kąpiele w letniej wodzie (należy pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna, ponieważ może to wywołać dreszcze u dzieci) oraz chłodne okłady na czoło. Rodzic powinien także zwrócić uwagę na to, czy dziecko się nie odwadnia przy podwyższonej temperaturze (mniej się moczy, płacze bez łez, jest znacznie osłabione, ma zapadnięte oczy). W takim wypadku dzieci powinny być dopajane wodą. 

 1. J. Popielska, M. Marczyńska, Wysypki plamisto–grudkowe w infekcjach wirusowych, „Pediatria po Dyplomie” 2016, nr 1.
 2. Caserta M. T., Roseola (Human Herpes Viruses 6 and 7), Nelson Textbook of Pediatrics, Saunders Elsevier, Philadelphia 2011, str.1117–1120.
 3. K. Linnavuori, T. Hovi, H. Peltola, Serology versus clinical signs or symptoms and main laboratory findings in the diagnosis of exanthema subitum (roseola infantum), „Pediatrics” 1992, t. 8, nr 1, str. 103–106.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

  Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

 • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

  Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

 • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

  Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

 • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

  Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

 • Objawy chorób serca u dzieci

  Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij