Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka
Katarzyna Makos

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny, objawy, leczenie gorączki trzydniowej u dziecka

Trzydniówka to często występująca u niemowląt i małych dzieci infekcja wirusowa. Charakteryzuje się ona pojawieniem się znacznie podwyższonej temperatury ciała, a następnie plamisto-grudkowej wysypki. Dodatkowe objawy, które mogą towarzyszyć gorączce trzydniowej to katar, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych. Sprawdź, jak odróżnić trzydniówkę od innych chorób, w przebiegu których mogą wystąpić podobne symptomy. 

Trzydniówka (rumień nagły) – przyczyny 

Trzydniówka, zwana inaczej chorobą szóstą, jest łagodną infekcją wywołaną przez wirusy HHV-6 i HHV-7, które należą do rodziny wirusów opryszczki. Są bardzo wrażliwe na działanie czynników środowiskowych i ulegają zniszczeniu pod wpływem środków dezynfekcyjnych, wysokiej temperatury itp.

Choroba występuje u niemowląt oraz małych dzieci i ma bardzo charakterystyczny przebieg. W zasadzie nie dotyczy noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, ponieważ w ich krwi krążą wciąż przeciwciała odpornościowe matki. Wirus trzydniówki przenoszony jest drogą kropelkową, a rezerwuarem zakażenia jest człowiek. Okres wylęgania wynosi 1–2 tygodnie (średnio 10 dni).

Trzydniówka (rumień nagły) – objawy

Po okresie bezobjawowego wylęgania, u dziecka pojawia się gorączka, trwająca 2–5 dni. Maluch często jest wtedy rozdrażniony, płaczliwy, senny, chorobie mogą towarzyszyć biegunka, katar, brak apetytu.

Kiedy temperatura spada, na skórze zaczyna się pojawiać plamisto-drobnogrudkowa, bladoróżowa wysypka u dziecka. Lokalizuje się głównie na tułowiu i twarzy, mniejsze nasilenie wykazuje na kończynach. Utrzymuje się przez 2 dni.

Często zauważalne jest też powiększenie węzłów chłonnych na szyi i potylicy. Wykwity skórne zanikają bez blizn, przebarwień. Trzydniówka może też przebiegać bezobjawowo. 

Powiązane produkty

Trzydniówka (rumień nagły) – różnicowanie z innymi chorobami

Jeśli chodzi o utrzymującą się gorączkę bez innych towarzyszących objawów, to u małego dziecka w pierwszym rzucie należy wykluczyć zakażenie układu moczowego i zapalenie ucha środkowego. Takie izolowane podwyższenie temperatury ciała może także występować przy ząbkowaniu. 

Rumień nagły, ze względu na wykwity skórne, powinno różnicować się też z innymi chorobami wysypkowymi, wywołanymi głównie przez wirusy. W odrze wysypka jest gruboplamista i żywoczerwona, zstępuje z góry na dół. Jest ona poprzedzona okresem prodromalnym, z objawami nieżytu górnych dróg oddechowych i zapaleniem spojówek. Po ustąpieniu zmian skóra łuszczy się z tendencją do przebarwień. Różyczka charakteryzuje się za to drobniejszą, plamisto–grudkową wysypką o różnym stopniu zabarwienia. Poprzedza ją krótki okres nieżytowy z charakterystycznym powiększeniem węzłów karkowych i zausznych. U około 5–15% osób z mononukleozą pojawia się natomiast drobnoplamista, grudkowa wysypka, ale głównymi objawami zakażenia EBV są: powiększenie wątroby i śledziony, zapalenie gardła z powiększeniem migdałków czy obrzęk nasady nosa (tzw. objaw Glanzmana). W przypadku rumienia zakaźnego (inaczej choroba piąta, wywołana przez parwowirusa) na twarzy wysypka zlewa się, dając charakterystyczny obraz spoliczkowanego dziecka.

Plamisto-grudkowa wysypka może często występować przy infekcji wywołanej innymi wirusami (rotawirusy, enterowirusy, adenowirusy), a także np. w zakażeniu Mycoplasmą. Inną bakteryjną chorobą wysypkową jest płonica, objawiająca się zapaleniem migdałków z nalotami, wysoką gorączką, powiększeniem węzłów chłonnych. Zmiany skórne w tym przypadku są bardzo swoiste – drobna, czerwona wysypka przypomina zmiany jak po uderzeniu skóry szczotką, nie występuje w okolicy brody i fałdów nosowo–wargowych, w tzw. trójkącie Fiłatowa, a w rejonie pach, zgięć łokciowych mogą pojawiać się drobne, linijne wybroczyny (linie Pastii).

Trzydniówka (rumień nagły) – leczenie

Trzydniówka wymaga zastosowania jedynie leczenia objawowego, czyli leków przeciwgorączkowych. Ze względu na jej etiologię wirusową, antybiotyki w tym przypadku będą nieskuteczne i kompletnie nieuzasadnione.

U dzieci pierwszorzutowym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol. Jeśli gorączka nawraca, można stosować go naprzemiennie z ibuprofenem. Innymi domowymi sposobami na obniżenie gorączki mogą być kąpiele w letniej wodzie (należy pamiętać, żeby woda nie była zbyt zimna, ponieważ może to wywołać dreszcze u dzieci) oraz chłodne okłady na czoło. Rodzic powinien także zwrócić uwagę na to, czy dziecko się nie odwadnia przy podwyższonej temperaturze (mniej się moczy, płacze bez łez, jest znacznie osłabione, ma zapadnięte oczy). W takim wypadku dzieci powinny być dopajane wodą. 

 1. J. Popielska, M. Marczyńska, Wysypki plamisto–grudkowe w infekcjach wirusowych, „Pediatria po Dyplomie” 2016, nr 1.
 2. Caserta M. T., Roseola (Human Herpes Viruses 6 and 7), Nelson Textbook of Pediatrics, Saunders Elsevier, Philadelphia 2011, str.1117–1120.
 3. K. Linnavuori, T. Hovi, H. Peltola, Serology versus clinical signs or symptoms and main laboratory findings in the diagnosis of exanthema subitum (roseola infantum), „Pediatrics” 1992, t. 8, nr 1, str. 103–106.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

  Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij