Ibufen, 200 mg, czopki, 5 szt. - Portal DOZ.pl

Ibufen, 200 mg, czopki, 5 szt.

ibuprofen, czopki, gorączka, grypa, przeziębienie, stan zapalny, ból

13.29 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z pediatrą?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego
  • ODBIÓR W APTECE
    Odbiór w aptece
    0.00 zł

    Sprawdź lokalizację

  • WYSYŁKA KURIEREM
    Kurier INPOST
    9.99 zł
    Kurier POLTRAF
    15.99 zł
  • ODBIÓR W PUNKCIE
    Paczkomat InPost
    9.99 zł
    Odbiór w punkcie DHL
    9.99 zł

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

POLPHARMA SA
Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański

Producent

Farmina Sp. z o.o
Cegielskiego 2
32-400 Myślenice

Opis

Produkt leczniczy Ibufen posiada formę czopków doodbytniczych, w których substancją czynną jest ibuprofen z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Lek działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz przeciwgorączkowo i jest przeznaczony dla dorosłych oraz dzieci powyżej 6 roku życia. Czopki są zalecane w przypadku, gdy nie można podać leku w formie doustnej.

Skład

Substancją czynną jest ibuprofen, każdy czopek zawiera 200 mg ibuprofenu.

Pozostałe składniki to: Witepsol H15, Witepsol W45.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie dla dzieci w wieku 6-9 lat (20-29 kg) wynosi 1 czopek 3 razy na dobę, stosować w odstępach 8 godzin (nie więcej niż 3 czopki na dobę). Dla dzieci w wieku 10-12 lat (30-39 kg) zaleca się stosowanie 1 czopka 4 razy na dobę w odstępach 6 godzin (nie więcej niż 4 czopki na dobę). Maksymalna dawka dobowa ibuprofenu u dzieci w wieku do 12 lat wynosi 20-30 mg na kg masy ciała, podzielone na 3-4 pojedyncze dawki. W przypadku osób dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się stosowanie 1-2 czopków, a zależności od potrzeby ale nie częściej niż co 4-6 godzin, nie należy przyjmować więcej niż 6 czopków na dobę. 
Jednorazowa dawka nie powinna przekraczać 10 mg/kg masy ciała. 
Lek do stosowania krótkotrwałego. Jeśli istnieje konieczność stosowania leku u dzieci i młodzieży przez okres dłuższy niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem. 
Nie stosować u dzieci o wadze poniżej 20 kg.

Działanie

Ibufen w czopkach wykazuje działanie przeciwgorączkowe (w przypadku gorączki różnego pochodzenia, np. w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych), ponadto lek działa także przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Wskazania

Lek wskazany jest w przypadku występowania gorączki różnego pochodzenia towarzyszącej grypie, przeziębieniu lub innym chorobom zakaźnym. 

Przeciwwskazania

Nie stosować w przypadku uczulenia na ibuprofen i inne składniki leku lub na niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a także w przypadku wystąpienia (w przeszłości) objawów uczulenia takich jak: katar, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa. Leku nie powinny stosować także osoby z czynną lub przebytą chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, z nawracającym owrzodzeniem lub krwawieniem z przewodu pokarmowego (w przeszłości dwa lub więcej odrębnych, potwierdzonych epizodów). Ibufen w czopkach przeciwwskazany jest jeśli u pacjenta występowało krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego lub jego perforacja po zastosowaniu NLPZ, ciężka niewydolność wątroby, ciężka niewydolność nerek, ciężka niewydolność serca, skaza krwotoczna, jeśli pacjentka jest w III trymestrze ciąży oraz u dzieci ważących mniej niż 20 kg. 

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Produkt może wywołać (niezbyt często - rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów) niestrawność, ból brzucha, nudności, miejscowe podrażnienie odbytu, ból głowy, wysypki skórne różnego typu, a także pokrzywkę i świąd. 

Do rzadko występujących działań niepożądanych (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów) należą biegunka, wzdęcia, gazy, zaparcia, wymioty, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie oraz uczucie zmęczenia.

Bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów) wystąpić może aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych objawiające się sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączką, dezorientacją ( objawy te odnotowano u pacjentów z istniejącymi chorobami auto-immunologicznymi takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, mieszana choroba tkanki łącznej); zaburzenia układu krwiotwórczego (anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza); ciężkie reakcje nadwrażliwości objawiające się obrzękiem twarzy, języka i krtani, dusznością, przyspieszoną akcją serca, znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub wstrząs); astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność i świszczący oddech; nerwowość; zaburzenia widzenia; szumy uszne, zawroty głowy; obrzęk, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca (zgłaszano w związku ze stosowaniem leków z grupy NLPZ); choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smołowate stolce, krwawe wymioty (czasem ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie u osób w podeszłym wieku), wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zapalenie błony śluzowej żołądka, owrzodzenie błony śluzowej jamy ustnej; zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna; zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania ibuprofenu, zapalenie wątroby i żółtaczka; ciężkie postaci reakcji skórnych, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka; ostra niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, szczególnie po długotrwałym stosowaniu ibuprofenu, związana ze zwiększeniem ilości mocznika w surowicy i obrzękiem, w tym obwodowym, obecność krwi i/lub białka w moczu, śródmiąższowe zapalenie nerek, zespół nerczycowy.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem jeśli w pacjenta stwierdzono: toczeń rumieniowaty, mieszaną chorobę tkanki łącznej, choroby odbytu i odbytnicy, choroby układu pokarmowego, przewlekłe choroby zapalne jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), nadciśnienie tętnicze, zaburzenia czynności serca, zaburzenia czynności nerek, zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia krzepnięcia krwi, czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych, w przypadku gdy pacjent cierpi z powodu chorób serca (niewydolność serca, dławica piersiowa), choroby tętnic obwodowych, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, zwiększonego stężenia cholesterolu, przeszedł atak serca, operację pomostowania lub udar, pacjent pali tytoń, a także jeśli w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar. 
Należy unikać długotrwałego stosowania różnych leków przeciwbólowych, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia nerek z ryzykiem ich niewydolności. 
Stosowaniu leku towarzyszy ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji. 
Unikać stosowania produkty podczas ospy wietrznej. 
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. 
Lek przechowywać w temperaturze pokojowej.
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Bardziej szczegółowa lista ostrzeżeń znajduje się w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania. 

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Lek Ibufen może wchodzić w interakcje z lekami:

  • o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew lub zapobiegające powstawaniu zakrzepów, np. kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna),
  • z lekami obniżającymi ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan),
  • lekami przeciwbólowymi, 
  • innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, 
  • lekami moczopędnymi, 
  • lekami stosowanymi w depresji (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), lit),
  • zydowudyną i rytonawirem,
  • metotreksatem,
  • kortykosteroidami (takimi jak prednizolon), 
  • fenytoiną (lek przeciwpadaczkowy),
  • cyklosporyną i takrolimusem (leki obniżające reakcje odpornościowe organizmu),
  • mifeprystonem, antybiotykami z grupy chinolonów (takimi jak cyprofloksacyna),
  • glikozydami nasercowymi, 
  • antybiotykami aminoglikozydowemi (takimi jak streptomycyna), probenecydem i sulfinpirazonem,
  • doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi (np. glimepiryd), worykonazolem, flukonazolem (lek przeciwgrzybicze),
  • cholestyraminą.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku w pierwszych 6 miesiącach ciąży, w 3 kolejnych miesiącach nie wolno go stosować, gdyż może prowadzić do komplikacji okołoporodowych. 
Substancja czynna w niewielkich ilościach może przenikać do mleka matki, jednak jest bardzo mało prawdopodobne, aby wpłynął on na niemowlę. 

Wpływ na badania laboratoryjne

W bardzo rzadkich przypadkach po zastosowaniu leku może wystąpić obniżony poziom hematokrytu i hemoglobiny. 

Wpływ na płodność

Lek może czasowo, niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to mija wraz z zakończeniem terapii. 

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek Ibufen dozwolony jest do stosowania u dzieci powyżej 6 roku życia. 

Cechy produktu

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!

Pediatra, dziś o 08:00

Tarık Küçükünal

Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij