Kobieta wskazuje na swój przełyk
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

 1. Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?
 2. Rak przełyku – diagnostyka
 3. Rak przełyku – przyczyny
 4. Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?
 5. Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Komórki rakowe przełyku mogą mieć pochodzenie płaskonabłonkowe lub gruczołowe. Taki podział uzależniony jest od lokalizacji nowotworu. W tym pierwszym przypadku komórki kolonizują górny i środkowy fragment przełyku, a w drugim jego dolny odcinek. Jak szybko rozwija się rak przełyku? Tak jak w większości nowotworów – rozwój nieprawidłowych komórek może trwać latami, co początkowo nie daje żadnych specyficznych objawów.

Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?

Rak przełyku bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Wczesne objawy zaczynają dokuczać choremu dopiero w momencie zwężenia przełyku. Wówczas doświadcza się najczęściej problemów przy przełykaniu zarówno pokarmów płynnych, jak i stałych. Sama próba połykania może powodować ból. Konsekwencją jest utrata masy ciała i niedożywienie.

Objawy raka przełyku to:

 • kaszel,
 • chrypka,
 • ból w klatce piersiowej o charakterze uciskowym,
 • duszności.

Ból może promieniować na plecy chorego. Możliwe jest także pojawienie się krwawej plwociny, a nawet wymiotów. Wszystkie te objawy stopniowo prowadzą do pogorszenia kondycji całego organizmu, w tym do niedożywienia i poważnych niedoborów substancji pokarmowych. Nasilenie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W końcowym etapie choroby pojawia się bardzo silny ból nawet podczas przełykania śliny. Możliwe jest także pojawienie się przerzutów do wątroby i płuc.

Rak przełyku – diagnostyka

Diagnostyka raka przełyku składa się z wielu elementów. Kluczowa jest ocena ogólnego stanu zdrowia chorego, w tym przede wszystkim stopnia niedożywienia i odwodnienia. Istotnym narzędziem diagnostycznym w przypadku raka przełyku jest prześwietlenie z kontrastem. Obecności komórek nowotworowych szuka się również w płucach, co może świadczyć o powstałych przerzutach. Następnie konieczne jest pobranie wycinka do badań histopatologicznych, co pozwala ocenić rodzaj komórek rakowych.

Dodatkowe badania uwzględniają także USG jamy brzusznej, szyi i wątroby, spirometrię, a także ultrasonografię endoskopową i rezonans magnetyczny.

Jakie badania z krwi wykonuje się na raka przełyku? Serologicznym markerem jest antygen SCC, który jest wyznacznikiem występowania nie tylko raka przełyku, ale również głowy, szyi, sromu, macicy i płuc.

Wiele osób może zadać sobie również pytanie o to, czy gastroskopia wykryje raka przełyku. Metoda ta jest pomocna w diagnostyce różnych chorób układu pokarmowego, w tym także nowotworów przełyku.

Powiązane produkty

Rak przełyku – przyczyny

W 8090% przypadków za rozwój raka przełyku odpowiedzialne jest palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Zwłaszcza gdy zaczyna się w bardzo młodym wieku.

Inne możliwe przyczyny raka przełyku to:

Sprawdź ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?

Niestety, rokowanie raka przełyku nie jest optymistyczne. Ile żyje się z rakiem przełyku? Zgodnie ze statystykami tylko 10% chorych przeżywa z tym rodzajem nowotworu 5 lat. Warto jednak pamiętać, że im wcześniejsze rozpoznanie, tym większa szansa na wdrożenie skutecznego leczenia.

Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Czy da się wyleczyć raka przełyku? Jest to uzależnione od indywidualnego przypadku. Jak się okazuje, chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Leczenie z wyboru obejmuje usunięcie przełyku. W pozostałych przypadkach stosuje się terapie zachowawcze i paliatywne.

Jeśli komórki rakowe zlokalizowane są w szyjnym odcinku przełyku, najczęściej stosuje się radiochemioterapię. W przypadku gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie się odżywiać i przyjmować płynów, konieczne jest udrożnienie przełyku za pomocą stentów. Alternatywnie lekarz może zadecydować o połączeniu jelita cienkiego ze skórą, co określane jest w medycynie jako jejunostomia odżywcza.

To nie są jedyne możliwości leczenia raka przełyku. Paliatywne terapie opierają się na wprowadzeniu np. koagulacji bipolarnej, laseroterapii, a nawet zastosowaniu samorozprężalnych protez przełykowych.

 1. Nowotwór przełyku onkologia.org.pl [online] https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-przelyku-czym-jest [dostęp 30.05.2023].
 2. M. Janiszewki i L. Grzybowska-Szatkowska, Leczenie skojarzone raka przełyku, „Oncology and Radiotherapy”, nr 47 2017.
 3. M. Disiena, A. Perelman, J. Birk i in., Esophageal Cancer: An Updated Review, „Southern Medical Journal”, nr 114 2021.
 4. E. Korab Chrzanowska, Rola i miejsce radioterapii u chorych na nowotwory układu pokarmowego, „Chirurgia po Dyplomie”, nr 06 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij