Kobieta wskazuje na swój przełyk
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  1. Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?
  2. Rak przełyku – diagnostyka
  3. Rak przełyku – przyczyny
  4. Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?
  5. Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Komórki rakowe przełyku mogą mieć pochodzenie płaskonabłonkowe lub gruczołowe. Taki podział uzależniony jest od lokalizacji nowotworu. W tym pierwszym przypadku komórki kolonizują górny i środkowy fragment przełyku, a w drugim jego dolny odcinek. Jak szybko rozwija się rak przełyku? Tak jak w większości nowotworów – rozwój nieprawidłowych komórek może trwać latami, co początkowo nie daje żadnych specyficznych objawów.

Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?

Rak przełyku bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Wczesne objawy zaczynają dokuczać choremu dopiero w momencie zwężenia przełyku. Wówczas doświadcza się najczęściej problemów przy przełykaniu zarówno pokarmów płynnych, jak i stałych. Sama próba połykania może powodować ból. Konsekwencją jest utrata masy ciała i niedożywienie.

Objawy raka przełyku to:

  • kaszel,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej o charakterze uciskowym,
  • duszności.

Ból może promieniować na plecy chorego. Możliwe jest także pojawienie się krwawej plwociny, a nawet wymiotów. Wszystkie te objawy stopniowo prowadzą do pogorszenia kondycji całego organizmu, w tym do niedożywienia i poważnych niedoborów substancji pokarmowych. Nasilenie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W końcowym etapie choroby pojawia się bardzo silny ból nawet podczas przełykania śliny. Możliwe jest także pojawienie się przerzutów do wątroby i płuc.

Rak przełyku – diagnostyka

Diagnostyka raka przełyku składa się z wielu elementów. Kluczowa jest ocena ogólnego stanu zdrowia chorego, w tym przede wszystkim stopnia niedożywienia i odwodnienia. Istotnym narzędziem diagnostycznym w przypadku raka przełyku jest prześwietlenie z kontrastem. Obecności komórek nowotworowych szuka się również w płucach, co może świadczyć o powstałych przerzutach. Następnie konieczne jest pobranie wycinka do badań histopatologicznych, co pozwala ocenić rodzaj komórek rakowych.

Dodatkowe badania uwzględniają także USG jamy brzusznej, szyi i wątroby, spirometrię, a także ultrasonografię endoskopową i rezonans magnetyczny.

Jakie badania z krwi wykonuje się na raka przełyku? Serologicznym markerem jest antygen SCC, który jest wyznacznikiem występowania nie tylko raka przełyku, ale również głowy, szyi, sromu, macicy i płuc.

Wiele osób może zadać sobie również pytanie o to, czy gastroskopia wykryje raka przełyku. Metoda ta jest pomocna w diagnostyce różnych chorób układu pokarmowego, w tym także nowotworów przełyku.

Powiązane produkty

Rak przełyku – przyczyny

W 8090% przypadków za rozwój raka przełyku odpowiedzialne jest palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Zwłaszcza gdy zaczyna się w bardzo młodym wieku.

Inne możliwe przyczyny raka przełyku to:

Sprawdź ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?

Niestety, rokowanie raka przełyku nie jest optymistyczne. Ile żyje się z rakiem przełyku? Zgodnie ze statystykami tylko 10% chorych przeżywa z tym rodzajem nowotworu 5 lat. Warto jednak pamiętać, że im wcześniejsze rozpoznanie, tym większa szansa na wdrożenie skutecznego leczenia.

Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Czy da się wyleczyć raka przełyku? Jest to uzależnione od indywidualnego przypadku. Jak się okazuje, chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Leczenie z wyboru obejmuje usunięcie przełyku. W pozostałych przypadkach stosuje się terapie zachowawcze i paliatywne.

Jeśli komórki rakowe zlokalizowane są w szyjnym odcinku przełyku, najczęściej stosuje się radiochemioterapię. W przypadku gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie się odżywiać i przyjmować płynów, konieczne jest udrożnienie przełyku za pomocą stentów. Alternatywnie lekarz może zadecydować o połączeniu jelita cienkiego ze skórą, co określane jest w medycynie jako jejunostomia odżywcza.

To nie są jedyne możliwości leczenia raka przełyku. Paliatywne terapie opierają się na wprowadzeniu np. koagulacji bipolarnej, laseroterapii, a nawet zastosowaniu samorozprężalnych protez przełykowych.

  1. Nowotwór przełyku onkologia.org.pl [online] https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-przelyku-czym-jest [dostęp 30.05.2023].
  2. M. Janiszewki i L. Grzybowska-Szatkowska, Leczenie skojarzone raka przełyku, „Oncology and Radiotherapy”, nr 47 2017.
  3. M. Disiena, A. Perelman, J. Birk i in., Esophageal Cancer: An Updated Review, „Southern Medical Journal”, nr 114 2021.
  4. E. Korab Chrzanowska, Rola i miejsce radioterapii u chorych na nowotwory układu pokarmowego, „Chirurgia po Dyplomie”, nr 06 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl