Kobieta wskazuje na swój przełyk
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?
  1. Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?
  2. Rak przełyku – diagnostyka
  3. Rak przełyku – przyczyny
  4. Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?
  5. Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Komórki rakowe przełyku mogą mieć pochodzenie płaskonabłonkowe lub gruczołowe. Taki podział uzależniony jest od lokalizacji nowotworu. W tym pierwszym przypadku komórki kolonizują górny i środkowy fragment przełyku, a w drugim jego dolny odcinek. Jak szybko rozwija się rak przełyku? Tak jak w większości nowotworów – rozwój nieprawidłowych komórek może trwać latami, co początkowo nie daje żadnych specyficznych objawów.

Rak przełyku – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka przełyku?

Rak przełyku bardzo długo rozwija się bezobjawowo. Wczesne objawy zaczynają dokuczać choremu dopiero w momencie zwężenia przełyku. Wówczas doświadcza się najczęściej problemów przy przełykaniu zarówno pokarmów płynnych, jak i stałych. Sama próba połykania może powodować ból. Konsekwencją jest utrata masy ciała i niedożywienie.

Objawy raka przełyku to:

  • kaszel,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej o charakterze uciskowym,
  • duszności.

Ból może promieniować na plecy chorego. Możliwe jest także pojawienie się krwawej plwociny, a nawet wymiotów. Wszystkie te objawy stopniowo prowadzą do pogorszenia kondycji całego organizmu, w tym do niedożywienia i poważnych niedoborów substancji pokarmowych. Nasilenie objawów uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W końcowym etapie choroby pojawia się bardzo silny ból nawet podczas przełykania śliny. Możliwe jest także pojawienie się przerzutów do wątroby i płuc.

Rak przełyku – diagnostyka

Diagnostyka raka przełyku składa się z wielu elementów. Kluczowa jest ocena ogólnego stanu zdrowia chorego, w tym przede wszystkim stopnia niedożywienia i odwodnienia. Istotnym narzędziem diagnostycznym w przypadku raka przełyku jest prześwietlenie z kontrastem. Obecności komórek nowotworowych szuka się również w płucach, co może świadczyć o powstałych przerzutach. Następnie konieczne jest pobranie wycinka do badań histopatologicznych, co pozwala ocenić rodzaj komórek rakowych.

Dodatkowe badania uwzględniają także USG jamy brzusznej, szyi i wątroby, spirometrię, a także ultrasonografię endoskopową i rezonans magnetyczny.

Jakie badania z krwi wykonuje się na raka przełyku? Serologicznym markerem jest antygen SCC, który jest wyznacznikiem występowania nie tylko raka przełyku, ale również głowy, szyi, sromu, macicy i płuc.

Wiele osób może zadać sobie również pytanie o to, czy gastroskopia wykryje raka przełyku. Metoda ta jest pomocna w diagnostyce różnych chorób układu pokarmowego, w tym także nowotworów przełyku.

Powiązane produkty

Rak przełyku – przyczyny

W 8090% przypadków za rozwój raka przełyku odpowiedzialne jest palenie papierosów i picie wysokoprocentowego alkoholu. Zwłaszcza gdy zaczyna się w bardzo młodym wieku.

Inne możliwe przyczyny raka przełyku to:

Sprawdź ofertę nutridrinków na DOZ.pl

Rak przełyku – rokowania. Ile żyje się z rakiem przełyku?

Niestety, rokowanie raka przełyku nie jest optymistyczne. Ile żyje się z rakiem przełyku? Zgodnie ze statystykami tylko 10% chorych przeżywa z tym rodzajem nowotworu 5 lat. Warto jednak pamiętać, że im wcześniejsze rozpoznanie, tym większa szansa na wdrożenie skutecznego leczenia.

Rak przełyku – leczenie. Czy da się wyleczyć raka przełyku?

Czy da się wyleczyć raka przełyku? Jest to uzależnione od indywidualnego przypadku. Jak się okazuje, chorzy zgłaszają się do lekarza, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana. Leczenie z wyboru obejmuje usunięcie przełyku. W pozostałych przypadkach stosuje się terapie zachowawcze i paliatywne.

Jeśli komórki rakowe zlokalizowane są w szyjnym odcinku przełyku, najczęściej stosuje się radiochemioterapię. W przypadku gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie się odżywiać i przyjmować płynów, konieczne jest udrożnienie przełyku za pomocą stentów. Alternatywnie lekarz może zadecydować o połączeniu jelita cienkiego ze skórą, co określane jest w medycynie jako jejunostomia odżywcza.

To nie są jedyne możliwości leczenia raka przełyku. Paliatywne terapie opierają się na wprowadzeniu np. koagulacji bipolarnej, laseroterapii, a nawet zastosowaniu samorozprężalnych protez przełykowych.

  1. Nowotwór przełyku onkologia.org.pl [online] https://onkologia.org.pl/pl/nowotwor-przelyku-czym-jest [dostęp 30.05.2023].
  2. M. Janiszewki i L. Grzybowska-Szatkowska, Leczenie skojarzone raka przełyku, „Oncology and Radiotherapy”, nr 47 2017.
  3. M. Disiena, A. Perelman, J. Birk i in., Esophageal Cancer: An Updated Review, „Southern Medical Journal”, nr 114 2021.
  4. E. Korab Chrzanowska, Rola i miejsce radioterapii u chorych na nowotwory układu pokarmowego, „Chirurgia po Dyplomie”, nr 06 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij