Rak płaskonabłonkowy – opis i rokowania
Michał Posmykiewicz

Rak płaskonabłonkowy – opis i rokowania

Pod względem budowy histopatologicznej można wyróżnić bardzo dużą ilość rożnych rodzajów raków. Jednym z częściej występujących rodzajów nowotworów jest rak płaskonabłonkowy, który może rozwijać się w różnych narządach. 

Rak płaskonbłonkowy w jamie ustnej

Jednym z narządów, w których może rozwinąć się rak płaskonabłonkowy, jest jama ustna. Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej jest najczęstszym typem histopatologicznym nowotworu tej okolicy ciała. 

Rak płaskonabłonkowy jamy ustnej zazwyczaj rozwija się na podłożu tzw. zmian przedrakowych. Zalicza się do nich rogowacenie białe, erytroplakię oraz nadmierne rogowacenie wargi, czyli hiperkeratozę wargi. Rogowacenie białe to inaczej zmiana biała czyli leukoplakia- jest to prostu biała zmiana na śluzówkach jamy ustnej. Erytroplakia natomiast to inaczej zmiana czerwona, która też obecna bywa na błonie śluzowej jamy ustnej. 

Głównymi objawami jest powstanie owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, pojawia się też naciek, jak również różnie nasilone dolegliwości bólowe przy jedzeniu oraz ograniczenie ruchomości języka. Na wardze może natomiast powstać wyraźne stwardnienie, pojawiają się też dolegliwości bólowe. 

Rak płaskonabłonkowy przełyku

Rak płaskonabłonkowy jest także najczęściej rozwijającym się nowotworem w obrębie przełyku. Czynnikami ryzyka, które zwiększają częstość rozwoju raka płaskonabłonkowego przełyku są przede wszystkim nadużywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Do rozwoju raka płaskonabłonkowego przełyku może też czasami przyczyniać się długotrwałe zapalenie błony śluzowej przełyku, achalazja przełyku oraz zespół Plummera-Vinsona, czyli zapalenie zanikowe języka i hipochromiczna anemia mikrocytarna jako wynik niedoboru żelaza. Kolejnym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego przełyku jest też niedobór witamin i mikroelementów, zanieczyszczenia grzybami lub związkami azotowymi pokarmów czy też częste spożywanie pokarmów gorących i marynowanych.

Jakie objawy daje rak płaskonabłonkowy przełyku? Przede wszystkim w przypadku raka płaskonabłonkowego przełyku pojawia sie dysfagia, czyli problemy ze spożywaniem pokarmów. Najpierw pojawiają się zazwyczaj zaburzenia połykania pokarmów stałych, a potem płynnych. Pojawia się też uczucie przeszkody w przełyku. Innym objawem raka płaskonabłonkowego przełyku są nudności i wymioty, często też pojawia się utrata apetytu oraz znaczny spadek masy ciała. Obecne mogą też być bóle w klatce piersiowej i w nadbrzuszu, rzadkie natomiast jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Typowe jest również postępujące wraz z rozwojem choroby wyniszczenie pacjenta. 

Polecane dla Ciebie

Rak płaskonabłonkowy płuc

Rak płaskonabłonkowy może też rozwinąć się w płucach. Najważniejszym czynnikiem etiologicznym raka płuca jest palenie tytoniu. Szacuje się, że około 90% zachorowań na raka płuca wśród mężczyzn i 80% u kobiet jest spowodowanych właśnie tym nałogiem. Istotne w rozwoju raka płuca jest też palenie bierne, jak również narażenie na azbest, radon, chrom, nikiel, węglowodory aromatyczne oraz związki arsenu.

Jakie objawy daje rak płaskonabłonkowy płuca? Wczesny rak płuca bardzo często przebiega bezobjawowo lub daje mało charakterystyczne objawy, które są bardzo często lekceważone przez pacjentów. Niepokój na pewno powinien wzbudzić przewlekły kaszel lub też zmiana charakteru kaszlu. W takiej sytuacji należy koniecznie wykonać zdjęcie rtg klatki piersiowej.

Ponadto zdarza się, że rozwojowi raka płuc towarzyszy krwioplucie lub też nawracające zapalenia płuc. W bardziej zaawansowanym stadium rozwoju raka płaskonabłonkowego płuca pojawiają się też bóle zlokalizowane w klatce piersiowej, jak również duszność. Może też być obecna chrypka, utrudnienie połykania oraz objawy zespołu żyły głównej górnej. 

Rak płaskonabłonkowy szyjki macicy

Rak płaskonabłonkowy jest również typowy dla szyjki macicy. Rak płaskonabłonkowy szyjki macicy w początkowym stadium swojego rozwoju nie daje żadnych objawów i rozwija się "po cichu". W późniejszej fazie jego rozwoju pojawiają się krwawienia kontaktowe oraz nieregularne krwawienia miedzymiesiączkowe. Mogą też być obecne cuchnące upławy. W jeszcze późniejszej fazie jego rozwoju mogą pojawić się krwawienia samoistne, obrzęki kończyn dolnych, objawy dyzuryczne, czasami dochodzi też do powstania wodonercza lub też dolegliwości związanych z objęciem procesem nowotworowym dystalnego odcinka przewodu pokarmowego (parcie na stolec, krwawienie z odbytu).

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy? Głównym czynnikiem ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy jest zakażenie onkogennym wirusem HPV, zwłaszcza typem 16 i 18. Inne czynniki ryzyka rozwoju raka płaskonabłonkowego szyjki macicy to wczesne rozpoczęcie życia płciowego (przed 18 rokiem życia), duża liczba partnerów seksualnych, partnerzy wysokiego ryzyka, czyli zarażeni wirusem HPV, palenie tytoniu, niski status socjoekonomiczny, liczne ciąże i porody oraz zakażenie HIV lub inne zakażenia upośledzające system immunologiczny kobiety.

Rak płaskonabłonkowy skóry

Także w skórze może dojść do rozwoju raka płaskonabłonkowego. Ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego skóry wzrasta z wiekiem pacjenta, może też wzrastać na skutek długotrwałego narażenia na promieniowanie słoneczne. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju raka skóry zalicza się też środki chemiczne, takie jak arsen, smoła pogazowa czy psolareny.

Rak płaskonabłonkowy skóry pojawia się w miejscach przewlekłego nasłonecznienia skóry, jak również często rozwija się na podłożu blizn. Zlokalizowany jest on zwykle na twarzy, szczególnie na nosie, małżowinie usznej oraz wardze. Zwykle ma on postać guza, brodawki lub płaskiej  zmiany, w kolorze skóry lub z towarzyszącym zaczerwienieniem, często może też być owrzodziały, czasami powstaje odczyn ropny. W miarę wzrostu zmiany może też pojawić się ból. 

Jakie rokowanie daje rak płaskonabłonkowy?

Wszystko uzależnione jest od tego, w jakim stadium rozwoju rak płaskonabłonkowy zostaje rozpoznany. W przypadku wczesnych rozpoznań szansa na wyleczenie jest dużo większa niż w przypadku rozpoznania zaawansowanych przypadków z przerzutami. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, a dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub odbudowy estetycznej, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij