Lekarz przeprowadza zabieg ablacji serca z wykorzystaniem promieniowania RTG
Wojciech Glinicki

Ablacja serca – co to za zabieg? Jak przebiega i ile trwa?

Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem, którego celem jest wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii. Ablacja jest zabiegiem o stosunkowo małym ryzyku powikłań. Jednak, jak każda ingerencja w ludzkie ciało, może nieść za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Jakie to mogą być powikłania, jak wygląda ablacja serca i ile kosztuje?

Zaburzenia rytmu serca dotykają na całym na świecie kilkanaście milionów ludzi. Czasem nawet bez względu na wiek. Niektóre z tych arytmii mogą skutecznie pogarszać jakość życia, a nawet być śmiertelne. Z pomocą takim pacjentom przychodzi zabieg ablacji. Alternatywa dla przewlekłego leczenia farmakologicznego.

Ablacja serca – czym jest? Rodzaje ablacji

Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu wyeliminowanie obecnych zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii. Ablację wykonuje się przezskórnie, najczęściej przez nakłucie żyły udowej i poprzez koszulkę naczyniową wprowadza się do serca elektrodę ablacyjną.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny i objawy arytmii

Rodzaje ablacji:

  • ablacja RF – ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RF, ang. Radio Frequency), coraz częściej z wykorzystaniem systemu mapowania 3D;
  • krioablacja – metoda termiczna, polegająca na zamrażaniu tkanki, która następnie zamienia się w bliznę;
  • ablacja alkoholowa – stosowana u osób z kardiomiopatią przerostową (choroba serca), polega na redukcji mięśniówki przegrody międzykomorowej;

Ablacja serca – przebieg i czas trwania. Czy ablacja boli?

Zabieg ablacji wykonywany jest przezskórnie, w znieczuleniu miejscowym. Do ablacji nie stosuje się narkozy, czyli znieczulenia ogólnego. Najpierw miejsce wkłucia jest dezynfekowane i okryte jałowym obłożeniem. Następnie operator znieczula miejsce nakłucia żyły (najczęściej jest to żyła udowa). Po znieczuleniu i pod kontrolą USG zakłada wkłucie do żyły (tzw. koszulki naczyniowe) i przez nie wprowadza do serca elektrody. Wszystko to odbywa się pod kontrolą promieni RTG oraz systemu monitorującego pracę serca oraz występujących w nim potencjałów. Czas trwania zabiegu ablacji jest różny i zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta. Wszystko zależy od miejsca dodatkowej drogi przewodzenia oraz sprawności i doświadczenia operatora. Zazwyczaj zabieg mieści się w przedziale 2–4h. W przypadku, gdy będzie on nieudany, ablacja może zostać powtórzona. Wszystko zależy od decyzji lekarza wykonującego zabieg.

Dużo osób zastanawia się, czy ablacja serca boli? Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może odczuwać dyskomfort podczas zakładania dostępu naczyniowego. Niekiedy podczas samego niszczenia tkanki w sercu chory może odczuwać na przykład niepokój lub ból albo pieczenie w klatce piersiowej. Jednakże tutaj z pomocą przychodzą leki przeciwbólowe podawane dożylnie.

Powiązane produkty

Ablacja serca – wskazania do wykonania zabiegu

Istnieje wiele wskazań do wykonania ablacji serca. Należą do nich:

  • częstoskurcz komorowy,
  • częstoskurcz nadkomorowy,
  • migotanie przedsionków,
  • trzepotanie przedsionków,
  • częstoskurcze różnego pochodzenia z wąskimi i szerokimi zespołami QRS,
  • niewyjaśnione omdlenia,
  • okresowe uczucia szybkiego bicia serca niezidentyfikowane podczas badania Holterowskiego,
  • nieskuteczna lub źle tolerowana terapia antyarytmiczna.

Ablacja serca – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu ablacji są skrzepliny w sercu i niemożność wprowadzenia elektrod ablacyjnych do serca z powodu problemu z naczyniami obwodowymi. W świetle aktualnych wyników badań naukowych ciąża czy miesiączka nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu ablacji. Nowoczesne metody wykonywania ablacji pozwalają na jej przeprowadzenie, używając do tego minimalnej lub zerowej ilości promieni RTG.

Sprawdź, jakie leki na serce i preparaty wspierające krążenie znajdziesz na DOZ.pl

Ablacja serca – czy jest bezpieczna?

Ablacja jest zabiegiem małoinwazyjnym i o stosunkowo niskim ryzyku powikłań. Jak każda ingerencja w ludzkie ciało może nieść za sobą pewne zagrożenia. 

Możliwe powikłania po ablacji serca:

  • krwiak w miejscu nakłucia,
  • tamponada serca,
  • powikłania zakrzepowo-zatorowe,
  • zwężenie światła tętnicy płucnej,
  • przetoka tętniczo-żylna,
  • przetoka przedsionkowo-przełkowa.

Warto dodać, że ablacja serca jest całkowicie bezpieczna dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Ablacja serca – przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu ablacji wygląda mniej więcej tak, jak przygotowanie do każdego innego zabiegu. Przez ok. 6 godzin przed ablacją pacjent nie powinien jeść ani pić. W przypadku brania leków na stałe może je wziąć po konsultacji z lekarzem, popijając niewielką ilością wody. Około 12 godzin przed zabiegiem chory musi dokładnie ogolić pachwiny oraz ich okolice – najlepiej używając do tego strzygarki chirurgicznej. Przed zabiegiem należy dokładnie umyć całe ciało.

Rekonwalescencja po ablacji serca – jak wygląda? Zalecenia dla pacjenta

Bezpośrednio po zabiegu ablacji należy uważać na miejsce nakłucia żyły. Unika się zginania kończyny górnej w tym miejscu, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się krwawienia lub krwiaka. Należy również przez kilka tygodni unikać ćwiczeń oporowych kończyn dolnych.

Aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo, przez co najmniej 7 dni od zabiegu zakazane jest dźwiganie, pchanie lub ciągnięcie przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Mogłoby to niepotrzebnie napiąć mięśnie brzucha. Jeżeli chodzi o wskazówki dietetyczne, to zaleca się dietę eliminującą lub ograniczającą składniki niekorzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy (tłuszcze nasycone, sól, alkohol). Lekarze zalecają również aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości i stanu zdrowia chorego.

Gdzie wykonać zabieg ablacji serca? Ile kosztuje?

Zabieg ablacji jest refundowany przez NFZ, dlatego może się mu poddać każda osoba posiadająca ubezpieczenie. Aby skorzystać z opcji refundacji zabiegu, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza kardiologa. Jednocześnie istnieje wiele prywatnych jednostek ochrony zdrowia, w których można wykonać zabieg ablacji prywatnie. Cena takiego zabiegu wraz z pobytem w szpitalu wynosi ok. 16 000zł (szesnaście tysięcy złotych).

  1. D.Gloc, Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna pacjentów po zabiegu ablacji, “Hygeia Public Health”, 50 (2)  2015
  2. E. Koźluk, M. Tokarczyk, D. Kozłowski, G. Opolski, Przezskórna ablacja prądem o częstotliwości radiowej podłoża arytmii u kobiet w ciąży, “Folia Cardiologica”, 12 (5) 2005
  3. Z. Jedynak, R. Kępski, F. Walczak, Ablacja - fascynująca metoda usuwania arytmii, “Forum Medycyny Rodzinnej”, 4 (1) 2010
  4. https://kardio-med.pl/czym-jest-ablacja-serca-i-jakie-sa-jej-rodzaje/ [dostep online: 15.06.2022]
  5. https://www.recepta.pl/artykuly/co-to-jest-ablacja-serca-ryzyko-powiklania-zagrozenia [dostęp online: 15.05.2022]
  6. Sikorska, R. Piotrowski, T. Kryński, P. Kułakowski, Inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca u ludzi starszych - ablacja przezskórna, “Postępy Nauk Medycznych”, 28(11B) 2015

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.