Lekarz przeprowadza zabieg ablacji serca z wykorzystaniem promieniowania RTG
Wojciech Glinicki

Ablacja serca – co to za zabieg? Jak przebiega i ile trwa?

Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem, którego celem jest wyeliminowanie zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii. Ablacja jest zabiegiem o stosunkowo małym ryzyku powikłań. Jednak, jak każda ingerencja w ludzkie ciało, może nieść za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Jakie to mogą być powikłania, jak wygląda ablacja serca i ile kosztuje?

Zaburzenia rytmu serca dotykają na całym na świecie kilkanaście milionów ludzi. Czasem nawet bez względu na wiek. Niektóre z tych arytmii mogą skutecznie pogarszać jakość życia, a nawet być śmiertelne. Z pomocą takim pacjentom przychodzi zabieg ablacji. Alternatywa dla przewlekłego leczenia farmakologicznego.

Ablacja serca – czym jest? Rodzaje ablacji

Ablacja serca jest małoinwazyjnym zabiegiem, który ma na celu wyeliminowanie obecnych zaburzeń rytmu serca. Procedura ta polega na niszczeniu tkanki w sercu, która jest anatomicznym podłożem arytmii. Ablację wykonuje się przezskórnie, najczęściej przez nakłucie żyły udowej i poprzez koszulkę naczyniową wprowadza się do serca elektrodę ablacyjną.

Dowiedz się więcej o tym, jakie są przyczyny i objawy arytmii

Rodzaje ablacji:

 • ablacja RF – ablacja prądem o częstotliwości radiowej (RF, ang. Radio Frequency), coraz częściej z wykorzystaniem systemu mapowania 3D;
 • krioablacja – metoda termiczna, polegająca na zamrażaniu tkanki, która następnie zamienia się w bliznę;
 • ablacja alkoholowa – stosowana u osób z kardiomiopatią przerostową (choroba serca), polega na redukcji mięśniówki przegrody międzykomorowej;

Ablacja serca – przebieg i czas trwania. Czy ablacja boli?

Zabieg ablacji wykonywany jest przezskórnie, w znieczuleniu miejscowym. Do ablacji nie stosuje się narkozy, czyli znieczulenia ogólnego. Najpierw miejsce wkłucia jest dezynfekowane i okryte jałowym obłożeniem. Następnie operator znieczula miejsce nakłucia żyły (najczęściej jest to żyła udowa). Po znieczuleniu i pod kontrolą USG zakłada wkłucie do żyły (tzw. koszulki naczyniowe) i przez nie wprowadza do serca elektrody. Wszystko to odbywa się pod kontrolą promieni RTG oraz systemu monitorującego pracę serca oraz występujących w nim potencjałów. Czas trwania zabiegu ablacji jest różny i zależy od indywidualnych cech każdego pacjenta. Wszystko zależy od miejsca dodatkowej drogi przewodzenia oraz sprawności i doświadczenia operatora. Zazwyczaj zabieg mieści się w przedziale 2–4h. W przypadku, gdy będzie on nieudany, ablacja może zostać powtórzona. Wszystko zależy od decyzji lekarza wykonującego zabieg.

Dużo osób zastanawia się, czy ablacja serca boli? Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent może odczuwać dyskomfort podczas zakładania dostępu naczyniowego. Niekiedy podczas samego niszczenia tkanki w sercu chory może odczuwać na przykład niepokój lub ból albo pieczenie w klatce piersiowej. Jednakże tutaj z pomocą przychodzą leki przeciwbólowe podawane dożylnie.

Polecane dla Ciebie

Ablacja serca – wskazania do wykonania zabiegu

Istnieje wiele wskazań do wykonania ablacji serca. Należą do nich:

 • częstoskurcz komorowy,
 • częstoskurcz nadkomorowy,
 • migotanie przedsionków,
 • trzepotanie przedsionków,
 • częstoskurcze różnego pochodzenia z wąskimi i szerokimi zespołami QRS,
 • niewyjaśnione omdlenia,
 • okresowe uczucia szybkiego bicia serca niezidentyfikowane podczas badania Holterowskiego,
 • nieskuteczna lub źle tolerowana terapia antyarytmiczna.

Ablacja serca – przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Głównymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu ablacji są skrzepliny w sercu i niemożność wprowadzenia elektrod ablacyjnych do serca z powodu problemu z naczyniami obwodowymi. W świetle aktualnych wyników badań naukowych ciąża czy miesiączka nie są przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu ablacji. Nowoczesne metody wykonywania ablacji pozwalają na jej przeprowadzenie, używając do tego minimalnej lub zerowej ilości promieni RTG.

Sprawdź, jakie leki na serce i preparaty wspierające krążenie znajdziesz na DOZ.pl

Ablacja serca – czy jest bezpieczna?

Ablacja jest zabiegiem małoinwazyjnym i o stosunkowo niskim ryzyku powikłań. Jak każda ingerencja w ludzkie ciało może nieść za sobą pewne zagrożenia. 

Możliwe powikłania po ablacji serca:

 • krwiak w miejscu nakłucia,
 • tamponada serca,
 • powikłania zakrzepowo-zatorowe,
 • zwężenie światła tętnicy płucnej,
 • przetoka tętniczo-żylna,
 • przetoka przedsionkowo-przełkowa.

Warto dodać, że ablacja serca jest całkowicie bezpieczna dla osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.

Ablacja serca – przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu ablacji wygląda mniej więcej tak, jak przygotowanie do każdego innego zabiegu. Przez ok. 6 godzin przed ablacją pacjent nie powinien jeść ani pić. W przypadku brania leków na stałe może je wziąć po konsultacji z lekarzem, popijając niewielką ilością wody. Około 12 godzin przed zabiegiem chory musi dokładnie ogolić pachwiny oraz ich okolice – najlepiej używając do tego strzygarki chirurgicznej. Przed zabiegiem należy dokładnie umyć całe ciało.

Rekonwalescencja po ablacji serca – jak wygląda? Zalecenia dla pacjenta

Bezpośrednio po zabiegu ablacji należy uważać na miejsce nakłucia żyły. Unika się zginania kończyny górnej w tym miejscu, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się krwawienia lub krwiaka. Należy również przez kilka tygodni unikać ćwiczeń oporowych kończyn dolnych.

Aby rekonwalescencja przebiegała prawidłowo, przez co najmniej 7 dni od zabiegu zakazane jest dźwiganie, pchanie lub ciągnięcie przedmiotów o masie powyżej 10 kg. Mogłoby to niepotrzebnie napiąć mięśnie brzucha. Jeżeli chodzi o wskazówki dietetyczne, to zaleca się dietę eliminującą lub ograniczającą składniki niekorzystnie wpływające na układ sercowo-naczyniowy (tłuszcze nasycone, sól, alkohol). Lekarze zalecają również aktywność fizyczną dostosowaną do możliwości i stanu zdrowia chorego.

Gdzie wykonać zabieg ablacji serca? Ile kosztuje?

Zabieg ablacji jest refundowany przez NFZ, dlatego może się mu poddać każda osoba posiadająca ubezpieczenie. Aby skorzystać z opcji refundacji zabiegu, konieczne jest posiadanie skierowania od lekarza kardiologa. Jednocześnie istnieje wiele prywatnych jednostek ochrony zdrowia, w których można wykonać zabieg ablacji prywatnie. Cena takiego zabiegu wraz z pobytem w szpitalu wynosi ok. 16 000zł (szesnaście tysięcy złotych).

 1. D.Gloc, Kompleksowa rehabilitacja kardiologiczna pacjentów po zabiegu ablacji, “Hygeia Public Health”, 50 (2)  2015
 2. E. Koźluk, M. Tokarczyk, D. Kozłowski, G. Opolski, Przezskórna ablacja prądem o częstotliwości radiowej podłoża arytmii u kobiet w ciąży, “Folia Cardiologica”, 12 (5) 2005
 3. Z. Jedynak, R. Kępski, F. Walczak, Ablacja - fascynująca metoda usuwania arytmii, “Forum Medycyny Rodzinnej”, 4 (1) 2010
 4. https://kardio-med.pl/czym-jest-ablacja-serca-i-jakie-sa-jej-rodzaje/ [dostep online: 15.06.2022]
 5. https://www.recepta.pl/artykuly/co-to-jest-ablacja-serca-ryzyko-powiklania-zagrozenia [dostęp online: 15.05.2022]
 6. Sikorska, R. Piotrowski, T. Kryński, P. Kułakowski, Inwazyjne leczenie zaburzeń rytmu serca u ludzi starszych - ablacja przezskórna, “Postępy Nauk Medycznych”, 28(11B) 2015

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Owrzodzenie języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Owrzodzenia języka to niewielkie i płytkie ubytki błony śluzowej, które przez odsłonięcie zakończeń powodują ból. Dolegliwość ta powoduje dyskomfort w trakcie mówienia lub jedzenia i jest związana zarówno z mniej poważnymi przyczynami (nieodpowiednia higiena), jak i przewlekłymi stanami chorobowymi (zapalne choroby jelit). Jak wyglądają owrzodzenia języka, co je powoduje oraz jak je leczyć?

 • Zwłóknienie wątroby – przyczyny, stopnie, badania, leczenie

  Zwłóknienie wątroby to proces, który spowodowany jest przewlekłym działaniem czynników uszkadzających – od leków, przez choroby wirusowe, aż po alkohol. Ma on związek z naprawczymi funkcjami komórek wątroby, których równowaga zostaje zaburzona. W początkowej fazie jest procesem odwracalnym, jednak przy znacznym uszkodzeniu dochodzi do przewlekłej choroby, jaką jest marskość wątroby. Co to jest zwłóknienie wątroby? Jakie ma objawy?

 • Żółte paznokcie – co mogą oznaczać? Co na nie stosować?

  Czy żółte paznokcie oznaczają jedynie grzybicę? W poniższym artykule przybliżamy najczęstsze przyczyny żółknięcia paznokci oraz metody ich leczenia.

 • Enterowirusy – czym się charakteryzują i jakie wywołują choroby?

  Enterowirusy to grupa wirusów odpowiedzialnych za wiele chorób zakaźnych, wywołują m.in. bostonkę, polio i żółtaczkę pokarmową. Choroby wywołane tym rodzajem wirusów zazwyczaj mają łagodny przebieg, jednak niektóre z nich stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Jak się objawia i ile trwa zakażenie enterowirusem?

 • Dirofilarioza u zwierząt – przyczyny, objawy, leczenie

  Dirofilarioza to choroba, która najczęściej dotyka psy, ale robaki mogą wywołać infekcję również u ludzi, kotów, fretek i dziko żyjących zwierząt mięsożernych. Dorosłe osobniki nicieni mogą żerować w organizmie psa nawet 4 lata, doprowadzając go do całkowitego spustoszenia i nagłej śmierci. Możliwe jest leczenie dirofilariozy, jednak wymaga to zastosowania więcej niż jednego preparatu i wielu miesięcy walki z chorobą. Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu jest unikanie kontaktu z komarami lub użycie środków owadobójczych.

 • Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

  Piodermia zgorzelinowa to rzadka, niezakaźna choroba, której etiologia do tej pory nie została wyjaśniona. Charakteryzuje się szybko rozwijającym się owrzodzeniem, mogącym zajmować duże obszary skóry. Często towarzyszy chorobom o podłożu autoimmunologicznym.

 • Kompresjoterapia – czym jest i na czym polega?

  Choroby naczyń żylnych to jedne z częstszych dolegliwości dotyczących głównie kończyn dolnych. W ich leczeniu przychodzi nam z pomocą kompresjoterapia, czyli inaczej zwana terapia uciskowa. Na czym ona polega?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij