Rozrusznik serca - zabieg, powikłania, przeciwwskazanie i rekonwalescencja
Anna Posmykiewicz

Rozrusznik serca - zabieg, powikłania, przeciwwskazanie i rekonwalescencja

Serce człowieka jest centralnym narządem układu krążenia. Składa się ono z czterech jam: z dwóch przedsionków i z dwóch komór, które są poprzedzielane przegrodami. Prawidłowa czynność serca u człowieka dorosłego waha się pomiędzy 60 a 90 uderzeń na minutę, średnio jest to około 72 uderzeń na minutę. Aby serce mogło się kurczyć, czyli bić, niezbędne jest wytwarzanie i rozprowadzanie rytmicznych impulsów elektrycznych, które będą do tego skurczu doprowadzać. Za powstawanie tych impulsów odpowiedzialny jest układ bodźcoprzewodzący serca, który zbudowany jest ze specyficznej grupy komórek.

W skład układu bodźcoprzewodzącego serca wchodzi węzeł zatokowo-przedsionkowy, pęczki międzywęzłowe, węzeł przedsionkowo-komorowy, pęczek przedsionkowo-komorowy oraz włókna Purkinjego. Prawidłowe funkcjonowanie całego układu bodźcoprzewodzącego zapewnia właściwe i rytmiczne kurczenie się przedsionków i komór serca. Jeśli dojdzie do zaburzenia powstawania impulsów elektrycznych na którymkolwiek fragmencie układu bodźcoprzewodzącego, wtedy serce przestaje pracować w prawidłowy sposób i pojawiają się zaburzenia czynności serca. Należy pamiętać, że wszystkie elementy układu bodźcoprzewodzącego serca są ważne, jednak pierwszorzędową role spełnia w tym układzie węzeł zatokowo-przedsionkowy, który rozpoczyna drogę generowania impulsów elektrycznych wywołujących skurcz serca, dlatego też węzeł zatokowo-przedsionkowy nazywany jest fizjologicznym rozrusznikiem serca. Węzeł zatokowy-przedsionkowy położony jest w ścianie prawego przedsionka i narzuca on swój rytm całemu sercu. Jeśli dojdzie do upośledzenia jego funkcjonowania, wtedy też w nieprawidłowy sposób zaczyna kurczyć się całe serce. 

Zdarzają się sytuacje, w których ten naturalny rozrusznik serca, czyli węzeł zatokowo-przedsionkowy w przebiegu różnego rodzaju schorzeń przestaje pracować w prawidłowy sposób i nie da się przywrócić jego właściwej funkcji za pomocą leczenia farmakologicznego. Wtedy też, aby serce pacjenta mogło pracować w prawidłowy sposób, zachodzi konieczność wszczepienia sztucznego rozrusznika serca, który przejmie funkcje węzła zatokowo-przedsionkowego. 

Jak wygląda zatem zabieg wszczepiania rozrusznika serca?

Do niedawna jeszcze zabieg wszczepiania rozrusznika serca był domeną kardiochirurgów. Obecnie jednak rozrusznik serca jest wszczepiany pacjentom przez kardiologów. Zabieg ten za każdym razem odbywa się w warunkach sali operacyjnej lub też ewentualnie w pracowni badań inwazyjnych układu krążenia. 

Czy pacjent do zabiegu wszczepiania rozrusznika serca musi być jakoś specjalnie przygotowany? 

Przede wszystkim przed implantacją rozrusznika serca pacjent musi być odpowiedniego wcześnie zaszczepiony przeciwko żółtaczce zakaźnej WZW B. Ponadto do zabiegu pacjent musi pozostawać na czczo, czas bez przyjmowania posiłków powinien wynosić minimum sześć godzin przed zabiegiem, przed zabiegiem pacjent może też przyjąć zażywane przez siebie na stałe leki, jeśli są to jednak leki wpływające na krzepliwość krwi, wtedy lekarz we właściwy sposób zmodyfikuje ich dawkę. Elektrody stymulatora serca są wprowadzane od organizmu pacjenta poprzez żyłę podobojczykową lub też żyłę odpromieniową, Czasami stosuje się inne drogi, zalicza się do nich żyłę szyjną wewnętrzną i zewnętrzną oraz żyłę udową. 

Polecane dla Ciebie

Czy po zabiegu wszczepienia rozrusznika serca mogą pojawić się powikłania?

Tak. Czasami zdarza się, że po wszczepieniu rozrusznika serca pojawia się tzw. zespół stymulatorowy. Na czym polega zespól stymulatorowy? Zespół stymulatorowy to po prostu zespół objawów złej tolerancji stymulacji serca, pomimo braku zaburzeń funkcji rozrusznika oraz czynnościowego tła tych dolegliwości. 

Jakie objawy mogą być obecne u pacjenta z zespołem stymulatorowym? 

U pacjenta z zespołem stymulatorowym mogą pojawiać się bóle głowy oraz zmęczenie, ponadto typowe są również kołatania serca, duszność, dziwny ból w klatce piersiowej oraz tętnienie na szyi. Dodatkowo, objawem zespołu stymulatorowego mogą też być obrzęki kostek, obrzęk płuc, powikłania naczyniopochodne czy też migotanie przedsionków. Ponadto, powikłaniem po wszczepieniu rozrusznika serca może też być krwiak, zakrzepica żylna, zakażenie oraz zdecydowanie rzadziej odma podskórna.

Jak wygląda rekonwalescencja pacjenta po zabiegu wszczepienia rozrusznika serca?

Pacjent po wykonanym zabiegu wszczepieniu rozrusznika serca wymaga jeszcze hospitalizacji przez kolejne 24 godziny. W tym czasie pacjent jest obserwowany, jak znosi obecność stymulatora serca, czy dobrze się czuje i czy nie zaczynają być u niego obecne objawy zespołu stymulatorowego. Przez kolejną dobę pobytu pacjenta w szpitalu kontroluje się też działanie rozrusznika, wykonuje się kontrolne zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, jak również monitoruje się podstawowe parametry życiowe pacjenta.

Po wyjściu ze szpitala pacjent ma zawsze zlecaną obowiązkową kontrole w poradni kardiologicznej.

Jakie mogą być przeciwwskazania do wszczepienia rozrusznika serca?

Przeciwwskazaniem do zabiegu wszczepienia rozrusznika serca może być miejscowe lub uogólnione zakażenie. Ponadto, przeciwwskazaniem do wszczepienia rozrusznika na stałe mogą też być przejściowe lub odwracalne zaburzenia automatyzmu lub przewodzenia.

Czy pacjent z wszczepionym rozrusznikiem serca może normalnie podróżować?

Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby pacjent z wszczepionym rozrusznikiem serca mógł podróżować samolotem, statkiem czy samochodem. Warto jednak za każdym razem przed podrożą samolotem poinformować personel naziemny lotniska o wszczepionym rozruszniku. Obsługa lotniska pokieruje wtedy, jak należy zachowywać się w czasie mijania kolejnych bramek przy kontroli naziemnej. W czasie podroży samolotem należy również normalnie, tak jak wszyscy inni pasażerowie, zapinać pasy bezpieczeństwa, nie spowodują one bowiem w żaden sposób ewentualnego uszkodzenia rozrusznika. 

Czy pacjent z wszczepionym rozrusznikiem serca może poddawać się wszelkiego rodzaju zabiegom diagnostycznym?

Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do wykonywania badań ultrasonograficznych, mammografii oraz badań radiologicznych. Pacjent też bez żadnych przeszkód może odbywać wizyty u stomatologa i leczyć zęby. Jednak w przypadku takich badań jak rezonans magnetyczny czy też litotrypsja należy pamiętać o tym, że niestety może dojść do uszkodzenia rozrusznika, dlatego też lepiej tych zabiegów nie wykonywać. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij