
Wskazania do szczepienia przeciwko WZW typu B
Jakie są wskazania do szczepienia przeciwko WZW typu B?
- Szczepienie przeciwko WZW typu B jest obowiązkowym szczepieniem wszystkich noworodków i niemowląt.
- Szczepienie to powinno się również wykonać u dzieci i młodzieży do 19 roku życia, jeśli nie zrealizowano pełnego szczepienia podstawowego w okresie niemowlęcym.
- Szczepieniem przeciwko WZW typu B należy też objąć nieuodpornione osoby z grup ryzyka, do których zalicza się uczniów i studentów uczelni medycznych lub innych uczelni, w których prowadzone jest kształcenie na kierunkach medycznych, którzy nie byli szczepieni przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.
- Do grup ryzyka zalicza się też osoby, które nie były szczepione przeciwko WZW typu B, a są szczególnie narażone na zakażenie w wyniku styczności z osobą zakażoną wirusem zapalenia wątroby typu B, jak również osoby narażone na zakażenia, które wykonują zawód medyczny oraz osoby zakażone wirusem zapalenia wątroby typu C.
- Szczepienie przeciwko WZW typu B jest też zalecane dla osób, które ze względu na tryb życia lub wykonywane zajęcia są narażone na zakażenia związane z uszkodzeniem ciągłości tkanek, do tej grupy osób zalicza się przede wszystkim chorych przygotowywanych do zabiegów operacyjnych, jak również przewlekle chorych o wysokim ryzyku zakażenia nieszczepionych w ramach szczepień obowiązkowych oraz osoby dorosłe, zwłaszcza w starszym wieku.
Czy szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B jest skuteczne?
to odporność utrzymuje się nawet wtedy, kiedy stężenie przeciwciał spada po latach do bardzo niskich wartości lub też przeciwciała są już niewykrywalne.
Polecane dla Ciebie
Czym są przeciwciała, które organizm wytwarza po wykonaniu szczepienia przeciwko WZW typu B?
Czy obecnie zaleca się rutynowe oznaczania poziomu przeciwciał any-Hbs po wykonaniu szczepienia?
Jak należy interpretować wyniki oznaczanych przeciwciał anty-Hbs?
Czy może zdarzyć się sytuacja, że po wykonaniu szczepienia pacjent nie wytworzy przeciwciał anty-Hbs?
Jak wygląda cykl szczepienia przeciwko WZW typu B?
- Szczepienie przeciwko WZW typu B składa się z cyklu podstawowego, w którym dawki szczepionki podawane są w następującym schemacie: 0,1,6 miesięcy (uzyskanie optymalnej ochrony osiąga się w 7 miesięcy po podaniu pierwszej dawki, indukowany jest wtedy wysoki poziom przeciwciał), dodatkowo podaje się dawkę przypominającą po roku od podania pierwszej dawki.
- W niektórych sytuacjach, np. przed planowanym zabiegiem operacyjnym wykonać przyspieszony cykl szczepienia: 0,1,2 miesiące oraz dawka przypominająca po roku od dawki pierwszej.
- W naprawdę wyjątkowych sytuacjach u osób dorosłych, np. przed podróżą lub operacją, która nie może czekać, można jeszcze przyspieszyć cykl szczepień. Szczepionkę podaje się wtedy w odstępach 0,7,21 dni oraz dawkę przypominającą po roku od dawki pierwszej.